چرا دام و پت

میکروچیپ حیوان خانگی چیست؟

ریزتراشه حیوان خانگی (چیپ کوچک و الکترونیکی در زیر پوست حیوان خانگی که حاوی اطلاعات تماس با صاحبان حیوان خانگی است) می تواند به معنای تفاوت بین زندگی و مرگ برای حیوان خانگی مورد علاقه شما باشد. به عبارت دیگر، استفاده از ریزتراشه های مخصوص حیوانات خانگی، حتی می تواند جان آن ها را نجات دهد.

ریزتراشه های حیوان خانگی، یک وسیله ارتباطی، دستگاه GPS، ریزتراشه ردیابی یا نوعی ابزار نظارت مخفی الهام می گیرد. از نرم افزار های نظارتی مخصوص موبایل های هوشمند، نیست. در عوض، این وسیله، یک ریزتراشه کوچک به اندازه برنج و محصور در شیشه است. زیر پوست حیوان خانگی شما تعبیه می شود.

هنگامی که با یک اسکنر، این میکروچیپ اسکن می شود، یک عدد منحصر به فرد را نشان می دهد که روی صفحه نمایش اسکنر نمایش داده می شود. سپس می توان آن شماره روی اسکن میکروچیپ را، در پایگاه داده شرکت ریزتراشه یا خدمات بازیابی حیوانات خانگی وارد می کنید. اطلاعات تماس صاحب حیوان خانگی را که در یک پرونده پیدا کنید.

خطرناک ترین سگ ها کدامند؟

چرا استفاده از ریزتراشه برای یک سگ یا گربه مفید است؟

میکروچیپ حیوان خانگی چیست؟ | دام و پت

ممکن است فکر کنید که “حیوان خانگی من یقه ای با برچسب مخصوص حاوی اطلاعات ارتباط با من را می پوشد. بنابراین به استفاده از میکروچیپ های ارتباطی نیاز ندارد.” همچنین، شاید خیال تان راحت است که حیوان خانگی تان هرگز فرار نمی کند. علاوه براین، شاید به خاطر این که هر وقت حیوان خانگی تان را صدا می زنید، نزد شما می آید. نگرانی خاصی ندارید.

برخی از افراد نیز گمان می کنند که نصب میکروچیپ در زیر پوست حیوان خانگی، می تواند باعث ایجاد احساس درد در حیوانات شود.  اول از همه، استفاده از یک برچسب حاوی اطلاعات تماس با صاحب حیوان، روی قلاده حیوان خانگی، همیشه ایده خوبی  است. این کار، یک راه سریع و آسان برای این مسئله است که افراد، در صورت پیدا کردن حیوان خانگی تان، اطلاعات تماس شما را پیدا می کند. در صورتی که سگ یا گربه شما از نزد شما فرار می کند و یا گم شود، با شما تماس بگیرند.

بهترین کاربرد میکروچیپ در حیوانات

با این حال، در صورتی که برچسب حاوی اطلاعات تماس سگ شما، از قلاده افتاده و یا فرسوده یا ناخوانا شود، چه؟ اگر قلاده گربه شما روی شاخه ای گیر کند و جدا شود و گربه خانگی تان بدون یقه و شناسنامه بماند، چه؟ آیا خوب نیست که از یک روش شناسایی دائمی برای حیوان خانگی تان استفاده کنید. ابزار هایی مانند یک میکروچیپ حیوان خانگی، می توانند این کار را انجام دهند.

به طور کلی، آموزش سگ خانگی و شرطی کردن حیوان برای اطاعت پذیری از شما، می تواند روش بسیار مفید برای مراقبت از این حیوان باشد. به عنوان مثال، در بسیاری از مواقع، می توانید با صدا زدن سگ خانگی، از بروز حوادث ناگوار، جلوگیری کرد.

اگر سگ شما در ترافیک بوده و یا در شرایط خطرناک دیگری واقع شده است، استفاده از یک فرمان “بیا” می تواند از آسیب دیدن یا بدتر شدن وضعیت حیوان خانگی تان، پیشگیری کند! اما اگر سگ خانگی شما موقعیت لذت بخشی را پیدا کرده و از دستور شما خارج شده و فرار کند، چه کار می توان انجام داد؟

اگر سگ شما از حصار غیرقابل گریز حیاط خلوت، فرار کند، یا گربه شما از درب ورودی بیرون بیفتد و هنگامی که حیوان خانگی تان را صدا می زنید، از برگشت پیش شما اجتناب کند، چه کاری می توانید انجام دهید؟ به طور کلی، در مواردی مانند زمان هایی که حیوان خانگی از دستور شما پیروی نمی کند، داشتن یک برنامه پشتیبانی قوی، می تواند ایده خوبی باشد.

آیا نصب ریزتراشه در حیوانات درد دارد؟

میکروچیپ حیوان خانگی چیست؟ | دام و پت

در نهایت، برخی از صاحبان حیوانات خانگی گمان می کنند که قرارگیری ریزتراشه در زیر پوست حیوان خانگی، می تواند دردناک یا بی رحمانه باشد. با این حال، انجمن پزشکی و دامپزشکی آمریکا گزارش می دهد که در واقع، قرارگیری میکروچیپ در زیر پوست حیوان خانگی، دردناک تر از تزریق واکسن نیست.

به طور کلی، قرارگیری میکروچیپ در زیر پوست، دردناک تر از یک تزریق معمولی نیست. اگرچه سوزن های مورد استفاده برای کاشت میکروچیپ، کمی بزرگ تر از سوزن های مورد استفاده در تزریق های معمولی است. همچنین، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که کاشت میکروچیپ، به هیچ نوع عمل جراحی یا بیهوشی، نیاز ندارد.

یک میکروچیپ را می توان در طی یک جلسه ویزیت، در مطب دامپزشکی، زیر پوست حیوان خانگی، قرار داد. به علاوه، مطالعات نشان داده اند که حیوانات خانگی که در زیر پوست خود، ریزتراشه دارند، از شانس بیشتری برای پیوستن به صاحبان خود، در شرایطی که گم می شوند، برخوردار هستند.

به عنوان مثال، محققان دانشکده دامپزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو دریافتند که در یک نمونه سراسری تهیه شده از پناهگاه ‌های حیوانات، نرخ بازگشت به مالک برای سگ‌ های دارای میکروچیپ‌ های الکترونیکی، ۲ و نیم برابر بیشتر از نرخ بازگشت برای سایر سگ ‌های ولگرد بود!

این موضوع، نشان می دهد که در صورت استفاده از میکروچیپ، امکان بازگشت سگ های گمشده نزد صاحبان خود، به میزان زیادی افزایش پیدا می کند. بنابراین، استفاده از ریزتراشه ها، می تواند یکی از روش های مطلوب برای مراقبت از یک حیوان خانگی باشد.

ریزتراشه ها در حیوانات چگونه کار می کنند؟

میکروچیپ حیوان خانگی چیست؟ | دام و پت

ریزتراشه های حیوانات، از مکانیسمی به نام فناوری فرکانس رادیویی استفاده می کنند. در داخل ریزتراشه، که به اندازه یک دانه برنج است، یک گیرنده و فرستنده رادیویی کوچک وجود دارد. هنگامی که ریزتراشه ‌خوان، ریزتراشه را اسکن و بررسی می ‌کند، با یک بیت داده منحصر به ‌فرد – یا شماره ریزتراشه – که به خواننده ارسال می ‌کند، رو به رو خواهید شد.

پناهگاه‌ های حیوانات، دامپزشکان و سایر سازمان‌ هایی که دارای ریزتراشه ‌خوان هستند، حیوانات ولگرد، مانند حیواناتی که فرار می کنند، را، برای یافتن ریزتراشه و اطلاعات تماس با صاحبان شان، اسکن می ‌کنند. هنگامی که آن ها شماره تراشه را دریافت کردند، می توانند از آن برای جستجو در یکی از چندین پایگاه، استفاده کنند.

با توجه به اینکه صاحبان حیوان خانگی، ریزتراشه را در کجا ثبت می کنند، می توانند به جست و جوی اطلاعات آن ها پرداخت. پایگاه داده ها، اطلاعاتی مانند نام صاحبان حیوان خانگی، شماره تلفن، آدرس خانه، آدرس ایمیل و نام حیوان خانگی را، یادداشت می کنند.

بنابراین، اگر یک حیوان خانگی، فرار می کند و به عنوان یک حیوان ولگرد، جمع آوری شود و کارگر پناهگاه بتواند تراشه را اسکن کند، یک شماره تراشه به دست می آورد که به کمک آن، می تواند با موفقیت اطلاعات تماس صاحبان حیوان خانگی را ردیابی کند. به این ترتیب، یک حیوان خانگی گمشده، می تواند دوباره به خانواده خود بپیوندد!

با این حال، به یاد داشته باشید که اطلاعات تماس باید به ‌روز باشند. بنابراین اگر شماره تلفن خود را به طریقی تغییر دهید و یا سیم کارت جدیدی بخرید، فوراً به رجیستری ریزتراشه حیوانات خانگی، اطلاع دهید. به این ترتیب، می توانید اطلاعات به روزی را در اختیار آن ها قرار دهید.

میکروچیپ حیوانات خانگی در کدام قسمت قرار می گیرد؟

در بیشتر موارد، دامپزشک یا پناهگاه حیوانات، ریزتراشه را در زیر پوست، بین تیغه های شانه سگ یا گربه، قرار می دهد. به طور کلی، به این علت میکروچیپ را در این قسمت از بدن سگ یا گربه قرار می دهند که امکان جا به جایی آن از این ناحیه، کمتر است.

به علاوه، این قسمت از بدن سگ یا گربه، یک مکان تایید جهانی است. همین مسئله، تشخیص تراشه را برای کارگران پناهگاه ها، که با یک اسکنر، میکروچیپ را بررسی می کنند، آسان تر خواهد کرد. به این ترتیب، احتمال شناسایی صاحبان حیوانات خانگی، افزایش پیدا می کند.

برای کاشت ریزتراشه، متخصص مراقبت از حیوانات، از یک سوزن زیر پوستی 12 تا 15 برای تزریق ریزتراشه استفاده می کند. این سوزن، به سگ یا گربه آسیبی نمی رساند. به طور کلی، این تزریق، تفاوتی با دریافت واکسن یا سایر محصولات تزریقی، ندارد. اگرچه، پس از کاشت ریزتراشه، عوارض جانبی مانند حساسیت، ممکن است رخ دهد.

پرخاشگری سگ ها چیست؟

هزینه نصب ریزتراشه در حیوانات چقدر است؟

میکروچیپ حیوان خانگی چیست؟ | دام و پت

به طور کلی، به راحتی می توان حیوان خانگی خود را صاحب یک میکروچیپ کرد! به سادگی با دامپزشک مورد اعتماد خود قرار ملاقات بگذارید. حیوان خانگی خود را همراه خود ببرید و آنها را صاحب یک تراشه کنید. گاهی اوقات پناهگاه ها یا مشاغل محلی نیز، خدمات مربوط به ریزتراشه را ارائه می دهند.

میزان هزینه قرارگیری  ریزتراشه در زیر پوست سگ یا گربه، با توجه به محل زندگی شما، می تواند متفاوت باشد. اما انتظار می رود که هزینه میکروچیپ حیوان خانگی تان، حدود 50 دلار باشد. همچنین باید هزینه ای را، یک بار یا سالانه، برای ثبت ریزتراشه حیوانات خانگی تان، بپردازید.

قبل از انتخاب یک رجیستری خاص، به خدماتی که ارائه می دهد و همچنین ویژگی ها، مزایا و معایب آن، توجه کافی کنید. به طور کلی، در انتخاب محصول، همواره منطقی عمل کرده و بهترین میکروچیپ را انتخاب کنید.

اگر سگ یا گربه شما گم شود، چنین شرایطی می تواند یک تجربه دلخراش و وحشتناک برای شما باشد. اما شما می توانید شانس بازگشت حیوان خانگی خود را، با نصب میکروچیپ در زیر پوست و ثبت اطلاعات خود با یک رجیستری میکروچیپ حیوان خانگی (و به روز نگه داشتن آن!) افزایش دهید. این روش، ارزان و آسان بوده و راه حلی خوب برای کاهش احتمال گم شدن حیوانات خانگی است.

سگ ها چگونه کرم می گیرند؟

منبع
https://be.chewy.com/what-is-a-pet-microchip/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا