حیوانات خانگی کوچک

چگونه از همستر بیمار نگهداری کنیم؟

چگونه از همستر بیمار نگهداری کنیم؟

برای نگهداری از یک همستر بیمار و اطلاع از اینکه چگونه از همستر بیمار مراقبت کنیم، بهتر است از مشاوره آنلاین با یک دامپزشک کمک بگیرید. همسترها در میان بسیاری از خانواده ها حیوانات خانگی محبوب هستند. این حیوانات خصوصاً شب ها دوست داشتنی تر و فعال تر هستند. اما مانند سایر حیوانات وحشی و حیوانات خانگی، همسترها ممکن است بیمار شوند و حتی ممکن است بمیرند. این اتفاق می تواند برای شما ناراحت کننده باشد. شما می توانید همستر خود را در صورت بیمار بودن و یا مرگ در آسایش و آرامش نگه دارید و به حیوان خانگیخود یک محل زندگی آرام اختصاص بدهید، به آن کمک کنید تا غذا بخورد و بنوشد و با علائم بیماری مبارزه کند.

نگهداری از همستر بیمار

برای نگهداری از یک همستر بیمار بهتر است راهکارهای زیر را در نظر بگیرید:

مهیا کردن مکانی راحت برای همستر

همستر خود را به یک مکان جداگانه منتقل کنید. اگر از چندین همستر به طور هم زمان نگه داری می کنید، همستر بیمار یا در حال مرگ خود را برای استراحت به محل جداگانه ای انتقال دهید. استفاده از یک محل ایزوله می تواند همستر شما را آرام نگه دارد. حتی از ایجاد استرس توسط سایر حیوانات جلوگیری کند و خطر انتقال بیماری به حیوانات سالم را به حداقل برساند.

مکان لانه ایزوله و جدید را در مکانی دور از حیوانات خانگی دیگر، اعضای خانواده، نور شدید و سر و صدا قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که خانه جدیدی که همستر خود را به آن منتقل می کنید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند همستر را به خوبی در خود جای دهد. اگرچه همستر بیمار یا درحال مرگ ممکن است حرکت زیادی نداشته باشد، اما هنوز هم باید جای حرکت داشته باشد.

ظروف غذا و آب تمیز را به لانه جدید منتقل کنید. برای تمیز کردن ظروف می توانید از آب و صابون رقیق شده استفاده کنید.

از قرار دادن چرخ ورزش در زیستگاه جدید همستر خودداری کنید. به نظر می رسد که همسترها در هنگام بیماری می خواند ورزش کنند. اما این می تواند باعث آسیب دیدگی یا کم آبی بدن آن ها شود. همستر باید استراحت کند.

لانه اصلی را تمیز کنید.

مهم نیست که چند همستر دارید، تمیز کردن کامل قفس امری مهم است. این کار می تواند انتقال بیماری به سایر حیوانات را به حداقل رسانده یا محیط زندگی را برای همستر مساعد کند.

پس از اتمام نظافت دستکش را دور بیاندازید یا دستان خود را کاملا بشویید. زنان در صورت بارداری بهتر است، از کس دیگری بخواهند تا قفس را تمیز کند تا خطر ابتلا به مننژیت جوندگان یا عفونت های قارچی را به حداقل برسد.

برای پاکسازی کل قفس نگهداری از همستر ها از آب و صابون رقیق شده یا محلول سفید کننده، به میزان کم و غیر مضر استفاده کنید. تمام سطوح قفس را تمیز کرده و مطمئن شوید که آنها را کاملاً آبکشی کنید، مخصوصاً اگر از محلول سفید کننده استفاده می کنید. بخارات سفید کننده می توانند برای یک همستر محصور در یک فضای بسته سمی باشند.

همستر خود را باید گرم نگه دارید.

چگونه از همستر بیمار نگهداری کنیم؟ 1 | دام و پت

همسترهایی که بیمار هستند غالباً غذا نخواهند خورد و مایعات نخواهند نوشید که همین امر باعث کاهش دمای بدن آنها می شود. حتی ممکن است به خواب زمستانی بروند، که می تواند برای همسترهای خانگی خطرناک باشد. اطمینان حاصل کنید که محیط زندگی همستر شما گرم است.

مقدار زیادی دستمال توالت ساده و بدون بو را در محل زندگی همستر خود قرار دهید. دستمال توالت را به صورت نوار پاره کنید، با این کار همستر شما از آن برای ایجاد لانه استفاده می کند که می تواند لانه ای گرم و نرم برای خود ایجاد کند.

برای گرم کردن محیط زندگی همستر تا دمای 21-29 درجه سانتیگراد، از پد حرارتی یا چراغ حرارتی استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که محیط را بیش از حد گرم نکنید، زیرا این امر باعث ایجاد استرس گرمایی یا گرمازدگی می شود.

همستر خود را راحت نگه دارید.

 اگر همستر شما راحت است و با شما مقابله نمی کند، آن را در یک حوله کوچک بپیچید و نزدیک بدن خود نگه دارید. همستر شما ممکن است به شکل حلقه قرار گرفته و در آغوش شما بخوابد که در این صورت حوله و بدن شما آن را هم زمان گرم می کنند. همچنین می توانید با همستر صحبت کنید یا برایش آواز بخوانید. این کار می تواند همستر شما را آرام و راحت کند.

کمک به همستر در خوردن و نوشیدن

از غذا ها و آب تازه و تمیز برای تغذیه همستر تان استفاده کنید. این کار خطر بیمار شدن همستر شما را به حداقل می رساند و ممکن است میل او به غذا خوردن را تحریک کند.

برای شستن ظروف غذا و آب همستر خود از مصرف محلول سفید کننده خودداری کنید. مواد سفید کننده مانده می توانند برای همستر شما سمی باشند.

ظروف غذا و آب را نزدیک همستر خود قرار دهید. بسیاری از همسترها وقتی احساس خوبی ندارند یا احساس بی حالی می کنند و دست از غذا می کشند، ناتوان می شوند. مهم است که به آنها برای مقابله با بیماری و بهبودی از بیماری مرتباً غذا بدهید و آب بنوشانید. با قرار دادن آب و غذا در نزدیکی همستر می توان خوردن آشامیدن را برای همستر تسهیل کرد. در واقع با این کار، همستر می تواند با کمترین حرکت غذا خورده و آب بنوشد.

مصرف غذای پروتئینی همستر را تامین کنید.

چگونه از همستر بیمار نگهداری کنیم؟ 1 | دام و پت

پروتئین می تواند به افزایش و بازیابی قدرت همستر شما کمک کند. افزودن برخی غذاهای خوشمزه و غنی از پروتئین به رژیم غذایی همستر ممکن است به حیوان خانگی تان کمک کند تا با بیماری مقابله کرده و بهبود یابد

به یاد داشته باشید که ظرف را در صورت لزوم با برخی غذاهای پر پروتئین مانند تخم مرغ یا شیر آغشته کنید. موارد زیر منابع خوبی از پروتئین برای استفاده در رژیم غذایی یک همستر بیمار هستند:

 • تخم مرغ
 • مرغ پخته شده
 • نان آغشته به شیر
 • ماست پروبیوتیک به مقدار کم
 • غذای کودک بدون سیر، پیاز و آبلیمو

به مقدار کافی به همستر خود آب بنوشانید.

برای یک همستر بیمار، دریافت مایعات کافی یک اولویت مهم تر از مصرف غذا است. اطمینان از داشتن ظرف پر از آب تازه و تأمین غذاهای حاوی مقدار زیادی آب می تواند همستر شما را هیدراته نگه دارد. این کار ممکن است به بهبود سلامتی همستر بیمار شما کمک کند.

باید این را بدانید که بهترین منبع مایعات برای همستر شما آب است. همچنین می توانید به آب محلول های رقیق حاوی الکترولیت های بدون طعم بدهید. این کار را می توانید با مخلوط کردن یک قسمت حجمی محلول الکترولیت با یک قسمت حجمی آب انجام دهید.

میوه هایی مانند گلابی و سیب را به رژیم غذایی همستر اضافه کنید تا مایعات بدن همستر شما افزایش یابد. حتی یک تکه نان آغشته به شیر میزان مایعات بدن همستر تان‌ را افزایش می دهد.

به همستر خود با دست یا سرنگ غذا دهید. 

اگر به نظر نمی رسد که همستر شما بتواند از ظروف خود غذا بخورد یا آب بنوشد، می توانید با دست یا سرنگ به او غذا دهید. این ممکن است برای همستر شما راحت تر از حرکت به سمت ظرف های آب و غذا باشد. همچنین می تواند مواد مغذی و مایعات مقوی را با دست یا سرنگ به همستر بدهید.

تکه های غذایی را در دستان خود قرار دهید و ببینید آیا همستر شما آن ها را می گیرد یا نه. ممکن است بخواهید این کار را در مکانی راحت و آرام انجام دهید تا بتوانید به همستر خود زمان دهید تا غذای خود را بخورد. همستر خود را نوازش کرده و با آن صحبت کنید تا احساس راحتی و آرامش کند.

اگر همستر از دست شما غذا نمی خورد، با استفاده از سرنگ 1 سی سی غذای کودک و مایعات به حیوان خانگی بدهید. سرنگ را در گوشه دهان و در پشت دندانهای جلویی قرار دهید. سپس پیستون را فشار دهید. همستر شما حتی ممکن است سرنگ را گرفته و خودش غذا بخورد.

از اجازه دادن به همستر خود برای خوردن مقدار زیاد غذا در یک زمان خودداری کنید. اگر به نظر می رسد همستر شما بسیار گرسنه است، بگذارید به مدت چند دقیقه غذا بخورد. سپس کمی استراحت کند و بعد دوباره به او غذا دهید. پرخوری می تواند باعث بیماری و تشدید علائم همستر شما شود.

شناخت علائم بیماری یا مرگ در همستر

چگونه از همستر بیمار نگهداری کنیم؟ 1 | دام و پت

مراقب بروز علائم اولیه و خفیف بیماری باشید. همسترهایی که بیمار یا در حال مرگ هستند، معمولاً یک یا تعداد زیادی علائم جسمی خفیف از خود نشان می دهند. توجه روزانه به همستر (ها) می تواند به شما کمک کند تا مشکلات احتمالی را شناسایی کنید، به او آرامش دهید و اگر علائم در طی دو روز برطرف نشدند از یک دامپزشک کمک بگیرید. برخی از علائم جسمی بیماری یا مرگ در همستر ها عبارت اند از:

 • خارش
 • اسهال
 • یبوست
 • ریزش مو
 • تکرر ادرار
 • سرفه کردن
 • عطسه کردن
 • ترشحات بینی
 • خس خس تنفسی
 • خز و پوست غیر عادی(مثلا مرطوب یا خشک)

همچنین باید علائم نشان دهنده نزدیکی مرگ همستر را بشناسید و بتوانید آن ها را تشخیص دهید. اگر همستر شما دارای هر یک از علائم زیر است، سریعاً به دنبال کمک دامپزشکی باشید:

 • تورم زیر پوستی
 • از حال رفتن یا کما
 • تنفس دشوار یا سریع
 • ترشح از دستگاه تناسلی یا مقعد
 • التهاب و تورم چشم ها و پلک ها
 • بزرگی یا تورم شکمی که ناشی از خوردن نیست.

علائم رفتاری نشان دهنده بیماری در همستر

برخی از علائم رفتاری، نشان دهنده بیماری یا مرگ هستند. علاوه بر بررسی ظاهر و حالات فیزیکی همستر، توجه به رفتار های آن نیز مهم است. ممکن است یک همستر علائم جسمی بیماری را نداشته باشد، اما در عین حال رفتار او می تواند شما را برای تشخیص وجود بیماری یا نزدیکی مرگ کمک کند. برخی از علائم رفتاری نشان دهنده بیماری در یک همستر عبارتند از:

 • از دست دادن اشتها
 • تغییر در تعامل با شما
 • نوشیدن مقدار زیادی آب
 • عدم تحمل ورزش و فعالیت
 • تغییر در نحوه تعامل با سایر همستر ها

چه زمانی با دامپزشک مشورت کنیم؟

چگونه از همستر بیمار نگهداری کنیم؟ 1 | دام و پت

در صورت این که نگران وجود مشکل در سلامتی حیوان خانگی خود هستید، به دامپزشک خود مراجعه کنید. اگر همستر شما به هیچ یک از تلاش های شما برای آرامش و تغذیه و هیدراته نگه داشتن آن پاسخ نداد، حیوان خانگی را نزد دامپزشک ببرید. انجام به موقع روش های درمانی مناسب می تواند برای بهبودی همستر شما کلیدی باشد.

به یاد داشته باشید که مصرف غذا و آب برای همسترها حیاتی است. اگر همستر شما طی 2 یا 3 روز هیچ ماده غذایی یا مایعی نخورده است، باید به فکر کمک دام پزشکی باشید.

به دامپزشك اطلاع دهيد كه چه علائم و نشانه هاي احتمالی بيماري را مشاهده كرده ايد و همچنين ميزان خوردن و آشاميدن همستر تان را با دامپزشک در میان بگذارید. اگر به همستر خود دارویی داده اید، اطلاعات دارو ها را تیز به دامپزشک ارائه دهید.

از برنامه های درمانی یا داروهای پیشنهادی و تجویزی دامپزشک پیروی کنید.

با شناخت علائم اختلالات سلامتی، می توانید به موقع روش های درمانی مناسب را اجرا کرده و سلامتی همستر تان را بهبود ببخشید.

منبع:

https://www.wikihow.pet/Keep-Your-Hamster-Comfortable-When-It-is-Sick-or-Dying?amp=1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا