چرا دام و پتسگ ها

مشکلات دندان سگ: آبسه، عفونت و موارد دیگر

مشکلات دندان سگ: آبسه، عفونت و موارد دیگر

مشکلات دندان سگ نیاز به توجه و درمان دارد. برخی از مشکلاتی که برای دندان سگ ها رخ می دهد در صورت عدم مراجعه به دامپزشک می تواند منجر به بروز عوارض جدی تری شود. تا پنجاه سال پیش، به زمینه بهداشت دندانپزشکی دامپزشکی توجه چندانی نشده بود. خوشبختانه از آن زمان ما چیزهای زیادی آموخته ایم و پیشرفت چشمگیری در دندانپزشکی دامپزشکی بویژه مشکلات دندان سگ داشته ایم!

اکنون می دانیم که تقریباً 80٪ سگ ها تا رسیدن به دو سالگی درجاتی از بیماری و مشکلات دندان را تجربه می کنند. بیماری های دندانی و مشکلات دندان سگ نه تنها دردناک هستند، بلکه این مسائل می توانند بر سلامت کلی بدن آنها نیز تأثیر بگذارند. توجه به مراقبت های دندانپزشکی مناسب برای سگ می تواند کیفیت زندگی حیوان خانگی شما را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

برای درک مشکلات دندان سگ، مهم است که ابتدا آناتومی دندان طبیعی سگ ها را درک کنیم. دهان سگ مانند انسان حاوی تعداد زیادی دندان است. هر یک از این دندان ها به طور منحصر به فردی برای یک هدف خاص مناسب هستند.

از دندان های برش یا دندان های کوچک جلوی دهان، برای نیش زدن و گاز گرفتن استفاده می شود. دندان های نیش برای پاره شدن و خرد کردن گوشت استفاده می شود. دندان های پرمولر و مولر که در قسمت پشت دهان قرار دارند، برای بریدن و خرد کردن غذا کاربرد دارند.

سگ ها چند دندان دارند؟

یک سگ بزرگسال 42 دندان دارد. دو طرف چپ و راست دهان هر کدام شامل سه دندان برش، یک دندان نیش، چهار پرمولر و دو دندان مولر است که در مجموع 20 دندان فوقانی محسوب می شوند. دو سمت چپ و راست دهان شامل همان دندان های فک بالا به علاوه یک دندان مولر اضافی در هر طرف و در مجموع 22 دندان تحتانی است.

در مقابل، یک توله سگ معمولی فقط 28 دندان دارد. توله سگ ها در هر ربع دهان فقط سه پرمولر دارند (نه چهار) و فاقد دندان مولر هستند.

در بعضی از نژادهای سگ همه دندان ها رشد نمی کنند. این مورد بیشتر در سگ های بدون مو، مانند موهای مکزیکی و کرست چینی دیده می شود، اما ممکن است در نژادهایی مانند دوبرمن پینچر و کولی نیز دیده شود.

آیا سگ ها دندان های شیری را از دست می دهند؟

مانند بچه های انسان، توله سگها اولین مجموعه دندانهای شیری خود را از دست می دهند. دندان های توله سگ به طور معمول در حدود 3 هفتهگی شروع به رشد می کنند و اکثر توله سگها تمام دندان های شیری خود را در 6 هفتگی دارند. اما در سنین 3-4 ماهگی توله سگها شروع به از دست دادن دندانهای شیری می کنند.

تقریباً در 6 ماهگی، اکثر توله سگها دندانهای شیری خود را از دست داده و یک مجموعه کامل از دندان های بزرگسالان ایجاد کرده اند.

چند بار باید دندان های سگ خود را مسواک بزنید؟

مشکلات دندان سگ: آبسه، عفونت و موارد دیگر | دام و پت

مسواک زدن روزانه یک روش ارزشمند برای حفظ سلامت دندان سگ شما است. مسواک زدن، پلاک را برطرف می کند. تقریباً 24 تا 36 ساعت پس از تشکیل پلاک، آن به صورت تارت سخت می شود که با مسواک زدن نمی توان آن را از بین برد. برای اینکه مسواک زدن فواید بیشتری داشته باشد، باید دندان سگ خود را روزانه یک بار مسواک بزنید. این تضمین می کند که پلاک قبل از سفت شدن در گچ برداشته می شود.

مشکلات مشترک دندان در سگ ها

در حالی که مراقبت های دندانپزشکی مناسب می تواند از بسیاری از مسائل دندان سگ جلوگیری کند، حتی سگ هایی که به خوبی مراقبت می شوند ممکن است به مشکلات دندان سگ ها دچار شوند. باقی مانده مواد غذایی می توانند بین دندان ها گیر کنند و منجر به عفونت یا التهاب شوند.

ما در این مقاله برخی از مشکلات رایج دندان سگ که دامپزشکان و دندانپزشکان دامپزشکی مرتباً با آنها برخورد می کنند، را مورد بررسی قرار داده ایم.

پوسیدگی دندان سگ

خوشبختانه پوسیدگی دندان در سگ ها به ندرت رخ می دهد. در حالی که انسانها اغلب در اثر بیماری های دندانی دچار پوسیدگی می شوند. بیماری دندانی سگ در درجه اول لثه ها و بافتهای زیر خط لثه (بافت های پریودنتال) را تحت تأثیر قرار می دهد. مسواک زدن منظم برای از بین بردن بقایای مواد غذایی و باکتری ها از دندان بهترین راه برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال در سگ ها است.

دندان شل سگ

لق شدن دندان ها مسئله رایجی در سگ ها است. بیماری دندان سگ بر روی لثه ها و بافت هایی که دندان ها را در جای خود نگه می دارند تأثیر می گذارد. با از بین رفتن اتصالات بین دندان و فک، دندان ها سست می شوند.

لق شدن دندان ها نه تنها برای سگ ها دردناک است، بلکه می تواند به منبع عفونت نیز تبدیل شود. بنابراین، دندان های شل به طور معمول با جراحی کشیده می شوند.

آبسه دندان سگ

مشکلات دندان سگ: آبسه، عفونت و موارد دیگر | دام و پت

آبسه ریشه دندان از عوارض جدی بیماری دندان در سگ ها است. در این شرایط، باکتری ها به استخوان فک حمله می کنند و از طریق بافت های پریودنتال بیمار یا از طریق پالپ دندان در معرض دسترسی قرار می گیرند. باکتریها درون استخوان تکثیر شده و در نتیجه آبسه (جیب چرک) ایجاد می شود. این آبسه ممکن است پاره شود و چرک را به دهان یا از طریق پوست زیر چشم تخلیه کند.

آبسه دردناک است و نیاز به درمان فوری دارد. داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک ها ممکن است بهبود موقتی ایجاد کنند، اما درمان واقعی آبسه ریشه دندان نیاز به کشیدن دندان بیمار دارد.

عفونت دندان سگ

حتی در صورت عدم وجود آبسه، عفونت دندان می تواند عواقب جدی داشته باشد. وجود عفونت باکتریایی در داخل پالپ دندان می تواند منجر به التهاب و مرگ پالپ شود. دندان ممکن است ابتدا رنگ صورتی یا قرمز به خود بگیرد، سپس با از بین رفتن پالپ، خاکستری شود. این وضعیت می تواند دردناک باشد و حتی زمینه را برای بدتر شدن عفونت فراهم می کند.

دندان خرد شده یا شکسته سگ

در حالی که بسیاری از شرایط دندانی در سگ ها ناشی از باکتری و بیماری پریودنتال است، حتی سگ های جوان نیز می توانند شکستگی دندان را تجربه کنند. علت این امر معمولاً جویدن یک استخوان سخت یا اسباب بازی است.

شکستگی دندان دردناک است و سگ را مستعد عفونت می کند. دندان شکسته باید توسط دامپزشک معاینه شود. درمان به شدت تراشه یا شکستگی و همچنین اینکه کدام دندان تحت تأثیر قرار گرفته بستگی خواهد داشت. کشیدن اغلب توصیه می شود، اما دامپزشک همچنین در صورت تمایل به دنبال گزینه های دیگر، ممکن است شما را به یک متخصص دندانپزشکی دامپزشکی ارجاع دهد.

علائم درد دندان در سگ ها

مشکلات دندان سگ همیشه با علائم واضح درد همراه نیست. علائم شدید درد دندان در سگ ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ترشح بزاق
  • پنجه زدن در دهان
  • عدم تمایل به جویدن غذای سفت یا خوراکی ها

اگر علائمی از درد دندان مشاهده کردید، با دامپزشک مشورت کنید.

درمان مشکلات دندان در سگ ها

مشکلات دندان سگ: آبسه، عفونت و موارد دیگر | دام و پت

برای مشکلات دندان سگ و بیماری های دندانی، بسته به شرایط سگ، روش های درمانی مختلفی در دسترس است.

در برخی موارد، دامپزشک حتی ممکن است سگ شما را برای اقدامات پیشرفته مانند کانال ریشه و تاج به دندانپزشک دامپزشکی ارجاع دهد. تمیز کردن های دوره ای دندان ها در حیوان خانگی مزایای متعددی دارند. اول، یک تمیزکاری کامل دندان (که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود) به دامپزشک اجازه می دهد تا تارتار را که با مسواک زدن برطرف نمی شود، خارج کند.

علاوه بر این، در حالی که حیوان خانگی شما بیهوش است، دامپزشک شما یک معاینه کامل دهانی انجام می دهد. بافت های دهان بصورت بصری بازرسی شده و ممکن است عکس رادیولوژی دندان گرفته شود. این به دامپزشک شما اجازه می دهد مشکلات را زودتر پیدا کند، به جای اینکه منتظر باشید سگهای شما علائم واضحی از درد را نشان دهد.

بیشتر سگ های بزرگسال باید سالانه تحت معاینات  دندان پزشکی قرار بگیرند. سگهای نژاد کوچک و سایر حیوانات خانگی در معرض خطر ممکن است هر شش ماه یکبار به پاکسازی نیاز داشته باشند.

کشیدن دندان سگ

وقتی دندان حیوان خانگی شما خراب شده است، عملی ترین گزینه اغلب کشیدن دندان است. اکثر اوقات می توان به جای روشهای ترمیم کننده پیچیده تری که معمولاً در انسان انجام می شود، دنداند در سگ را کشید و آن را خارج کرد.

بسته به سگ و دندانی که باید کشده شود، میزان پیچیدگی کشیدگی متفاوت است. بعضی از دندان های سگ (مانند دندانهای برش) فقط یک ریشه دارند که کشیدن آن یک فرآیند نسبتاً ساده است. دندانهای دیگر مانند دندانهای جسمانی ( چهارمین پرمولر) دارای ریشه های متعدد هستند و برای کشیدن ایمن دندان باید با دریل برش داده شوند.

هزینه استخراج دندان سگ بسته به پیچیدگی کشیدن متفاوت است. علاوه بر خود عمل جراحی، حیوان خانگی شما احتمالاً انسداد عصبی، داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک دریافت خواهد کرد.

اگر حیوان خانگی شما از قبل برای تمیز کردن دندان بیهوش شده باشد، ممکن است هزینه اضافی برای کشیدن از 50 دلار (برای کشیدن ساده دندان تک ریشه) تا 300 دلار (برای کشیدن پیچیده دندان چند ریشه) باشد.

داروهای دندانپزشکی برای سگ ها

سگ هایی که بیماری دندانی دارند یا سگهایی که تحت عمل دندانپزشکی هستند، ممکن است با چندین دارو درمان شوند. برای کنترل درد و تورم اغلب داروی ضد التهابی غیر استروئیدی تجویز می شود. ممکن است یک آنتی بیوتیک خوراکی برای درمان یا جلوگیری از عفونت تجویز شود.

مراقبت از دندانپزشکی سگ

مشکلات دندان سگ: آبسه، عفونت و موارد دیگر | دام و پت

مراقبت از دندان های سگ قسمت مهمی در سلامتی سگ شماست. بیماری دندان دردناک است. اما باکتری های موجود در دهان نیز می توانند به قلب، کلیه ها و ریه های سگ شما منتقل شوند و باعث ایجاد بیماری های مختلف دیگری شوند.

برای حفظ سلامت دندان سگ خود، موارد زیر را در نظر بگیرید:

دندان های سگ خود را مسواک بزنید. با استفاده از مسواک و خمیر دندان ساخته شده برای سگ ها، تمیز کردن روزانه دندان ها را انجام دهید. اگر در مسواک زدن دندان های سگ خود مشکلی دارید، در مورد توصیه های جایگزین بهداشت دندان با دامپزشک صحبت کنید.

دندان های سگ خود را به طور حرفه ای تمیز و ارزیابی کنید. سالی یکبار به دامپزشک مراجعه کرده و دندان های سگ خود را در صورت نیاز تمیز کنید. تمیز کردن سالانه دندان عادی است، اما ممکن است سگ شما بسته به عوامل فردی نیاز به تمیز کردن بیشتر یا کمتر دندان های خودش را داشته باشد.

اسباب بازی های جویدن را برای سگ خود فراهم کنید. جویدن اسباب بازی ها می تواند باعث کاهش تجمع جرم شود.

اگر در مورد سلامت دندان سگ خود سوالی یا نگرانی دارید، با دامپزشک مشورت کنید.

منبع:

https://www.greatpetcare.com/dog-health/dog-tooth-problems/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا