گربه ها

مغز گربه و 11 حقیقتی که نمی دانید!

مغز گربه همانند یک جعبه سیاه است. تحقیقات کمی برای فهمیدن اینکه گربه ها واقعاً به چه فکر می کنند انجام شده است. بخشی از این امر به این دلیل است که دوستان گربه‌ سانان ما اساساً «ناهمکارترین موضوع تحقیقاتی جهان» هستند. این در حالی است که متخصصان شناخت حیوانات در طول سال‌ها چیزهای زیادی در مورد آنچه در ذهن سگ‌ها می‌گذرد آموخته‌اند. اگرچه هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد آنچه دقیقاً در مغز یک گربه می گذرد داریم، آنچه می دانیم بسیار جالب است.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که وقتی گربه شما به شما نگاه می کند یا به نظر می رسد سعی دارد با شما ارتباط برقرار کند، دقیقاً چقدر گربه شما باهوش است؟ آیا گربه خود را دیده اید که رفتار یا وظیفه ای انجام می دهد که به نظر می رسد باید فراتر از توانایی های او باشد؟

اکثر مردم معتقدند مغز مرکز هوش است. از نظر اندازه، مغز گربه تقریباً 0.9 درصد از توده بدن آن را تشکیل می دهد، در حالی که در یک انسان متوسط ​​حدود 2 درصد و در یک سگ متوسط ​​حدود 1.2 درصد است. اگرچه مغز یک گربه نسبتاً کوچکتر از سایر گونه ها است، اما اندازه نسبی مغز همیشه بهترین شاخص هوش نیست. و مغز گربه شباهت های شگفت انگیزی با مغز خود ما دارد.

نتایج بررسی و گزارش متخصصان مغز و اعصاب دامپزشکی و رفتارشناسان، 11 مورد از شگفت انگیزترین حقایق مغز گربه را بخوانید.

علت عطسه در گربه چیست؟

مغز گربه به اندازه انگشت کوچک شماست.

اندازه متوسط ​​مغز گربه فقط حدود پنج سانتی متر یا دو اینچ طول دارد! کوچکتر از آنچه انتظار داشتید؟ دکتر سرن لای ، متخصص مغز و اعصاب دامپزشکی و جراح مغز و اعصاب در بیمارستان فاستر برای حیوانات کوچک در مرکز پزشکی دامپزشکی کامینگز دانشگاه تافتس، می گوید: من همیشه از اینکه چقدر آسان می شود، اندازه مغز یک حیوان را بیش از حد تخمین بزنیم شگفت زده شده ام. زیرا قسمت اعظم جمجمه گربه توسط استخوان ضخیم و همچنین حدقه چشم، فک و دهان او گرفته می شود که فضای کمی برای جمجمه او باقی می گذارد.

وزن مغز گربه کمتر از نصف یک آلو است.

مغز گربه و 11 حقیقتی که نمی دانید! | دام و پت

مغز نوجوان نیز بسیار سبک وزن است. مغز یک گربه به طور متوسط ​​تنها 30 گرم یا حدود 0.06 پوند وزن دارد. آن را با مغز یک کوسه سفید بزرگ مقایسه کنید که فقط کمی با وزن 34 گرم (0.07 پوند) سنگین تر است. یا مغز یک نوزاد که در حال حاضر بیش از یازده برابر سنگین تر از مغز یک گربه با وزن 350 گرم (0.77 پوند) است.

علت چنگ زدن گربه ها چیست؟

جهت گیری عجیب مغز گربه ها

اینطور فکر کنید: گربه ها و سگ ها روی یک صفحه افقی روی چهار پا می ایستند، در حالی که ما روی یک صفحه عمودی روی دو پا می ایستیم. لای توضیح می دهد که به این ترتیب، منطقی است که بخش های مغز ما از بالا به پایین جهت گیری شود در حالی که مغز گربه ها و سگ ها از جلو به عقب باشد. او خاطرنشان می کند که گربه ها و سگ ها همچنین دارای مغزهای کشیده تری هستند در حالی که مغز ما گرد یا بیضی شکل است.

آناتومی کلی مغز گربه تقریباً شبیه مغز انسان است.

در حالی که مغز انسان از نظر اندازه و شکل متفاوت است، آناتومی مغز گربه ها از بسیاری جهات شبیه مغز ما است. برای معرفی از چند ساختار، گربه ها، سگ ها و انسان ها همگی دارای بخش ای زیر هستند:

  • ساقه مغز (که به تنظیم کمک می کند).
  • مخچه (کلیدی برای تعادل و تنظیم حرکت)
  • قشر مغز (برای شناخت، حافظه، برنامه ریزی، احساسات، عملکرد حرکتی و غیره

اما اندازه و تعداد سلول های مغز می تواند تا حدودی متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، انسان ها در مقایسه با گربه‌ها قشر جلوی پیشانی بسیار بزرگ‌تری دارند، زیرا این ناحیه بیشتر به برنامه‌ریزی، حافظه کوتاه‌مدت و رفتارهای پیچیده مربوط می‌شود. از سوی دیگر، گربه‌ها مخچه نسبتاً بزرگ‌تری دارند، که منطقی است. زیرا آگاهی بدن، تعادل و هماهنگی برای نیازهای روزمره آنها مانند پریدن، شکار، کوهنوردی، تعقیب طعمه عالی است.

به دلیل این تفاوت ها در ساختار مغز، چیزی که گربه را مجذوب خود می کند، لزوماً چیزی نیست که ممکن است سگ یا شما را مجذوب خود کند. به اسباب‌بازی‌های گربه فکر کنید. آنها هرگز توجه گربه‌ها را به خود جلب نمی‌کنند – این کار میل طبیعی آنها برای حمله به طعمه را تقلید می‌کند و حس کنجکاوی و شیفتگی آن‌ها را نسبت به شکار پرندگان و حشرات تغذیه می‌کند.

با توجه به این موضوع، مهم است که گربه خود را با فعالیت ها و محیطی فراهم کنید که به او اجازه دهد «گربه بودن» ضروری خود را بیان کند. در طول زمان بازی، به او اجازه دهید تا برای اسباب‌بازی‌های چوبی تعاملی «شکار» کند و مطمئن شوید که خانه‌تان تعداد زیادی درخت گربه و قفسه‌هایی برای او دارد تا دور از شکارچیان پنهان شود و از یک نقطه دید امن به دنبال طعمه بالقوه بگردد.

مغز گربه شباهت هایی با مغز خرس قهوه ای دارد.

مغز گربه و 11 حقیقتی که نمی دانید! | دام و پت

گربه‌ها تقریباً همان مقدار سلول‌های مغزی در قشر مغزشان – مرکز پردازش اطلاعات مغز – دارند که خرس‌های قهوه‌ای هستند.

بر اساس یک مطالعه در سال 2017 در Frontiers of Neuroanatomy، علیرغم داشتن قشر مغزی ده برابر کوچکتر از قشر خرس قهوه ای، گربه ها تقریباً همان مقدار سلول مغزی 250 میلیون تا 251 میلیون خرس قهوه ای  دارند. در مقایسه، سگ ها باتوجه به جثه و نژادشان حدود 400 تا 600 میلیون نورون در قشر مغز خود دارند. از طرف دیگر ، طبق برآوردهای اخیر، والدین حیوانات خانگی بین 21 تا 26 میلیارد دارند. این تفاوت اصلی بین مغز گربه و مغز ماست.

دکتر دیوید واینستین ، متخصص مغز و اعصاب دامپزشکی در بیمارستان تخصصی و اورژانس حیوانات خانگی BluePearl در پارک اورلند، می گوید: “مغز انسان پیچیده تر است و دارای نورون های بسیار بیشتری است، سلول های تخصصی که برای انتقال اطلاعات به سلول ها و ماهیچه های دیگر بدن طراحی شده اند.”

دیابت در گربه ها، علائم و علل تا درمان چیست؟

گربه ها می توانند صدای شما را تشخیص دهند.

مغز گربه و 11 حقیقتی که نمی دانید! | دام و پت

اغلب، گربه‌ها به خاطر نادیده گرفتن والدین حیوان خانگی‌شان، عکس العمل بدی می‌کنند، در حالی که سگ‌ها بدون توجه به دستور، مشتاق خوشحالی هستند. در یک مطالعه در سال 2013 که در Animal Cognition منتشر شد ، محققان فیلم‌های ضبط شده گربه‌ها را از والدین حیوان خانگی یا غریبه‌ها که نام آنها را صدا می‌کردند پخش کردند. گربه ها بیشتر به صدای والدین حیوان خانگی خود پاسخ می دادند. اما به جای اینکه میومیو بزنند یا بلند شوند تا آنها را پیدا کنند، فقط سر یا گوش خود را به اطراف حرکت دادند.

گربه ها زبان بدن را درک می کنند.

اگر یک گربه به شما پاسخ نمی دهد، به این معنی نیست که او نسبت به اطراف خودش آگاه نیست. در مطالعه‌ای دیگر ، دو کاسه به گربه‌ها داده شد. یکی خالی و دیگری پر از غذایی که نمی‌توانستند ببینند. وقتی محققان به کاسه‌ای که در آن غذا بود اشاره کردند، تقریباً همه گربه‌ها برای پاداش خود یک کاسه درست را با غذا درست کردند.

این امکان وجود دارد که گربه ها به والدین حیوان خانگی خود احساس وابستگی پیدا کنند. یکی دیگر از مشکلات رایج گربه ها دوری جستن آنهاست. تحقیقات اخیر منتشر شده در Current Biology نشان می دهد که گربه ها واقعاً می توانند با والدین حیوان خانگی خود پیوند برقرار کنند .

هنگامی که بچه گربه ها و گربه ها از والدین حیوان خانگی خود جدا شدند و سپس با آنها متحد شدند، آنها “سبک های دلبستگی متمایز را نسبت به مراقبان انسان” نشان دادند. بسیاری از آنها زمانی که معشوقشان در نزدیکی بود آرامش بیشتری داشتند و مایل بودند اتاق را کاوش کنند. رفتارهایی که نشان دهنده احساس وابستگی به انسانشان است باعث می شود احساس امنیت کنند.

گربه ها ممکن است دچار فریز مغزی شوند.

مغز گربه و 11 حقیقتی که نمی دانید! | دام و پت

فریز مغز گربه قطعاً یک واقعیت است. این پدیده به طور رسمی به نام «گانگلیونورالژی اسفنوپالاتین» معروف است. زمانی رخ می‌دهد که قرارگیری در معرض سرما به سرعت رگ‌های خونی دهان یا گلو را منقبض می‌کند. در نتیجه آن درد بسیار آشنا را ایجاد می‌کند.

اما این یک روند ویروسی است که بهتر است برای سلامتی گربه خود از آن پیشگیری کنید. کوسکی می‌گوید: انسان‌ها احساس انجماد مغزی را دوست ندارند. احتمالاً گربه‌ها هم دوست ندارند.  از آنجایی که گربه ها به لاکتوز حساسیت ندارند، بستنی به هر حال ممنوع است.

شوره سر در گربه ها را جدی بگیرید.

به نظر می رسد گربه ها خواب می بینند.

مغز گربه و 11 حقیقتی که نمی دانید! | دام و پت

اگر در حین چرت زدن، پنجه زدن گربه خود را تماشا کرده باشید، احتمالاً عاشقانه تصور کرده اید که او رویای تعقیب موش یا ورز دادن خمیر را دارد. واقعیت این است که دوستان گربه سان ما خواب حرکت سریع چشم (معروف به خواب REM) را تجربه می کنند. همان مرحله ای از خواب که در طی آن خواب می بینیم.

سخن آخر

به نظر می رسد که چین خوردگی سطح و ساختار مغز بیشتر از اندازه مغز اهمیت دارد. مغز گربه‌ها دارای ساختار و چین‌خوردگی سطحی است که بسیار شبیه مغز انسان است، به عبارت دقیق‌تر حدود 90 درصد شبیه است. از نظر مورفولوژیکی، هم مغز گربه و هم مغز انسان دارای قشر مغز با لوب های مشابه هستند.

علاوه بر این، مغز گربه به نواحی مختلفی تقسیم می شود که هر کدام وظایف تخصصی را انجام می دهند. این مناطق همه به هم مرتبط هستند و می توانند به راحتی و به سرعت اطلاعات را به اشتراک بگذارند. این تبادل اطلاعات به گربه شما درک ارزشمندی از محیط اطرافش می دهد. به او اجازه می دهد تا به محیط خود واکنش نشان دهد. حتی آن را دستکاری کند.

کمبود آب بدن در گربه ها، علل و درمان چیست؟

منبع
https://www.greatpetcare.com/cat-behavior/your-cats-brain-11-crazy-facts-you-didnt-know/https://www.petmd.com/cat/wellness/evr_ct_how-smart-is-your-cat

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا