حیوانات خانگی کوچک

مشکلات چشمی در همسترها

مشکلات چشمی در همسترها، مانند بیشتر حیوانات می تواند رایج باشد. از آنجایی که همسترها بسیار کوچک هستند، مهم است که بدانید چگونه به دوست پشمالوی خود کمک کنید. در این مقاله از دام و پت آورده ایم که چگونه می توانید به همستر خود در صورت بروز مشکلات چشمی کمک کنید.

عفونت چشم

یک همستر می تواند نسبتاً آسان به عفونت چشم مبتلا شود. این می تواند ناشی از بستر کثیف باشد، که می توان با تمیز کردن قفس همستر  به صورت یکبار در هفته آن جلوگیری کرد. همچنین ممکن است به دلیل وجود باکتری سرگردان روی غذای همستر، به عنوان مثال روی یک تکه سیب یا کلم بروکلی، اتفاق بیفتد. البته دلایل بسیاری برای بروز عفونت چشم در همستر ها وجود دارد. در بیشتر موارد، اگر چشم قرمز، پف کرده و در لمس داغ باشد، عفونت قابل تشخیص است. همچنین اگر تراوش و چرک وجود داشته باشد، می توانید مطمئن باشید که چشم عفونی شده است.

بهترین کار در صورت مشاهده عفونت چشمی این است که همستر خود را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید تا او بتواند یک دور آنتی بیوتیک تجویز کند. درمان ممکن است در برخی موارد تا 2 هفته طول بکشد، و ممکن است لازم باشد همستر شما چند روز تحت نظر دامپزشک بماند. اگر یک هامی کوتوله دارید و او را با همی های دیگر نگه می دارید، حتما همستر بیمار را جدا کنید . عفونت می تواند مسری باشد و اگر همه همسترها آن را داشته باشند، مقابله با آن دشوار است.

تا زمان مراجعه به دامپزشک می توانید از محلول نمکی برای تمیز کردن چشم همستر خود استفاده کنید. محلول نمک اساساً فقط آب مقطر و شور است. تقریباً ساختاری مشابه اشک دارد و می توان از آن برای تمیز کردن زخم ها استفاده کرد.

در اینجا نحوه تهیه یک دسته محلول نمک برای همستر خود آورده شده است،که عبارت است از:
 • 250 میلی لیتر / 8.45 فل اونس آب مقطر
 • 5 گرم / 0.008 اونس نمک سفره
 • 5 گرم / 0.008 اونس جوش شیرین
 • استفاده از قابلمه خیلی تمیز که با آب خیلی داغ و صابون شسته شده باشد.
 • شیشه یا فنجان استریل برای نگه داشتن محلول نمکی
 • مجموعه ای از پدهای پنبه ای تمیز یا جوانه های پنبه ای

برای تهیه این محلول می توانید از آب مقطر یا آب لوله کشی استفاده کنید. اگر از آب لوله کشی استفاده می کنید حتما آن را خیلی خیلی خوب بجوشانید سپس نمک و جوش شیرین را در آب حل کنید و اجازه دهید تا به دمای محیط برسد. پس از این می توان آن را استریل در نظر گرفت و در یک ظرف شیشه ایی نگهداری کرد. برای استفاده از این محلول یک پد پنبه ای را در محلول فرو کرده تا نیمه خیس شود سپس پد را به چشم همستر کشیده و آن را تمیز کنید تا زمانی که دیگر چرکی نبینید. برای هربار پاک کردن از یک پد یا جوانه تمیز استفاده کنید زیرا باید محلول نمک را تمیز نگه دارید. همچنین لازم است گردن همستر خود را ببندید تا او را بی حرکت نگه دارید.

این راه حل برای 24 ساعت مناسب است. زیرا اگر چیزی وارد محلول شده باشد، یا عجیب، کدر و کثیف به نظر می رسد، آن را دور ریخته و مجددا آن را بسازید. بدون تجویز دامپزشک از آنتی بیوتیک هایی که در خانه دارید استفاده نکنید. چرا که همسترها با انسان ها متفاوت هستند و نه تنها به دوزهای متفاوتی نیاز دارند، بلکه داروها را نیز متفاوت از ما پردازش می کنند.

چشم چسبنده

مشکلات چشمی در همسترها || دام و پت

 چسبندگی چشم ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. این لزوما به این معنی نیست که چشم همستر شما عفونت کرده است.  هرچند ممکن است به این دلیل هم باشد، اما احتمالا عوامل دیگری دخیل هستند. قسمت پوسته ای که روی چشم همستر خود می بینید همان چیزی است که هنگام خواب روی چشم شما نیز ایجاد می شود. اغلب اوقات چشمان همستر بسته نمی شود، اما گاهی اوقات این اتفاق می افتد و می تواند دردناک و بسیار خسته کننده باشد. در این شرایط همستر ممکن است سعی کند به چشمش پنجه بزند و در این صورت آسیب بیشتری وارد کند.

در این مورد راه حل بسیار شبیه به راه حل درمان عفونت است. یک دسته محلول نمکی درست کنید و آن را در دمای اتاق نگه دارید. و از آن برای پاک کردن چشم ها با پنبه تمیز استفاده کنید. اما تفاوت این است که پوسته باید نرم شود. شما باید پد آغشته به محلول نمکی را برای چند ثانیه روی چشم همستر نگه دارید تا زمانی که آب شود. باز هم بستن گردن همستر به او کمک می کند تا زمانی که چشمش را پاک می کنید، بی حرکت بماند.

چشم صورتی

ورم ملتحمه می تواند در همسترها و همچنین انسان ها مشکل ساز باشد. این می تواند کمتر از عفونتی که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم خطرناک باشد. این عارضه ممکن است به دلیل گرد و غبار روی رختخواب، خراشیدگی، جراحت کوچک، رشد بیش از حد دندان، تحریک شود. شما می توانید از قرمزی و تورم اطراف چشم همستر (به طور دقیق  پلک های او)  به چشم صورتی همستر خود پی ببرید که در موارد شدید تمام نیمه صورت ممکن است متورم شود.

 ورم ملتحمه فقط التهاب بافت اطراف چشم است. چشم صورتی معمولاً هیچ ترشحی ندارد، اما اگر مقداری ترشح کرد تعجب نکنید. بیشتر اوقات ترشحات در ورم ملتحمه واضح است. این موردی است که باید توسط دامپزشک درمان شود و او می‌تواند درمان خوبی برای همستر انجام دهد. محلول نمک در این مورد موثر است، فقط باید چشم همستر را تمیز کنید. هر چیزی که چشم همتر را آزار می دهد از این طریق خارج می شود، اما ممکن است کافی نباشد، به همین دلیل است که مراجعه به دامپزشک لازم است.

ایجاد لکه های سفید عجیب روی چشم، یکی دیگر از مشکلات چشمی در همسترها

 

مشکلات چشمی در همسترها || دام و پت

همسترها ممکن است به آب مروارید مبتلا شوند، که می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در زمانی که همستر سعی در دیدن دارد، شود. همسترها به سختی از چشمان خود استفاده می کنند. زیرا آنها از حس بویایی و شنوایی تیز خود برای مسیریابی و داشتن زندگی شاد استفاده می کنند. با این حال، تا آنجا که مطالعات نشان داده است آب مروارید قابل درمان نیست. اما باز هم لازم است که با دامپزشک در خصوص علائم ایجاد شده مشورت کنید.

از روی لکه سفیدی که روی چشم همستر ایجاد می شود، می توانید متوجه شوید که ممکن است آب مروارید داشته باشد یا خیر. این می تواند هر دو چشم یا فقط یک چشم را درگیر کند. همچنین می تواند  منجر به ایجادیک نقطه بزرگتر در چشم شود، یا فقط دید چشم ها را ابری و تار کند. در بیشتر موارد، آب مروارید با افزایش سن همستر ایجاد می شود .

چشم برآمده، یکی دیگر از مشکلات چشمی در همسترها

مواردی وجود دارد که یک چشم ممکن است بزرگتر به نظر برسد، مثل اینکه می خواهد از سر همستر بیرون بزند. کره چشم دارای بافتی است که چشم و به خصوص پشت آنها را احاطه کرده است. این بافت ها می توانند ملتهب شوند و چشم را کمی بیرون بزنند. این ممکن است برای همستر دردناک باشد، اما خوشبختانه قابل درمان است.

دامپزشک می تواند مشکل همستر را درمان کند. برای درمان دامپزشک باید بتواند پشت چشم همستر را نگاه کند تا بفهمد مشکل چیست. در برخی موارد ممکن است تومور در پشت چشم رشد کند، زیرا همسترها می توانند تومور ایجاد کنند. اما همه موارد برآمدگی چشم به معنای تومور نیستند، بلکه فقط می تواند یک مورد شدید ملتحمه باشد.  درواقع شما می‌توانید پیشرفت چشم را با عکس‌ هر چند ساعت یک‌بار ردیابی کنید تا پس از مراجعه به دامپزشک، آنها را به او نشان دهید.

حساسیت چشم همستر به نور و دما

وقتی نوبت به چشمان همستر شما می رسد، باید آنها را از نور شدید خورشید دور نگه دارید. حتی نور روز که از میان پرده ها عبور می کند، اگر مستقیماً روی چشم همستر قرار گیرد، می تواند برای آنها دردناک باشد. این ویژگی همستر به این معنا نیست که در شرایط روشن قادر به دیدن باشد، زیرا آنها باید در یک زیستگاه طلوع یا غروب زنده بمانند .بنابراین مطمئن شوید که چراغ های روشن اتاق همستر خود را روشن نکنید. چرا که او نیازی به نور شب ندارد ، زیرا قفس خود را حفظ کرده و می داند که همه چیز کجاست. حتی با بوییدن و لمس کردن، باز هم می تواند بفهمد هر چیزی در کجا قرار دارد.

یکی دیگر از مزایای دور نگه داشتن همستر از نور شدید خورشید این است که آب مروارید و نابینایی دیرتر ظاهر می شوند. می توانید با دور نگه داشتن چشم همستر خود از نور ماوراء بنفش آنها را به تاخیر بیندازید. همانطور که گفته شد، مطمئن شوید که همستر خود را در دمای خیلی سرد نگه ندارید. حتی همستر هایی که از مناطق سرد روسیه، سیبری، مغولستان و غیره می آیند، هنوز به دمای خاصی نیاز دارند. برای hammies دمای خوب در تمام طول سال بین 20-23 C / 68-78 F است. اطمینان حاصل کنید که همستر خود را در اتاقی نگه دارید که این دما را حفظ کند، در غیر این صورت ممکن است به چشم چسبناک یا نوعی ورم ملتحمه در اثر سرماخوردگی دچار شود.

در برخی موارد شدید، همستر ممکن است دچار هیپوترمی شود که  برای زنده ماندن نیاز به توجه فوری شما دارد. بنابراین لازم است همستر خود را گرم نگه دارید، اما نه خیلی گرم.

چگونه می توان از بروز مشکلات چشمی در همستر ها جلوگیری کرد؟

مشکلات چشمی در همسترها || دام و پت

جدا از هشدارهای نور و دما، چند اقدام احتیاطی کلی وجود دارد که باید رعایت کنید. چشمان همستر شما، اگرچه برای ناوبری و زندگی روزمره او بی فایده است، اما همچنان قادر به آسیب و عفونت است. همستر ها حیوانات بسیار حساسی هستند. آنها اغلب مریض نمی شوند، اما وقتی مریض می شوند، وحشتناک است. در اینجا نحوه ایمن، سالم و تمیز نگه داشتن چشم های هامی آورده شده است.

 • ملافه را تمیز نگه دارید و هفته ای یک بار آن را عوض کنید. در اینجا می‌توانید درباره انواع ملافه‌های امنی که می‌توانید برای همستر خود تهیه کنید، و اینکه چه زمانی و چگونه قفس آنها را تمیز کنید اطلاعات مفیدی کسب کنید.
 • هر اسباب بازی یا اشیایی را در داخل قفس همستر صاف نگه دارید . به خصوص اگر اشیاء چوبی در قفس همستر داشته باشید، می توانند لبه های ناهمواری داشته باشند که به درستی ساییده نشده اند. در صورت نیاز، مطمئن شوید که آنها را ساب بزنید.
 • همسترها به گرد و غبار بسیار حساس هستند ، بنابراین ملحفه یا اسباب بازی هایی که گرد و غبار دارند باید تمیز شوند. حتی اگر به همستر خود اجازه دهید با توپ ورزشی خود در خانه پرسه بزند ، مطمئن شوید که زمین تمیز است. هر گونه زباله یا گرد و غبار می تواند در داخل توپ ورزشی گیر کرده و وارد گوش، بینی یا چشم همستر شود.

اگر همستر نابینا شود، یا یک چشم خود را از دست بدهد چه اتفاقی می افتد؟

مشکلات چشمی در همسترها || دام و پت

همسترها ممکن است با افزایش سن بینایی خود را از دست بدهند. آب مروارید در آن ته نشین می شود و کاملاً کور می شوند. یا، شاید همستر شما بدون چشم به دنیا آمده است، یا شاید در یک اتفاق وحشتناک یک چشم خود را از دست داده است. در هر صورت، همستر شما دیگر نمی تواند ببیند. شما احتمالاً نگران هستید که آیا او خوب باشد، آیا او بتواند در قفس خود حرکت کند و زندگی شادی داشته باشد.

مطمئن باشید همسترها می توانند تمام زندگی خود را بدون بینایی زندگی کنند . به نوعی، آنها قبلاً این کار را می کرده اند. همسترها به سختی از چشمان خود استفاده می کنند ، آنها از بینی و گوش های خود بسیار بیشتر استفاده می کنند.

اما اگر همستری که قبلا می دیده است ناگهان نتواند ببیند، تغییراتی ایجاد می شود:
 • اشیایی را که نیاز به دیدن او دارند را بردارید. مانند اره، یا پل، یا اسباب بازی های کوهنوردی.
 • قبل از اینکه به او نزدیک شوید، بیشتر با همستر خود صحبت کنید تا او بداند که شما می آیید
 • هر زمان که قفس او را تمیز می‌کنید، کمی از رختخواب‌های قدیمی‌ و همچنین لانه‌اش را به آن اضافه کنید تا بداند که متعلق به اوست.
 • همیشه قفس او را به همین ترتیب نگه دارید، زیرا همستر ها چیدمان قفس را حفظ می کنند. هر تغییری باعث استرس آنها می شود.
 • اجازه دهید قبل از بلند کردن، دست شما را بو کند و خودش وارد آن شود. در غیر این صورت ممکن است از بلند شدن ناگهانی وحشت کند، حتی اگر قبلاً خوب بوده باشد.
 • بدانید که همستر شما ممکن است کمی بدخلق باشد، حالا که دیگر نمی تواند ببیند. او ممکن است کاستی داشته باشد، اما هیچ تغییر عمده ای نباید در شخصیت او اتفاق بیفتد.

همانطور که گفته شد، یک همستر نابینا خیلی معلول نخواهد بود. زیرا از بدو تولد تقریباً نابینا بوده، بنابراین نابینایی کامل چیز زیادی را از او نمی گیرد.

منبع
https://firsthamster.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا