سگ ها

نارسایی قلب در سگ ها، از علائم تا درمان

نارسایی قلب در سگ ها، از علائم تا درمان

نارسایی قلبی در سگ ها، یک سندرم است که در آن اختلال عملکردی شدید منجر به عدم توانایی سیستم قلبی عروقی در گردش خون مطلوب می شود. شرایط محدود و خاصی وجود دارد که باعث می شوند بیماری قلبی منجر به نارسایی سیستم قلبی عروقی شود. بنابراین، علائم محدود و خاصی وجود دارد که می توانند در نتیجه نارسایی قلبی ایجاد شوند.

نارسایی قلبی، نارسایی احتقانی قلب و ناتوانی قلبی

هر قلبی که توانایی انقباض آن کاهش یافته باشد، قلبی از کار افتاده و ناتوان محسوب می شود. تقریباً هر سگ مبتلا به بیماری قلبی که در آن، بیماری منجر به بزرگ شدن محفظه قلب یا افزایش ضخامت دیواره آن می شود، مبتلا به ناتوانی قلبی است، اما بدن معمولاً قادر به جبران این اختلالات‌ فیزیکی است. در نتیجه، سگ هیچ نشانه ای بروز نخواهد داد.

نارسایی قلبی و نارسایی احتقانی قلب، سندرم هایی هستند که در آنها سگ مبتلا علائم مربوط به یک اختلال پیچیده ناشی از عملکرد متقابل قلب ناتوان و عروق را نشان می دهد.

در نارسایی قلبی، میزان جریان خون برای تأمین اکسیژن کافی برای عملکرد مناسب اندام ها کافی نیست. بسته به شدت اختلال، علائم نارسایی قلبی ممکن است در هنگام استراحت، در طی یک فعالیت سبک، یا در هنگام ورزش متوسط یا شدید ظاهر شود.

نارسایی سیستولیک میوکارد باعث کاهش کلی توانایی عضله قلب در انقباض می شود. این اختلال را می توان با اکوکاردیوگرافی تشخیص داد. در حین انقباض بطن ها، حرکت دیواره کاهش می یابد. اگر کاهش حرکت قابل توجه باشد، جریان خون طبیعی را نخواهد توانست حفظ کند.

این اختلال ممکن است در اثر عوامل زیر ایجاد شود:

 • ژنتیکی
 • ضربه
 • عفونت
 • داروها یا سموم
 • شوک الکتریکی
 • گرمازدگی
 • تومورها

در بعضی از موارد، ابتلا به این اختلال علت مشخصی ندارند.

انواع نارسایی قلبی در سگ ها

نارسایی قلبی را می توان بر اساس اختلالات عملکردی به 4 دسته تقسیم کرد:

 • نارسایی میوکارد سیستولیک
 • امپدانس ورودی قلب
 • اضافه فشار
 • اضافه حجم

مکانیسم های جبرانی

سیستم قلب و عروق، فشار خون طبیعی و جریان خون را حفظ می کند. در بیماری های قلبی، بدن با استفاده از مکانیسم های خاصی سعی در عادی سازی این عملکردها و جبران اثرات منفی بیماری را بر بدن دارد. به عنوان مثال، در یک حیوان مبتلا به کاردیومیوپاتی، با کاهش توانایی انقباض قلب، جریان خون ضعیف می شود.

این امر منجر به کاهش فشار خون می شود. زیرا با هر ضربان قلب، خون کمتری به بدن پمپ می شود. بدن با استفاده از سیستم عصبی سمپاتیک باعث افزایش توانایی انقباض عضله قلب و افزایش ضربان قلب می شود و اثرات بیماری را جبران می کند. روش های جبرانی این‌ چنینی ظرف چند روز کاهش می یابند. پس از آن مکانیسم های هورمونی فعال می شوند.

این پاسخ ها برون ده قلبی، فشار خون، حجم خون و جریان خون را افزایش می دهند. حجم خون حیوانات خانگی مبتلا به نارسایی احتقانی قلب شدید می تواند تا 30٪ افزایش یابد. این مکانیسم های جالب باعث می شوند که حیوان بتواند بیماری خفیف، متوسط و حتی شدید را اکثرا برای چند سال جبران کند.

سرانجام، نارسایی پیشرونده عضله قلب و فعال شدن طولانی مدت این هورمون ها که برای عادی سازی جریان خون تلاش می کنند. حتی منجر به آسیب به قلب و سایر اندام ها و نارسایی عضله قلب می شود. جریان خون متعادل با بروز علائم پیشرونده نارسایی احتقانی قلب بیشتر به خطر می افتد.

علائم نارسایی قلبی در سگ ها

نارسایی قلبی در سگ ها | دام و پت

علائم مرتبط با این اختلال به علل ایجاد کننده نارسایی قلبی و محل آسیب دیده بستگی دارد. در نارسایی احتقانی بطن سمت چپ قلب، علائمی زیر دیده می شود:

 • سرفه
 • دشواری در تنفس
 • جمع شدن مایعات در داخل ریه ها (که ادم ریوی نامیده می شود).
 • عدم تحمل ورزش و فعالیت (خستگی همراه با مشکلات تنفسی هنگام ورزش)

بسیاری از سگهایی که به نارسایی احتقانی بطن چپ مبتلا می شوند، به دلیل کاهش جریان خون و در نتیجه کاهش اکسیژن رسانی به مغز بیهوش می شوند. همچنین ممکن است ضربان قلب و فشار خون شان افت کرده و باعث مرگ حیوان شوند. سگهایی که نارسایی احتقانی بطن چپ دارند اغلب تند تر از سگهای سالم نفس می کشند.

دامپزشک به شما توصیه خواهد کرد تا تعداد تنفس های سگ در شرایط گوناگون را در یک دقیقه بشمارید. مثلا با توجه به تعداد دم و باز دم هایی که سگ ها هنگام خواب انجام می دهند. می توان احتمال ابتلا به این اختلال را تعیین کرد.

نارسایی احتقانی بطن راست منجر به افزایش فشار در رگهای رساننده خون به دهلیز راست و رگها و مویرگهای بدن می شوند. این اختلال ممکن است باعث جمع شدن مایعات در شکم، حفره قفسه سینه، کبد و سایر اندام ها شود.

نارسایی بطن راست و چپ، می تواند باعث بروز نارسایی دو بطنی در سگ شود. در این اختلال می توان علائم مربوط به هر دو شکل نارسایی احتقانی قلب را مشاهده کرد. اگرچه معمولا علائم یکی بیشتر از دیگری باشد.

تشخیص نارسایی قلبی در سگ ها

دامپزشکان می توانند از آزمایش خون برای اندازه گیری میزان پروتئین های محلول در خونی استفاده کنند که با ابتلا به انواع خاصی از بیماری قلبی و نارسایی افزایش می یابند. این آزمایشات خون، هنگامی که با آزمایش های دیگر (مانند تصویر برداری اشعه ایکس و سونوگرافی) همراه می شوند، می تواند برای تشخیص بیماری قلبی استفاده شوند.

درمان نارسایی قلبی در سگ ها

نارسایی قلبی در سگ ها | دام و پت

درمان نارسایی قلبی برای بهبود عملکرد عضلات قلب، کنترل آریتمی ها و فشار خون، بهبود جریان خون و کاهش احتمال ابتلا به اختلالات قلبی بعدی، مهم است. همه این مشکلات در صورت کنترل نشدن، می توانند به قلب و رگ های خونی آسیب بیشتری بزنند. همچنین در صورت بروز ادم و تورم، لازم است میزان مایعات در ریه ها، شکم یا حفره قفسه سینه کاهش یابد.

دارو درمانی در نارسایی قلبی در سگ

انواع مختلفی از داروها برای درمان نارسایی قلبی وجود دارند. انتخاب نوع دارو، دوز و دفعات استفاده شده از آن بسته به علت و شدت نارسایی قلبی و سایر عوامل متغیر خواهد بود. دامپزشک شما پس از انجام معاینات دامپزشکی، بهترین روش درمانی ممکن برای درمان اختلال حیوان خانگی شما را پیشنهاد خواهد کرد.

تمام داروهایی که دامپزشک تجویز می کند باید طبق دستور به حیوان داده شود. در غیر این صورت، ممکن است موثر نباشند. حتی ممکن است عوارض جدی ایجاد کنند یا باعث بروز یک آسیب جدی شوند.

داروهای ادرار آور یا دیورتیک ها معمولاً برای کنترل تجمع بیش از حد مایعات در بدن حیوانات تجویز می شوند. مصرف پیموبندان قدرت انقباض عضله قلب را بهبود می بخشد، رگ های خونی را گشاد می کند. برون ده قلبی را افزایش می دهد. فشارهای دیاستولیک را در بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب ناشی از نارسایی دریچه دهلیز بطنی یا کاردیومیوپاتی، کاهش می دهد.

از دیگوکسین (عضوی از گروهی از داروها که به عنوان اینوتروپ مثبت شناخته می شوند) ممکن است برای کمک به بهبود انقباض عضله قلب در بیماران مبتلا به آریتمی خاص استفاده شود. مهار کننده های ACE  و گشاد کننده های عروقی می توانند رگ های خونی را گشاد کرده و در نتیجه فشار خون را کاهش دهند. داروهای مسدود کننده بتا آدرنرژیک (بتا بلاکر نیز نامیده می شوند). مسدود کننده های کانال کلسیم در برخی موارد از ابتلا به نارسایی احتقانی قلب مفید هستند.

رژیم غذایی در نارسایی قلبی در سگ

نارسایی قلبی در سگ ها | دام و پت

هدف از تهیه رژیم غذایی مخصوص برای حیوانات مبتلا به نارسایی قلبی شامل تأمین کالری کافی، کاهش التهاب، تعادل سدیم بدن و تامین کمبود های احتمالی مواد مغذی بدن است. مصرف مکمل های حاوی اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است به کاهش التهاب و کنترل آریتمی کمک کنند. برخی از انواع نارسایی های قلبی در اثر کمبود یک ماده مغذی خاص ایجاد می شوند که با استفاده از مکمل های مغذی مناسب رفع می شوند. با این حال، این نوع نارسایی قلبی نادر است.

رژیم غذایی کم سدیم اغلب برای سگ های مبتلا به نارسایی احتقانی قلب شدید که به خوبی به درمان های رایج پاسخ نمی دهند توصیه می شود. در سگهایی که نارسایی احتقانی قلب خفیف تا متوسط دارند، محدودیت شدید مصرف سدیم لازم نیست، اما باید از مصرف رژیم های غذایی حاوی نمک و غذاهای انسانی خودداری شود.

رژیم های غذایی درمانی، بسته به اختلال سگ، به راحتی در دسترس هستند. میان وعده های بدون سدیم نیز باید جایگزین مواد غذایی مضر شوند. میزان نمک مصرفی را نباید در سگهایی که بیماری قلبی نداشته و هیچ نشانه ای از نارسایی احتقانی قلب را نشان نمی دهند محدود کرد، زیرا این امر می تواند باعث ایجاد و تکثیر زود هنگام برخی هورمون ها شود.

سایر روش های درمانی

سگ هایی که دچار نارسایی احتقانی بطن چپ و تجمع مایعات در ریه ها (ادم ریوی) هستند ممکن است اکسیژن کافی دریافت نکنند. می توان از کپسول و ماسک اکسیژن برای رفع کمبود اکسیژن سگ استفاده کرد‌.

توراسنتز و ابدومینوسنتز روشهای جراحی هستند که طی آنها به ترتیب از سوزنی برای برداشتن مایعات اضافی از حفره قفسه سینه یا شکم استفاده می شود. این دارو ممکن است برای درمان سگهایی که نارسایی احتقانی قلب دارند و در این مناطق دچار ادم هستند استفاده شود. این روش می تواند به بهبود سریع علائم منجر شود و در صورت لزوم ممکن است به طور منظم انجام شود.

 • مصرف داروهای گشادکننده برونش عموماً در بیماران مبتلا به بیماری مزمن مجاری تنفسی کاربرد دارد. این داروها، به طور معمول، برای درمان نارسایی احتقانی قلب استفاده نمی شوند.
 • مصرف داروهای ضد سرفه معمولاً برای درمان نارسایی احتقانی قلب توصیه نمی شوند، زیرا سرکوب سرفه می تواند شرایط ریه ها را بدتر کند.
 • از داروهای های ضد اضطراب ممکن است برای آرام سازی سگی که به خاطر اختلالات شدید قلبی دچار مشکلات تنفسی می شوند، استفاده کرد.
سخن آخر

با تشخیص زودهنگام مشکلات سگ، می توان برنامه درمانی را سریع تر آغاز کرد. در چنین شرایطی احتمال موفقیت درمان و بهبود مشکلات سگ افزایش می یابد.

به یاد داشته باشید که دامپزشک بهترین‌ راهنمای شما در تهیه برنامه درمانی مناسب برای رفع مشکلات سگ خانگی تان خواهد بود‌.

منبع:

https://www.msdvetmanual.com/dog-owners/heart-and-blood-vessel-disorders-of-dogs/heart-failure-in-dogs

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا