پرنده ها

مرغ عشق چقدر عمر می کند؟

عمر مرغ عشق چقدر است؟ مرغ های عشق پرندگان دوست داشتنی از خانواده طوطی ها هستند که پرهای زیبا و رنگارنگی دارند. این پرندگان کوچک که گاهی به عنوان حیوان خانگی و در قفس نگهداری می شوند، بسیار بازیگوش هستند. مرغ های عشق در مدت کوتاهی با صاحبان خود انس می گیرند. اگر قصد خرید مرغ عشق را دارید، باید بدانید که میانگین عمر این پرنده ها چقدر است. آشنایی با رفتار، اصول تغذیه و همچنین طول عمر مرغ های عشق به شما کمک می کند که بهتر بتوانید از این پرندگان زیبا به عنوان حیوان خانگی مراقبت کنید.

مرغ عشق به طور متوسط بین 12 تا 15 سال عمر می کند، اما این رقم اغلب بستگی به نحوه مراقبت شما دارد. هر چقدر شما بهتر بتوانید نیازهای مرغ عشق خود را برآورده کنید، این پرنده عمر بیشتری خواهد داشت. معمولا مرغ عشق هایی که عمر کوتاهی دارند و کمتر از 5 سال عمر می کنند به این دلیل است که در شرایط بد نگهداری می شوند. اگر مرغ عشقی 25 سال عمر کند، نشان می دهد که شرایط زندگی بسیار مناسبی دارد. با این حال، بسیار بعید است که پرنده شما به این سن برسد.

اگر از مرغ عشق خود محافظت و مراقبت لازم را انجام بدهید، امید به زندگی را در این پرنده افزایش می دهید.

عوامل زیادی از جمله رژیم غذایی و محل زندگی هستند که می توانند بر طول عمر مرغ های عشق تأثیر بگذارند.

مرغ عشق خانگی چقدر عمر می کند؟

مرغ عشق چقدر عمر می کند؟ || دام و پت

مرغ های عشق به طور میانگین بین 12 تا 15 سال عمر می کنند. این میزان عمر معمولا در پرندگانی است که به خوبی از آنها مراقبت می شود. برای پرندگانی که مراقبت کافی ندارند یا به بیماری های مختلف مبتلا می شوند، میانگین سنی اغلب 5 سال است.

وقتی مرغ عشق را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنید، باید بدانید که این پرنده برای تمام مایحتاج خود کاملاً به شما وابسته است. صرف نظر از اینکه میانگین سنی مرغ عشق چقدر است، مراقبتی که شما از این پرنده می کنید عامل تعیین کننده واقعی برای مدت زمان زندگی این حیوانات خواهد بود.

بدیهی است که شما دوست دارید مرغ عشق خانگی شما تا جایی که ممکن است عمر کند. بنابراین باید با روش های مراقبت از این پرنده آشنایی کامل داشته باشید.

موارد نادری وجود دارد که مرغ عشق حتی تا سن 25 سالگی عمر کرده است. مطمئناً شما نیز برای تکرار این نتایج به مراقبت کافی از مرغ عشق خود نیاز دارید.

اگر از مرغ عشق خود به خوبی نگهداری کنید، این پرندگان می توانند به مراتب بیشتر از مرغ های عشق که در طبیعت هستند، زندگی کنند. زیرا مرغ های عشق وحشی ناچار هستند که در هر شرایطی با شکارچیان، خشکسالی، کمبود غذا و آب و هوای نامناسب مبارزه کنند.

قبل از انتخاب مرغ عشق به عنوان حیوان خانگی بهتر است مقاله راهنمای کامل نگهداری از مرغ عشق از دام و پت را بخوانید.

چه عواملی بر طول عمر مرغ عشق تاثیر می گذارد؟

مرغ عشق چقدر عمر می کند؟ || دام و پت

برای اینکه پرنده شما زیاد عمر کند، مهمترین چیز این است که سالم و شاد باشد. این امر به نحوه مراقبت و رژیم غذایی این پرنده ها بستگی دارد. عوامل زیادی هستند که بر طول عمر مرغ های عشق تاثیر می گذارند، از جمله:

کیفیت هوا

یکی از مهمترین عوامل موثر در حفظ سلامت پرندگان، کیفیت هوایی است که تنفس می کنند. از آنجایی که پرنده ها دارای سیستم تنفسی حساسی هستند، ریه‌هایشان زمانی که در معرض سمومی مانند دود، شمع‌های معطر، عطرها و سایر آلاینده‌های مشابه قرار می‌گیرد، دچار مشکل می‌شود.

استرس

برای اینکه مرغ عشق شما زندگی راحتی داشته باشد، باید یک سبک زندگی بدون استرس برای این پرنده فراهم کنید. مرغ عشق اگر دائما در معرض موقعیت های استرس زا مانند برخورد خشن یا صداهای بلندی قرار بگیرد، دچار وحشت می شود. حتی در برخی از پرندگان ممکن است مرگ زودرس رخ دهد.

یکی از راه‌های کاهش سطح استرس پرنده، قرار دادن یک جفت در قفس برای همراهی با یکدیگر است. مرغ های عشق همنشین خوبی برای انسان ها هستند و در مدت کوتاهی به زندگی با انسان ها انس می گیرند.

قفس

اندازه قفس مرغ های عشق در طول عمر این پرندگان نقش بسیار مهمی دارد. مرغ های عشق باید بتوانند بال های خود را دراز کنند. این پرنده ها به پرواز علاقه زیادی دارند. در حالیکه پرواز در یک قفس کوچک امکان پذیر نیست. حتی اگر  قفس بسیار بزرگی را برای مرغ عشق خود تهیه کنید باز هم  حیوان خانگی شما به فضای بیرون از قفس نیاز دارد تا بتواند بال‌های خود را ورزش دهد.

برای اینکه مرغ عشق در طول پرواز در فضای باز آسیب نبیند، وقت بگذارید و فضای اتاق را برای پرنده خود ایمن کنید. به عنوان مثال پرده ها را بکشید یا  پنجره ها را ببندید تا پرنده شما تصادفا به بیرون از خانه پرواز نکند. هنگام قرار دادن اسباب‌بازی‌ها در قفس، مطمئن شوید که به مرغ عشق شما آسیب نرسانند.

رژیم غذایی

عامل مهم دیگری که بر طول عمر پرنده شما تأثیر می گذارد رژیم غذایی این پرندگان است. داشتن مقدار مناسب مواد مغذی برای سالم نگه داشتن مرغ عشق شما اهمیت زیادی دارد. کلمه کلیدی در مورد رژیم غذایی حیوانات خانگی شما تنوع است. می توانید از مخلوط دانه های مختلف و مغذی در رژیم غذایی این پرندگان استفاده کنید.  به عنوان مثال:

 • ارزن
 • بذرهای تازه جوانه زده
 • گیاهان مختلف، از جمله علف
 • تخم مرغ آب پز سفت (فقط به مقدار کم)
 • غلات پخته شده بدون نمک مانند ماکارونی و برنج
 • دانه میوه های تازه مانند گلابی، سیب، توت، انبه و غیره.
 • سبزیجات تازه مانند هویج، فلفل، کلم بروکلی، هر نوع سبزی برگ دار، کدو سبز و غیره.

دقت کنید که ارزن باید همیشه در دسترس مرغ عشق باشد. زیرا ارزن بخش بزرگی از رژیم غذایی پرندگان را در طبیعت تشکیل می دهد.

چگونه از مرغ عشق خود مراقبت می کنید؟

مرغ عشق چقدر عمر می کند؟ || دام و پت

مراقبت از مرغ عشق در صورت داشتن تجهیزات مناسب نسبتاً ساده است. مرغ های عشق ذاتاً بسیار اجتماعی هستند و به همنشینی با انسان ها علاقه زیادی دارند. اگر نمی توانید وقت زیادی را صرف مرغ عشق خانگی خود کنید، برای این پرنده یک جفت بگیرید. در نتیجه این دو پرنده می توانند با در آغوش گرفتن، بازی کردن و نوازش کردن یکدیگر مشغول شوند.

از آنجایی که مرغ های عشق بیشترین زمان خود را در قفس می گذرانند، تا حد امکان بزرگترین قفس را خریداری کنید. قفس باید کاملا جادار باشد و فضای زیادی برای بازی و پرواز کردن داشته باشد. به دنبال قفسی باشید که به جای میله های های عمودی دارای میله های افقی باشد. این ویژگی باعث می شود حیوان خانگی شما راحت تر از میله های قفس بالا برود.

شاید دوست داشته باشید که قبل از انتخاب مرغ عشق، انواع مرغ عشق را بشناسید.

قرارگیری قفس در جای مناسب

بهترین جا برای قرار دادن قفس، مکانی است که دور از نور مستقیم خورشید باشد. از قرار دادن قفس مرغ عشق، در نزدیکی دریچه تهویه، کولر یا شوفاژ خودداری کنید.

همچنین بهتر است قفس را در قسمت آرام خانه قرار دهید. مرغ عشق ها باید هر شب حداقل 12 ساعت بخوابند. بنابراین قفس باید جایی باشد که صدای رادیو یا تلویزیون باعث آزار و بی خوابی پرنده نشود.

یک روکش قفس بخرید که هنگام نزدیک شدن به زمان خواب بتوانید قفس پرنده را با آن بپوشانید. این کار از رسیدن نور زیاد به قفس پرنده پیشگیری می کند و باعث می شود پرنده شما احساس امنیت و آرامش بیشتری کند.

دسترسی مرغ عشق به نور خورشید

مرغ عشق باید در طول روز در معرض نور فرابنفش خورشید قرار بگیرد تا از کمبود ویتامین D3 و کلسیم در این پرنده پیشگیری شود.

مرغ عشق در صورتی که به نور UV دسترسی نداشته باشد دچار کور رنگی می شود. یک راه آسان برای رفع نیاز به نور خورشید این است که یک لامپ برای داخل قفس بخرید که به طور خاص برای این منظور ساخته شده باشد.

برای تیز نگه داشتن منقار مقداری استخوان در قفس قرار دهید. همچنین استخوان منبع غنی کلسیم است. همچنین ناخن های مرغ عشق را هم همیشه کوتاه نگه دارید.

اگر مرغ عشق شما مریض شد چه باید کرد؟

مرغ عشق چقدر رشد می کند؟ || دام و پت

مرغ عشق هم مانند همه پرندگان دیگر، با مهارت بسیار زیادی بیماری خود را پنهان می کند. این یک مکانیسم بقا است زیرا پرندگان ضعیف و بیمار اهداف آسانی برای شکارچیان هستند.

اگر پرنده شما آشکارا بیمار به نظر می رسد، احتمالا بیماری به مرحله ای رسیده است که به مداخله دامپزشک نیاز دارد.

اگر هر روز پرنده خود را تماشا کنید، متوجه الگوهای رفتار طبیعی در این پرنده می شوید. وقتی این الگوها تغییر می کنند، ممکن است مشکلی برای حیوان خانگی شما وجود داشته باشد.

جالب اینجاست که اکثر بیماری هایی که مرغ عشق به آن مبتلا می شود به رژیم غذایی این پرندگان مربوط است. برخی از شایع ترین علائم بیماری در مرغ های عشق عبارتند از:

 • استفراغ
 • خون ریزی
 • کندن پرها
 • کاهش وزن
 • کمبود اشتها
 • توده روی بدن
 • افتادن بال و دم
 • کز کردن ته قفس
 • تنفس غیر طبیعی
 • مدفوع غیر طبیعی
 • الگوهای خواب غیر طبیعی
 • متورم یا کدر شدن رنگ چشم ها
 • خروج ترشحات از سوراخ های بینی، چشم ها یا منقار

اگر هر یک از علائم بالا را در مرغ عشق خود مشاهده کردید، حتما با یک دامپزشک مشورت کنید تا گزینه های درمانی لازم را انجام دهد. تب طوطی، ذات الریه و آسپرژیلوزیس از شایع ترین بیماری هایی هستند که مرغ های عشق به آن مبتلا می شوند. اگر هر یک از این بیماری ها زود تشخیص داده شود، پرنده شما شانس بیشتری برای بهبودی خواهد داشت.

سخن آخر

برای کاهش خطر بیمار شدن پرنده، استراحت کافی، ورزش و رعایت رژیم غذایی متنوع ضروری است. دقت کنید که پرنده شما همیشه به آب آشامیدنی تازه و تمیز دسترسی داشته باشد و غذاهای فاسد را بلافاصله از قفس خارج کنید.

به طور کلی اگر به دنبال یک پرنده خانگی هستید، مرغ عشق یک گزینه عالی برای نگهداری است. این پرنده ها به هزینه مراقبت کمی نیاز دارند. همچنین برخلاف برخی دیگر از پرندگان، دارای جثه کوچک و ظریفی هستند.

این پرندگان فعال، کنجکاو، شوخ طبع، و بازیگوش نمی توانند در تمام طول روز در قفس بمانند.

مرغ عشق در مقایسه با طوطی‌های دیگر، طول عمر کوتاهی دارد، اما اگر مراقبت های لازم را از این پرنده انجام بدهید مدت زمان مشابهی مانند طوطی های دیگر زندگی می‌کنند.

منبع
https://peteducate.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا