گربه ها

مگاکولون در گربه را چگونه درمان کنیم؟

مگاکولون یا عدم دفع مدفوع در گربه ها

مگاکولون یا عدم دفع مدفوع در گربه ها، یک بیماری شایع و بسیار ناراحت کننده است. در این وضعیت، بچه گربه های ضعیف نمی توانند تا مدتی مدفوع کنند. اکثر (70 درصد) گربه هایی که مبتلا به مگاکولون تشخیص داده اند، نر هستند و مگاکولون معمولاً در گربه های میانسال با متوسط 6 سال سن، رخ می دهد.

مگاکولون یک بیماری نسبتاً شایع در گربه ها اما نادر در سگ ها است. اصطلاح مگاکولون به معنی روده بزرگ است. روده بزرگ گربه در انتهای روده ها قرار دارد که مدفوع قبل از خارج شدن از بدن در آن ساخته و جمع می شود.

در گربه های دارای مگاكولون، روده بزرگ بزرگتر یا متساعدتر از حد طبیعی خودش می شود. این امر باعث کاهش سرعت دفع مدفوع شده و منجر به یبوست یا کاهش توانایی در مدفوع خواهد شد. در بسیاری از مواقع، مدفوع بسیار سفت، خشک و بزرگ می شود به حدی که نمی تواند از بدن خارج گردد. این وضعیت برای گربه ها بسیار ناخوشایند است. در برخی موارد، مگاكولون کامل و شدید، معروف به یبوست اتفاق می افتد.

این یک بیماری جدی است که به مشورت با یک دامپزشک نیاز دارد. در صورت عدم درمان این وضعیت و تداوم آن، احتمال دارد گربه شما چنان بیمار شود که از خوردن غذا امتناع ورزد و دچار کم آبی شدید شود، این وضعیت می تواند خطرناک باشد.

چه عواملی باعث Megacolon در گربه ها می شود؟

مگاکولون در گربه را چگونه درمان کنیم؟ | دام و پت

بیش از 60 درصد موارد مگاكولون، ایدیوپاتیک است، به این معنی كه علت اصلی آن ناشناخته است. اما به نظر می رسد در برخی شرایط عضله صاف روده بزرگ که وظیفه هل دادن مدفوع را به بیرون دارد، در این بیماری عملکرد خوبی ندارد. اغلب اوقات، چندین حمله یبوست اتفاق میفتد، روده بزرگ را حتی گسترده تر می کند و به لایه های داخلی روده بزرگ آسیب می رساند که برای هضم و سلامت روده مهم است.

در حالی که بیشتر موارد مگاكولون در گربه های نژاد مخلوط یافت می شود (61 درصد)، تقریباً 12 درصد موارد در گربه های نژاد سیام رخ می دهد. بنابراین، ممکن است ژنتیک ارتباطی با بروز این شرایط داشته باشد.

چندین دلیل احتمالی دیگر برای مگاکولون در گربه ها وجود دارد، از جمله:

انسداد: هر گونه انسداد می تواند، مانع عبور مدفوع به خارج از روده بزرگ شود. به عنوان مثال می توان به جسم خارجی، شکستگی های قبلی لگن (مفصل ران) یا توده سرطانی اشاره کرد.

مشکلات عصبی: بروز هر گونه مشکل در اعصابی که به کنترل عملکرد روده بزرگ کمک می کنند می تواند یکی از علل مگاکولون باشد. به عنوان مثال می توان به وجود مسئله ای در نخاع یا ناهنجاری های مادرزادی اشاره کرد، به این معنی که احتمال دارد، گربه با اختلال در اعصاب روده بزرگ متولد شده باشد.

کم کاری تیروئید مادرزادی: این وضعیت در گربه ها نادر است، اما گربه هایی که با کم کاری تیروئید یا هورمون تیروئید کم متولد می شوند، ممکن است با بروز عوارضی مانند مگاکولون روبرو شوند.

علائم عدم دفع مدفوع در گربه ها

مگاکولون در گربه را چگونه درمان کنیم؟ | دام و پت

علائم مگاكولن در گربه ها اساساً همان یبوست است، اما علائم شدیدتر و ماندگارتر خواهد بود. هنگامی که مگاکولون رخ دهد، علائم مادام العمر است و مانند یبوست موقتی نیست که به صورت گاه به گاه بروز کند و از بین برود. علائم مگاكولون، عبارتند از:

 • استفراغ
 • کاهش سطح فعالیت
 • خون یا مخاط از مقعد
 • عدم استفاده از جعبه بستر
 • کاهش اشتها یا بی اشتهایی
 • شکم گرد (حتی در صورت عدم غذا خوردن، میزان گرد بودن آن افزایش می یابد).
 • فشار برای مدفوع (ایستادن و فشار دادن مثل اینکه گربه شما سعی در دفع مدفوع دارد).
 • کاهش یا عدم تولید مدفوع که ممکن است قطعات بسیار محکم مدفوع مشاهده شود.

گربه های مبتلا به مگاكولون نیز گاهی اوقات می توانند به اسهال مایع دچار شوند كه این امر باعث سردرگمی صاحبان حیوان خانگی می شود. در این شرایط ممکن است پوشش داخلی روده بزرگ آنقدر ملتهب و تحریک شده باشد که منجر به بروز اسهال شود.

تشخیص Megacolon در گربه ها

مگاکولون در گربه را چگونه درمان کنیم؟ | دام و پت

رایج ترین روش تشخیص دامپزشکی مگاکولون در گربه ها از طریق اشعه ایکس است. دامپزشک گربه شما را معاینه و بررسی خواهد کرد که آیا مدفوع بزرگ و محکمی درون آن گیر کرده است یا نه؟

در یک اشعه ایکس، دامپزشکان می توانند به دنبال علل اصلی مگاکولون و همچنین اندازه روده بزرگ باشند. اگر روده بزرگ خیلی غیرطبیعی نباشد، گربه ممکن است فقط یبوست داشته باشد. اما اگر روده بزرگ وی بسیار پراکنده و غیر طبیعی بزرگ باشد، دامپزشک شما مگاکولون را تشخیص می دهد.

اغلب آزمایش خون زمانی انجام می شود که گربه شما یبوست داشته باشد. بعضی اوقات مسائل اساسی (مانند بیماری کلیوی) باعث کمبود آب بدن و در نهایت یبوست می شود. در موارد نادر، بچه گربه های جوان با سطح تیروئید پایین متولد می شوند و تنها راه اندازه گیری آن، آزمایش خون است.

گاهی آزمایش پیشرفته تری برای مگاکولون توصیه می شود. این می تواند شامل کولونوسکوپی باشد، که به دامپزشکان اجازه می دهد تا با یک دوربین کوچک به دنبال ناهنجاری در روده بزرگ باشند. نمونه برداری (نمونه های کوچک) می تواند برای تجزیه و تحلیل سرطان، مشکلات عصبی و سایر آسیب های روده بزرگ انجام شود.

چگونه عدم دفع مدفوع گربه را درمان کنیم؟

مگاکولون در گربه را چگونه درمان کنیم؟ | دام و پت

هنگامی که گربه شما به شدت یبوست دارد برای درمان به یک انما نیاز خواهد داشت. انما، شامل قرار دادن گربه برای مدت کوتاهی در بیهوشی برای قرار دادن مایعات روان کننده در روده بزرگ است. این مایعات به دامپزشک شما کمک می کند تا بتواند  مدفوع را از بین ببرد و همچنین بعداً به گربه شما کمک خواهد کرد تا راحت تر بتواند مدفوع را به خودی خود دفع کند.

چندین روش برای مدیریت طولانی مدت مگاکولون وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • طب سوزنی
 • ملین ها برای سهولت دفع مدفوع
 • پروبیوتیک برای حمایت از سلامت عمومی روده
 • داروهایی برای تحریک حرکت روده بزرگ و دفع مدفوع
 • افزایش فیبر در مواد غذایی مانند پسیلیوم یا سبوس گندم
 • رژیم های غذایی با نسخه که فیبر برای سلامت و بهبود عملکرد روده
 • افزایش مصرف آب (تغذیه کنسرو یا دادن آب آشامیدنی به گربه خود)

بسته به مورد خاص، گربه شما گاهی اوقات به جراحی برای برداشتن توده نیاز است. بعضی از گربه ها به داروها پاسخ نمی دهند و جراحی برای درمان جایگزین برای آنها توصیه می شود. جراحی انتخابی مگاكولون، كولكتومی ساب توتال است كه شامل برداشتن بیشتر روده بزرگ می شود تا مدفوع در آنجا گیر نكند. این جراحی میزان موفقیت بالا و پیش آگهی خوبی دارد.

داروهای Megacolon در گربه ها

داروهایی برای کمک به درمان مگاکولون در گربه ها در دسترس است که شامل موارد زیر می باشد:

 • پروبیوتیک هایی که از سلامت روده پشتیبانی می کنند.
 • ملین هایی که باعث نرم شدن مدفوع می شوند، مانند پلی اتیلن گلیکول یا لاکتولوز
 • داروهای پروکینتیک که باعث تحریک حرکت مدفوع به خارج از روده بزرگ می شوند، مانند سیساپراید

هزینه کلی برای درمان مگاکولون

هزینه درمان مگاكولون بسته به موقعیت جغرافیایی و شدت بیماری به طور قابل توجهی متفاوت است.

اگر گربه شما برای اولین بار یک دوره یبوست دارد، شما ممکن است فقط هزینه های درمان های عمومی را پرداخت کنید. اگر گربه شما شواهدی از مگاكولون یا یبوست مكرر داشته باشد، دامپزشك چندین آزمایش انجام می دهد و چندین روش درمانی برای بهتر شدن گربه شما ارائه می دهد. هزینه این آزمایشات و درمان ها در محدوده 400 تا 600 دلار تخمین زده می شود. اگر گربه شما دچار یبوست شده و به انما نیاز دارد، تخمین زده می شود که نیاز به هزینه بیش از 400 تا 600 دلار داشته باشید.

نحوه پیشگیری از Megacolon در گربه ها

مگاکولون بیشتر در گربه هایی دیده می شود که در خانه دچار استرس شده اند یا جعبه های بستر آن به طور مرتب تمیز نمی شوند.

به منظور جلوگیری از مگاکلون می توانید راهکارهای زیر را رعایت کنید:

 • مطمئن شوید که گربه شما به آب شیرین دسترسی دارد. مقدار زیادی آب شیرین و غذای کنسرو شده برای افزایش مصرف آب حیوان خانگی خودتان تهیه کنید.
 • گربه خود را تحریک کنید.محیط مناسبی را برای گربه خود فراهم کنید تا استرس حیوان را کاهش دهد و سطح مغز و فعالیت آن را تحریک کند.
 • جعبه بستر گربه خود را تمیز نگه دارید. همه جعبه های بستر گربه خود را هر روز بررسی کرده و حداقل هر 2-3 ماه جعبه های زباله را خالی و تمیز کنید.
 • اگر گربه بیش از 48 ساعت یبوست دارد (مدفوع تولید نمی کند) بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. یبوست طولانی مدت می تواند منجر به مگاکولون شود.

سخن آخر

 • مگاکولون بیشتر در گربه هایی که در خانه استرس دارند، دیده می شود.
 • هنگامی که مگاکولون رخ دهد، مادام العمر است. مانند یبوست موقتی نیست.
 • در گربه های دارای مگاكولن، روده بزرگ بزرگتر یا متساعدتر از حد طبیعی می شود.
 • رایج ترین روش تشخیص دامپزشکی مگاکولون در گربه ها از طریق اشعه ایکس است.
 • بیش از 60 درصد موارد مگاكولون ایدیوپاتیک در نظر گرفته می شود، به این معنی كه علت اصلی آن ناشناخته است.

منبع:

https://www.greatpetcare.com/cat-health/megacolon-in-cats/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا