حیوانات خانگی کوچک

چرا خرگوش من آب نمی نوشد؟

ننوشیدن آب در خرگوش ها

ننوشیدن آب در خرگوش ها می تواند برای سلامت خرگوش ها خطرناک باشد چرا که، خرگوش ها هم درست مانند هر موجود زنده ديگري بر روی زمین، برای زنده ماندن به آب نیاز دارند. اگر خرگوش شما از خوردن و آشامیدن دست بکشد، در خطر ابتلا به بيماري ها و در نتيجه مرگ قرار مي گيرد.

آبرسانی كافي به بدن برای هر حیوان زنده اي حیاتی است. بنابراين اگر حیوان خانگی شما در طول روز آب كافي ننوشد، دچار آسيب ها و بيماري هاي مختلف خواهد شد. وقتی خرگوش شما 24 ساعت از شبانه روز را بدون نوشیدن آب بگذراند، در معرض خطر مرگ قرار مي گيرد.

ننوشيدن آب كافي می تواند منجر به نارسایی اعضاي بدن حيوانات شود. بنابراين در صورت بروز علائم کم آبی بايد بلافاصله به حيوان خانگي خود آبرساني كنيد.

اگر می بینید که خرگوش شما از نوشيدن آب خودداری می کند، باید علت آن را بفهمید. براي انجام اين كار قبل از هر چيز وضعيت جسمي و رفتار حیوان خانگی خود را با دقت بررسي كنيد. مشاهده رفتارهاي خرگوش مي تواند تا حدود زيادي در پيدا كردن علت اين مشكل به شما كمك كند.

چرا خرگوش ها به آب نياز دارند؟

صرف نظر از اینکه حیوان مورد مراقبت شما وحشی باشد یا اهلی، آب برای زنده ماندن همه حيوانات زنده یک نیاز اساسی است. بنابراين ننوشيدن آب كافي در طول روز براي سلامت خرگوش خانگي شما بسيار مضر است.

زندگي بدون آب امكان پذير نيست. همه موجودات زنده از جمله حیوانات برای زنده ماندن و حفظ سلامت به دريافت آب كافي نیاز دارند. علت نياز موجودات زنده به آب اين است كه آب درصد زیادی از بدن حيوانات را تشكيل مي دهد.  همچنين، نوشیدن آب برای عملکرد مناسب اندام هاي مختلف بدن ضروری است، به عنوان مثال:

 • آب باعث می شود خون با سرعت و حجم مناسبی در بدن حيوان خانگي شما جریان یابد. در نتیجه اعضای بدن خرگوش به بهترين وجه فعاليت می کنند.
 • نوشيدن آب كافي به دفع کلسیم جمع شده در خون خرگوش کمک می کند. این كار باعث پيشگيري از مشکلات ادراری و سایر مسائل مرتبط، از جمله سنگ مثانه مي شود.
 • آب در عملكرد مناسب دستگاه گوارش تاثير زيادي دارد. نوشيدن آب كافي به هضم غذا و عبور آن از روده ها كمك مي كند. آب در نهایت همراه با سموم و مواد زائد به شكل ادرار از بدن خارج مي شود.

اگر خرگوش شما آب نمی نوشد، اولين مشكلي كه براي سلامت حيوان خانگي شما رخ مي دهد، کم آبی است. اگر خرگوش شما آب كافي ننوشد در ادرار کردن و مدفوع کردن با مشکل روبرو خواهد شد. اين وضعيت به تدريج منجر به انسداد روده می شود. انسداد روده يكي از بيماري هاي خطرناك است كه مي تواند منجر به مرگ حيوان خانگي شما شود.

خوشبختانه خرگوش ها موجودات باهوشي بوده و می دانند كه آبرسانی به بدن ضروری است. به همين علت در صورت احساس نياز شروع به نوشيدن آب مي كنند. خرگوش های وحشی معمولا ترجيح مي دهند كه در نزدیکی منابع آب زندگي كنند تا در صورت نياز به راحتي به آب كافي دسترسي داشته باشند.

خرگوش به چقدر آب نياز دارد؟

چرا خرگوش من آب نمی نوشد؟ | دام و پت

مقدار آب مورد نياز خرگوش ها هم درست مثل انسان ها، به سن، جنس و وزن خرگوش بستگي دارد. نكات زير به شما كمك مي كند تا بفهميد كه خرگوش خانگي شما به چه مقدار آب براي نوشيدن نياز دارد:

 • جثه خرگوش. خرگوشهای بزرگتر برای داشتن سلامت مناسب به آب بیشتری نياز دارند.
 • دماي هوا. خرگوش ها بايد در طول تابستان، آب بیشتر و در زمستان ها آب كمتري بنوشند.
 • سن خرگوش. خرگوش های كوچك در حال رشد بیشتر از خرگوش های بالغ به آب نياز دارند.
 • ميزان انر‍ژي خرگوش. هرچه خرگوش شما فعال تر باشد، نیاز بیشتري به آب رسانی خواهد داشت. خرگوش های تنبل كه جنب و جوش زيادي ندارند معمولا به آب كمتري نياز دارند.
 • رژیم غذايي خرگوش. اگر خرگوش شما غذای خشک بیشتری مي خورد بايد آب بيشتري بنوشد. زيرا غذاهايي مانند مانند یونجه باعث تشنگي زياد خرگوش مي شوند. خرگوش هايي كه در ر‍يم غذايي آنها از سبزیجات برگ دار استفاده مي شود مي توانند مقداري از آب مورد نياز بدن را از سبزيجات تامين كنند. به همين علت به آب كمتري براي نوشيدن نياز دارند.

یک خرگوش شاد و سالم باید به مقدار 10٪ از وزن بدن آب بنوشد. به عنوان مثال، اگر خرگوش شما 2 كيلوگرم وزن دارد، باید 200 میلی لیتر آب در روز بنوشد.

هميشه به اندازه یک فنجان آب در كنار خرگوش قرار دهيد. آب را مرتبا عوض كنيد تا از تازه بوده آب حيوان خانگي خود مطمئن شويد.

خرگوش چه مدت بدون آب دوام مي آورد؟

خرگوش شما می تواند 24 ساعت بدون آب بگذراند. اگر هوا گرم باشد، به دلیل نیاز شدید به هیدراتاسیون، این زمان کوتاهتر مي شود. اينكه خرگوش شما آب كافي نمي نوشد و يا در حال حاضر به نوشيدن آب نياز ندارد دو مساله كاملا متفاوت هستند.

هیچ چيزي به اندازه بي آبی برای سلامت حیوان خانگی شما خطرناک نیست. بنابراين تعیین اینکه چرا خرگوش شما آب نمی نوشد ضروری است.

علت ننوشیدن آب در خرگوش

چرا خرگوش من آب نمی نوشد؟ | دام و پت

نخوردن آب در خرگوش ها یک رفتار غير طبيعي است. بنابراين اگر نگران کمبود آب حیوان خانگی خود هستید، باید علت آن را بفهمید.

دلايل مختلفي وجود دارد كه مي تواند باعث ننوشيدن آب در حیوان خانگی شما شود. اين علت ها مي توانند به دلایل روانشناختی يا پزشکی باشند. برخي از اين دلايل عبارتند از:

 • بيمار بودن خرگوش. بیماری های مختلفی وجود دارد که باعث مي شود خرگوش شما خوردن غذا یا آب را رد کند.
 • تميز نبودن ظرف آب. ظرف آب خرگوش را بايد مرتباً تمیز کنید. اگر ظرف آب کثیف باشد، خرگوش شما آب را رد می کند.
 • دماي نامناسب آب. خرگوش ها به نوشيدن آب با دمای محیط علاقه دارند. بنابراين در صورت خیلی گرم یا سرد بودن آب از نوشیدن آن امتناع می کنند.
 • استفاده از منابع آب دیگر. خرگوش ممکن است به منابع آب دیگری در اطراف خانه دسترسي داشته باشد. به عنوان مثال ممكن است یک شیر یا لوله دچار نشتی شده و خرگوش از آنجا آب بنوشد.
 • دندان درد. خرگوش ها دندان های خيلي حساسي دارند. به همين علت ممکن است هنگام خوردن يا آشامیدن دچار دندان درد شوند. اگر خرگوش شما دچار دندان درد باشد اين مشكل بايد توسط دامپزشك حل شود.
 • هیدراته شدن با تغذيه. اگر خرگوش خود را با سبزیجات برگ دار تغذیه کنید، خرگوش مقداري از آب مورد نياز بدنش را از سبزيجات مي گيرد. اما با اين حال آب موجود در مواد غذايي برای تأمین آب بدن خرگوش کافی نیست.
 • طعم و بوي خاص آب. خرگوش ها به طعم و بوي آب خيلي حساس هستند. بنابراين اگر چیزی داخل آب بوده و طعم و بوي آب را تغيير دهد، خرگوش آن را نمی نوشد. آب را هر روز عوض كرده و دقت كنيد كه ظرف آب حتما تميز باشد.

چگونه کم آبی خرگوش را تشخیص دهیم؟

چرا خرگوش من آب نمی نوشد؟ | دام و پت

كم آبي بدن خرگوش مي تواند باعث آسيب به سلامت اين حيوان خانگي شود. دقت به برخي از علائم هشدار دهنده به شما كمك مي كند كه مشكل كم آبي خرگوش خانگي خود را تشخيص دهيد. اين علائم هشدار دهنده عبارتند از:

 • بدبو شدن ادرار. كم آبي بدن باعث بدبو شدن و همچنين تيره شدن رنگ ادرار خرگوش مي شود.
 • تب. اگر دمای بدن خرگوش بالاتر از 39 درجه سانتي گراد باشد سلامت حیوان خانگی شما در معرض خطر است.
 • بی حالی. کم آبی بدن می تواند بر سطح انرژی خرگوش تأثیر بگذارد. خرگوش در اثر كم آبي ضعيف شده و توانايي جست و خيز را از دست مي دهد.
 • سفت شدن خزها. پوست خرگوش ها داراي خزهاي فراوان و معمولا بسيار نرم و ظريف است. اگر خزهاي خرگوش نرمي خود را از دست بدهد نشان دهنده كم آبي بدن خرگوش است.
 • از دست دادن اشتها. كم آبي باعث مي شود اندام هاي بدن به درستی کار نكنند. در نتيجه خرگوش دچار بي اشتهايي شده و غذا نمي خورد. نخوردن همزمان آب و غذا وضعیت خطرناكي را براي سلامت خرگوش ایجاد می کند.

چگونه به خرگوش آبرسانی کنيم؟

دقت به علائم كم آبي خرگوش بسيار مهم است. اگر روش هاي مختلف براي تشويق خرگوش به نوشيدن آب جواب نداد، می توانید از دامپزشک راهنمايي بگيريد. قرار دادن یک کاسه آب در مقابل خرگوش مشکلی را حل نمی کند.

استفاده از سرنگ برای دادن آب و مایعات به حیوانات خانگی بسیار موثر است. سرنگ را مي توانيد از فروشگاه هاي لوازم حیوانات خانگی تهيه كنيد.

ابتدا سرنگ را با آب پر کرده و آن را در گوشه دهان حيوان خانگي خود قرار دهید. با فشار دادن سرنگ آب را به دهان خرگوش بريزيد. در حين انجام كار شدت خروج آب را با دقت كنترل كنيد.

اجازه دهید خرگوش آب را كاملا قورت داده و بین جرعه ها استراحت کند.

اگر خرگوش در بلعیدن آب مشکلی دارد، فوراً با دامپزشك مشورت كنيد. زيرا حیوان خانگی شما بايد از استفاده از مایعات داخل وريدي آبرساني شود.

چگونه خرگوش را به نوشیدن آب تشویق کنیم؟

چرا خرگوش من آب نمی نوشد؟ | دام و پت

ممکن است خرگوش برای نوشیدن آب به تشویق شما نیاز داشته باشد. براي تشويق كردن خرگوش خود به نوشيدن آب و پيشگيري از کم آبی بدن مي توانيد از روش هاي زير استفاده كنيد:

 • استفاده از آب شیرین. برای پيشگيري از رشد باکتری ها مي توانيد آب شیرین تهیه کرده و ظرف آب را مرتبا بشویید.
 • تهيه يك ظرف آب فلزي. یک ظرف آب فلزي تهیه کنید. ظرف هاي پلاستيكي براي اين كار مناسب نيستند. زيرا خرگوش ها دندان های تیزي دارند كه مي توانند به ظرف پلاستیکي آسیب رسانده و آن را سوراخ كنند.
 • تغذيه با سبزیجات برگدار. سبزیجات برگ دار داراي آب فراواني هستند. به همين علت هرچه بیشتر به خرگوش خود سبزيجات بدهيد، آب مورد نياز خرگوش بيشتر تامين مي شود. دقت كنيد كه سبزی ها را قبل از دادن به خرگوش حتما بشویید.
 • استفاده از موز. يك عدد موز را پوست گرفته و در داخل ظرف آب قرار دهيد. اين كار باعث تشويق خرگوش به نوشيدن آب مي شود. بعد از اينكه خرگوش شما به تنهایی براي نوشيدن آب به طرف ظرف رفت، می توانید استفاده از موز را متوقف کنید.

منبع:

https://cleverpetowners.com/why-is-my-rabbit-not-drinking-water/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا