دامپزشکی آنلاین

مقایسه سیستم اعصاب سگ ها و گربه ها

مقایسه سیستم اعصاب سگ ها و گربه ها

اولین مطالعه ای که تعداد نورون‌های قشر مغز را در مغز تعدادی از گوشتخواران، از جمله گربه‌ها و سگها شمارش کرد ، مقایسه سیستم اعصاب سگ ها و گربه ها، نشان داد که سگ‌ها دارای نورون بیشتر از گربه ها هستند. راکون‎ها دارای تعداد زیادی نورون هستند که به اندازه‌ی مغز گربه تعبیه شده‌اند. خرس‌ها همان اندازه نورون را در اندازه‌ی بزرگتری دارند.

یک تغییر جدید در مورد این بحث دائمی که گربه‌ها باهوش تر هستند یا سگ‌ها وجود دارد. این به مغز آنها مربوط می‌شود. بطور کلی تعداد سلول‌های عصبی در قشر مغز آنها شامل: سلول‌های کوچک خاکستری مرتبط با تفکر، برنامه ریزی، و رفتار پیچیده_  که همه از ویژگی‌های هوشی محسوب می‌شوند،است.

روانشناس و متخصص علوم زیستی سوزانا هرکولانو هوزل، بیان می کند: در این مطالعه، ما علاقمند به مقایسه‌ی گونه‌های مختلف گوشتخواران از جمله چند گونه‌ی مورد علاقه از جمله سگ و گربه، شیر و خرس قهوه ای بودیم تا ببینیم که چگونه تعداد نورون های مغز آنها با اندازه‌ی مغز آنها ارتباط دارد.

سگ ها نورون های بیشتری دارند یا گربه ها؟

نتایج این مطالعه در مقاله‌ای با عنوان (سگها بیشترین سلولهای عصبی را دارند، هرچند انداره ی مغز آنها از بقیه بزرگتر نیست: توازن بین توده‌ی بدن و تعداد سلول‌های عصبی در مغز گونه‌های بزرگ گوشتخوار) توصیف شده است . این مطالعه نشان داد که سگها حدود 530 میلیون سلول عصبی قشر مغز دارند. در حالی که گربه‌ها حدود 250 میلیون سلول دارند.(در مقایسه با 16 میلیارد سلول در مغز انسان)

هرکولانو هوزی توضیح داد: من معتقدم که تعداد مطلق نورون‌های یک حیوان، بویژه در قشر مغز، تعیین کننده‌ی غنای وضعیت روحی درونی آنها و توانایی آنها درپیش بینی بر اساس تجربه‌ی گذشته است.

وی افزود: من 100% طرفدار سگها هستم. اما با این آگاهی اخلاقی،یافته‌های ما به این معنی است که سگها  توانایی انجام کارهای پیچیده‌تری نسبت به گربه‌ها دارند. ما اکنون دلایل زیست شناسی را داریم که می‌توانند در بحث مردم درباره‌ی اینکه سگها باهوش تر هستند یا گربه‌ها، نقش داشته باشند.

هرکولانو هوزل و همکارانش_ دانشجویان تحصیلات تکمیلی دبورا مسدر و فرناندا پستانا از دانشگاه فدرال ریودو ژانیرو در برزیل. پروفسور کلی لمبرت در کالج Randolph Macon؛ دانشیار استیون نوکتور در دانشگاه کالیفرنیا. دانشکده‌ی پزشکی دیویس؛ استادان عبدالعزیز علاگایلی و اسامه محمد از دانشگاه کینگ سعود در عربستان سعودی و پروفسور تحقیق، ویتواترزرند در آفریقای جنوبی_ به دلیل دامنه‌ی وسیع مغز و همچنین به دلیل اینکه شامل گونه‌های اهلی و وحشی هستند، گوشتخواران را برای مطالعه انتخاب کردند.

مغز گوشتخواران

محققان مغز یک یا دو نمونه از هر هشت گونه گوشتخوار را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. موش خرما، نمس(میمون پوزه دراز)، راکون، گربه، سگ، کفتار، شیر و خرس قهوه ای. آنها انتظار داشتند که اندازه گیری‌های آنها این فرضیه‌ی شهودی را تایید کند که مغز گوشتخواران باید بیشتر از گیاهخواران دارای سلولهای عصبی مغز باشند.

  محققان تشخیص دادند که نسبت سلول‌های عصبی به مغز در گوشتخواران کوچک و متوسط تقریبا مشابه گیاهخواران است. در واقع در بزرگترین گوشتخواران نسبت نورون به اندازه‌ی مغز  کمتر است.

آنها دریافتند که مغز یک گلدن رتریور تعداد بیشتری نورون نسبت به کفتار، شیر یا خرس قهوه‌ای دارد.  خرس یک نمونه‌ی بارز است. مغز آن ده برابر بزرگتر است اما به همان اندازه نورون دارد.

حیوانات اهلی نورون های بیشتری هستند یا حیوانات وحشی

هوزل گفت: خوردن گوشت از نظر انرژی  تا حد زیادی راه حل مسئله محسوب می‌شود. اما از گذشته، روشن است که گوشت خواری باید تعادل ظریف بین میزان مغز و بدن یک گونه را تحمیل کند. شکار، به ویژه برای شکارچیان بزرگ، به انرژی زیادی احتیاج دارد و فواصل بین کشتن موفق ، غیر قابل پیش بینی است. این توضیح می‌دهد که چرا گوشتخواران بزرگی مانند شیر بیشتر وقت خود را به استراحت و خواب می گذرانند. از نظر انرژی، مغز پرخرج ترین اندام بدن است و نیاز های آن متناسب با تعداد سلول‌های عصبی است. همچنین به انرژی مداوم نیاز دارد.

یافته‌های این مطالعه همچنین این دیدگاه رایج را که حیوانات اهلی مغز کوچکتری نسبت به همتایان وحشی خود دارند را به چالش می کشد. نسبت اندازه‌ی مغز و بدن گونه‌های خانگی که آنها تجزیه و تحلیل کردند_موش خرما، گربه و سگ_بطور قابل توجهی متفاوت از اقوام وحشی آنها _راکون، میمون پوزه دراز، کفتار، شیر و خرس_ نبود. این تجزیه و تحلیل همچنین کشف کرد که راکون یک استثنا است.  از نظر مغز دارای همان تعداد سلول عصبی قشر مغز سگ و در اندازه‌ی مغز یک گربه است.

هوزل گفت: راکون‌ها گوشتخواران معمولی نیستند. آنها مغز نسبتا کوچکی دارند. اما به همان اندازه نورون دارند که انتظار دارید در یک پستاندار پیدا کنید. و این تعداد زیادی نورون است.

به گفته‌ی این متخصص مغز و اعصاب، مطالعه‌ی مغز گونه‌های مختلف یک درس مهم به ما می‌آموزد. تنوع بسیار بی شمار است. همه‌ی گونه‌ها به یک شکل ساخته نمی‌شوند. بلکه الگو‎های قابل تشخیصی وجود دارد. روش‌های مختلفی وجود دارد که طبیعت از کنار هم قرار دادن مغز‌ها پیدا کرده است_ و ما در تلاش هستیم بفهمیم که این چه تفاوتی ایجاد می‌کند.

منبع:

  https://scitechdaily.com/new-study-shows-dogs-possess-significantly-more-neurons-than-cats/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا