پرنده ها

چرا طوطی ها مدفوع خود را می خورند؟

علل مدفوع خوردن در طوطی ایا کوپروفاژی در طوطی ها طبیعی است؟ مدفوع خواری طوطی ها چه عوارضی دارد؟ این مقاله از دام و پت را برای اطلاع از هر آنچه که باید در مورد مدفوع خوردن طوطی ها بدانید بررسی کنید.

طوطی ها نباید مدفوع خود را بخورند. آنها جانوران کوپروفاژیک نیستند و به طور طبیعی مواد مغذی مورد نیاز خودشان را از مدفوع به دست نمی آورند. در عوض، طوطی ها تنها زمانی به این رفتار متوسل می شوند که هیچ منبع غذایی دیگری نداشته باشند.

طوطی ها زمانی که کمبود مواد مغذی دارند مدفوع می خورند. به عنوان مثال، طوطی شما با رژیم غذایی حاوی دانه تغذیه می شود. طوطی‌های استرس‌زده کالری بیشتری می‌سوزانند و به ویتامین‌های بیشتری نیاز دارند، بنابراین ممکن است با خوردن مدفوع خود این مشکل را جبران کنند. اگر طوطی شما حوصله اش سر رفته است، ممکن است مدفوع خود را بخورد در حالی که برای سرگرمی خود به دنبال غذا است. طوطی شما نباید اجازه داشته باشد مدفوع بخورد. اگرچه این یک روش طبیعی برای آنها برای حل مشکلات خود است، اما خطراتی دارد. طوطی شما ممکن است باکتری، کپک و قارچ را از مدفوع خود ببلعد.

علل گاز گرفتن طوطی و درمان آن چیست؟

شایع ترین علل مدفوع خواری در طوطی ها

برخلاف برخی از حیوانات، مانند خرگوش، طوطی ها نیازی به خوردن مدفوع خود ندارند. در واقع، بیشتر آنها تمام عمر خود را بدون نمونه برداری از مدفوع خود ادامه می دهند. اگر طوطی شما شروع به مصرف مدفوع خود کرد، ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • کسالت
 • استرس
 • کمبود تغذیه
 • یک قفس کثیف
 • مسائل بهداشتی زمینه ای

بیشتر از همه، طوطی برای تامین مواد مغذی بدنش، مدفوع خود را می خورد. با انجام این کار، می تواند ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری را که در اولین بار از سیستم گوارش عبور می کند، بدست آورد. این یک غریزه بقا است که به برخی از طوطی ها اجازه زنده ماندن می دهد. طوطی می تواند در مدت زمان کوتاهی به دلیل سوء تغذیه بمیرد.

کوپروفاژی در طوطی ها چیست؟

چرا طوطی ها مدفوع خود را می خورند؟ || دام و پت

برخی از پرندگان عمدا مدفوع خود را به طور منظم می خورند، و این باعث می شود که شما فکر کنید که طوطی شما درگیر کوپروفاژی است. برخی از حیوانات، مانند خرگوش و سگ، کپروفاژ هستند. با این حال، طوطی ها به طور معمول حیوانات کوپروفاژیک نیستند. این یک عادت عادی نیست. در عوض، آنها فقط در مواقع نیاز شدید، زمانی که بدن آنها مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نمی کند، به این کار متوسل می شوند.

طبق گزارش World Poultry Science Journal ، پرندگانی که کوپروفاژی را انجام می دهند، ویتامین ها را در سکوم سنتز می کنند. سکوم یک جفت کیسه است که روده بزرگ و روده کوچک را در دستگاه گوارش پرنده به هم متصل می کند. با این حال، همه پرندگان سکوم ندارند. آنها عمدتاً در علفخواران و همه چیزخواران یافت می شوند. طوطی ها علیرغم همه چیزخوار بودن یکی از استثناهایی هستند که فاقد سکوم هستند. بنابراین طوطی ها از کوپروفاژی سود چندانی نمی برند. آنها قادر به استخراج همان مقدار مواد مغذی از مدفوع نیستند.

چرا طوطی های خانگی پرواز و فرار نمی کنند؟

آیا خوردن مدفوع برای طوطی ها خطرناک است؟

طوطی با خوردن مدفوع بلافاصله بیمار نمی شود. اگرچه از نظر بیولوژیکی برای دریافت حداکثر ویتامین از مدفوع طراحی نشده است، اما می تواند مقدار کمی از مواد مغذی را جمع آوری کند. بیشتر طوطی ها مدفوع را با فوایدی کم یا بدون فواید می خورند.

اگر در حال کرم زدایی از طوطی خود هستید، مدفوع آن حاوی باکتری ها، انگل ها یا کرم هایی است که در داخل آن وجود داشته است. با خوردن مدفوع آن، این موجودات مضر دوباره وارد بدن می شوند. به همین ترتیب طوطی ها هنگام خوردن مدفوع در خطر بلع باکتری هستند. زمانی که طوطی ها مدفوع جفت قفس یا پرنده دیگری را که با آن وقت می گذرانند می خورند، این حالت بیشتر اتفاق می افتد. ممکن است از مدفوع طوطی دیگر به بیماری مبتلا شود، مانند پسیتاکوز که یک بیماری شایع در بین پرندگان است.

چرا رنگ پرهای طوطی من تغییر می کند؟

چگونه از مدفوع خواری طوطی ها پیشگیری کنیم؟

چرا طوطی ها مدفوع خود را می خورند؟ || دام و پت

قبل از اینکه بتوانید طوطی خود را از خوردن مدفوع منع کنید، باید بدانید که چه چیزی باعث این رفتار شده است. طوطی خود، محیط اطراف و رژیم غذایی او را برای این مشکلات بررسی کنید:

کمبودهای تغذیه ای

طوطی ها عمدتاً به دلیل کمبودهای تغذیه ای مدفوع می خورند. در واقع، کاکائوها در تشخیص کمبود مواد مغذی حیاتی و شناسایی راه‌هایی برای دوباره پر کردن آنها مهارت خاصی دارند. به همین دلیل، آنها یکی از رایج ترین نژادهایی هستند که مدفوع می خورند. طوطی ها نیز بیشتر از گونه های دیگر به این رفتار متوسل می شوند. رژیم غذایی طوطی شما را بررسی کنید. طوطی شما باید مخلوط خوبی از دانه ها، گلوله ها، سبزیجات، آجیل و میوه ها را دریافت کند. طبق مجله Journal of Avian Medicine a n d Surgery ، بسیاری از طوطی‌های در قفس هنگامی که رژیم‌های غذایی فقط دانه دارند، عوارض سلامتی را تجربه می‌کنند.

دانه ها حاوی مقدار زیادی چربی و کالری هستند اما مواد معدنی و ویتامین کمی دارند. بنابراین، دامپزشکان توصیه می‌کنند که به جای دانه به تنهایی، به گلوله‌های طوطی خود غذا بدهید. یک رژیم غذایی خوب برای طوطی شامل 50 تا 75 درصد گلوله است که بقیه آن از محصولات تازه تهیه می شود. این اطمینان حاصل می کند که طوطی شما تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دارد.

اگر طوطی شما قبلاً رژیم غذایی توصیه شده را می خورد اما همچنان مدفوع خود را می خورد، احتمالاً کمبود مواد معدنی دارد. برای حل این مشکل، یک استخوان ساقه و بلوک معدنی را در قفس طوطی خود قرار دهید. با جویدن آنها، طوطی شما مواد معدنی مهمی مانند کلسیم را می خورد. هنگامی که منبع بهتری از مواد معدنی داشته باشد، از خوردن مدفوع خود دست می کشد.

کسالت

با یک رژیم غذایی ایده آل، اگر طوطی شما همچنان مدفوع می خورد، ممکن است حوصله اش سر برود. طوطی ها نیاز به تحریک ذهنی روزانه دارند. اگر چیزی برای بازی وجود نداشته باشد، طوطی خود را با جست و جوی غذا مشغول می کند.

با این حال، اگر طوطی چیز دیگری برای خوردن نداشته باشد، ممکن است در حالی که به دنبال غذا می گردد، شروع به مصرف مدفوع کند. همچنین ممکن است هر چیز دیگری مانند مو و گرد و غبار در قفس را که پیدا کند بخورد. خوردن این چیزها می تواند به سیستم گوارش طوطی آسیب برساند. برای جلوگیری از خوردن مدفوع طوطی بی حوصله، اسباب بازی های مختلفی را به او پیشنهاد دهید. انتخاب های ایده آل عبارتند از:

 • اسباب بازی های فعالیت بدنی. این اسباب‌بازی‌ها باعث می‌شود پرنده شما عضلات خود را تمرین دهد، از جمله تاب‌ها و نردبان‌ها.
 • اسباب بازی های جویدنی. طوطی ها به طور طبیعی دوست دارند وسایل را بجوند، بکشند و از بین ببرند. با دادن طناب، چوب و کاغذ به طوطی خود برای پاره کردن، انگیزه کمتری برای خوردن هر یک از اقلام خواهد داشت.
 • اسباب بازی های علوفه ای. اینها خوراکی هایی در درون خود دارند. آنها نه تنها ذهن طوطی شما را تحریک می کنند و به او اجازه علوفه می دهند، بلکه به او غذای خوشمزه می دهند.
 • اسباب بازی های پازل. اینها اغلب به عنوان اسباب بازی های جست و جوی غذا عمل می کنند. آنها خوراکی هایی در داخل دارند که طوطی باید نحوه بازیابی آن را از پازل بیابد.

استرس

چرا طوطی ها مدفوع خود را می خورند؟ || دام و پت

طوطی هایی که استرس زیادی دارند کالری و مواد مغذی بیشتری می سوزانند. افزایش استرس، کمبود خواب و ضربان قلب بالا ذخایر انرژی آنها را تخلیه می کند. وقتی نتواند این را با غذا جبران کند، به مدفوع متوسل می شود. هنگامی که طوطی تحت استرس قرار می گیرد، ممکن است به جای جذب مناسب، مواد مغذی محلول در آب را دفع کند، از جمله:

 • کولین
 • ویتامین سی
 • ویتامین های گروه B

از آنجایی که این مواد مغذی اکنون در مدفوع طوطی وجود دارد، برای جبران آن مدفوع آن را می خورد. حتی اگر به طوطی خود با رژیم غذایی مناسب تغذیه می کنید، ممکن است مواد مغذی بیشتری نسبت به آنچه مصرف می کند دفع کند. طوطی ها به راحتی تحت استرس قرار می گیرند، اما نباید در این حالت باقی بمانند. بررسی کنید که آیا طوطی شما از این موضوع ناراحت است یا خیر:

 • پوست اندازی
 • سروصدا های بلند
 • تغییر در رژیم غذایی
 • حیوانات خانگی که آزارش می دهند.
 • یک تغییر محیطی ناگهانی، مانند یک خانه جدید
 • بچه های کوچکی که با آن به درستی برخورد می کنند.
 • حرکات ناگهانی افراد دیگر، پرندگان یا حیوانات خانگی

یکی از راه های کاهش استرس طوطی تان این است که علت اصلی استرس را شناسایی و آن را حذف کنید. درعوض، باید طوطی خود را با موارد زیر دلداری دهید:

 • به آرامی با آن صحبت کنید.
 • اسباب‌بازی‌های جالب را در اختیار آن قرار دهید.

در این بین، می توانید با ارائه مکمل ها، غریزه طوطی خود را برای مدفوع خواری پرنده خانگی خود کاهش دهید.

قفس کثیف

طوطی ها نمی خواهند در یک محیط کثیف زندگی کنند. متأسفانه قفس طوطی با مدفوع ، آب و غذای ریخته شده و باقی مانده اسباب بازی ها به سرعت کثیف می شود. اگر طوطی محیط خود را به طور غیرقابل قبول کثیف بیابد، ممکن است مدفوع خشک شده را از قفس خود بیرون بیاورد. همچنین در شرایط سخت مدفوع تازه را می خورد. مدفوع جدید باعث ایجاد بوی تند در قفس می شود. طوطی ممکن است برای واکنش به بوی آزاردهنده آن را بخورد. کاکائوها به خصوص از زندگی در قفس کثیف بیزار هستند و این باعث می شود بیشتر از طوطی ها دیگر مدفوع بخورند.

قفس طوطی خود را بیشتر تمیز کنید. هر روز یک پاکسازی اساسی انجام دهید. یک بار در هفته یا یک بار در ماه، شما باید یک تمیز کردن عمیق قفس را انجام دهید. نظافت روزانه شامل موارد زیر خواهد بود:

 • تعویض بستر. این جایی است که فضولات و سایر زباله های آن در انتهای قفس جمع می شوند.
 • تمیز کردن ظروف غذا و آب. این کار را در آب گرم و صابون انجام دهید، به خصوص اگر مدفوع در ظرف ها باشد.
 • جارو زدن یا جاروبرقی. این کار را در ناحیه اطراف قفس انجام دهید، جایی که فضولات و زباله ها جمع می شوند.

به صورت هفتگی یا ماهانه، باید طوطی خود را از قفس خارج کنید. میله‌های قفس، پایین و درها را بشویید و ضدعفونی کنید. فضولات از روی صندلی ها و اسباب بازی ها از بین ببرید. همه اقلام را ضد عفونی کنید و اجازه دهید در هوا خشک شوند

آیا باید به طوطی اجازه دهیم مدفوع بخورد؟

مدفوع خواری یک رفتار طبیعی در برخی از حیوانات خانگی است، اما برای طوطی ها بد است. شما باید از خوردن مدفوع طوطی خود جلوگیری کنید. فقط در صورتی این کار را انجام می دهد که در رژیم غذایی، بدن یا محیط آن مشکلی وجود داشته باشد. به جای اینکه اجازه دهید طوطی خودش این مشکل را حل کند، باید علت را شناسایی کنید. هنگامی که آن را حل کردید، طوطی شما بدون خطر بلع باکتری ها، کپک ها و انگل ها سالم تر و شادتر خواهد بود.

چرا طوطی تخم هایش را می شکند؟

منبع
https://www.allaboutparrots.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا