اسب ها

نحوه مراقبت از یال اسب ها

یال اسب، کاربردی بیش تر از مو دارد. وجود این گره‌ های براق و صاف، از ویژگی ‌های فیزیکی اسب است. اما یال ضخیم و دراز اسب، نه تنها این موجود را جذاب می کند، بلکه کارهای بسیاری را نیز انجام می دهد، از محافظت از اسب گرفته تا گرم نگه داشتن آن در روزهای سرد. بدون شک، مراقبت از یال ها و دم های بلند، کار سختی است. به طور کلی، اسب ها نیاز به تغذیه مناسب و بهره مندی از مراقبت روزانه دارند تا بهترین ظاهر را داشته باشند. نحوه مراقبت از یال اسب ها نه تنها باعث می شود اسب سالم به نظر برسد، بلکه احساس تناسب اندام را نیز ایجاد می کند.

چرا اسب ها یال دارند؟

یال در اسب، یک صفت جنسی ثانویه است که زیبایی اسب را مشخص می کند. اسب ‌های نر، موهای یال ضخیم ‌تری نسبت به ماده ‌ها دارند تا به تمایز بین دو جنس، کمک کند. یال، عملکردهای بسیار دیگری نیز دارد. با این حال، کاربرد یال در اسب وحشی، کمی متفاوت از اسب اهلی است.

یال نقش مهمی در بقای اسب های ساکن در گله های وحشی دارد. یال ضخیم با محافظت از گردن، به اسب کمک می کند. علاوه بر این، به دور نگه داشتن مگس ها از صورت آن ها و جلوگیری از گزش و ایجاد خارش، کمک می کند. البته، درمان‌ های خانگی برای جلوگیری از آزار مگس ‌ها برای اسب ها وجود دارد. اما آن ها راه حل مناسبی برای حیوانات وحشی نیستند.

یال های ضخیم غیر طبیعی در اسب های اهلی  به دلیل نوعی نقص ژنتیکی به نام هیپرتریکوزیس ایجاد می شود. یال ‌های اسب معمولاً به این علت مرتب و آراسته می شود که بر زیبایی اسب، افزوده شود. همچنین، یال به چسبندگی زین و رکاب کمک می کند.

گاهی اوقات، یال اسب برای جلوگیری از گره خوردن موها، به طور کامل تراشیده می شود. این نوع آرایش، بیشتر در مورد اسب های پلیس یا آن هایی که در مسابقات ورزشی شرکت می کنند، انجام می شود. همچنین، بهتر است بدانید که با پرورش انتخابی، می توان اسبی با یال بلندتر تولید کرد.

چگونه از یال اسب مراقبت کنیم؟

نحوه مراقبت از یال اسب ها | دام و پت

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا برخی از اسب ها یال های کوتاهی دارند؟ اسب ها حیوانات وحشی هستند و تمام یال های اسب، قبلا کوتاه بودند. در واقع، یال های اسب، عمودی بوده و به صورت عمودی روی گردن اسب ها می ایستادند. برای مثال، می ‌توان اسب پرژوالسکی را نام ببریم که تنها گونه وحشی امروزی با یال ‌های کوتاه است.

بیش از 5000 سال پیش، این حیوانات وحشی، اهلی شدند. امروزه، می‌ توان اسب ها را برای تولید حیواناتی با یال های بلندتر، پرورش داد. هنگام اصلاح نژاد، ویژگی های “مطلوب” بیشتر در محتوای ژن، به ارث می‌ رسند. تولید یال ‌های بلند، اسب ‌ها را جذاب می ‌کند.

به طور کلی، پیروی از یک برنامه مناسب برای مراقبت و نگهداری یال ها و دم های بلند در اسب ها، ضروری است. اگرچه همه اسب ها به مدیریت مشابهی نیاز دارند، اما به دلیل وجود انواع موی متفاوت در بین آنها، برنامه های مراقبتی، تا حدودی متفاوت است. از یک رژیم غذایی مغذی مناسب گرفته تا مراقبت فیزیکی، همه برنامه ها اهمیت خاص خود را دارند.

ابتدا باید یک برنامه منظم حمام کردن با شامپو و نرم کننده ساخته شده برای استفاده در اسب را دنبال کنید. اکثراً دامپزشکان، می توانند شامپویی را با ترکیبات درجه یک و متناسب با نیاز و نوع موی اسب را، پیشنهاد کنند. حمام مناسب، یال اسب شما را از آلودگی و کثیف شدن دور نگه داشته و در عین حال، از بروز عفونت های پوستی پیشگیری می کند.

استفاده از ابزارهای نظافت

علاوه بر این، باید از ابزارهای مختلف نظافت (یا یک کیت کامل مخصوص اسب ) استفاده شود. البته، باید پس از ضدعفونی کردن هر ابزار، از آن استفاده کنید. برس و شانه، ابزاری ضروری برای گره‌ زدایی مو هستند. ضدعفونی کردن آن ها از قبل، از اسب در برابر ابتلا به خارش پوست یا سایر بیماری ها، محافظت می کند.

با این وجود، هرگز یال اسب خود را بیش از حد شانه نکنید. در عوض، از انگشتان خود برای باز کردن گره های آن استفاده کنید. همچنین، اگر اسب شما موهایی با رنگ روشن دارد، می توانید از لوازم مخصوص برای از بین بردن لکه ها استفاده کنید.

به همین ترتیب، داشتن یک برنامه تغذیه مناسب نیز برای حمایت از رشد موی اسب، بسیار مهم است. مکمل مولتی ویتامین نه تنها اسب را سالم نگه می دارد، بلکه باعث تغذیه یال آن نیز می شود. مصرف مکمل ها، تمام ویتامین ها و مواد معدنی موجود در رژیم غذایی آن ها را فراهم می کند.

یک نکته حرفه ای برای همه دوستداران اسب این است که مراقب انتهای یال اسب های تان باشید. توجه به این نکته، به این علت است که موهای انتهای یا اسب، شکننده تر و مستعد آسیب هستند. به عنوان مثال، ممکن است در نتیجه سهل انگاری بیش از حد، شکسته یا نازک شوند.

آیا باید یال اسب خود را ببافید؟

نحوه مراقبت از یال اسب ها | دام و پت

به نظر می رسد بسیاری از مردم کنجکاو هستند که بدانند آیا باید یال اسب خود را ببافند یا خیر. در موقعیت ‌های مختلف، به عنوان مثال در مسابقات، ممکن است مشاهده کرده باشید که یال اسب ها بافته می شود. از سوی دیگر، اکثر افراد در رویدادهای سوارکاری یا مسابقات مختلف، ترجیح می دهند که یال اسب شان، دست نخورده باقی بماند. موهای بلند، ظاهر طبیعی تری به اسب بخشیده و زیبایی آن را افزایش می دهد.

اگرچه بافتن یال اسب پیچیده به نظر می رسد، اما آموزش های متعددی برای کمک به شما وجود دارد. علاوه بر این، سبک ‌های مختلفی برای بافتن یال اسب وجود دارد. با توجه به افزایش محبوبیت بافتن یال اسب، انواع مختلفی از قیطان ها وجود دارد که می توانید آن ها را انتخاب کنید.

کاربردهای یال در اسب ها

به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که یال در اسب ها، کاربردهای مختلفی دارد.

علاوه بر این، یال اسب به عنوان یک عایق در هوای سرد عمل کرده و اسب شما را گرم و راحت نگه می دارد. همچنین، در صورتی که اسب نتواند سرپناه مناسبی پیدا کند، یال باعث می شود که آب باران، به سمت پایین سرازیر شود. در نهایت، یال اسب برای انسان نیز مفید است. یال اسب نه تنها حس زیبایی شناختی فرد را جلب می کند، بلکه به جلب توجه بازدید کنندگان نیز کمک می کند.

به طور کلی، برای این که بتوانید یک اسب سالم داشته باشید، باید از یک برنامه منظم پیروی کنید. اسب نه تنها نیاز به آمادگی جسمانی دارد، بلکه باید شاداب و قوی نیز به نظر برسد.   شانه های دندانه پهن، برس های گره زدا، شامپو اسب و نرم کننده از جمله ملزومات نگهداری و مراقبت از یال هستند.

برای حفظ درخشش، حمام مناسب همراه با ماساژ دادن با روغن های مخصوص، بسیار مهم است. این احتمال وجود دارد که انتهای یال اسب را نادیده بگیرید، اما این بخش ها، نیاز به توجه بیشتری دارند. سعی کنید هر روز آن ها را با انگشت شانه کرده و در صورت لزوم، آن ها را به صورت قیطانی قرار دهید.

آیا بریدن و کوتاه کردن یال اسب بی ضرر است؟

در گذشته، همه اسب ها یال کوتاه داشتند، بنابراین بریدن یال اسب چندان مشکلی نخواهد داشت.  در واقع، برخی از فعالیت ها و رویدادها، به این نیاز دارند که یال اسب را بریده یا کوتاه کنید. به عنوان مثال، موهای اسب پلیس یا اسب مسابقه ای حرفه ای، احتمال دارد که در جایی گیر کند. پس بهتر است آنها را کوتاه نگه دارید تا از بروز چنین حوادث ناگواری پیشگیری شود.

با این وجود، اگر لازم نیست، سعی کنید از کوتاه کردن یال اسب تان خودداری کنید.

آیا اسب ها در یال خود احساس درد دارند؟

اکثر مردم بر این باورند که فولیکول های مو اسب، مانند ما انسان ها، دارای گیرنده های حسی نیستند. بدون شک، این مسئله، باوری غلط است که باید از بین برده شود. اسب ها اعصاب دارند. به همین علت، وقتی یال آن ها را می کشید، احساس درد می کنند. این کار نه تنها اسب ها را تحریک می کند، بلکه باعث ناراحتی شدید آن ها نیز می شود.

یال اسب با چه سرعتی رشد می کند؟

نحوه مراقبت از یال اسب ها | دام و پت

قطعا رشد یال اسب، به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور متوسط، بسته به نژاد اسب، موهای یال بین 0.5 تا 1.5 اینچ در ماه رشد می کنند.

علاوه بر این، استفاده از شامپو رشد مو، نرم کننده، روغن های ضروری و مکمل های رژیم غذایی یا مولتی ویتامین ها نیز می توانند بر رشد یال اسب تاثیر بگذارند. برس زدن روزانه، گردش خون را افزایش می دهد. در نتیجه باعث می شود موهای اسب شما سریعتر رشد کند.

یال اسب در هر ماه فقط به مقدار معینی رشد می کند. حتی ممکن است که یال های اسب، تا زانوهای آن ها رشد کند. اگر از اسبی مانند کاوالیا برای نمایش استفاده می کنید، ممکن است یال های بلند را ترجیح دهید. با این وجود، می توانید طول یال را با نظافت و کوتاه کردن موهای آن تا گردن، در محدوده متعادل حفظ کنید. اگر یال اسب را به طور کامل بتراشید، حدود 9 ماه طول می کشد تا دوباره رشد کنند.

اگرچه یال اسب همچنان در حال رشد است، اما طول آن تا حدی محدود است. این مسئله، به علت عدم مراقبت و فرسودگی روزانه رخ می دهد.

چرا یال های اسب در سمت راست قرار دارند؟

با وجود اینکه در جایی نوشته نشده است، این یک قانون طبیعی است که یال اسب، همیشه در سمت راست قرار می گیرد. به طور پیشنهادی، محلی که یال اسب به آن سمت قرار می گیرد، به درک اسب کمک می کند. اگر یال اسب در سمت راست باشد، تمام فعالیت هایش در سمت راست انجام خواهد شد. این مسئله به افزایش درک اسب و آموزش بهتر آن کمک می کند.

چرا اسب ها دم دارند؟

وظیفه دم اسب، دفع مگس است. قبل از اینکه یال ها وارد عمل شوند، حرکت چرخشی دم تمام آن حشرات را دور نگه می دارد.  علاوه بر این، حرکت و موقعیت دم، به قضاوت در مورد راحتی یا ترس اسب در یک محیط خاص، کمک می کند. مانند یال ها، دم نیز نیاز به مراقبت کامل دارد.

به طور کلی، تهیه غذای خوب و رسیدگی به نیازهای جسمانی اسب، کافی نیست. مراقبت و توجه یکسان برای نگه داری و مراقبت از یال و دم اسب، برای حفظ جذابیت آن، لازم است.

منبع
https://horsyplanet.com/why-do-horses-have-manes-and-how-to-care-for-them/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا