سگ ها

مناسب ترین دارو برای سگ چیست؟

مناسب ترین دارو برای سگ چیست؟

قبل از پرداختن به مناسب ترین دارو برای سگ لازم است بدانیم که، زمان بیماری سگ، دامپزشک شما ممکن است یک یا چند دارو را برای مدیریت، درمان یا کاهش عوارض بیماری سگ، تجویز کند. اگرچه برخی داروهای مخصوص استفاده در دامپزشکی وجود دارند، اما بسیاری از داروهایی که در دامپزشکی استفاده می شوند، همان داروهای مورد استفاده در انسان ها هستند.

انواع داروهای رایج برای سگ ها

لیست زیر شامل رایج ترین انواع داروهای مورد استفاده در سگ ها است، اما به هیچ وجه لیست کاملی از انواع داروهای مورد استفاده در دامپزشکی نیست.

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها، داروهایی هستند که میکروب ها (مانند باکتری ها و مخمرها) را از بین می برند. آنتی بیوتیک ها، برای درمان عفونت های مختلف، استفاده می شوند. آنتی بیوتیک ها، ویروس ها را از بین نمی برند، اما گاهی اوقات برای درمان عفونت های باکتریایی ثانویه که ممکن است هنگام ابتلا یک حیوان خانگی‌ به بیماری ها و عفونت های ویروسی ایجاد شود، تجویز می شوند.

نمونه هایی از آنتی بیوتیک های مصرفی در سگ ها، شامل پنی سیلین، تری متوپریم سولفا، سفالکسین و انروفلوکساسین است.

ضد التهاب های غیر استروئیدی

این داروهای رایج، عوارضی مانند تورم، التهاب، درد و لنگیدن سگ را، کاهش می دهند. به عنوان مثال می توان به کارپروفن، دراکوکسیب، فیروکوکسیب و ملوکسیکام اشاره کرد.

مسکن های شبه افیونی

این داروها عموماً از مورفین گرفته شده اند و می توانند مسکن های قوی باشند. به عنوان مثال می توان به اکسی کدون، هیدرومورفون، بوتورفانول، مپریدین و فنتانیل اشاره کرد. اکثر این داروها به دلیل پتانسیل اعتیادآور آن ها، جزو داروهای کنترل شده هستند.

استروئیدها

استروئیدها، کاربردهای مختلفی دارند. این داروها می توانند به عنوان یک ضد التهاب قوی عمل کرده و اغلب برای کاهش واکنش های آلرژیک و آنافیلاکتیک استفاده شوند. همچنین، این داروها در دوزهای بالا برای سرکوب سیستم ایمنی استفاده می شوند. به عنوان مثال می توان به داروهایی مانند پردنیزولون و دگزامتازون اشاره کرد.

داروهای ضد انگل

این محصولات برای پیشگیری، دفع یا از بین بردن انگل های داخلی یا خارجی مانند کرم های روده ای، تک یاخته های روده ای (ژیاردیا و غیره)، کرم قلب، کک و کنه استفاده می شوند.

داروهای آرام بخش

این داروها، برای آرام کردن حیوانات خانگی مضطرب یا کمک به کاهش اضطراب مرتبط با مسائل مختلف رفتاری در حیوانات خانگی، آماده سازی حیوانات خانگی برای بیهوشی و کاهش حرکت حیوانات خانگی در طی مراحل مربوط به درمان سگ، استفاده می شوند. به عنوان مثال می توان به دیازپام، زایلازین، آسپرومازین و میدازولام اشاره کرد.

هورمون ها برای سگ

به عنوان مثال می توان به انسولین مورد استفاده برای درمان دیابت، متیمازول یا لووتیروکسین برای سطوح غیرطبیعی هورمون تیروئید و داروهای قلبی مانند آتنولول، دیگوکسین و پیموبندان اشاره کرد.

شیمی درمانی

از این داروها برای درمان تومورها و سرطان استفاده می شود. به عنوان مثال می توان به سیس پلاتین، وینکریستین، دوکسوروبیسین و سیکلوفسفامید اشاره کرد.

تداخلات دارویی در سگ ها

مناسب ترین دارو برای سگ چیست؟ | دام و پت

داروها به طرق بسیار متفاوتی عمل می کنند، و گاهی اوقات این مکانیسم های مختلف می تواند منجر به تداخل یک دارو با داروی دیگر شود. علاوه بر این، روش بدن برای حذف یک دارو می تواند با تغییر میزان دفع آن از بدن، بر داروی دیگر تأثیر بگذارد.

همچنین، مصرف همزمان دو دارو ممکن است اثر افزایشی داشته باشند. در چنین شرایطی، اثر ایجاد شده ناشی از مصرف دارو، بیش از حد انتظار خواهد بود. این موضوع می تواند مفید باشد، اما می تواند مضر نیز باشد. ممکن است یک دارو متابولیسم بدن یا حذف داروی دیگر را تسریع یا کند سازد.

چنین شرایطی می تواند منجر به مسمومیت، آسیب اندام ها یا درمان ناکارآمد یک بیماری شود. همچنین، ممکن است یک دارو با دخالت در نحوه عملکرد داروی دیگر در بدن، از موثر بودن آن دارو، جلوگیری کند.

همیشه، داروهایی را که به حیوان خانگی خود می دهید، از جمله داروهای بدون نسخه و مکمل ها (از جمله ویتامین ها و محصولات تقویتی یا هومیوپاتی) به دامپزشک اطلاع دهید. تعداد دفعات، مقدار و نحوه دادن آن ها به حیوان خانگی تان را نوشته و این لیست را با دامپزشک خود به اشتراک بگذارید.

عوارض جانبی مصرف داروها در سگ ها

مناسب ترین دارو برای سگ چیست؟ | دام و پت

به طور کلی، انتخاب مصرف داروها، شامل سنجش مزایای دارو (توقف عفونت، کاهش درد و غیره) در برابر خطرات احتمالی ایجاد شده توسط آن دارو است. همچنین، انجام اقداماتی برای کاهش عوارض جانبی تا حد امکان ممکن است. این اقدامات پیشگیرانه بسته به نوع دارو متفاوت است اما می تواند شامل مصرف دوز متعادل و تعداد دفعات مصرف، باشد. همچنین، دادن دارو در کوتاه ترین زمان ممکن و دادن دارو با معده پر یا خالی، می تواند بر عوارض ایجاد شده در اثر مصرف دارو، موثر باشد.

سنجش مزایا و خطرات یک فرآیند درمانی، بسیار مهم است. این کار را دامپزشک حیوان خانگی شما انجام می دهد. البته، توجه به این نکته ضروری است که مکانیسم هایی که داروها از آن ها، برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کنند نیز، می تواند عوارض ناخواسته ای ایجاد کند.

عوارض دارو های ضدالتهابی غیراستروئیدی برای سگ

به عنوان مثال، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) تولید پروستاگلاندین ها را کاهش می دهند، که بسیاری از آن ها التهاب، درد و تورم را افزایش می دهند. با این حال، پروستاگلاندین های “خوب” در بدن ما (و بدن حیوان خانگی ما) وجود دارند که در واقع از ما محافظت می کنند.

یک مثال، پروستاگلاندین E است که به جلوگیری از ایجاد زخم معده کمک می کند. مصرف NSAID باعث کاهش درد، تورم و لنگیدن بعد از آسیب در سگ ها می شود، اما استفاده طولانی مدت از NSAID ها به دلیل تأثیر آنها در کاهش پروستاگلاندین E، می تواند منجر به بروز مشکلاتی در معده شود.

علاوه بر این، استفاده طولانی مدت از NSAID ها می تواند بر پروستاگلاندین ها در کلیه ها تأثیر منفی بگذارد. در نتیجه جریان خون در کلیه تغییر می کند که می تواند منجر به بروز آسیب در کلیه ها شود. به همین دلیل بسیار مهم است که اطلاعاتی را که دامپزشک در مورد محصول دارویی به شما می دهد، مورد توجه قرار داده و در صورت مشکوک بودن به بروز عوارض جانبی در سگ، که از داروی شما استفاده می کند، با دامپزشک تماس بگیرید.

داروهای مصرفی در یک دوره طولانی مدت

مناسب ترین دارو برای سگ چیست؟ | دام و پت

برخی از داروها باید برای دوره های طولانی مدت یا شاید برای تمام عمر حیوان خانگی شما، تجویز شوند. برای نظارت بر سلامتی حیوان خانگی خود، مطمئن شوید که دارو هنوز همانطور که باید، تاثیر می گذارد. همچنین، خطر مسمومیت یا سایر اثرات مضر را کاهش دهید. به همین دلایل، ممکن است لازم باشد حیوان خانگی شما به صورت دوره ای آزمایش شود.

این تست ها، ممکن است شامل آزمایش خون، آزمایش ادرار یا سایر آزمایشاتی باشد که توسط دامپزشک تعیین شده اند. این امر به ویژه در مورد داروهایی مانند انسولین و داروهای تیروئیدی، بسیار مهم است، زیرا مصرف بیش از حد یا کمتر از میزان نرمال آن ها، می تواند زندگی جدی، خطرناک و کشنده باشد.

نحوه مصرف دارو ها در سگ

وقتی دارو تجویز می شود، به دامپزشک خود اطلاع دهید که آیا حیوان خانگی شما به داروها واکنش منفی داشته است یا خیر. سوالاتی بپرسید تا بفهمید چرا مصرف این دارو برای حیوان خانگی شما توصیه می شود و در صورت لزوم، چه جایگزینی برای مصرف این دارو وجود دارد.

چه موقع و چگونه باید از این دارو استفاده کرد؟ هدف از مصرف این دارو چیست؟ در صورت فراموش شدن یک دوز باید چکار کرد؟ از دامپزشک خود بپرسید که در صورت بروز علائم منفی، واکنش های جانبی به دارو یا بدتر شدن وضعیت حیوان خانگی خود باید به دنبال چه چیزی باشید.

در صورت مشاهده هر یک از علائم مضر و منفی، بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید. داروهای حیوان خانگی خود را قطع نکنید. مگر این که توسط دامپزشک به شما دستور داده شود. اگر نسخه داروخانه حیوان خانگی خود را در داروخانه پر می کنید، اجازه ندهید داروخانه به هیچ وجه نسخه دارو را تغییر دهد، از جمله تغییر دوز یا داروی تجویز شده، بدون مشورت اولیه با دامپزشکی که آن را تجویز کرده است تغییری در برنامه درمانی سگ خانگی تان ایجاد نکنید.

دوز دارو ها در سگ های خانگی

مناسب ترین دارو برای سگ چیست؟ | دام و پت

دوز دارو در انسان می تواند بسیار متفاوت از مقدار مناسب برای سگ یا گربه باشد. به همین ترتیب، بین نیازهای نسخه سگ و گربه تفاوت های زیادی می تواند وجود داشته باشد. پس از دادن دارو به سگ، بطری های دارو را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان خود قرار دهید.

بدون مشورت با دامپزشک خود، هیچ گونه دارویی از جمله محصولات بدون نسخه (OTC) به حیوان خانگی خود ندهید. برخی از داروها با سایر داروها، از جمله داروهای OTC و مکمل ها، تداخل دارند. بنابراین دامپزشک شما باید همه چیز را که به حیوان خانگی خود می دهید، بداند.

همیشه دستورالعمل های برچسب دارو را دنبال کنید. اگر سوالی در مورد دارو دارید، از دامپزشک خود بپرسید. داروها را در ظروفی که آن ها را در آن دریافت کرده اید، نگه داشته و در دمای مشخص شده توسط دامپزشک خود نگهداری کنید. محتویات را به بطری یا ویال دیگر منتقل نکنید.

دارو های انسانی برای سگ ها

از آنجا که داروهای حیوانات خانگی می توانند مشابه داروهای انسانی باشند، آن ها را به صورت جداگانه ذخیره کنید تا خطای مصرف داروهای حیوان خانگی توسط شما یا دادن داروهای خود به حیوان خانگی تان، برطرف شود. اگر حیوان خانگی شما بیش از یک دارو مصرف می کند، بسیار مراقب باشید که هر دارو را طبق دستور و طبق راهنمایی برچسب، مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو توسط یک حیوان خانگی می تواند در بین داروها بسیار متفاوت باشد. شما نباید داروهای حیوان خانگی خود را زیاد یا خیلی کم بدهید. زیرا می تواند باعث بروز مشکلات جدی و خطرناک شود. هرگز از داروهای یک حیوان خانگی برای حیوان خانگی دیگر استفاده نکنید مگر این که توسط دامپزشک به شما دستور داده شود.

هرگز از داروهای سگ خود، برای گربه تان استفاده نکنید. زیرا داروهایی که ممکن است در سگ ها بی خطر باشند ممکن است در گربه ها خطرناک باشند. در صورت فراموش کردن یک دوز یا مصرف بیش از حد (اوردوز) دارو، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

همیشه دوره مصرف داروهای حیوان خانگی خود را تمام کنید. مگر اینکه توسط دامپزشک دستور دیگری داده شود. همواره، برچسب و دستورالعمل دامپزشک خود را دنبال کنید. وقتی دیگر نیازی به دارو ندارید، داروهای منقضی شده و بلااستفاده را به درستی دور بریزید.

منبع:

https://www.avma.org/resources/pet-owners/petcare/your-pets-medications

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا