حیوانات خانگی کوچک

مشکلات چشمی در لاک پشت و درمان آنها

مشکلات چشمی در لاک پشت و درمان آنها

بروز مشکلات چشمی در لاک پشت ها کاملا رایج است. اگرچه به عنوان صاحبان این حیوانات خانگی کوچک باید تا آنجا که می توانید  از بروز بیماری های چشمی در بین لاک پشت ها پیشگیری کنید. به نظر می رسد که لاک پشت ها در صورت وجود مشکل در محیط اطرافشان از تورم چشم رنج می برند. آنها همچنین در معرض خطر ابتلا به آبسه گوش هستند، که ممکن است منجر به تورم چشم آنها شود.

مشکلات چشمی لاک پشت ها در اغلب موارد قابل درمان است. براي پيشگيري از مشكلات چشمي در لاك پشت ها بايد به تميزي محیط لاك پشت اهميت بيشتري بدهيد. در غير اين صورت يك مشكل كوچك سلامتي مي تواند به سرعت تبديل به يك بيماري جدي شود.

علل آسیب یا عفونت چشم لاک پشت ها چیست؟

مشکلات چشمی در لاک پشت و درمان آنها | دام وپت

دلایل زيادی وجود دارد که مي تواند باعث آسيب و يا حتي عفونت چشم هاي لاک پشت شود. عفونت چشم ها معمولا با درد همراه بوده و باعث مي شود كه لاك پشت نتواند چشم هاي خود را باز كند.

اما با اين حال برخي از لاك پشت ها به صورت عادت تمام طول روز را با چشم هاي بسته مي گذرانند. اين مساله به دلیل آسیب دیدگی یا عفونت چشم ها نیست. بلكه در واقع ممکن است یک رفتار کاملاً بی ضرر باشد که پس از مدتي خود به خود از بین می رود. با این حال بسته بودن طولاني مدت چشم ها، در برخي موارد ممكن است نشان دهنده مشكلات چشمي لاك پشت باشد. بنابراين در صورت ترديد در مورد مشكلات بينايي حيوان خانگي خود حتما با يك دامپزشك مشورت كنيد. دلایل اصلی بروز مشكلات چشمي در لاك پشت ها عبارتند از:

خشكي شديد هوا

لاك پشت ها نيز مانند انسان ها وقتي احساس مي كنند كه هواي اطراف خشک و بدون رطوبت است، چشم ها را بسته نگه مي دارند. در واقع بستن چشم ها در هنگام خشكي هوا يك عكس العمل كاملا طبيعي است. هوای خشک بر بینایی تأثیر منفي می گذارد. چشم ها ممكن است به دليل خشكي بيش از حد هوا رطوبت خود را از دست داده و دچار سوزش شوند. در اين مواقع بستن پلك ها باعث تسكين موقت سوزش چشم ها مي شود.

اين مساله در مورد لاک پشت ها نیز صدق می کند. اگر هوای اطراف لاك پشت شما خشك باشد اين حيوان خانگي برای حفظ رطوبت چشم ها سعي مي كند آنها را بسته نگه دارد.

عدم جریان هواي تازه

در برخي موارد مشكلات چشم به علت عدم تهويه مناسب هوا است. کمبود هوای تازه باعث بروز مشكلات چشم در لاك پشت ها مي شود. رطوبت زیاد نيز درست مانند خشكي هوا براي سلامت حيوان خانگي شما مضر است. عدم تهويه مناسب و جريان نداشتن هواي تازه در محل نگهداري لاك پشت باعث التهاب و قرمزي چشم هاي حيوان خانگي شما مي شود. همچنين آلودگي موجود در هواي راكد  به رشد باکتریهاي مضر بدن لاك پشت كمك مي كند. برای پيشگيري از بروز مشكلات بينايي در لاك پشت ها دقت کنید که محفظه نگهداري لاک پشت شما دارای تهویه مناسب باشد.

کمبود ویتامین A

مشکلات چشمی در لاک پشت و درمان آنها | دام وپت

دادن غذای نامناسب به لاک پشت مي تواند منجر به کمبود ویتامین A در اين حيوان شود. ويتامين  Aبراي حفظ سلامت چشم ها بسيار ضروري است. كمبود ويتامين A باعث مي شود که بينايي لاك پشت شما ضعيف و دچار مشکل شود. رژیم های غذایی مبتنی بر گوشت یا محصولات خوراکی تجاری معمولا داراي کیفیت پایینی هستند. در نتيجه استفاده مكرر از محصولات تجاري در ر‍ژيم غذايي لاك پشت نمي تواند ويتامين A مورد نياز اين حيوان را تامين كند.

غذاهایی مانند کاهو در واقع فقط به عنوان منبع آبرسان در تغذيه لاك پشت ها استفاده می شوند. محصولات گوشتی نيز به دليل داشتن پروتئین در تغذيه لاك پشت ها ضروري هستند. اما با اين حال استفاده از يك رژ‍يم يكنواخت براي تغذيه لاك پشت باعث ايجاد كمبودهاي غذايي در اين حيوان مي شود. بنابراین یک رژیم غذایی متنوع شامل انواع سبزیجات، ميوه، سيب زميني و سفيده تخم مرغ براي لاك پشت خود تهیه کنید. مراقب باشيد كه رژيم غذايي لاك پشت شما داراي مقادير كافي ویتامین A باشد.

آلودگي آب

آلوده بودن آب محل نگهداري لاك پشت، در اغلب موارد باعث ابتلا اين حيوان به مشكلات مختلف چشمي مي شود. سایر عوامل محیطی مانند تهویه نامناسب نيز می تواند علائم بيماري را تشديد كرده و باعث التهاب یا بدتر شدن عفونت چشم ها شود.

لامپ های حرارتی و شن و ماسه دكوراسيون

عناصری که برای دكوراسيون آكواريوم لاک پشت استفاده می کنید می تواند منجر به آسیب دیدگی چشم هاي لاك پشت  شود. به همین دلیل باید بسیار مراقب باشید که چه وسايلي را به محفظه نگهداري حيوان خانگي خود اضافه می کنید. به عنوان مثال استفاده زياد از لامپ هاي حرارتی باعث تابش زياد نور و گرما به محفظه نگهداري لاك پشت مي شود. نور و حرارت زياد رطوبت چشم ها را خشك كرده و از اين طريق به سلامت چشم هاي حيوان خانگي شما آسيب مي رساند.

موانع بیش از حد موجود در محفظه نگهداري لاك پشت ممکن است منجر به تماس چشم لاك پشت با اشياء اطراف و در نتيجه خراشيده شدن چشم ها شود. اين مساله آسيب جدي را به بينايي لاك پشت وارد مي كند.

همچنين شن و ماسه اي كه در محفظه نگهداري لاك پشت ريخته و براي تشكيل بستر از آن استفاده مي كنيد ممکن است وارد چشم هاي لاك پشت شود. ذرات ريز شن و ماسه چشم را تحريك و ملتهب مي كند. به همين علت بستر لاك پشت هميشه باید مرطوب نگه داشته شود. اين كار از بلند شدن ذرات شن و ماسه به هوا و وارد شدن آن به چشم هاي حيوان خانگي شما پيشگيري مي كند.

علائم مشکلات چشم در لاک پشت ها چیست؟

مشکلات چشمی در لاک پشت و درمان آنها | دام وپت

لاک پشت ها نیز مانند هر حیوان دیگری ممکن است به مشکلات مختلف چشمی مبتلا شوند. تشخیص به موقع مشکلات چشمی به درمان سریع تر آن کمک می کند. تشخیص مشکلات چشم در لاک پشت ها دشوار است. اما با این حال برخی از علائم به راحتی قابل مشاهده هستند. بنابراین با دقت به این علائم می توانید وجود مشکلات چشم در حیوان خانگی خود را تشخیص دهید. برخی از این علائم عبارتند از:

ترشحات چشمی

ترشح چشم که اغلب به دلیل کمبود آب بدن رخ مي دهد، يكي از مشکلات چشم در لاک پشت ها است. گاهی اوقات، حتی ممکن است نشانه یک مشکل جدي تر، مانند ویروس یا باکتری حاصل از آب آلوده باشد.

اگر ترشحات چشم چركي باشد، به اين معنا است که لاک پشت شما عفونت چشم دارد. در اين صورت حتما بايد حتما با يك دامپزشك مشورت كنيد.

تورم چشم

تورم یا پف چشم در لاک پشت ها می تواند در اثر عوامل مختلف ایجاد شود. به عنوان مثال عفونت، کمبود ویتامینA ، قرار گرفتن در معرض اشعه UVB خورشید و یا آسیب های ناشی از وسایل داخل محفظه لاک پشت ها از مهمترین دلایل تورم چشم در لاک پشت خانگی شما هستند. اگر پلک ها نیز متورم شده باشند، ممکن است نشانه ای از عفونت باکتریایی باشد. در صورت عفونت کردن چشم ها، باید حیوان خانگی خود را برای انجام درمان های لازم نزد دامپزشک ببرید.

آبریزش مداوم

واکنش های آلرژیک، مشکلات چشمی زیادی را در لاک پشت ها ایجاد می کند. این مشکلات باعث تحریک و آبریزش بیشتر چشم ها می شود. در نتیجه مشکلات چشمی مانند یک چرخه معیوب همچنان ادامه پیدا می کنند. همچنین واکنش های آلرژیک می توانند باعث احساس خارش شدید چشم ها شوند. اگر چشم های لاک پشت شما تقریبا همیشه بسته است، می تواند به دلیل واکنش های آلرژیک، احساس خارش و یا آبریزش زیاد چشم ها باشد.

گود رفتن چشم ها

گود رفتن چشم های لاک پشت، می تواند نشان دهنده کمبود آب بدن حیوان خانگی شما باشد. برای پیشگیری از این مشکلات دقت کنید که لاک پشت به مقدار زیادی آب شیرین و با دمای مناسب دسترسی داشته باشد.

قرمزی و التهاب چشم

اگر چشم های لاک پشت شما قرمز یا ملتهب به نظر می رسد، ممکن است علت آن قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه مضر خورشید  باشد. به همین علت بهتر است که لامپ UV در محفظه لاک پشت بیشتر از 10 ساعت در روز روشن نباشد. به یاد داشته باشید که بیشتر از این به نور شدید خورشید نیاز نیست. در واقع هدف فقط شبیه سازی طبیعت است.

ناتوانی در باز کردن چشم ها

برخی از لاک پشت ها علاقه دارند به مدت طولانی چشم های خود را ببندند. اما گاهی ممکن است بستن چشم ها به علت بروز یک آسیب یا مشکل چشمی باشد. خشکی هوا همراه با قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور UVB باعث می شود لاک پشت چشم های خود را به مدت بیشتری بسته نگه دارد. این کار نشان دهنده تلاش لاک پشت برای حفظ رطوبت چشم ها است. همچنین تورم و بسته نگه داشتن چشم ها در برخی موارد می تواند نشانه علائم آبسه گوش باشد. در این صورت برای درمان حیوان خانگی خود باید حتما با یک دامپزشک مشورت کنید.

درمان مشکلات چشم لاک پشت چیست؟

مشکلات چشمی در لاک پشت و درمان آنها | دام وپت

در اغلب اوقات، مشکلات چشمی لاک پشت  به دلیل آسیب های فیزیکی رخ می دهد. به عنوان مثال بعضی از عوامل خارجی می توانند باعث خراشیده شدن چشم لاک پشت ها شوند. اگر محیط زندگی لاک پشت خود را تمیز نگه دارید، بسیاری از این عوامل خطر به خودی خود برطرف می شوند. دقت کنید که محفظه نگهداری لاک پشت تمیز و بی عیب و نقص باشد.

  • اگر مشکلات چشمی ناشی از عفونت باشد، معمولا دامپزشک با آنتی بیوتیک عفونت را به راحتی درمان می کند.
  • اگر مشکلات چشم ناشی از کمبود ویتامین A باشد، دامپزشک ممکن است تغییر در رژیم غذایی را برای حیوان خانگی شما توصیه کند.
  • اگر مشکل چشمی باعث کور شدن لاک پشت شود، حیوان خانگی شما تا زمانی که از خطرات در امان باشد، می تواند به زندگی ادامه دهد.
  • در مورد مشکلات چشمی که نتیجه کمبود آب بدن است، باید رطوبت و گرمای محفظه را کاهش دهید. همچنین دقت کنید که آب تمیز و تازه همیشه در دسترس حیوان خانگی شما قرار دارد.
  • لاک پشت ها ممکن است به آب مروارید نیز مبتلا شوند، اما درمانی برای آن وجود ندارد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید یکی از دلایل مهم آب مروارید در لاک پشت ها است. کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند پیشرفت آب مروارید در لاک پشت ها را تا حدی متوقف کند.

به طور کلی از لحظه ای که متوجه هر نوع مشکل چشمی در لاک پشت خود شدید، برای درمان سریع تر با دامپزشک مشورت کنید. عدم درمان به موقع می تواند باعث بروز مشکلات جدی تر در سلامت حیوان خانگی شما شود.

منبع: https://tortoiseexpert.com/what-you-need-to-know-about-tortoise-eye-problems/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا