سگ ها

مراقبت از سگ ها در بارداری

چگونه از سگ ها در بارداری مراقبت کنیم؟

مراقبت از سگ ها در بارداری بسیار مهم است. زیرا سگ ها نیز مانند انسان در دوران بارداری برای به حداقل رساندن عوارض نیاز به مراقبت خاص دارند. داشتن چند توله سگ در نگاه اول آسان به نظر می رسد. ممکن است فکر کنید که سگ ماده همه مراقبت های لازم را انجام می دهد اما همیشه هم اینطور نیست. در هر زایمان تعداد زیادی توله متولد می شوند و تهیه غذا و محل زندگی گرم، امن و تمیز برای آنها کار ساده ای نخواهد بود. بنابراین اولین فرض ما این است که شرایط لازم برای بارداری حیوان خانگی شما فراهم است. به همین علت در ادامه متن به موضوع علائم بارداری و مراقبت از سگ ها در این دوران می پردازیم.

علائم بارداری سگ

دستگاه سونوگرافی می تواند بارداری را در یک سگ تشخیص دهد. اگر مدت زمان زیادی از بارداری گذشته باشد، می توان از ابزارهای نوع داپلر برای شنیدن ضربان قلب جنین استفاده کرد. آزمایش تنها راه تشخیص باردار بودن سگ نیست، اگرچه دقیق ترین روش است.

علائم دیگری از بارداری سگ وجود دارد که باید مراقب آنها باشید، از جمله:

  • افزایش وزن
  • افزایش اشتها
  • بزرگ شدن اندازه نوک پستان ها

با نزدیک شدن به زایمان سگ، متوجه بزرگ شدن قابل توجه سینه ها و پستان های او خواهید شد. حتی ممکن است ترشح برخی از مایعات شیری را در حیوان خانگی خود تشخیص دهید. شکم او بزرگتر شده و ممکن است حفظ تعادل در هنگام راه رفتن برای حیوان مشکل شود. در اواخر بارداری حتی ممکن است بتوانید با لمس دست های خود بر روی شکم سگ توله سگ ها را در داخل رحم احساس کنید. یادآوری این نکته ضروری است که شرایط دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث تغییر در اشتها، افزایش وزن و تورم شکم شود. برای رد کردن وضعیت جدی تر، سگ خود را قبل از زایمان برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.

در مورد عقیم سازی سگ چگونه انجام می شود؟ اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مراقبت از سگ ها در بارداری

مراقبت از سگ ها در بارداری | دام و پت

هنگامی که تشخیص دادید سگ شما باردار است، مراحلی وجود دارد که باید برای اطمینان از سالم ماندن حیوان خانگی خود در طول بارداری انجام دهید. مهمترین این کارها عبارتند از:

رژیم غذایی

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای سگ ماده باردار خود انجام دهید، اطمینان از رژیم غذایی مناسب است. اگر سگ شما در حال حاضر از غذای مخصوص سگ استفاده می کند و از وزن مناسبی برخوردار است، مجبور نیستید تغییری در رژیم غذایی دوران بارداری ایجاد کنید، مگر اینکه دامپزشک دستور دیگری تجویز کند. سگ مادر برای تغذیه جنین در حال رشد خود به تدریج به مقدار بیشتری غذا نیاز خواهد داشت. انواع غذاهای مقوی مطمئناً در دوران بارداری لازم است. و در صورت ضرورت بارداری زمان مناسبی برای انتقال به یک رژیم جدید است. مصرف غذایی سگ را به طور تدریجی و به مروز زمان افزایش دهید. برای این کار از وعده های غذایی مکرر و کوچک استفاده کنید. وعده های غذایی سنگین باعث ناراحتی معده سگ می شود. مدت زمان بارداری سگ به طور متوسط ​​63 روز است.

حیوان خانگی شما در حدود هفته سوم بارداری ممکن است کمی حالت تهوع و کاهش اشتها داشته باشد. این عارضه معمولا پس از یک هفته برطرف می شود. ولی اگر ناراحتی معده یا از دست دادن اشتها بیش از یک هفته طول کشید و یا با مشکلات دیگری مانند بی حالی همراه بود باید دامپزشک را از این امر مطلع کنید. استفاده از مکمل کلسیم ممکن است وسوسه انگیز باشد اما ایده خوبی نیست. تا زمانی که سگ باردار از یک رژیم غذایی با کیفیت استفاده کند، مصرف مکمل ها کاملا غیرضروری است. بعلاوه مصرف مکمل می تواند هورمونهای آزاد کننده کلسیم طبیعی را در حیوان سرکوب کند. بنابراین اگر سگ باردار واقعا به کلسیم اضافه نیاز داشته باشد  تعادل هورمونی مناسبی برای دریافت آن نخواهد داشت. این مساله می تواند وضعیت بسیار خطرناکی ایجاد کند که با اجتناب از مصرف مکمل کلسیم به راحتی می توان از آن پیشگیری کرد.

ورزش

ورزش منظم به سگ باردار کمک می کند تا قدرت خود را حفظ کند. اما آموزش های فشرده و یا حرکات نمایشی احتمالاً بیش از حد استرس زا است. چاقی برای سگ های باردار مسئله خطرناکی است. مشکلات جدی در تنظیم قند خون می تواند سلامتی حیوان را در معرض خطر قرار دهد. همچنین بارداری زمان مناسبی برای استفاده از یک برنامه کاهش وزن نیست. دامپزشک در مورد برنامه غذایی بهینه برای حیوان خانگی باردار می تواند، شما را راهنمایی کند. در طول 3 هفته آخر بارداری، سگ مادر باید کاملاً از سایر سگ های خانه جدا شود. در واقع در این مرحله از بارداری هیچگونه پیاده روی در جمع و تماس با سگ های دیگر نباید وجود داشته باشد. دلیل این امر پیشگیری از انتقال بیماری های عفونی به ویژه ویروس تبخال است.

در مورد عوارض چاقی و اضافه وزن در سگ ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

واکسیناسیون

سگ ماده نباید در دوران بارداری واکسینه شود. سرم هایی در واکسن وجود دارد که می تواند برای جنین در حال رشد مضر باشد. در حالت ایده آل، سگ ماده باید دقیقاً قبل از بارداری واکسینه شود. سگ مادر در اولین شیر تولیدی که آغوز نامیده می شود مصونیت خود را به توله سگ های خود منتقل می کند. بنابراین با واکسیناسیون پیش از بارداری سطح آنتی بادی در بدن حیوان به اوج می رسد.

بازدید منظم دامپزشک

مراقبت از سگ ها در بارداری | دام و پت

مراجعه منظم دامپزشکی باعث می شود سگ شما در دوران بارداری سالم بماند. دامپزشک همچنین سگ شما را از نظر وجود علائم بیماری و مشکلات دیگر معاینه می کند. اگر سگ شما به طور تصادفی باردار شد، زمان خوبی برای انجام عقیم سازی و اقدامات احتیاطی در آینده است.

بررسی وجود انگل

اگر سگ باردار به طور معمول از محصولات پیشگیری کننده کرم قلب استفاده می کند، احتمالا در دوران بارداری نیز باید این داروها را ادامه دهد. کلیه محصولات کرم قلب موجود، برای استفاده در دوران بارداری و شیردهی حیوانات خانگی مورد تأیید است. کنترل کک در دوران بارداری بسیار مهم است. هرچند بعد از تولد توله سگ ها این موضوع نسبت به قبل اهمیت بیشتری پیدا می کند. استفاده از یک داروی مطمئن در دوران بارداری سگ ماده بسیار مهم است. بنابراین با یک آزمایش خون ساده از سالم بودن حیوان خانگی خود مطمئن شوید. کرم های گرد و کرم قلاب می توانند در دوران بارداری به توله سگ های جنین منتقل شوند. این عارضه برای حیوانات خانگی یک مشکل بزرگ و کشنده است. اما خوشبختانه راه حل های مختلفی برای کنترل این عفونت ها وجود دارد. اگر در مورد آلودگی انگلی توله سگ ها نگران هستید، در مورد کنترل این عارضه با دامپزشک صحبت کنید. به احتمال زیاد دامپزشک با تجویز داروهای مخصوص حیوان خانگی شما را تحت معالجه قرار می دهد. با درمان سگ باردار می توان به راحتی از آلودگی توله سگ ها به انگل یا انواع کرم ها پیشگیری کرد.

پیشگیری از عفونت هرپس

عفونت ویروس هرپس سگ باعث سرماخوردگی جزئی در سگ های بالغ می شود. اما سقط جنین در بارداری و همچنین مرگ در توله سگ های تازه متولد از دیگر عوارض خطرناک ابتلا به این عفونت است. بهترین روش برای پیشگیری از عفونت، جداسازی کامل سگ مادر در طی 3 هفته قبل از زایمان و 3 هفته پس از زایمان است. به این معنا که سگ مطلقا نباید با سگ های دیگر هیچ گونه تماسی داشته باشد.

عقیم سازی در سگ ها

اگر قصد داشتن توله سگ در آینده را ندارید یا شرایط حیوان خانگی شما برای زایمان مناسب نیست، می توانید سگ خود را عقیم کنید. عقیم سازی یکی از مطمئن ترین راه های خاتمه دادن به بارداری سگ است. احتمال ایجادعوارض جانبی طولانی مدت در این روش بسیار کم است. با پیشرفت بارداری خطر سلامتی سگ بیشتر می شود. در طی عقیم سازی اندام های جنسی یعنی رحم و تخمدان ها که وظیفه تولید مثل را برعهده دارند از بدن خارج می شوند.

سقط جنین در سگ ها

مراقبت از سگ ها در بارداری | دام و پت

برخی از صاحبان حیوانات خانگی بنا به دلایل زیادی دوست دارند از بارداری در حیوانات خانگی خود جلوگیری کنند. اگر سگ شما باردار شده باشد راههایی وجود دارد که می توانید بارداری را خاتمه دهید. برای انجام این کار ابتدا از یک دامپزشک مشاوره و کمک بگیرید، تا قبل از هر چیز یک ارزیابی کامل از سلامت حیوان خانگی شما انجام شود. بارداری ناخواسته سگ می تواند به روش های مختلفی پایان یابد. دامپزشک باید قبل از هر چیز ابتدا باردار بودن سگ را بررسی کند. زیرا بسیاری از سگ هایی که برای پایان دادن به حاملگی های ناخواسته نزد دامپزشک برده می شوند در واقع باردار نیستند. در صورت باردار شدن سگ باید در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید تا بارداری پایان یابد. زیرا دوره بارداری سگ فقط نه هفته است. سقط جنین های دیررس اغلب برای سگ های مادر و صاحبان آنها مشکل و آزار دهنده است.

علائم  سقط در سگ ها

سگ ها به دلایل مختلف پزشکی ممکن است سقط خود به خودی جنین را تجربه کنند. اگر سگ شما سقط خود به خودی را تجربه کرده باشد، بیشترین چیزی که ممکن است مشاهده کنید خونریزی غیرطبیعی از واژن است. در بعضی موارد ممکن است جنین دفع شده پیدا شود. شایع ترین علت سقط خود به خودی مرگ جنین به دلیل عدم تعادل هورمونی است. در مورد سقط جنین برنامه ریزی شده، خونریزی شایعترین علامت پس از عمل است. توصیه می شود سگ خود را از نظر سلامت و مشاهده عوارض جانبی تحت نظر داشته باشید.

انواع روش های سقط در سگ ها

مراقبت از سگ ها در بارداری | دام و پت

برای مالکانی که به دنبال گزینه های مطمئن برای پیشگیری از بارداری ناخواسته یا خاتمه حاملگی احتمالی در حیوان خانگی خود هستند، چندین گزینه پزشکی وجود دارد. برای پشگیری دائمی از بارداری در سگ ها، عقیم سازی بهترین گزینه است. برای خاتمه بارداری، موارد زیر رایج ترین گزینه های پزشکی هستند:

  • استروژن های خوراکی. استفاده از این دارو معمولا توصیه نمی شود زیرا در اغلب موارد بی اثر بوده و ممکن است باعث ایجادعفونت های شدید رحم در حیوانات شوند.
  • دگزامتازون. این دارو نیز یک گزینه مناسب برای ایجاد سقط جنین در حیوانات خانگی است. تزریق آن در حیوانات خانگی معمولاً عوارض جانبی خفیفی مانند نفس نفس زدن، تشنگی بیش از حد و ادرار زیاد را به دنبال دارد.
  • استروژن های تزریقی. یک دامپزشک می تواند این دارو را برای پیشگیری از بارداری تجویز کند. استروژن باید اندکی پس از جفت گیری تزریق شود تا موثر باشد. با این حال، تزریق این دارو با چندین عارضه جانبی از جمله سرکوب مغز استخوان و عفونت رحم همراه است.
  • پروستاگلاندین. این ترکیبات طبیعی باعث پیشگیری از ترشح پروژسترون در بدن می شوند. هورمون پروژسترون برای حفظ حاملگی امری حیاتی است. بنابراین پیشگیری از ترشح آن در بدن باعث سقط جنین بی خطر در حیوانات خانگی می شود. عوارض جانبی این دارو غالباً خفیف هستند، برخی از عوارض دارو در حیوانات شامل شامل تنگی نفس، لرزش بدن، حالت تهوع و اسهال است.

مراقبت پس از سقط

علیرغم باورهایی که در این مورد وجود دارد دوش های پس از دوران بارداری هیچ تاثیری در خاتمه بارداری در حیوانات خانگی ندارند. به دنبال سقط جنین برنامه ریزی شده و خود به خودی، ممکن است حیوان خانگی شما خونریزی واژن یا ترشحات غیرطبیعی داشته باشد. صاحبان حیوانات خانگی باید رفتار حیوانات خود را به دقت مشاهده کنند تا مشکلات جدی تری در سلامت آنها ایجاد نشود.

در مورد ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز سگ اطلاعات بیشتری کسب کنید.

منابع:

https://www.petmd.com/dog/conditions/reproductive/c_dg_abortion_termination_of_pregnancy

https://www.akc.org/expert-advice/health/dog-pregnancy-care-prep

https://www.marvistavet.com/care-of-the-pregnant-dog.pml

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا