پرنده ها

مرغ عشق چند تا تخم می گذارد؟

تخمگذاری در مرغ عشق با سایر پرندگان متفاوت است. مرغ عشق نیز شیوه تخم گذاری منحصر به خودش را دارد. ما در این مقاله از دام و پت سعی کرده ایم تمام اطلاعات مربوط به تخمگذاری در مرغ های عشق را بررسی کنیم.

مرغ عشق پرنده بسیار زیبایی از خانواده طوطیان سبز است که بسیاری از افراد از این پرنده به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند. زادگاه اصلی مرغ عشق استرالیا است. مرغ عشق ماده مانند همه پرندگان دیگر، به عنوان بخشی از چرخه تولید مثل خود تخم می گذارد. مرغ عشق بدون توجه به اینکه جفت داشته باشد یا نه، می تواند تخم گذاری کند. افرادی که مرغ عشق دارند برای محافظت بهتر از این پرنده باید بدانند که مرغ عشق هر چند وقت یکبار تخم گذاری می کند.

مرغ عشق معمولا 5 الی 6 بار در سال تخم می گذارد. به مجموعه تخم های مرغ عشق کلاچ گفته می شود. هر کلاچ دارای چندین تخم است. مرغ عشق هایی که در قفس و به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند ممکن است در هر زمانی از سال تخم گذاری کنند. اما مرغ عشق هایی که آزاد و در طبیعت هستند، فقط در ماه های گرم بهار و تابستان تخم گذاری می کنند.

مرغ عشق چند بار تخم می گذارد؟

مرغ عشق چند تا تخم می گذارد؟ || دام و پت

مرغ عشق پرورشی سالم 5 الی 6 بار در سال تخم می گذارد. پرندگانی که به تنهایی و بدون جفت زندگی می کنند ممکن است تعداد تخم گذاری کمتری داشته باشند. مرغ عشق تخم های خود را در گروه هایی به نام کلاچ می گذارد که هر کلاچ حاوی چندین تخم است. همه تخم‌ های یک کلاچ در یک روز گذاشته نمی‌ شوند. در واقع مرغ عشق تخم‌ ها را یکی یکی و با فاصله حدود دو روز می‌ گذارد، تا زمانی که کلاچ کامل شود.

در طول چرخه تکمیل شدن کلاچ، می توانید هر 48 ساعت انتظار یک تخم داشته باشید که کلا به مدت 10 تا 12 روز طول می کشد. مرغ عشق با پرندگان دیگر که در طول سال چندین تخم در هفته می‌گذارند، تفاوت دارد و معمولا در یک چرخه ثابت تخم گذاری نمی کند. در عوض، مرغ عشق 5-6 کلاچ در سال می گذارد و در فواصل تخم گذاری دوره های استراحت دارد.

مرغ عشق جفت تخم بیشتر می گذارد یا تنها؟

مرغ عشقی که جفت دارد ممکن است بیشتر از مرغ عشقی که تنها زندگی می کند تخم بگذارد. البته این مساله به شرایط زندگی و چرخه های هورمونی پرنده شما بستگی دارد. ممکن است است متوجه شوید که مرغ عشق ماده تنها حتی پس از رسیدن به بلوغ هم تخم نمی گذارد. اما با این حال این مساله نگران کننده نیست، زیرا چرخه تخم گذاری برای هر مرغ عشق خانگی منحصر به فرد است.

اگر متوجه شدید که مرغ عشق شما به طور مداوم یا بیش از شش کلاچ در سال تخم می گذارد، باید حتما با دامپزشک خود تماس بگیرید. تخمگذاری زیاد یا مکرر برای پرندگان سخت است و می تواند بر سلامت این پرندگان تأثیر منفی بگذارد.

مرغ عشق شما بعد از هر بار تخم گذاری به استراحت نیاز دارد. بنابراین با انجام کارهای ساده‌ای می‌ توانید به مرغ عشق خود کمک کنید تا سال‌ ها سالم و شاد باقی بماند. به عنوان مثال تخم‌ ها را فوراً از قفس خارج نکنید. این کار باعث می شود که مرغ عشق شما مدتی را روی تخم ها بخوابد و استراحت کافی داشته باشد.

مرغ عشق در چه فصلی تخم می گذارد؟

مرغ عشق چند تا تخم می گذارد؟ || دام و پت

انواع مرغ عشقی که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شود، می تواند در هر زمانی از سال تخم بگذارد. اگرچه، این پرندگان به طور طبیعی هوای گرم و خشک با آفتاب فراوان را برای تخم گذاری ترجیح می دهند. اگر شما در مناطق سردسیر زندگی می کنید و ساعات نور خورشید کم است، احتمالا مرغ عشق شما تولید مثل و تخم گذاری کمتری خواهد داشت.

این بدان معناست که اگر قفس مرغ عشق شما نور طبیعی زیادی دریافت کند، پرنده شما احتمالا در طول فصل های بهار و تابستان نسبت به فصل های سرد سال تخم بیشتری می گذارد. مرغ عشق‌ های وحشی در زمان‌ های مشخصی از سال تولید مثل می‌ کنند و ظرف ده روز پس از لقاح  تخم گذاری خود را شروع می کنند.

زمان تولید مثل و تخم گذاری در مرغ های عشقی که در طبیعت یافت می شوند، به گونه این پرندگان بستگی دارد. به عنوان مثال در آفریقا، مرغ عشق فیشر در طول فصل تابستان زمانی که آب و هوا در خشک ترین حالت خود قرار دارد، تولید مثل می کند.

تاثیر سن در تخمگذاری مرغ عشق چیست؟

در حالیکه تولید مثل در مرغ عشق هلو معمولا  در پاییز و در حوالی ماه مهر است. سن مرغ عشق شما نیز بر تخمگذاری این پرنده تأثیر می گذارد. مرغ عشق می تواند از 9 ماهگی شروع به تخم گذاری کند، اما تخم گذاری در این پرندگان در سن 18 ماهگی بسیار شایع تر است.

تاخیر در تخم گذاری برای پرندگان جوانی که برای رشد و بلوغ نیاز به زمان دارند، می تواند تا حد بسیار زیادی مفید باشد. زیرا تخم‌گذاری کار سختی است. در فرایند تخم گذاری مواد مغذی که برای رشد و بلوغ پرنده شما ضروری هستند، برای کمک به رشد جنین از بدن پرنده مادر برداشته می شوند. اگر به دنبال پرورش مرغ عشق هستید، قبل از تشویق به جفت گیری و تخم گذاری، حداقل یک سال کامل به این پرندگان فرصت دهید تا بالغ شوند.

مرغ عشق چند تا تخم می گذارد؟

مرغ عشق به صورت گروهی تخم می گذارد که به آن کلاچ گفته می شود. یک کلاچ معمولاً شامل 5 الی 7 تخم است که در مدت 8 الی 12 روز گذاشته می شود. مرغ های عشق در مجموع 30-35 تخم در سال می گذارند. مرغ عشقی که تخمگذاری را به پایان رسانده است، حدود 25 روز روی تخم های خود می نشیند.

تخم ها بعد از حدود 25 روز بارور شده و شروع به رشد و نمو می کنند. اگر تخم ها بارور نشوند مرغ عشق همچنان به نشستن روی تخم ها ادامه می دهد. اما ممکن است پس از پایان دوره معمولی، کلاچ را رها کند. وقتی مرغ عشق تخم ها را رها کرد، می توانید تخم ها را از لانه خارج کنید و دور بریزید. هنگام برداشتن تخم‌ها، باید صبر کنید تا مرغ عشق کل کلاچ را رها کند. اگر تخم ها را خیلی زود از داخل قفس بزارید، این کار شما باعث می شود که مرغ عشق همچنان به تخم گذاری ادامه دهد.

چگونه بفهمیم که مرغ عشق می خواهد تخم بگذارد؟

مرغ عشق چند تا تخم می گذارد؟ || دام و پت

لانه سازی، کم شدن تحرک، بزرگ شدن شکم یا افزایش وزن جزئی، و همچنین پرخاشگری جزء نشانه هایی هستند که نشان می دهند مرغ عشق شما برای تخم گذاری آماده می شود. در طول این دوره باید مراقبت از مرغ عشق خود را افزایش دهید. به طور کلی علائم تخم گذاری در مرغ های عشق، عبارتند از:

لانه سازی

لانه سازی در مرغ های عشق شامل جمع آوری هر گونه شاخ و برگ در گوشه ای از قفس است. مرغ عشق با این رفتار می خواهد فضایی امن و راحت برای تخم های در حال ورود خود تشکیل دهد. فرآیند تولید تخم در مرغ های عشق انرژی و زمان زیادی می برد.

کم شدن تحرک

هنگامی که مرغ عشق شما شروع به تمرکز برای تولید تخم می کند، متوجه می شوید که کمتر پرواز می کند. پرنده شما در طول این مدت دوست دارد زمان بیشتری را در گوشه ای از قفس بگذراند. دادن فرصت استراحت به مرغ عشق کمک می کند تا تخم های بارور و سالمی را تولید کند.

افزایش وزن

تنها علامت فیزیکی تخم گذاری در مرغ های عشق ماده، بزرگ شدن شکم و افزایش وزن است. این افزایش وزن به سختی دیده می شود، زیرا بسیار جزئی است، مگر اینکه پرنده خود را به خوبی بشناسید. یک دامپزشک اگر پرنده را از نظر تخمگذاری بررسی کند، می تواند به راحتی این افزایش وزن را احساس کند.

پرخاشگری

آخرین چیزی که باید مراقب آن باشید پرخاشگری یا تا حدودی تهاجمی شدن رفتار پرنده شما است. مرغ عشق هایی که در طبیعت زندگی می کنند باید برای دفاع از لانه و مراقبت از تخم‌ های خود آماده شوند. به همین ترتیب مرغ عشق های خانگی نیز ممکن است با نزدیک شدن به زمان تخمگذاری، این نیاز را در خود احساس کنند. اگر پرنده شما بیشتر از قبل گاز می گیرد یا پرخاشگری می کند، احتمالا زمان تخمگذاری نزدیک است.

چگونه از مرغ عشق تخمگذار مراقبت کنیم؟

تخمگذاری بخشی طبیعی از چرخه زندگی هر پرنده ماده است. بهترین کاری که می‌ توانید در زمان تخم گذاری برای مرغ عشق خود انجام دهید، ارائه یک رژیم غذایی سالم و سرشار از ویتامین‌ ها و مواد معدنی است. مرغ عشق  شما به یک رژیم غذایی عالی نیاز دارد تا بتواند علاوه بر ایجاد تخم های سالم، سلامت خود را نیز حفظ کند.

بهتر است قفس پرنده را در فضای نیمه تاریک قرار بدهید تا بتواند کمی استراحت کند و بیشتر روی کلاچ خود بخوابد.  همچنین کم کردن نور قفس باعث می شود تا تمایل مرغ عشق ماده برای تولید تخم های بیشتر کاهش یابد.

با اینکه تولید تعدادی تخم در مرغ عشق ماده طبیعی است، اما تولید بیش از حد و غیر ضروری تخم می تواند بر سلامت پرنده شما تأثیر منفی بگذارد. اگر احساس می کنید که مرغ عشق شما ناخوشایند به نظر می رسد، غذا نمی خورد یا آب نمی نوشد، فوراً با دامپزشک مشورت کنید.

منبع
https://peteducate.com/

نوشته های مشابه

28 دیدگاه

 1. ببخشید مرغ عشق من تنها ماده خسته نرش یک هفته پیش مرده بود بعد نره تخم هایش را بیرون انداخت از لونه اونارو برداشتم انداختم بیرون بعد یک هفته دیدم بازم تخم گذاری کرده امکانش هس جوجه داشته باشه یا نه

   1. سلام خسته نباشد
    مرغ عشق من الان حدود ۲روزه که همش یدونه تخم گذاشته مگه نباید ۵_۷تا بزاره

   2. سلام مرغ عشق من تنها یک تخم گذاشته آیا این طبیعی هست؟ الان حدود ۳ یا ۴ روز هست که تنها یک تخم گذاشته

 2. سلام آقای دکتر،مرغ عشق من سه وسال ونیم سنش هست.قبلا تخم گذاری میکرد.۵تا۶تخم میگذاشت.این دوره شروع کرده به تخمگذاری تا الان ۱۱ تخم گذاشته فکر کنم باز تخم داره.چکار کنم از تخم گذاری بیفته.در ضمن جفت هم نداره تنهاست.

    1. با سلام. غذاهای روزانه که همیشه تغذیه میکنند ولی خب تقویت بیشتری صورت بگیره و اگر امکانش هم باشه هفته ای یک بار الی دو بار مقداری مولتی ویتامین هم بدید خوب هست.

 3. سلام
  من یه جفت مرغ عشق دارم که نرش الان زیاد جیغ میکشه و ماده یه تخم گذاشته بود ک دیدم انداختن تخم مرغ رو بیرون و مرغ عشق نر زیاد خودشو میخارونه و اینکه بیشتر زیر بال هاشو میخارونه الان میشه لطفاً راهنمایی کنید
  ممنون

 4. سلام ..یه جفت مرغ عشق دارم ک دو هفتس خریداری کردم ..سه روز شده با هم جفت شدن ماده اکثر وقتش داخل لانه سپری میکنه و نوک میزنه ب لونه ولی نره تا در لونه میره ولی داخل نمیشه ..یا برای جفت شدن و گذاشتن تخم ماده حتمن نر بایس داخل لونه بره یا ماده بره کافیه؟

   1. سلام وقت بخیر یک ماهی هست که جفت انداختم مرغ عشق ماده هرزگاهی با نر خوبه و قشنگ کنار همن ولی دیدم که به صورت ناگهانی نرو از خودش میرونه میدونید دلیلش چیه

    1. دعوا بین جفت ها پیش میاد و هست، اگه تعدادش محدود هست و آسیب جدی بهم وارد نمیکنند مهم نیست اقدامی کنید

   2. سلام آقای د‌کتر خسته نباشی. مرغ عشق من تازه تخم گذاشته بعد رفته تو لونه خودش. این لونه‌ش هم در داره. خواستم بدونم باید درش رو بردارم که جفتش واسش غذا ببره یا نه نیازی نیست؟

 5. سلام اقای دکتر دامپذشک من یه جفت مرغ عشق انگلیسی دارن یک 5روزی میشه خریدمشون از اونجا اوردم 2تا تخم گذاشته بود بعداوردم بعد چند روز دیروز یه تخم دیگه گذاشت 3تاتخم گذاشته و اولین بارشونه تخم میزارن 3تا تخم گذاشته بعد ماده میرفت تو لونه اما مطمئن نیستم میرفت رو تخم بعد الان سه تاتخم داره نمیره روی تخم یا فک میکنم میخواد با نر جفت گیری کنه بال هاشو کم باز میکنه همو میبوسن و نر پف میکنه خودشو میخارونه

 6. سلام خسته نباشید
  من یه جفت مرغ عشق دارم که ۱۰ روزه پیش جفت گیری کردن حالا ۵ روزی میشه که ماده بعضی موقع ها هم داخل لونه میره اونوقت هنوز تخمی نزاشته علت این رو بی زحمت میتونین بهم بگین؟
  و یه سوال دیگه حدودا ۱۰ روز پیش نوک مرغ عشق مادم قهوه ای بود ولی الان سفید مایل به کرمی شده بی زحمت علت این هم بهم بگید ممنون از سایت خوبتون خدا نگهدار

  1. نیاز به شرح حال کاملتر مثل نوع تغذیه، تعداد دفعات جفتگیری، سن، تعداد تخمگذاری های سابق و… دارد. ممکن هست لقاحی صورت نگرفته باشه یا کمبود تغذیه داشته باشد.

 7. سلام من یک هفته پیش یه جفت مرغ عشق انگلیسی خریدم ماده ۴ ماهه و نر ۶ ماهه با هم خوبند ماده پرهای نر را تمیز میکند اما بعضی مواقع وقتی نر میره که باش جفتگیری کنه یا هر چی ماده نر رو میزنه و جیغ میکشه

  1. باید صبر کنید تا ماده اماده و پذیرای نر باشه..بعضا ممکنه هیچ وقت اجازه جفت گیری به اون نر هم نده.

 8. سلام من یه جفت مرغ عشق دارم که جوجه هاشون یه ماهه شدن و دیگه از لونه دراومدن اما هنوز مرغ عشق نر بهشون دونه میده امروز دیدم ماده دوباره داخل لونه تخم گذاشته
  به نظرتون تخم رو بردارم یا اجازه بدم روش بخوابه میترسم ضعیف بشه اگه هی پشت سر هم تخم بذاره چیکار کنم؟؟؟؟

 9. با سلام، اگر تغذیه مناسب باشه و محلول های مولتی ویتامین بهشون بدید در کوتاه مدت مشکلی پیش نمیاد. اگر نمیخواید دیگه تخم بگذارند باید کم کم جیره غذایی اشون رو اصلاح کنید و جلوی تخمگذاری رو بگیرید.

 10. باسلام خدمت آقای باقری،بنده یدونه مرغ عشق 2ماهه نرخریدم توچهارماه قفسش ازارتفاع1مترافتادپاش شکست فقط یخورده کج شود 6ماهه ک شوددوباره رفتم یدونه ماده براش خریدم الان مرغ عشق نر1سالشه6ماهه براش ماده گرفتم اصلأ بهم پانمیدن جفتگیری کنن ماده نوکش میزنه فقط نوک همیدگرو میخورن فقط همین،بعد لونه دارن حتئ داخل لونشونم نمیرن لونش جاش خوبه نشیمنگاهش جلودراوتاقشه ولی تابحال نرفتن نمی‌دونم چرادوباربادست بردمشون داخل زوداومدبیرون دیگم نرفتن وگرنه از بابت تغذیه ارزن تخم شاهدانه باکنجدقاطی میکنم بهشون میدم کف دریاباگیره بهشون گذاشتم تخم مرغ آبپز هویچ آبپزوغیره،هفته4بار ویتامین توابخوریش حل میکنم بد24ساعت باکف وریکاابخوریشومیشورم شما لطف کنید راهنماییم کنید بنده چیکارکنم اول داخل لونشون برن بخوابن،چیکارکنم جفتگیری کنن تخم کنن جفتشونم رنگشون زرده همرنگن بنظرتون چیکارکنم

 11. سلام خسته نباشید من مرغ عشق من اولین تخم خودشو گذاشته آیا لازمه الان براشون ویتامین عرق اینا بدم یا نه..؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا