دامپزشکی آنلاین

مدیریت درد در حیوانات خانگی

مدیریت درد در حیوانات خانگی

مدیریت درد در حیوانات خانگی، بسیار مهم و حیاتی است چون حیوانات خانگی نمی توانند درد خودشان را بروز دهند. بر اساس مطالعات فیزیولوژیکی و عصبی نشان داده شده است که حیوانات به همان روشی که ما احساس درد می کنیم، آنها هم درد می کشند. اما درد های درمان نشده در حیوانات می تواند منجر به بروز عوارض جانبی شود.

شناسایی درد در حیوانات دشوار است. آنها نمی توانند به راحتی به ما بگویند که کدام قسمت بدن آنها درد می کند. بسیاری از باورهای غلط در مورد درد در حیوانات وجود دارد. به عنوان مثال، حیوان خانگی که گریه و زاری نمی کند، پس درد نمی کشند. این در حالی است که بسیاری از حیوانات اگر چه در هنگام درد خود، سروصدایی ندارند، اما باید مراقب رفتار ظریف و علائم جسمی آنها باشید. البته اینکه حیوانات درد های خودشان را به طور واضح بروز نمی دهند، یک مزیت حساب می شود. چون این باعث می شود که توجه شکارچیان را وقتی هنوز وحشی هستند جلب نکند.

علائم درد در حیوانات خانگی

مدیریت درد در حیوانات خانگی | دام و پت

اما با این حال، علائم یا نشانه های خاصی وجود دارد که صاحبان حیوان خانگی می تواند به دنبال آنها باشد. بعضی از حیوانات خانگی آستانه های بیشتری برای تحمل درد دارند. برخی علائم درد در حیوانات خانگی، عبارتند از:

 • بی حالی
 • گاز یا خراشیدن
 • نفس نفس زدن
 • کاهش یا کمبود اشتها
 • مردمک چشم گشاد شده
 • افزایش ضربان قلب و تنفس
 • صدا (گریه، زمزمه، زوزه، غرغر، هیس)
 • عقب نشینی (برای پنهان شدن و تنها ماندن)
 • کاهش نظافت در گربه ها که منجر به ظاهر نامرتب می شود.
 • بی تحرکی، به نظر می رسد که حیوان خانگی شما یخ زده است.
 • اضطراب که ممکن است در چشم و حالت چهره حیوان خانگی شما مشهود باشد.
 • افزایش فشار خون و شدت نبض که ممکن است در هنگام معاینه حیوان خانگی مشخص شود.
 • حیوان خانگی شما ناراحت به نظر می رسد، که ممکن است ناراحتی خود را با بی قراری و تغییر مکان مکرر در موقعیت های مختلف، قوز کردن یا خواب نامناسب بروز دهد.
 • لیسیدن یا گاز گرفتن در یک منطقه خاص، در صورت وجود درد موضعی. حیوان خانگی ممکن است سعی کند پاها یا پنجه های آسیب دیده را در مخفی کند. این حیوانات همچنین ممکن است دچار لنگی شوند یا وزنی روی اندام آسیب دیده تحمل نکنند.

داروهای مسکن در حیوانات خانگی

مدیریت درد در حیوانات خانگی | دام و پت

دارو های مسکن، به طور معمول در داروهای دامپزشکی برای راحتی بیمار استفاده می شوند. آنها همچنین برای کاهش استرس در کنترل حیوان خانگی برای معاینه و درمان نیز موثر هستند.

بررسی ها نشان داده که مدیریت و درمان درد در حیوان خانگی باعث بهبودی سریع تر می شود. درد مزمن می تواند به همان اندازه ناتوان کننده باشد، منجر به کاهش وزن، سلامت کلی ضعیف، ضعف عملکرد سیستم ایمنی و حتی تغییرات شخصیتی حیوانات خانگی شود.

بیشترین بهبودی هنگامی حاصل می شود که دارو قبل از بروز درد تجویز شود. از طرفی هم کنترل درد با استفاده از دوزهای پایین درد، راحت تر است.

صاحبان حیوانات خانگی باید یاد بگیرند که علائم احتمالی درد در حیوانات خانگی خود را تشخیص دهند. با این حال، هیچگاه نباید بدون مشورت با دامپزشک از داروهای مسکن در حیوانات استفاده شود. بسیاری از مسکن های انسانی می توانند برای حیوانات خانگی سمی باشند، برای حیوانات دوز کمتری از مسکن ها لازم است و باید با احتیاط شدید تحت نظارت دامپزشکی تجویز شوند. گربه ها به داروهای نوع آسپرین انسان بسیار حساس هستند و بعضی از دارو ها برای گربه ها کشنده هستند.

بنابراین مهم است که این داروها از دسترس حیوانات خانگی در خانه دور نگه داشته شوند. بطری ها نه تنها باید به طور ایمن بسته شوند، بلکه باید در کمدهای قفل دار نیز نگهداری شوند، زیرا گزارش داده شده است که حیوانات خانگی درب بطری هایی را که در دسترس آنها است، می جوند و منجر به مسمومیت می شوند.

داروهای مسکن قوی و مورفیت ممکن است در زمان جراحی یا اقدامات دردناک، از جمله برای مرحله بهبودی، تجویز شوند. حیوان خانگی شما ممکن است در شرایط درد مزمن مانند سرطان به این داروها احتیاج داشته باشد.

راهکار های مدیریت درد در حیوانات خانگی

مدیریت درد در حیوانات خانگی | دام و پت

یک مشکل شایع درد در حیوانات خانگی مربوط آرتروز (OA) و بیماری دژنراتیو مفصل (DJD) است. این موارد به دلیل ناراحتی مداوم و علائمی که ایجاد می کنند باعث نگرانی صاحبان حیوانات خانگی شده است.

خبر خوب این است که داروهای مخصوص حیوانات برای مقابله ایمن با درد مزمن در سگ ها و گربه ها تولید شده است و مواد مغذی ممکن است برای تسکین درد خفیف تر موثر باشد. اما سعی کنید نیاز حیوان خانگی خود را به داروها کاهش دهید. به طور مثال، بروز چاقی در حیوانات خانگی منجر به تحت فشار قرار گرفتن مفاصل در حیوانات خانگی می شود. برای پیشگیری از چاقی در حیوان خانگی باید رژیم غذایی مناسب برای آنها را در نظر بگیرید.

محدود کردن ورزش های سنگین نیز ممکن است در مدیریت درد در حیوانات خانگی موثر باشد. حیوان خانگی شما برای امکان بهبود بافت های ملتهب، گاهی اوقات به استراحت کامل یا جزئی نیاز دارد، اما نباید محدودیت زیادی ایجاد شود تا قدرت عضله و تاندون یا رباط کاهش یابد.

توانبخشی می تواند بخشی بسیار مهم در مدیریت برای برخی شرایط باشد. برخی از مشکلات یا شرایط موضعی ممکن است به خوبی به کمپرس گرم و یا خنک پاسخ دهند. فیزیوتراپی می تواند به تسکین درد و آرامش حیوان خانگی کمک کند و حیوان خانگی را متحرک نگه دارد. نمونه هایی از روش های درمانی توان بخشی شامل استخرهای فیزیوتراپی، ماساژ، طب سوزنی و آب درمانی است.

مدیریت درد در سگ ها

حیوان خانگی مانند سگ از نظر وزن و اندازه بدن باید در محدوده مطلوب قرار داشته باشد.  بسیاری از سگ ها آنقدر مشتاق هستند که از خودشان مراقب کنند یا در بازی در پارک سگ بسیار هیجان زده می شوند. اما حملات احتمالی در حین بازی و یا ورزش بیش از حد در سگ های خانگی می تواند منجر به بروز آرتروز و گرفتگی عضلات شود. بهتر است تمرینات ورزشی در حیوان خانگی را به تدریج افزایش دهید. شنا یک ورزش ایده آل است زیرا باعث می شود عضلات بدون فشار وارد آوردن وزن کامل روی مفاصل، کار کنند.

مدیریت درد در گربه ها

مطالعات اخیر نشان می دهد که بسیاری از گربه های مسن، مستعد ابتلا به آرتروز هستند، که در اشعه ایکس دیده می شود، اما آنها اغلب علائمی را از خودشان بروز نمی دهند. اما گربه های خانگی شما ممکن است علاقه ای برای پریدن از روی نعل ندارد. برخی ممکن است هنگام نوازش از ناحیه ستون فقرات یا باسن حساسیت خود را نشان دهند. همانند سگ ها، حفظ وزن مناسب بدن باعث کاهش فرسودگی مفاصل می شود.

درمان خانگی مدیریت درد در حیوانات خانگی

اگر حیوانات خانگی شما از آرتروز رنج می برد می توانید برای مدیریت درد در حیوان خانگی خود از بالشتک عمیق با پله یا رمپ استفاده کنید.

مواد مغذی غذایی به طور طبیعی ترکیباتی هستند که به صورت خوراکی برای حمایت از عملکرد مفصل مصرف می شوند. بررسی ها نشان داده که برخی از مواد غذایی مغذی در کنترل درد و التهاب مرتبط با آرتروز موثر هستند. یک نمونه از آنها روغن های تصفیه شده ماهی وحشی است. مواد غذایی که سرشار از اسید چرب امگا 3 EPA و DHA هستند، که می توانند به عنوان ترکیبات ضد التهابی طبیعی عمل کنند.

داروهای تغذیه ای از هیدروکلراید گلوکوزامین، سولفات کندرویتین، عصاره سویا آووکادو (ASU)، صدف لب سبز، MSM، غشای پوسته تخم مرغ، کلاژن II غیر دناته شده گلیکوزیله، کنسانتره پروتئین شیر ویژه (SMPC) و مواد معدنی و ویتامین های کلیدی به تنهایی استفاده می شود.

شکل برخی از این ترکیبات می تواند بر ایمنی و اثر بخشی آنها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، گلوکوزامین هیدروکلراید نسبت به فرم سولفات ترجیح داده می شود.

برخی از غذاهای خانگی دامپزشکی تجویز شده حاوی ترکیباتی هستند که می تواند برای مفاصل حیوانات خانگی موثر باشد. حتی می توانند کیفیت زندگی حیوان خانگی مبتلا به OA را بهبود بخشد. دامپزشک شما می تواند  رژیم غذایی مناسب را برای حیوان خانگی شما تعیین کند. دامپزشک شما معتمدترین منبع برای مشاوره است.

درمان دارویی مدیریت درد در حیوانات خانگی

مدیریت درد در حیوانات خانگی | دام و پت

دارو درمانی برای مدیریت درد در حیوانات خانگی ممکن است به تنهایی یا همراه با یک یا چند راهکار فوق الذکر استفاده شود. به این روش تهیه مسکن درمان چند مدلی گفته می شود و اغلب از استفاده یک دارو برای درمان درد موثرتر است. حتی ممکن است هزینه و عوارض جانبی را کاهش دهد.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)

NSAID ها داروهای کنترل درد هستند که و تقریباً در کابینت “داروی انسانی” همه یافت می شوند. به عنوان مثال می توان به استیل سالیسیلیک اسید (ASAیا آسپرین)، استامینوفن (Tylenol®)، ناپروکسن (Aleve®) و ایبوپروفن (Motrin®) اشاره کرد.

همیشه قبل از تجویز داروی انسانی از دامپزشک در مورد استفاده از هر داروی انسانی از دامپزشک خود مشاوره بگیرید.

نمونه هایی از NSAID ها که به طور خاص برای حیوانات طراحی شده و برای معالجه دردهای حاد و مزمن استفاده می شود، شامل ملوکسیکام (متاکام)، دراکوکسیب (دراماکس)، کارپروفن (ریمادیل) و کتوپروفن (کتوفن) است. دامپزشک شما ممکن است از فرم تزریقی یکی از این محصولات استفاده کرده و فرم خوراکی برای حیوان خانگی تجویز کند تا در خانه تجویز شود. دو NSAID مختلف با هم استفاده نمی شوند، زیرا عوارض جانبی جدی مانند خونریزی دستگاه گوارش، اختلالات خونریزی یا آسیب کلیه یا کبد را در پی خواهد داشت.

استفاده از NSAID اغلب منجر به کاهش علائم درد در عرض چند ساعت می شود و این داروها دارای اقدامات ضد التهابی و همچنین تسکین دهنده درد هستند. NSAID ها در دامپزشکی کاربردهای زیادی دارند و ممکن است همراه با مواد مغذی تجویز شود.

NSAID ها همزمان با داروهای استروئیدی مانند دگزامتازون، پردنیزون یا پردنیزولون تجویز نمی شوند.

در مورد سایر داروهای خوراکی و گیاهان طبیعی، باید احتیاط کرد، زیرا برخی از گیاهان طراحی شده برای استفاده در آرتروز حاوی ترکیباتی با عملکرد کلاس NSAID هستند و در صورت استفاده همراه با داروهای NSAID، ممکن است تداخل ایجاد کنند.

آزمایش خون برای عملکرد کبد و کلیه قبل از شروع استفاده از این داروها توصیه می شود، و در صورت استفاده طولانی مدت از NSAID ها، آزمایش دوره ای انجام می شود.

منبع:

https://www.canadianveterinarians.net/documents/pain-identification-and-management-in-pets

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا