چرا دام و پتحیوانات خانگی کوچک

مشکلات پوسته در لاک پشت

مشکلات پوسته در لاک پشت ها

مشکلات پوسته در لاک پشت ها، می تواند جدی و حتی خطرناک باشند. باید مشکلات مربوط به پوسته در لاک پشت ها را بشناسید و در صورت بروز آن سریعا اقدام کنید. لاک پشت های گونه های مختلف پوسته هایی دارند که از نظر اندازه، رنگ و شکل متفاوت هستند. اما همه آنها یک پوسته سخت و محافظ دارند.

گاهی اوقات شرایط محیطی، تغذیه، بیماری ها یا ضربه می توانند ظاهر و اثربخشی این پوسته ها را تغییر دهند. حتی برای حیوان خانگی شما مشکل ساز شوند. بر همین اساس تشخیص ویژگی های ظاهری پوسته در لاک پشت و علل و علائم غیرطبیعی آن برای صاحبان لاک پشت ضروری و مهم است.

پوسته های عادی در لاک پشت ها

لاک پشت ها دارای یک کاراپاس (پوسته بالایی یا پشتی) و یک پلاسترون (پوسته زیرین یا شکمی) هستند. هر دو باید همیشه سفت باشند. (مگر اینکه لاک پشت جوجه ریزی یا گونه ای از لاک پشت های آب باشد که همیشه پوسته نرم داشته باشد). هر دو قسمت پوسته در کنار بدن متصل شده اند تا از اندام های لاک پشت و بیشتر بدن آن محافظت کنند.

پوسته لاک پشت از قسمتهای قابل مشاهده ای تشکیل شده است که از آنها به عنوان ناودان یاد می شود. scutes از کراتین، شبیه ناخن های انگشت ساخته شده است.

Pyramiding به شکل غیر عادی گفته می شود که قسمتهای جداگانه (scutes) به شکل هرم یا قله برجسته شکل می گیرند.  این مشکل معمولا به مسائل پرورش حیوان خانگی مانند سوءتغذیه مزمن یا نور نامناسب مربوط است. لاک پشت های وحشی این مشکل را ندارند. مگر اینکه نوعی ضربه باعث بروز آن شود.

کمبود غذایی خاص، مانند پروتئین، کمبود کلسیم یا ویتامین D در رژیم غذایی، یا عدم وجود نور ماوراء بنفش (UVB) که امکان تولید ویتامین D را فراهم می کند، همه می توانند ناهنجاری هایی روی پوسته لاک پشت ایجاد کنند. این ناهنجاری ها با تهیه غذاهای مناسب، نورپردازی و محیط مناسب برای لاک پشت های شما کاملاً قابل پیشگیری است.

لکه قرمز لاک پشت نشان دهنده چیست؟

مشکلات پوسته در لاک پشت | دام و پت

لکه قرمز بر روی پوسته لاک پشت یا زیر آن (پلاسترون) می تواند نشانه ای از بیماری پوستی اولسراتیو پوسته ای (SCUD) یا شکل دیگری از سپتی سمی باشد. اگر متوجه لکه قرمز بر روی لاک پشت خود شده اید، باید هر چه سریعتر از یک دامپزشک مشورت بگیرید. دامپزشک برای تایید اینکه لاک پشت شما به سپتی سمی مبتلا شده است یا خیر می تواند از لاک پشت شما نمونه خون بگیرد.

اما اگر لکه های قرمزی را بر روی پوسته یا زیر آن در لاک پشت خود مشاهده کرده اید، این لکه ها می توانند نشان دهنده وضعیت های زیر باشند:

بیماری پوستی اولسراتیو سپتی سمی (SCUD)

اکثر دارندگان لاک پشت لکه های قرمز روی لاک پشت خود را که توسط SCUD ایجاد شده است را تشخیص می دهند. اما این لکه ها در شرایط سپتی سمی معمولاً در مراحل اواخر بیماری بروز می کنند. سپتی سمی با آنتی بیوتیک قابل درمان نیست و منجر به مرگ لاک پشت خواهد شد.

بیماری پوستی اولسراتیو سپتی سمی نوع خاصی از پوسیدگی پوسته است که در لاک پشت ها یافت می شود. SCUD زمانی اتفاق می افتد که باکتری های مسئول پوسیدگی پوسته انتشار یافته و شروع به تکثیر در بدن لاک پشت های شما می کنند. این باکتری در جریان خون لاک پشت های شما حمل می شود. سپس به اندام های لاک پشت شما حمله می کند.

علائم دیگر SCUD، به غیر از علائم قرمز روی پوسته و پلاسترون، به شرح زیر است:

  • بی حالی
  • بی اشتهایی
  • حفره زدن پوسته لاک پشت

سپتی سمی (سپسیس) در لاک پشت ها

سپسیس اغلب پس از خارج شدن از خواب زمستانی لاک پشت خودش را نشان می دهد. بنابراین باید همیشه هنگام بیدار شدن لاک پشت حتما حیوان خانگی خودتان را چک کنید. یک باور غلط رایج وجود دارد که خواب زمستانی باعث ایجاد سپسیس در لاک پشت ها می شود. اما این موضوع واقعیت ندارد. سپتی سمی، نوعی مسمومیت خونی است و در نتیجه عفونت قبلی (مانند پوسیدگی پوسته در مورد SCUD) رخ می دهد. سپس وارد جریان خون می شود.

سایر عفونت هایی که می توانند باعث ایجاد سپسیس در لاک پشت ها شوند شامل موارد زیر است:

  • نواحی باز و ناخوشایند پوسته لاک پشت یا اندامهایی که آلوده شده اند.
  • بیماری های زمینه ای که قبل از خواب زمستانی مانند بیماری تنفسی تشخیص داده نمی شوند.
  • دوره كاهش قبل از خواب زمستانی به این معنی كه غذای هضم نشده در سیستم هضم لاك پشت ها باقی مانده است كه می تواند سموم آزاد كند.

اهمیت پیشگیری از بروز عفونت

مشکلات پوسته در لاک پشت | دام و پت

متاسفانه زمانی که اکثر دارندگان لاک پشت نشانه های قرمز روی لاک پشت خود را مشاهده می کنند، مراحل آخر سپسیس است که این شرایط دیگر با آنتی بیوتیک قابل درمان نخواهد بود. بنابراین ضروری است که برای پیشگیری از انتشار عفونت در صورت مشاهده لکه های قرمز بر روی لاک پشت خود سریعا اقدام کنید.

همچنین بسیار مهم است که به عنوان یک لاک پشت دار، وضعیت خواب زمستانی حیوان خانگی خود را کنترل داشته باشید و اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید.

اقدامات نامطلوب و نادرست در خواب زمستانی می تواند زندگی لاک پشت را در معرض خطر قرار دهد. قبل از قرار گرفتن لاک پشت در خواب زمستانی، باید وضعیت حیوان خود را کاملا بررسی کنید. این باید شامل وزن، طول، آزمایش انگلی و بررسی فیزیکی باشد. اگر لاک پشت شما ماده است، دامپزشک همچنین می تواند سونوگرافی انجام دهد تا لاک پشت قبل از خواب زمستانی تخم ها را حفظ نکند.

علائم سپسیس در لاک پشت ها، شامل لکه های قرمز تیره روی پوسته لاک پشت است که حتی تحت فشار هم محو نمی شود.

علت پوسیدگی لاک در لاک پشت

مشکلات پوسته در لاک پشت | دام و پت

پوسیدگی” اصطلاحی است که علاقه مندان به خزندگان برای اشاره به عفونت در جایی از بدن استفاده می کنند. پوسیدگی پوسته بدیهی است که به عفونت پوسته اشاره دارد. هم کاراپاس و هم پلاسترون می توانند دچار پوسیدگی پوسته شوند.

پوسیدگی پوسته معمولاً در اثر رشد باکتری ها در محیط های کثیف، مانند آب کثیف یا ملافه های کپک زده رخ می دهد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که باکتری ها رگهای خونی و پوسته لاک پشت را آلوده می کنند. در نهایت باعث ایجاد گودال های کوچک و تقسیم شدن آن می شوند.

پوسیدگی پوسته برای درمان به آنتی بیوتیک های تهاجمی احتیاج دارد و بهبود آن مدت زمان زیادی طول می کشد.

پوسیدگی پوسته در لاک پشت ها اصطلاحی عمومی و کلی است که به بیماری های باکتریایی و قارچی پوسته لاک پشت مربوط می شود. این بیماری ها غالباً در اثر ضربه به پوسته به وجود می آیند یا حتی ممکن است به دلیل شرایط بسیار مرطوب رخ دهد.

رطوبت و پوسیدگی پوسته

پوسیدگی پوسته قارچی در لاک پشت ها می تواند زمانی اتفاق بیفتد که بسترهای محفظه لاک پشت ها به طور مداوم مرطوب باشند. به عنوان مثال، بسترهایی مانند خاک رس یا چمن باعث پوسیدگی پوسته می شوند. به دلیل استفاده از لامپهای حرارتی که باعث خشک شدن بسترها می شود، پوسیدگی پوسته کمتر روی محفظه لاک پشت رخ می دهد. اما در محفظه فضای باز که لاک پشت ها در معرض باران قرار می گیرند و به نوبه خود، شرایط مرطوب است، بیشتر نگران کننده است.

بسترهای کثیف همچنین می توانند منجر به پوسیدگی پوسته شوند.

کنه ها و پوسیدگی پوسته

کنه ها می توانند باعث نازک شدن پوسته در لاک پشت ها شوند. بنابراین اگر لاک پشت خود را در محفظه فضای باز نگه دارید باید مراقب کنه ها باشید. اگر لاک پشت شما در محفظه ای از فضای باز نگهداری می شود، باید مرتباً از نظر وجود کنه بررسی کنید.

ضربه به پوسته لاک پشت نیز می تواند باعث پوسیدگی پوسته شود. ضربه پوسته می تواند در نتیجه افتادن لاک پشت، افتادن چیز سنگین روی لاک پشت شما یا حمله حیوان درنده رخ دهد. اگر ضربه پوستی منجر به زخم باز شود، احتمال بروز پوسیدگی پوسته وجود دارد.

علائم پوسیدگی پوسته در لاک پشت ها

مشکلات پوسته در لاک پشت | دام و پت

علائم پوسیدگی پوسته در لاک پشت ها، عبارتند از:

  • افتادن صفحات پوسته
  • ترشح یا بوی نامطبوع از ناحیه آلوده
  • نرم کردن یا بلند کردن صفحات پوسته
  • ظاهر شدن مایع در زیر صفحات پوسته. این مایع می تواند از نظر ظاهری مایل به قرمز باشد.

درمان پوسیدگی پوسته در لاک پشت ها

پوسیدگی پوسته در اکثر مواقع از طریق پاکسازی کامل ناحیه آلوده پوسته قابل درمان است. دامپزشک شما می تواند محلول پویدون-ید یا کلرهگزیدین برای تمیز کردن پوسته را در اختیار شما قرار دهد.

به یاد داشته باشید که پوسیدگی پوسته بسیار مسری است. بنابراین اگر لاک پشت شما با لاک پشت های دیگر زندگی می کند، باید آن را از محفظه خارج کنید. احتمال انتقال بیماری به لاک پشتهای دیگر بسیار زیاد است.

مثل همیشه، اگر شک دارید لاک پشت شما دچار پوسیدگی پوسته شده است، توصیه می کنیم به دنبال مشاوره فوری دامپزشک باشید. اگر پوسیدگی پوسته درمان نشود، می تواند کشنده باشد. اما اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، بسیار قابل درمان است و لاک پشت شما باید کاملا مورد مراقبت قرار بگیرد.

بیماری متابولیک استخوان

MBD بیماری متابولیک استخوان باعث می شود که استخوان های لاک پشت ها کلسیم خودشان را از دست بدهند و پوسته های آنها در نهایت نرم یا بد شکل شوند. با پرورش و تغذیه مناسب می توان به راحتی از آن جلوگیری کرد و اغلب با درمان های تهاجمی اصلاح می شود.

سخن آخر

در مجموع، پوسته های لاک پشت آب باید به طور معمول عاری از جلبک، نسبتاً صاف و یکدست و سخت باشد. همیشه موارد استثنایی در این قوانین وجود دارد. اما اگر پوسته لاک پشت شما عجیب به نظر می رسد، حتماً حیوان خانگی خود را از دامپزشک بازرسی کنید. خزندگان بسیار آهسته بهبود می یابند و رشد می کنند بنابراین ممکن است سالها طول بکشد تا اثرات آسیب پوسته در صورت عدم درمان از بین برود.

منابع: https://tortoiseexpert.com/what-are-the-red-marks-on-my-tortoise/

https://www.thesprucepets.com/turtle-and-tortoise-shells-1239381

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا