خزندگان

مارها چگونه تولید مثل می کنند؟

مارها چگونه تولید مثل می کنند؟

در این مقاله، درباره نحوه تولید مثل مارها، مطالبی آورده شده است. شاید تا به حال از خود پرسیده باشید که چگونه یک مار بدون دست و پا با یک مار دیگر جفت می شود؟ مارها به چه شکلی تولید مثل می کنند؟ برای یافتن‌ پاسخ سوالات خود، ادامه این مقاله را بخوانید.

به طور کلی، اکثر مارها معمولاً یک بار در سال تولید مثل می کنند. اما برخی از گونه های مارها می توانند این کار را دو بار در سال انجام دهند.

روش تولید مثل مارها

مارها دارای یک فصل تولید مثل هستند که در آن نر ها به احتمال زیاد بویی را دنبال می کنند که ماده ها آن را تولید کرده اند. مارهای نر می توانند تا فاصله 2 مایلی این بو را برای جفت گیری با مار ماده، ردیابی کنند. پس از این کار، اگر‌ مار تخم گذار باشد، مار ماده در مکانی مناسب تخم گذاری خواهد کرد.

ابتدا اجازه دهید بگوییم که مارها برای تولید مثل نیاز به رابطه جنسی دارند. یک حقیقت دیگر این است که مارهای نر آلت تناسلی ندارند. اندام تولید مثلی مار نر، همی پنیس نامیده می شوند و در صورت عدم استفاده معکوس می شود. بر روی بدن مارهای نر، این اندام تناسلی، داخل کلوآکا است. این قسمت در پایین بدن مار است.

پس از این که مار نر و ماده به هم می رسند، به دور یک دیگر می پیچند. مار نر دم خود را دور مار ماده می پیچد. این کار معمولاً 30 دقیقه طول می کشد. مار نر، حدود 2 ساعت همی پنیس  خود را به بدن مار ماده وارد می کند. به فرآیندی که در آن، مار نر با مار ماده در حال جفت گیری است، “قفل شدن” می گویند.

پس از این که مار ماده، با یک‌ مار نر جفت گیری می کند، برای افزایش احتمال باروری، با نرهای دیگر نیز فرآیند قفل شدن‌ را انجام می دهد.

فصل جفت گیری مارها

مارها چگونه تولید مثل می کنند؟ | دام و پت

فصل جفت گیری مارها، معمولاً در بهار و پس از گذراندن دوران زمستانی این‌ خزندگان است. در طول خواب زمستانی، مار به مدت طولانی می خوابد و هنگامی که بیدار می شود، زمان تولید مثل فرا می رسد. اگر مارها بلافاصله بعد از فصل سرما شروع به جفت گیری کنند، تخم های آنها یشترین شانس را برای سالم ماندن خواهند داشت.

مارها در بهار، از خواب زمستانی بیدار می شوند. فصل بهار، زمان شروع جفت گیری مارها است. مارها در آب و هوای سرد و برفی، به خواب زمستانی کامل می روند. با توجه به این که مارها حیواناتی خونسرد هستند، و نمی توانند گرمای بدن خود را حفظ کنند، به خواب زمستانی می روند.

اگر قرار باشد یک مار ماده در زمان نامناسب سال تخم بگذارد، هم مار و هم تخم های آن، برای گرم ماندن با مشکل مواجه می شوند.

آیا مارها تک همسر هستند؟

خیر. از آن جا که مارها در یک جغرافیای طبیعی، به مناطق مختلفی حرکت می کنند، با مارهای بیشتری جفت گیری انجام خواهند داد. این بدان معنا نیست که جفت گیری فقط با یک مار ماده غیرممکن است. اما یک مار نر، به طور معمول به دنبال ماده مشابه سال قبل، برای جفت گیری، نخواهد بود.

افزایش احتمال جفت گیری یک مار نر با یک مار ماده، بستگی به فرمون یا بوی مخصوصی است که مار ماده آن را تولید می کند.

آیا مارها می توانند به تولید مثل غیر جنسی داشته باشند؟

فقط تعداد محدودی از مارها هستند که می توانند تولید مثل غیر جنسی داشته باشند. این روش تولید مثل، به مارها اجازه می دهد که برای تولید مثل، نیازی به شریک جنسی نداشته باشند. با استفاده از روش غیر جنسی، مار واقعاً خود به خود ایجاد می شود و به دنیا می آید و عملاً بدون نیاز به مار جنس مخالف تخم گذاری می سازد.

با این وجود، این روش تولید مثل هنوز ثابت نشده است، زیرا دانشمندان می گویند که یک مار ماده می تواند اسپرم قبلی مارهای نر را تا 5 سال نگه دارد. به عبارتی، این موضوع می تواند دلیل عدم نیاز مار ماده به پار نر، در فصل تولید مثل را توضیح دهد.

نحوه پیدا کردن جفت توسط مارها

مارها چگونه تولید مثل می کنند؟ | دام و پت

مارها با استفاده از فرمون جفت خود را جذب می کنند. مارهای ماده استروژن تولید می کنند. این‌ ماده، نقش مهمی در جذب مارهای نر دارد.

مارهای ماده در هر سال 1-2 بار تخم می گذارند. مارهای ماده با آزاد کردن فرمون ها (مواد بودار) از غدد پوستی که در پشت آن ها قرار دارد، به نرها اطلاع می دهند که آماده جفت گیری هستند.

اکثر مارها به روش جنسی تولید مثل می کنند، اما برخی از آنها بدون جنس مخالف نیز ممکن است تولید مثل می کنند. مار ها در بهار، و پس از بیداری از خواب زمستانی، جفت گیری می کنند و از فرمون ها برای جذب جفت استفاده می کنند. یک مار نر با قرار دادن یکی از دو همی پنیس خود در بدن مار ماده، با مار ماده جفت گیری می کند.

این اتفاق، باعث تخم گذاری در داخل تخمدان مار ماده می شود. یک ماه بعد از جفت گیری، مار ماده تخم می گذارد.

چرخه تولید مثل مارها

مارها اندام تناسلی ندارند. از روی ظاهر، مارها دیمورفیسم جنسی (تفاوتهای بصری بین جنس های مختلف جانوران) را نشان نمی دهند. در مارها، شما نمی توانید تفاوت مارهای نر و ماده را از روی ظاهر تشخیص دهید. اما چگونه مارهایی که به دنبال جفت گیری هستند، تفاوت مارهای نر و ماده را تشخیص می دهند؟

ترکیبات شیمیایی به نام فرمون ها وجود دارند که مار نر‌ به کمک آن ، برای انجام جفت گیری، مارهای ماده را تشخیص می دهد.

مارهای نر و ماده چه تفاوت هایی با هم دارند؟

مارهای نر دارای دو اندام به نام همی پنیس هستند. این اعضا، مانند آلت تناسلی برای مار نر هستند. مار نر، دارای دو عدد همی پنیس است که در داخل یک پوشش نگهداری می شوند.

همی‌ پنیس ها توسط عضله جمع کننده در جای خود نگه داشته شده اند. هنگامی که تولید مثل اتفاق می افتد، دو همی پنیس “واژگون” می شوند، به این معنی که آن ها از پوشش بیرون می آیند. همچنین، مارهای نر، بیضه هایی در داخل بدن خود، یعنی در نزدیکی سایر اندام های جنسی خود، دارند.

مار ماده دارای کلوآکا است. با این حال، مارهای ماده دارای تخمدان هایی هستند که تخم تولید می کنند. اما نرها تخمک تولید نمی کنند. آن ها همچنین یک تخمدان دارند. در تخمدان مار ماده، تخمک های تلقیح شده، به تخمهایی که در لانه می گذارد، تبدیل می شوند.

در بسیاری از گونه های مار، حیوان ماده از نر بزرگتر است. مارهای ماده و نر، هر‌ کدام دارای مزیت هایی برای تولید مثل هستند. از جمله:

مارهای ماده. در بدن مارهای ماده، سیستم های که انرژی ذخیره می کنند، بزرگ شده اند. این بخش ها شامل دستگاه گوارش، کبد و محل ذخیره چربی در بدن است. این ذخایر به آنها انرژی اضافی می دهند. این انرژی اضافی برای رشد تخم آن ها، مورد نیاز است.

مارهای نرها. مارهای نر، ماهیچه های اسکلتی و دم بزرگتر و عملکرد بهتری در کلیه های خود دارند. دانشمندان حدس می زنند که این مزیت ها، به آن ها در جستجوی جفت و در ایجاد اسپرم سالم کمک می کند.

نقش کلوآکا در بدن مارها

کلوآکا بخشی از آناتومی مار است که هم برای دفع و هم برای جفت گیری استفاده می شود. این بخش، قسمتی مهم از آناتومی مار است. کلوآکا از 3 قسمت مجزا تشکیل شده است:

  • Coprodeum. این قسمت مدفوع روده بزرگ را جمع آوری می کند. این قسمت، اولین و بزرگترین بخش کلوآکا است.
  • اورودئوم. این قسمت ادرار و هرگونه محصول تولید مثلی را جمع آوری می کند.
  • Proctodeum. این قسمت هرگونه ضایعات را دفع می کند.

کلوآکای ماده در مقایسه با نرها کم عمق است. کلوآکای مار نر، طولانی تر است و بیشتر به سمت دم امتداد دارد. این تفاوت به این دلیل است که کلوآکای نر حاوی دو همی پنیس است.

همی‌ پنیس ها باید داخل بدن مار نر قرار گیرند، در غیر این صورت مارهای نر با خزیدن، این دو بخش را بر روی زمین می کشند و به آن ها آسیب می رسانند. تمام فرآیند جفت گیری در مارها با استفاده از کلوآکا و همی پنیس انجام می شود.

آیا مارها به صورت مادام العمر جفت گیری می کنند؟

مارها چگونه تولید مثل می کنند؟ | دام و پت

مارهای نر با توجه به فرمون ها، جذب بهترین مار ماده می شوند. مار ماده ای که فرمون های خوش بو را تولید می کند، احتمالاً سالم ترین است، بنابراین مار‌ نر، آن را انتخاب می کند. پس از جفت شدن دو مار، مار نر معمولاً با مار‌ ماده نمانده و از بچه های خود مراقبت نمی کند. مارهای نر به جستجوی ماده های دیگر می پردازند، اما در هر قاعده ای استثنا وجود دارد.

نرهای برخی از گونه ها از ماده ای که با آن جفت شده اند محافظت می کنند تا مانع از جفت گیری ما‌ر ماده با مارهای دیگر شوند. علاوه بر این، ماده هایی که قبلاً جفت گیری کرده اند برای مارهای نر جذابیت کمتری دارند.

مارها چگونه باردار می شوند؟

مار نر، چگونه تخمک را بارور می کند؟ مارها، با هم تراز شدن، با یکدیگر جفت می شوند. در واقع، مار نر در طول بدن ماده حرکت می کند. سپس یکی از همی پنیس های خود را در کلوآکای ماده قرار می دهد. زمان زیادی (معمولاً بین یک ساعت تا یک روز کامل) طول می کشد تا مارها جفت گیری کنند،

اسپرم در مارهای نر، در بیضه ها تولید می شود. بیضه های مارهای نر، در داخل حفره بدن، نزدیک معده و کبد قرار دارند. اسپرم در امتداد مجاری، از طریق یک خط الراس در ناحیه همی پنیس و به داخل کلوآکای ماده حرکت می کند. این اسپرم تخمک های ماده را بارور می کند. به این ترتیب مار باردار می شود.

تخم گذاری مار چقدر طول می کشد؟

مارها چگونه تولید مثل می کنند؟ | دام و پت

از لحظه آغاز فرآیند جفت گیری تا تخم گذاری مار ماده، این روند حدود 30 تا 45 روز به طول می انجامد. تخمک ها و بچه ها بدون توجه به بزرگ یا کوچک بودن مار، زمان یکسانی برای رشد خود نیاز دارند. مارها نسبت به پستانداران دوره بارداری نسبتاً کوتاهی دارند.

از زمانی که زایمان شروع می شود، معمولاً 24 ساعت طول می کشد تا مار ماده، همه تخم های خود را بگذارد. هرچه مار کوچکتر باشد، تخم های کمتری خواهد گذاشت. بزرگترین مارها می توانند در هر بار تولد تا 100 تخم می گذارند. بسته به نژاد و اندازه مار، تعداد تخم های‌ تولیدی در هر بار زایمان، می تواند متفاوت باشد.

با این حال، زایمان مار همیشه بدون مشکل نیست. این امکان وجود دارد که مجاری خروجی مار، با تخم مسدود شود. به عنوان‌ مثال، ممکن است که یک تخم در بدن مار گیر کرده و باعث بروز انسداد شود. همچنین، مواردی رخ داده است که در آن ها، تخم در بدن مار ماده، شکسته است.

منابع: https://www.snakesforpets.com/how-snakes-reproduce/

https://www.reptilekingdoms.com/how-do-snake-reproduce/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا