خزندگان

کوتاه کردن ناخن های لاک پشت ها

اگر لاک پشت خانگی دارید، باید تمام نیازهای آنها از جمله کوتاه کردن ناخن های لاک پشت خانگی خود را در نظر بگیرید. تهیه یک محوطه و غذا کافی نیست. چیزهای بیشتری وجود دارد که باید در نظر بگیرید. به عنوان مثال، کوتاه کردن ناخن های لاک پشت ها، یکی از مسائل مهم در نگهداری از این حیوان خانگی است. نیازی نیست نگران باشید. مراقبت و نگهداری از لاک پشت یک فرآیند ساده است. زیرا نگهداری آن کم هزینه است. در واقع، حداکثر لازم است ناخن های لاک پشت را دو بار در سال کوتاه کنید. اکثر صاحبان لاک پشت ها سالی یک بار ناخن های لاک پشت های خود را کوتاه می کنند.

اگر ناخن ها یا پنجه های لاک پشت بیش از حد رشد کرده باشد، به راحتی قابل کوتاه کردن است. به غیر از کوتاه کردن ناخن ها، اگر لاک پشت دارید، می توانید منقار لاک پشت را نیز کوتاه کنید. در حالی که ناخن ‌ها را به راحتی می ‌توانید خودتان کوتاه کنید، کوتاه کردن منقار می ‌تواند پیچیده ‌تر باشد. زیرا باید آن را سوهان بکشید. این سختی به این علت است که به راحتی نمی توان لاک پشت را همزمان نگه داشت و منقار آن را سوهان داد. شاید برای شما هم جالب باشد که آیا لاک پشت ها به کلسیم نیاز‌ دارند؟

چرا لاک پشت ها نیاز به کوتاه کردن ناخن های خود دارند؟

لاک پشت ها ناخن هایی دارند که به طور مداوم رشد می کنند. رشد ناخن لاک پشت ها درست مثل ما انسان ها است. ناخن آنها از کراتین سخت، همان پروتئینی که لایه بیرونی پوسته آنها را می سازد، تشکیل شده اند. در پایه ناخن آن ها نیز یک مرکز بافتی وجود دارد که به آن محل اتصال می گویند.

اغلب وقتی این قسمت را بالا نگه می ‌دارید، صورتی یا تیره به نظر می ‌رسد. این راه تشخیص، یک راه عالی برای پیشگیری از بریدگی تصادفی آن است. در طبیعت، بسیاری از لاک ‌پشت ‌ها با جستجوی غذا، حفاری، و بالا رفتن از آب، ناخن ‌های خود را کوتاه می کنند. ساییدن ناخن ‌ها روی سنگ ‌ها و سطح های مختلف به حفظ طول ناخن کمک می ‌کند.

به عنوان مثال، انتظار نداشته باشید که یک لاک پشت جعبه ای وحشی با ناخن های بلند ببینید، زیرا آن ها ظرف چند روز پس از خروج از خواب زمستانی (بروماسیون) آنها را می سایند. از سوی دیگر، در خانه، لاک ‌پشت‌ ها اغلب وقت خود را روی سطوح صاف ‌تری می‌ گذرانند و غذای بسیار بیشتری دریافت می‌کنند.

این نکات، دو عاملی است که باعث می ‌شوند ناخن‌ های شان رشد کند. این رشد تا زمانی که هنگام راه رفتن مانعی برای آنها محسوب نشوند، تشخیص داده نمی شود.

کدام لاک پشت ها نیاز به کوتاه کردن ناخن دارند و کدام نه؟

کوتاه کردن ناخن های لاک پشت ها || دام و پت

همه لاک پشت ها نیاز به کوتاه کردن ناخن ندارند. در واقع، برخی از لاک پشت های دریایی و آبزی ناخن ها را عمدا در مدتی طولانی رشد می دهند. برای مثال، لاک پشت های گوش قرمز نر ناخن‌ های بلند زیبایی دارند که از آن برای لمس ماده‌ ها به عنوان بخشی از مراسم جفت ‌گیری استفاده می ‌کنند.

اگر این ناخن ها را کوتاه کنید، می تواند باعث بروز ناراحتی قابل توجهی برای حیوان شود. چیزی که در مورد بسیاری از لاک پشت های واقعاً آبزی نیز متوجه خواهید شد، این است که ناخن های روی پاهای پشتی این خزندگان به ندرت نیاز به کوتاه کردن دارند.

به جدول زیر نگاه کنید تا متوجه شوید کدام گونه از لاک پشت ها نیاز به کوتاه کردن ناخن های خود دارند و کدام گونه ها نیازی به کوتاه کردن ناخن ندارند:

گونه لاک‌ پشت آیا نیاز به کوتاه کردن ناخن دارند؟
Sliders خیر
Cooters خیر
Painted Turtles خیر
Map Turtles خیر
North American Box Turtles بله
Asian Box Turtles بله (در صورت نیاز)
Ornate Wood Turtles خیر
Softshell Turtles خیر
Sideneck Turtles خیر

اگر درباره هر کدام از این گونه ها سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید. بخوانید که رژیم غذایی لاک پشت ها چیست؟

چگونه می توان فهمید که ناخن های لاک پشت نیاز به کوتاه کردن دارد؟

فقط به این علت که برخی از این گونه ها ممکن است نیاز به کوتاه کردن ناخن های خود داشته باشند، به این معنی نیست که شما باید این کار را به طور منظم انجام دهید. کوتاه کردن ناخن ها استرس زا است و باید زمانی انجام شود که مطمئن هستید لازم است. در عوض، فقط در صورتی این کار را انجام دهید که یکی از علائم زیر را مشاهده کنید:

  • ناخن ها شروع به کج شدن می کنند.
  • لاک پشت خانگی در راه رفتن مشکل دارد.
  • ناخن ها در جهت های مختلف به سمت یکدیگر رشد می کنند.

برای لاک پشت های آبزی، ممکن است هرگز مجبور نباشید ناخن هایشان را کوتاه کنید، و به هر حال واقعاً توصیه نمی شود این کار را انجام دهید. اگر ناخن ها بیش از حد طولانی به نظر می رسند، ایده خوبی است که قبل از هر اقدامی با یک دامپزشک متخصص خزندگان مشورت کنید.

اگر گونه ای دارید که نیاز به کوتاه کردن ناخن دارد، همیشه از چراغ قوه برای یافتن بافت اتصال ناخن استفاده و از بریدن آن اجتناب کنید.

نحوه کوتاه کردن ناخن لاک پشت

نحوه کوتاه کردن ناخن لاک پشت || دام و پت

به طور کلی، به ناخن های لاک پشت، پنجه نیز گفته می شود. این دو اصطلاح یکسان هستند. سوالی که بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی می پرسند این است که “آیا می توانم ناخن های لاک پشت های خانگی ام را کوتاه کنم؟” خوب، شما می توانید. روند کار بسیار ساده است. شما باید بتوانید این مراحل را بدون هیچ ابهامی دنبال کنید. در مرحله اول، شما نیاز به لوازم دارید. برای کوتاه کردن ناخن های لاک پشت، به موارد زیر نیاز دارید:

  • حوله
  • پماد آنتی بیوتیک یا نشاسته (در صورت خونریزی)
  • ناخن‌ گیر گربه یا سگ، می‌توانید از ناخن ‌گیر کوتیکول انسان نیز استفاده کنید.

سپس، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1

حتما قبل از شروع فرآیند، باید از ایمنی لاک پشت مطمئن شوید. لاک پشت احتمالاً ثابت نخواهد ماند. زیرا از دست زدن انسان ها ناراحت هستند. برای جلوگیری از چرخیدن، ایده خوبی است که لاک پشت را در حوله قرار دهید. حوله علاوه بر بستن لاک پشت و راحت تر کردن آن، چسبندگی بیشتری برای لاک پشت مهیا می کند.

هنگام کوتاه کردن ناخن های لاک پشت، نیمه پشتی بدن لاک پشت را محکم در یک حوله ببندید. بند باید محکم باشد اما آنقدر سخت نباشد که به لاک پشت آسیب برساند. همچنین ممکن است بخواهید لاک پشت را بین ران های خود یا روی یک میز یا سطح سخت قرار دهید. از طرف دیگر (احتمالاً بهتر)، می توانید از کسی بخواهید که در فرآیند پیرایش به شما کمک کند.

به طور کلی، کمک افراد دیگر همیشه یک مزیت است. فرد می تواند لاک پشت را در حین کوتاه کردن ناخن ها نگه دارد.

مرحله 2

ناخن گیرهایی که می خواهید استفاده کنید باید متناسب با اندازه لاک پشت و ناخن های آن باشد. برای لاک پشت های بزرگ، ناخن گیر سگ ممکن است مورد نیاز باشد. برای لاک پشت های کوچک، می توانید از ناخن گیر گربه استفاده کنید. حتی می توان از گیره های مانیکور استفاده کرد.

یکی از انواع ابزار هایی که باید از آن اجتناب کرد، ناخن گیر های گیوتینی است. این ابزار کنترل و دقت کمی را به شما ارائه می دهند.

مرحله 3

اکنون باید به سادگی ناخن ها را کوتاه کنید. هنگام کوتاه کردن ناخن سعی کنید آن را تا جایی که ممکن است، بدون آسیب به بافت، کوتاه کنید. بافت زیرین، بخشی از ناخن است که جریان خون را دریافت می کند. هنگام استفاده از ناخن گیر باید بتوانید دقیقاً ببینید کجا و چه چیزی را باید کوتاه کنید.

در صورت استفاده از ناخن گیر گیوتینی، تشخیص اینکه آیا به خوبی ناخن را کوتاه می کنید یا نه، می تواند دشوار باشد. پس از اتمام کار ناخن های جلو، می توانید روی ناخن های پشتی تمرکز کنید. کوتاه کردن ناخن های لاک پشت معمولاً یک فعالیت ساده و بدون عارضه است.

اگر ناخن لاک پشت را خیلی نزدیک به بافت کوتاه کنید، می توانید به صورت سطحی به لاک پشت آسیب بزنید. اگر این اتفاق افتاد، از نشاسته ذرت برای درمان این خونریزی استفاده کنید. کافی است مقداری نشاسته ذرت را روی نوک ناخن ها بمالید تا خونریزی متوقف شود.

همچنین می توانید برای اطمینان از عدم بروز عفونت از مقداری پماد ضد باکتری نیز استفاده کنید. اگر تا به حال روی ناخن لاک پشت کار نکرده اید، ممکن است فکر کنید بعید است که به لاک پشت آسیب برسانید، زیرا کوتاه کردن ناخن یک فعالیت نسبتاً ساده به نظر می رسد.

با این حال، لاک پشت ها معمولاً وقتی آنها را در آغوش می گیرید، حرکت می کنند. انتظار نداشته باشید که آنها ثابت بمانند. یک حرکت ناگهانی می تواند منجر به آسیب شود. لاک پشت ها موجودات انعطاف پذیری هستند و باید در کوتاه ترین زمان حالشان خوب شود.

اگر خیلی عمیق ناخن را کوتاه می کنید، مراقب آسیب باشید و مطمئن شوید که برای پیشگیری از عفونت آنتی بیوتیک استفاده کنید. همیشه ایده خوبی است که شخص دیگری به شما در فرآیند پیرایش کمک کند. شخص دیگر می تواند لاک پشت را نگه دارد تا بتوانید از هر دو دست خود برای کوتاه کردن ناخن ها استفاده کنید.

نکات مفید در کوتاه کردن ناخن های لاک پشت

نحوه کوتاه کردن ناخن لاک پشت || دام و پت

به عنوان موجودات خجالتی، لاک پشت ها اندام خود را در لاک خود فرو می کنند و دسترسی به ناخن ها را برای شما کمی دشوار می کند. صبور باشید و به آرامی ناخن ها را کوتاه کنید. اگر اعتماد به نفس کافی برای کوتاه کردن ناخن ها ندارید، از یک متخصص درخواست کمک کنید.

بسیاری از دامپزشکان به راحتی می توانند ناخن های لاک پشت را برای شما کوتاه کنند. می توانید از نزدیک تماشا کنید و یاد بگیرید. یک نگهدارنده لاک پشت با تجربه تر نیز می تواند در کوتاه کردن ناخن های لاک پشت به شما کمک کند. لاک پشت ها عموماً دوست ندارند نگه داشته شوند.

این نکته بدان معناست که حتی آرام‌ ترین لاک پشت‌ ها نیز می ‌توانند با تلاش برای کوتاه کردن ناخن‌ ها عصبی شوند. ممکن است شما را گاز بگیرند و حتی سعی کنند با ناخن های بلندی که می خواهید کوتاه کنید، شما را بخراشند. پیچاندن لاک پشت به آرام کردن آن کمک می کند و از حرکت بیش از حد لاک پشت جلوگیری می کند.

اگر لاک پشت از لاک خود بیرون نمی آید، می توانید غلغلک دادن پلاسترون (قسمت زیرین پوسته) را امتحان کنید. این حس می ‌تواند باعث شود لاک پشت دست ‌ها را باز کند تا بتوانید ناخن ‌ها را کوتاه کنید. نگه داشتن حیوان در هوا به جای یک سطح جامد می تواند باعث شود لاک پشت در تلاش برای یافتن زمین، دست های خود را دراز کند.

این کار باید فرصت کوتاه کردن ناخن ها را به شما بدهد. می توانید به آرامی روی پای طرف دیگر اندام جمع شده فشار دهید. لاک پشت ممکن است با فشار دادن اندام در انتهای مخالف پاسخ دهد. در نهایت، شما باید صبور باشید. لاک پشت را تکان ندهید تا اندام هایش را جمع نکند.

این کار برای لاک پشت بسیار استرس زا است و حتی می تواند منجر به آسیب شود. به سادگی از این کار اجتناب کنید. یک بار دیگر اگر مطمئن نیستید به ‌کلینیک دامپزشک مراجعه کنید.

سخن آخر

در یک مجموعه مصنوعی مانند تراریوم، لاک پشت ها نمی توانند به طور طبیعی ناخن ها و منقار خود را کوتاه کنند. این امر می تواند به ویژه باعث رشد بیش از حد ناخن های آنها شود. جدای از رشد بیش از حد ناخن ها، رشد بیش از حد منقار بالایی موضوع دیگری است که باید در نظر گرفت. اگر سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

منبع
https://www.allturtles.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا