حیوانات خانگی کوچک

مراقبت از چین چیلا

هر آنچه که باید از مراقبت چین چیلا بدانید.

قبل از انتخاب چین چیلا به عنوان حیوان خانگی، باید مراقبت از چین چیلا را یاد گرفته و به این نکته توجه کنید که عمر آن ها 15 سال است.  آنها حیواناتی پر جنب و جوشی و بیشتر شب کارهستند، بنابراین به عنوان حیوانات خانگی کودکان مناسب نیستند و هنگام رسیدگی به آنها باید بر کودکان نظارت شود.

مکان خریدن چین چیلا

اگر می خواهید یک چین چیلای کم سن وسال داشته باشد، بهتر است آن ها را با مادر و یا سایراعضای خوانوده اش بخرید. چین چیلاهای بزرگسال، باید همه سالم به نظر برسند و قفس ها باید تمیز و جادار باشند. پرورش دهنده، باید سوالات زیادی از شما بپرسد و اطلاعاتی در مورد نحوه مراقبت از چینچیلاها به شما ارائه دهد.

اکنون برخی از سازمان های نجات چین چیلا  وجود دارند که ممکن است افراد بالغ یا جوانانی داشته باشند که به طور ناخواسته  به دنبال مراقب ازسرپناه ها هستند و همچنین موسسات خیریه ای مانند بلو کراس  که گاهی اوقات چینچیلاها را به مراکز خود باز می گردانند.

چینچیلاهای تنها، خوشحال نیستند بنابراین در صورت امکان باید دوچین چیلا باهم  تهیه کنید.  یک جفت چین چیلا،  به خوبی با هم زندگی می کنند، اما اگر آنها یک جنس نیستند، از عقیم شدن نر برای جلوگیری از تولید مثل آنها اطمینان حاصل کنید.

سرپناه های چین چیلا

چینچیلاها،  معمولاً به عنوان حیوانات اهلی  در داخل خانه نگهداری می شوند. این برای حال وهوای ما هم خوب است. آنها می توانند در دمای کاملاً سرد زنده بمانند اما  هوای خشک  می توانند برای آنها بسیار خطرناک باشند بنابراین باید در یک محیط خشک نگهداری نشوند. آنها در شرایط گرم مستعد گرمازدگی هستند، بنابراین هرگز قفس آن ها را در پنجره آفتاب گیر قرار ندهید.  به دلیل شب کار بودن آن ها، بهتر است آنها را در اتاق خواب قرار ندهید.

چینچیلاها در میان حیوانات خانگی کوچک، بسیار بزرگ و فعال هستند بنابراین به فضای زیادی احتیاج دارند. حداقل اندازه قفس برای یک جفت حدود 1 متر در 1.5 متر فضای کف، 1.3 متر قد، با قفسه هایی در ارتفاع های مختلف است. باید به چینچیلاها،  تا حد امکان و حداقل یک بار در روز اجازه تمرین کردن بدهید. در پایین قفس از بستر های  مات یا کاغذهای خرد شده استفاده کنید.

چینچیلاها، برای خوابیدن در طول روز به یک تخت با حصار احتیاج دارند. این تخت خواب باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا همه ی آن ها، در صورت تمایل بتوانند در قفس  چنبر بزنند. اما در صورتی تمایل به فضای خصوصی، باید جعبه های کافی برای هر چینچیلا  فراهم کنید. جنس های چوبی برای این کار مناسب هستند. اما آن ها در نهایت هرنوعی  ازجعبه ها را  می جوند وشما باید آن ها را تعویض کنید.

نگهداری از خروس، مزایا و معایب نگهداری از آن را یادبگیرید.

معرفی کردن چین چیلاهای جدید

مراقبت از چین چیلا ||دام وپت

برای آشنا کردن چینچیلای جدید به آن هایی که از قبل وجود داشته اند، آنها را در قفس های جداگانه کنار هم قرار دهید. فاصله آنها حدود 10 سانتی مترباشد. به این ترتیب آنها می توانند بدون تماس بدنی یکدیگر را بو کنند. تختخواب ها یشان را در خلاف جهت  قفسها قرار دهید تا احساس کنند جایی برای فرارکردن دارند. گرد وغبار بدن هر چنین چیلا را بشویید، بیشتر از یک بار در روز و سریع این کار را انجام دهید تا به بوی خوب یکدیگر عادت کنند.

قفس ها و تخت ها را به مدت یک هفته یا بیشتر، به هم نزدیک کنید تا چینچیلاها کنار یکدیگر بخوابند. برای جلوگیری از دعوا، آنها را به آرامی  با هم آشنا کنید. وقتی این دو در کنار هم  ظاهرا خوشحال هستند، چینچیلای جدید را در قفس دیگری قرار دهید. ممکن است سریعا به یکدیگر بپرند یا درگیری اولیه وجود داشته باشد. اگر این مسئله به طور جدی وجود دارد، آنها را برای چند روز دیگر جدا از هم نگه دارید. اما در نهایت همه چیز باید آرام شود. معمولاً معرفی حیوانات از جنس مخالف (اطمینان حاصل کنید که ابتدا نر عقیم شده باشد) یا معرفی چینچیلای کم سن وسال به چین چیلای بزرگسال آسان تر است.

تمرین و آموزش چین چیلا

مراقبت از چین چیلا ||دام وپت

چین چیلاها، در شب فعال هستند. بنابراین در بیشتر روزها خواب هستند. آنها بیشتر در اوایل شب فعالیت می کنند، بنابراین، این موقع، زمان خوبی است تا آنها را برای دویدن ، بیرون ببرید. حتما باید آن ها را تحت نظارت قراردهید زیرا آنها دوست دارند همه چیز حتی سیم های برق را با دندان خود بررسی کنند.

قبل از اینکه اجازه دهید چینچیلاهای شما دراطرف خانه بدوند، باید مطمئن  باشید که می توانید دوباره آنها را بگیرید. چینچیلاها با صرف کمی وقت و آموزش می توانند اهلی شوند. وقتی چینچیلای شما جلو آمد، به آرامی زیر چانه آن را نوازش کنید. سعی نکنید اولین بار،او را بگیرید، فقط به او  هدیه بدهید و رهایش کنید در غیر اینصورت آنها به دست شما نمی آیند. کشمش، یکی از غذاهای مورد علاقه آنها است بنابراین، آن ها را با دست خودتان بدهید. مراقب باشید زیرا چینچیلای ترسیده روی پاهای پشتی خود می ایستد و در صورت تهدید ادرارمی کند.

هنگامی که چینچیلای شما با اعتماد به نفس رفتارمی کند و به شما اجازه  نوازش کردن می دهد، می توانید آن را بیرون ببرید. با یک فضای کاملاً کوچک شروع کنید و سپس یک خوراکی به او بدهید تا حیوان خانگی شما یاد بگیرد که به دست شما بیاید. سعی نکنید  سریع چینچیلای خود را بگیرید. به او خوراکی دهید و دوباره آن را رها کنید.

برای برداشتن چینچیلای خود، کل بدن  خود را روی یک دست  نگه دارید و با نگه داشتن ته دم، آنها را به آرامی مهار کنید. هرگز چینچیلا را از دم بلند نکنید، زیرا این عمل می تواند باعث  ایجاد آسیب جدی درآن ها   شود. در صورت ترساندن و محکم نگه داشتن چین چیلا، مشتی ازخز ریخته می شود، بنابراین، اگر این کار را انجام دهید، خیلی خشن هستید.

نحو تمیز کردن چین چیلا

در طبیعت، چینچیلاها از شن و ماسه خوب استفاده می کنند تا خزخود را تمیز و در شرایط عالی نگه دارند و شما باید این مواد را به شکل حمام خاک برای او  تهیه کنید. خاک چینچیلا را می توانید از اکثرفروشگاه های  حیوانات خانگی خریداری کنید. هرگز از شن چاله معمولی یا ماسه مخصوص ساختمان سازی استفاده نکنید زیرا این ها مرغوب نیستند و به پوست و خزچینچیلا  شما آسیب می رسانند.

حمام باید به اندازه کافی بزرگ و عمیق باشد تا چینچیلای شما بتواند بدون صدمه زدن به خودش غلط بخورد. بنابراین خاک باید حدود 10 سانتی متر عمق داشته باشد. چینچیلاها باید یکبار در روز و حدود 20 دقیقه حمام  شود. اگر حمام بیش از این مدت باشد، ممکن است کثیف شود و چینچیلای شما تمایلی به استفاده از آن نداشته باشد. حداقل هفته ای یک بارخاک را عوض کنید. چشم های آنها را نیز بررسی کنید. زیرا تجمع گرد و غبار باعث مشکلات چشمی می شود.

نگهداری از روباه به عنوان حیوان خانگی چگونه است؟

چین چیلاها چه غذایی می خورند؟

مراقبت از چین چیلا ||دام وپت

چینچیلاها، گیاه خوار هستند و درمنطقه بومی آمریکای جنوبی خود، علف، گیاهان سبز کم رشد را می خورند و پوست درختان را می جوند. چینچیلاها به رژیم غذایی سرشار از فیبر و پروتئین  اما کم  آب و کم چربی نیاز دارند. غذاهای پرچرب باعث بیماری کبدی درآن ها می شود. سبزیجاتی که خیلی سرسبز هستند باعث قولنج یا نفخ در آنها می شود. رژیم غذایی فاقد فیبر باعث عملکرد ضعیف روده می شود،  به دلیل رشد بیش از حد دندان ها، خز خود را می جوند. آنها همچنین به رژیم غذایی با ویتامین C بالا احتیاج دارند، بنابراین آن ها نباید از مخلوط خرگوش بخورند.

غذاهای مخصوص چینچیلا در فروشگاه های حیوانات خانگی موجود هستند. نوع پلت بهترین است. زیرا چینچیلای شما ممکن است لقمه هایی مورد علاقه خود را انتخاب کند اما این منجر به یک رژیم غذایی نامتعادل می شود. برای یک چینچیلای بزرگسال سالم، پلت هایی که شما به او می دهید باید حدود یک قاشق غذاخوری در روز باشد.

پلت ها به تنهایی کافی نیستند. چینچیلاها نیزدائما به یک منبع یونجه با کیفیت نیاز دارند. یونجه را در یک قفسه کوچک قرار دهید. هر روز آن را دوباره پر کنید. مانند همه حیوانات، اطمینان حاصل کنید که به طور مداوم آب آشامیدنی تازه برای او  تأمین می کنید.

خوراکی های چین چیلا

کشمش ومویز غذای مناسب چینچیلاست و می تواند به عنوان یک پاداش در آموزش نیز مورد استفاده قرار گیرد. اززیاد دادن این خوراکی به چینچیلا خودداری کنید تا مطمئن شوید که هنوز کشمش را به عنوان یک خوراکی دوست داشتنی تلقی می کنند.

برخی از چینچیلاها نیز ازخوردن یک قطعه از سبزیجات تازه مانند هویج لذت می برند. اما  خوردن زیاد آن  ممکن است باعث اسهال  شود. از مصرف بادام زمینی و تخمه آفتابگردان باید پرهیز کنید، زیرا این مواد چربی زیادی دارند. به آنها خوراکی زیادی ندهید. زیرا این امر می تواند باعث ناراحتی معده  آن ها شود.

مراقبت دندانی چین چیلا

مانند سایر جوندگان، دندانهای چینچیلا همیشه در حال رشد هستند. بنابراین آنها به مقدار زیادی مواد سفت برای خوردن و جویدن احتیاج دارند. یک تکه چوب درخت سیب یا اسباب بازی های مخصوص جوندگان  را از فروشگاه های حیوانات خانگی تهیه کنید تا آنها را بجوند و از بروز مشکلات دندانی جلوگیری شود.

متأسفانه، حتی بهترین نگه داری چینچیلا نیز ممکن است  منجر به مشکلات دندانی شود و در صورت عدم درمان، این مشکلات جدی می شوند. علائمی که باید مراقب آنها باشید شامل.عدم تمایل به غذا خوردن ، گلیز کردن و خیس شدن زیر چانه و آبریزش چشم است. اگر چینچیلای شما هر یک از این علائم را نشان می دهد، مهم است که از دامپزشک خود بخواهید دندان های او  را بررسی کند.

چگونه جلوی جویدن خز چینچیلا را بگیریم؟

مراقبت از چین چیلا ||دام وپت

جویدن خز ممکن است نشانه استرس، بی حوصلگی یا رژیم غذایی نامناسب باشد. چینچیلاها حیوانات اجتماعی هستند و به هم زیستی با  چینچیلای دیگر نیاز دارند. اگر فقط یکی دارید باید وقت زیادی را صرف سرگرم کردن یا نظافت، بازی  و نوازش آنها بکنید. اما لطفاً تهیه چینچیلای دوم را برای هم زیستی  در نظر بگیرید.

اگر به چینچیلاها یونجه ندهید  ممکن است شروع به جویدن خز خود یا خزهم زیست خود بکنند تا کمبود فیبر را در رژیم غذایی خود جبران کنند. اگر نقل مکان کنید یا چینچیلای خود را به جای جدیدی در خانه منتقل کنید، او دچار استرس می شود و خز خود را می جود. علت آن هر چه باشد، ترک  عادت جویدن خز دشوار است . بنابراین پیشگیری بهتر از درمان است.

چگونه از همستر بیمار نگهداری کنیم؟

منبع:

https://www.bluecross.org.uk/pet-advice/caring-your-chinchilla

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا