گربه ها

نحوه مراقبت از گربه ناشنوا

نحوه مراقبت از گربه ناشنوا  

شما حتما مایلید تا نحوه مراقبت از گربه ناشنوا را بدانید، چرا که هیچ دلیلی وجود ندارد که گربه ناشنوا شما از زندگی شاد و سرگرم کننده ای برخوردار نباشد. برخی از حیوانات خانگ به طور مادر زادی ناشنوا متولد می شوند یا از نظر ژنتیکی مستعد ناشنوایی هستند. به عنوان مثال، گربه های سفید چشم آبی می توانند با  شرایطی متولد شوند که منجر به ناشنوایی شود. در مواقع دیگر، بیماری یا آسیب ممکن است منجر به کاهش شنوایی شود. با فراهم کردن امکانات و تجهیزات، گربه های ناشنوا نباید در اکثر خانوارها مشکلی داشته باشند.

قبل از اینکه شروع کنید

درک شنوایی گربه هنگام زندگی با گربه ناشنوا بسیار مهم است. گربه های عادی خیلی بهتر از ما و حیوانات خانگی کم سن و سال بهتر از حیوانات میانسال و مسن تر می شنوند. گربه ها کم و بیش همان صداهای ملایم را مانند انسان می شنوند. اما، در فرکانس های بالاتر بسیار بهتر عمل می کنند. درولوم  های عادی، گربه ها می توانند حدود 79 کیلوهرتز را بشنوند ئر حالیکه،انسان  ها فقط امواج صوتی را تا 20 کیلوهرتز می شنود. گربه شما می تواند صداهایی  که در محدوده 10.5 اکتاو هستند را بشنود. این دامنه فرکانس تقریباً بیشتر از پستانداران دیگر است. این ویژگی، به  گربه شما اجازه می دهد که به راحتی صداهای بسیار بلند مانند صدای جیر جیر جوندگان را بشنود.

با افزایش سن، ساختارهای ظریف داخل گوش حساسیت خود را نسبت به لرزش از دست می دهند. این کاهش شنوایی مربوط به افزایش سن، پیرگوشی (پریبوسوزیس) نامیده می شود.  دقیقاً مانند افراد مسن،این بیماری در هر حیوان خانگی که  زیاد عمر کند ایجاد می شود. با صدمه ناشی از صداهای بلند کاهش شنوایی می تواند تسریع یابد. عفونت های مزمن گوش و سایر بیماری ها یا جراحات نیز ممکن است منجر به کاهش شنوایی شود. گربه ها نمی توانند به ما بگویند که مشکل شنوایی دارند و با توجه بیشتر به حواس دیگر خود این نقص را جبران می کنند.

آنها ممکن است با صدای بلند میو میو کنند (زیرا نمی توانندصدای خودشان را بشنوند). صاحبان و دیگر حیوانات خانگی را با دقت بیشتری تماشا می کنند و رفتار آن ها را زیر نظر  می گیرند تا بدانند که  آیا مثلاً شخصی دم درب است یا نه. حیوانات خانگی کر نیز ممکن است به لرزش و جریان هوا توجه کنند. نسیم ایجاد شده توسط در باز، ممکن است نشانه این باشد که شما از محل کار به خانه آمده اید. حتی وقتی آنها نمی توانند صدای درب بازکن قوطی را بشنوند ، “ساعت” داخل خانه گربه زمان پخش غذا را اعلام می کند. همه اینها بدان معنی است که ممکن است که شما، متوجه کم شنوایی ضعیف  در گربه خود نشوید.

آنچه شما نیاز دارید:

چگونه از گربه ناشنوا خود مراقبت کنیم |دام وپت

اگر به کم شنوایی مظنون هستید، با دامپزشک خود صحبت کنید. پزشک می تواند مقصر بودن یک مشکل پزشکی را تشخیص دهد یا درمان مناسب را توصیه می کند. برای انجام برخی از تست های مربوط به ناشنوایی در خانه، برخی از وسایل خانه مانند این ها را جمع کنید:

  • کاغذ
  • کلیدها
  • ورقه نازک قلعی
  • جعبه مقوایی

برخی از صداها مانند پاره کردن کاغذ، جیلینگ جیلیگ کردن کلید ها،  قرچ قرچ خوردن ورقه فلزی یا ضربه زدن روی جعبه مقوا را خارج از دید گربه خود ایجاد کنید. برای بررسی فرکانس های بالا و پایین، از صداهای مختلف استفاده کنید. اگر گربه شما  به بعضی یا همه صداها توجه نکند، احتمالاً  مبتلا به کاهش شنوایی است. یک مرکز دامپزشکی تخصصی می تواند با روش پاسخ تحریک شنیداری ساقه مغز (BAER) این موضوع را تأیید کند.

ارتباطات

چگونه از گربه ناشنوا خود مراقبت کنیم |دام وپت

در نحوه مراقبت از گربه ناشنوا، هنوزهم امکان برقراری ارتباط با حیوان خانگی ناشنوا وجود دارد. به جای صدا از سیگنال های بصری یا لمسی استفاده کنید. گربه ها به راحتی یاد می گیرند که به سیگنال های دستی، پرتو نشانگر لیزری یا چراغی که برای شام خاموش و روشن می شود؛ پاسخ دهند. حیوانات خانگی ناشنوا به راحتی می ترسد. همیشه به حیوان خانگی نزدیک شوید تا اومتوجه آمدن شما شود و قبل از نوازش پای خود را روی زمین بکوبانید یا اخطار دیگری بدهید تا هنگام وحشت زدگی به طور غیر عمد گاز نگیرند و چنگ نزنند.

روی ارتعاشات تمرکز کنید.

“سوت سگ” که  امواج صوتی با فرکانس بالا یی دارد ممکن است برای حیوان خانگی کم شنوا قابل تشخیص باشد. حتی ،وقتی دیگر صدای شما را نمی شنود. ارتعاشات با فرکانس پایین ممکن است احساس شود، حتی وقتی حیوان خانگی شما نمی تواند بشنود.قلاده ارتعاشی نیز راهی عالی برای جلب توجه گربه شما است. از آن به عنوان یک سیگنال برای ارتباط با حیوان خانگی خود و به عنوان یک وسیله آموزشی استفاده کنید.   در شرایطی که گربه شما نمی تواند صدای شما را بشنود و شما نمی توانید او را پیدا کنید، یک “مکان یاب حیوان خانگی” ممکن است مفید باشد. یک آویز به قلاده گربه وصل کنید که هنگام فعال شدن فرستنده، نوری از آن ساطع می شود. یک محصول “کلید یاب”نیز برای این منظورباید مناسب باشد.

آنها را در داخل منزل نگه داری کنید.

تهدیدهای زیادی در فضای باز برای گربه های ناشنوا وجود دارد. آنها نمی توانند صدای پارس سگ، بوق زدن ماشین یا صدای”مواظب باشید!”  مردم را بشنوند. یک مکان نشیمن راحت در کنار پنجره ای برای گربه خود فراهم کنید تا بتواند به بیرون نگاه کند و همه اتفاقات رانظاره گر باشند. گربه های ناشنوا هنوز حیوانات خانگی خوش حال و مفرحی هستند. برخی از کم شنوایی ها هم برای گربه ها و هم برای انسان یک قسمت طبیعی از روند پیری است. ایجاد مکان ها و شرایط ساده برای یک حیوان خانگی کم شنوا کار دشواری نیست. علاوه بر این، کاری است که ما برای همه دوستان و خانواده خود انجام می دهیم و گربه های ما نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

پیش گیری

چگونه از گربه ناشنوا خود مراقبت کنیم |دام وپت

در نحوه مراقبت از گربه ناشنوا، پیشگیری، بسته به علت ناشنوایی ممکن است قابل اجرا نباشد. برخی از کاهش شنوایی به دلیل افزایش سن طبیعی است و نمی توان از آن جلوگیری کرد. به سرعت و با کمک دامپزشک خود عفونت های باکتریایی ، کنه های گوش یا سایر مشکلات سلامتی را درمان کنید. در صورت عدم درمان، برخی از این شرایط سلامتی می توانند منجر به کاهش شنوایی دائمی شوند. منبع: https://www.thesprucepets.com/help-for-a-deaf-cat-553945l

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا