حیوانات خانگی کوچک

مدفوع طبیعی خوکچه هندی چگونه باید باشد؟

مدفوع طبیعی خوکچه هندی چگونه باید باشد؟

قوام، بو، ظاهر و شکل مدفوع خوکچه هندی، می تواند نشانه اولیه هرگونه بیماری زمینه ای در سلامتی این حیوان باشد. دانستن تفاوت بین مدفوع طبیعی خوکچه هندی و مدفوع غیرطبیعی اش ، برای تشخیص زودهنگام مشکلات سلامتی این حیوان، ضروری است. اما مدفوع طبیعی خوکچه هندی چگونه است؟ مدفوع خوکچه هندی باید چگونه باشد؟

خوکچه هندی دو نوع مدفوع دارد. این دو نوع، شامل گلوله های گرد و فیبری و سکوتروپ های تیره رنگ براق هستند. مدفوع طبیعی خوکچه هندی، دارای رنگ قهوه ای تیره، شکل گرد، سفت و بدون بو است. مدفوع سکوتروپس، شکل گرد، اندازه کوچک، رنگ تیره و سطح براق دارد که ذرات آن، به یکدیگر می چسبند.

سکوتروپ های طبیعی، بوی قوی دارند، به ویژه هنگامی که غشای مخاطی روی آن ها دست نخورده باشد. به طور کلی، برای دانستن وضعیت سلامتی یک خوکچه هندی، باید قوام، شکل، اندازه، بافت، بو و رنگ مدفوع حیوان خانگی تان را بررسی کنید. مدفوع غیرطبیعی خوکچه هندی می تواند نشان دهنده وجود یک بیماری باشد.

گلوله های مدفوع خوکچه هندی، شبیه توپ های فیبری و گرد به نظر می رسند. این گلوله های مدفوع باید سخت بوده، در صورت فشردن به قسمت داخلی، به شکل دانه ای و فیبری تبدیل شده و چسبندگی نداشته باشند. مقدار زیادی یونجه علفی، جزء اصلی رژیم غذایی خوکچه هندی است و مدفوع آن ها باید مانند دانه یونجه خرد شده باشد.

اگر ظاهر مدفوع خوکچه هندی متفاوت از حالت عادی بود، می تواند نشانه وجود یک بیماری در حیوان خانگی‌ تان باشد. علائم نگران کننده، شامل دفع مدفوع بدون شکل، مدفوع نرم یا مدفوع آبکی است. به طور کلی، بروز مشکلات گوارشی در خوکچه هندی، شایع است. وقتی فضولات خوکچه هندی غیر طبیعی است، باید نگران سلامتی حیوان خانگی تان باشید.

چرا خوکچه هندی خانگی همیشه گرسنه است؟ 

رنگ نرمال مدفوع خوکچه هندی

مدفوع طبیعی خوکچه هندی چگونه باید باشد؟ | دام و پت

رنگ مدفوع در خوکچه هندی می تواند در بین گونه های مختلف، متفاوت باشد. یک خوکچه هندی، می تواند مدفوع قهوه ای تیره دفع کند. در حالی که خوکچه هندی دیگر می تواند مدفوع قهوه ای روشن تولید کند. قوام کلی فضولات، نکته ای است که باید در کنار رنگ مدفوع خوکچه هندی، به آن توجه داشته باشید.

یک خوکچه هندی سالم همیشه گلوله های مدفوع یک رنگ تولید می کند. اگر تغییرات شدید در رژیم غذایی خوکچه هندی ایجاد کنید، ممکن است تغییر رنگ خفیفی در رنگ مدفوع آن ها بروز پیدا کند. البته، چند خوکچه هندی، حتی زمانی که در یک خانواده بوده و از رژیم غذایی یکسانی برخوردارند، می توانند فضولاتی با رنگ های متفاوت تولید کنند.

یک خوکچه هندی، می تواند مدفوعی با رنگ قهوه ای مایل به زرد تولید کند، در حالی که خوکچه هندی دیگر می تواند گلوله های مدفوع قهوه ای تیره دفع کند. اگر یک گلوله مدفوع تازه را دو تکه کنید، رنگ داخل آن در مقایسه، با رنگ قسمت خارجی، روشن تر خواهد بود. گاهی اوقات، رنگ داخلی مدفوع خوکچه هندی، می تواند کمی سبز باشد.

البته، رنگ مدفوع خوکچه هندی می تواند تفاوت چندانی با هم نداشته باشد. تغییرات شدید در رنگ، بین گلوله های مدفوع تولید شده توسط یک خوکچه هندی، می تواند علامت مهمی باشد که نشان می دهد تعادل و عملکرد طبیعی روده خوکچه هندی خانگی‌ تان، به هم خورده است.

اگر خوکچه هندی شما پروتئین اضافی را از طریق رژیم غذایی خود مصرف می کند، مدفوع سیاه تولید خواهد کرد. به همین ترتیب، اگر خوکچه های هندی، غذایی مانند چغندر بخورند، مدفوع آن ها ممکن است کمی رنگ قرمز داشته باشد.

چرا خوکچه هندی آب نمی نوشد؟

بوی نرمال مدفوع خوکچه هندی

مدفوع طبیعی خوکچه هندی چگونه باید باشد؟ | دام و پت

به طور کلی، مدفوع طبیعی یک خوکچه هندی، بوی بدی ندارد. همین امر باعث می شود که به راحتی، با تمیز کردن آن، کنار بیایید. با این حال، نمی توان همین موضوع را، در مورد ادرار خوکچه هندی خانگی تان، صادق دانست. ادرار آن ها معمولاً بوی تندی دارد.

اگر خوکچه هندی شما سالم است، گلوله های مدفوع آن ها نباید بوی بدی داشته باشند. اما اگر خوکچه هندی شما دارای یک مشکل اساسی در سلامتی خود است، می تواند گلوله هایی تولید کند که بوی وحشتناکی دارند. البته، مدفوع غیر طبیعی را با سکوتروپ ها اشتباه نگیرید. زیرا حتی سکوتروپ ها نیز بوی قوی دارند.

اندازه نرمال مدفوع خوکچه هندی

به طور کلی، اندازه گلوله های مدفوع، با اندازه خوکچه هندی خانگی تان، قابل مقایسه نیست. یک خوکچه هندی بزرگسال، می تواند گلوله های مدفوع کوچک تر از آنچه معمولاً انتظار دارید، دفع کند. اما یک خوکچه هندی جوان تر می تواند مدفوع بزرگ تری تولید کند.

گلوله های مدفوع غیرطبیعی، که شکل کوچک یا عجیب و غریب دارند، می توانند باعث نگرانی صاحبان خوکچه های هندی خانگی شوند. این شکل مدفوع، می تواند نشانه احتمالی وجود مشکلاتی در سلامتی حیوان خانگی باشند که شامل درد، مشکلات گوارشی و کاهش اشتها هستند.

بنابراین به عنوان نتیجه گیری، می توان گفت که اگر اندازه گلوله مدفوع یک خوکچه هندی، در طول زمان ثابت بماند، می توان مدفوع خوکچه هندی را طبیعی دانست.

پریدن خوکچه های هندی نشانه چیست؟

مدفوع غیرطبیعی خوکچه هندی

مدفوع طبیعی خوکچه هندی چگونه باید باشد؟ | دام و پت

به طور کلی، علل مختلفی می توانند باعث دفع مدفوع غیر طبیعی در خوکچه های هندی شوند. خوکچه های هندی، موجوداتی حساس بوده و سیستم داخلی آن ها، بسیار ظریف است. مدفوع غیرطبیعی، علامت نگران کننده ای است که نشان می دهد، در سلامتی خوکچه هندی شما، به طرز وحشتناکی، پارامترهایی، اشتباه است.

این حیوانات کوچک، هنگام احساس درد، خود را پنهان می کنند. با این حال، آن ها نمی توانند مدفوع خود را پنهان کنند. بنابراین، توجه به وضعیت ظاهری مدفوع خوکچه های هندی، برای تشخیص مشکلات احتمالی آن ها، بسیار ضروری است.

مدفوع غیرطبیعی می تواند نشانه وجود ناراحتی معده یا آسیب های مربوط به روده باشد.

دفع مدفوع کوچک توسط خوکچه هندی

خوکچه های هندی، حیواناتی طعمه هستند که می توانند به راحتی دچار استرس یا ترس شوند. وقتی خوکچه هندی تحت فشار یا ترس قرار می گیرد، حرکت روده (ها)ی آن ها، دچار اختلال شده و گلوله های مدفوع تولید شده، کوچک تر از حد متوسط ​​دفع می شوند.

پس از مدتی، گلوله های مدفوع خوکچه هندی، باید به اندازه استاندارد خود بازگردند. اگر گلوله های خوکچه هندی كوچك یا ریز باقی بمانند، این شرایط می تواند نشانه ای از وجود درد مزمن یا مشكلات روده ای باشد. همچنین، گلوله های مدفوع کوچک، ممکن است در اثر وارد شدن ضربه به روده ایجاد شوند.

اگر گلوله های خوکچه هندی، بی شكل و كوچك بوده و یا با گلوله های بزرگ تر تركیب شده اند، این بدان معناست كه خوكچه هندی شما، غذای زیادی مصرف نمی كند. برای رفع این مشکل، حیوان خانگی تان، باید به اندازه مورد نیاز، غذاهای مفیدی را مصرف کند.

در چنین شرایطی، باید دریابید که چرا خوکچه هندی شما غذا نمی خورد. خوکچه هندی، به دلیل عفونت گوش داخلی یا مشکلات دندانی، ممکن است با خوردن غذای مورد نیاز خود، مشکل داشته باشد. یک مشکل زمینه ای نیز می تواند باعث از دست دادن اشتهای خوکچه هندی خانگی تان شود.

حتی اگر خوکچه هندی شما در حال بهبود بوده و اشتهای خود را دوباره به دست آورده است، ممکن مدفوع کوچک و بدون شکلی را دفع کند. دستگاه گوارش خوکچه هندی، در طول روز، به فعالیت خود ادامه می دهد. وقتی خوکچه هندی شما غذا نمی خورد، این شرایط می تواند منجر به تولید گلوله های مدفوع غیر طبیعی شود. زیرا آن ها فیبر کافی برای تولید مدفوع ندارند.

در صورتی که عادات غذایی خوکچه های هندی خانگی، به حالت عادی برگردد، شکل و اندازه گلوله های مدفوع نیز تغییر خواهد کرد.

ویژگی های مدفوع طبیعی خوکچه هندی

گلوله های استاندارد و‌ طبیعی یک خوکچه هندی، باید به صورت توپ های گرد و تکی باشند. گاهی اوقات، وقتی مواد به آرامی از روده عبور می کنند، گلوله ها می توانند به هم بچسبند. ایجاد تعداد کمی از این توده های به هم چسبیده، یک مسئله جدی نیست. با این حال، اگر این خوشه ها به طور مکرر یا در مقدار زیادی دفع شدند، باید رژیم غذایی خوکچه هندی خود را بررسی کنید.

وجود مقدار کمتری از فیبر در رژیم غذایی، می تواند سیستم روده خوکچه هندی را کند سازد. اگر خوکچه هندی شما استرس دارد، ممکن است که روده آن، توده های به هم چسبیده مدفوع ایجاد كند. این‌ اتفاق، به دلیل پاسخ سیستم گوارشی به افزایش سطح اضطراب رخ می دهد.

همچنین، توده های به هم چسبیده مدفوع، می توانند نشانه ای از پیری حیوان خانگی تان باشند. بهتر است از دامپزشک حیوان خانگی تان، در مورد تغییرات رژیم غذایی، جهت حفظ سلامتی خوکچه هندی، اطلاعات لازم را کسب کنید.

به دلیل ایجاد تغییر در رژیم غذایی خوکچه هندی، رنگ مدفوع آن ها می تواند روشن تر شود. این امر شایع است، به ویژه هنگامی که رژیم غذایی خوکچه هندی تان را، به یونجه علفی‌ دارای رنگ روشن، تغییر می دهید. به طور کلی، رنگ مدفوع خوکچه هندی، بستگی به کیفیت و نوع غذا دارد. همچنین، طراوت غذا، بر روی مدفوع خوکچه هندی شما تأثیر می گذارد.

به طور کلی، می توان گفت که افزایش پروتئین موجود در رژیم غذایی، باعث ایجاد مدفوع بسیار تیره در خوکچه های هندی می شود. باید به این نکته توجه داشته باشید که ضروری است، از مقدار متعادلی پروتئین در رژیم غذایی حیوان خانگی‌ تان استفاده کنید.

آیا خوکچه هندی می تواند استفراغ کند؟

بروز اسهال در خوکچه هندی

مدفوع طبیعی خوکچه هندی چگونه باید باشد؟ | دام و پت

اگر خوکچه هندی شما اسهال دارد، این‌ شرایط وخیم،‌ نیاز به انجام اقدامات فوری خواهد داشت. به ویژه در صورتی که خوکچه هندی شما، جوان است. کم آبی بدن، نه تنها می تواند خطرناک و کشنده باشد، بلکه با ایجاد اسهال، می تواند باعث بروز بیماری های جدی در حیوان خانگی تان شود.

برخلاف سگ یا گربه، ایجاد تغییر در رژیم غذایی خوکچه هندی، نمی تواند تنها عامل بروز اسهال در این حیوانات خانگی باشد. عفونت شدید، آلوده بودن به انگل ها، مسمومیت یا مصرف آنتی بیوتیک ها، می توانند باعث بروز اسهال در خوکچه هندی شوند. گاهی اوقات، اسهال تنها علامت وجود یک مشکل جدی زمینه ای در خوکچه هندی، است.

بیماری، اسهال به صورت مدفوع آبکی و بی شکل در خوکچه هندی بروز‌ پیدا می کند. اگر خوکچه هندی شما به اسهال مبتلا شده است، باید فوراً حیوان خانگی خود را نزد دامپزشک ببرید.

مدفوع چسبناک در خوکچه های هندی

مدفوع چسبناک در خوکچه هندی، غیر طبیعی است. خوشبختانه، اگر این‌ شرایط، گاهی اوقات بروز‌ پیدا کند، غیر طبیعی یا غیر معمول نخواهد بود. خوکچه هندی دوست دارد خود را تمیز نگه دارد. بنابراین، خود را بسیار مرتب می کند. خوکچه هندی سالم چندین بار در روز نظافت می کند. در اثر این عادت، خوکچه هندی می تواند به طور مرتب، خز خود را ببلعد.

خوکچه هندی نمی تواند مانند گربه ها و سایر حیوانات، گلوله مو را استفراغ یا سرفه کند. خز بلعیده شده باید از سیستم روده خوکچه هندی شما عبور کند. گاهی اوقات در این فرایند، موها، با گلوله های مدفوع، در روده، درگیر می شوند. این‌ شرایط، منجر به چسبیدن مدفوع به موها می شود.

همچنین، رشته های به هم چسبیده مدفوع، می توانند در اثر مصرف الیاف فرش یا سایر مواد معدنی ایجاد شوند. تهیه یونجه تازه و نظافت مرتب آن ها، می تواند میزان تولید مدفوع های به هم چسبیده‌ را کاهش دهد.

منبع
https://guineapig101.com/guinea-pig-poop-look-like/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا