آبزیان

ماهی ها چگونه جفت گیری می کنند؟

جفت گیری در ماهی ها جالب و متفاوت با سایر موجودات زنده است. همه موجودات زنده تولید مثل می کنند. این یک بخش اساسی از بقای هر گونه است تا اطمینان حاصل شود که آنها منقرض نمی شوند. ماهی های آب شیرین و آب شور نیز از این قاعده مستثنی نیستند. مانند بسیاری از حیوانات دیگر، بیشتر ماهی ها برای ایجاد زندگی جدید به نر و ماده نیاز دارند. با این حال برخی از ماهی ها غیرجنسی هستند و می توانند به تنهایی تولید مثل کنند.

دو چیز در اکثریت ماهی ها مشترک است:

 • آنها مهره داران هستند.
 • آنها در آب زندگی می کنند.

به غیر از آن، بقیه صفات آنها از جمله روش های مختلف جفت گیری و ایجاد زندگی جدید بسیار متفاوت است، در این مقاله از دام و پت به آناتومی تولید مثل ماهی و رو های مختلف جفت گیری آن ها پرداخته ایم. سپس به سراغ برخی از محبوب‌ترین نژادها می‌رویم و در مورد چگونگی ایجاد شرایط عالی برای پرورش آنها در آکواریوم خود بحث می‌کنیم.

ماهی ها چگونه تولید مثل می کنند؟

همه گونه های ماهی تولید مثل می کنند، در حالی که تولید مثل برای زنده ماندن هر یک از ماهی ها ضروری نیست. برای درک چگونگی جفت گیری ماهی ها، شناخت اندام های تولید مثلی آنها مهم است. برای تولید مثل ماهی، اسپرم و تخمک باید با هم ترکیب شوند تا زندگی جدیدی ایجاد شود. در حالی که چند راه مختلف وجود دارد که از طریق آنها می تواند تولید مثل رخ دهد، اما یک عامل مشترک اندام های تولید مثلی به نام تخمدان ها و بیضه ها درگیر است .

 اکثریت قریب به اتفاق ماهی ها دوپایه هستند (جنس ها از هم جدا هستند)، ماده ها تخمدان دارند و نرها بیضه دارند. گونه های کمی وجود دارد که شامل هر دو مجموعه اندام (هرمافرودیت) می شود. برخی از گونه‌ها دارای اندام‌های ثانویه هستند که به پاپیلای تناسلی معروف هستند. این یک لوله گوشتی کوچک است که در پشت مقعد یافت می شود که از آن اسپرم آزاد می شود.

مسمومیت با نیترات در ماهی های آکواریومی چیست و چگونه درمان می شود؟

طبقه بندی تولید مثل ماهی ها

چگونه ماهی ها جفت گیری می کنند؟ || دام و پت

سه طبقه بندی اصلی از استراتژی های تولید مثلی وجود دارد که می توان از آنها برای طبقه بندی ماهی استفاده کرد:

 1. تخمک گذار (Oviparity)
 2. تک جنسیتی
 3. Viviparity (زنده زا)

ماهی تخمگذار

آروانای نقره ای یک ماهی تخمک گذار است. مشابه حشرات، پرندگان و خزندگان، در ماهی های تخمگذار، جنین در داخل تخم، اما خارج از بدن والدین رشد می کند. بیش از 90 درصد ماهی های استخوانی تخمک زا هستند. در این روش پرورش، ماده به تخم گذاری نیاز دارد که سپس توسط  ماهی نر بارور می شود.

بیشتر ماده ها می توانند در یک زمان مقادیر زیادی تخم بگذارند، زیرا انرژی بسیار کمتری نسبت به رشد یک جنین در تخم در داخل بدن آنها می گیرد. به تعداد تخم هایی که یک ماده می تواند در طول فصل تخم ریزی تولید کند “باروری” نامیده می شود. باروری ماهی با وزن و طول ماهی ارتباط تنگاتنگی دارد.

به عنوان مثال، مولا (آفتاب ماهی اقیانوس) در یک فصل تخم ریزی حدود 300 میلیون تخم رها می کند در حالی که آروانا نقره ای تنها حدود 50 تا 250 تخم در هر فصل می گذارد.

لقاح به روش های مختلفی انجام می شود. به این صورت که نر اندام های جنسی خود را بر روی تخم ها می مالد و  اسپرم آزاد می کند، یا اسپرم را در آب رها می کند تا به تخم ها در لایه زئوپلانکتون بپیوندد.

لایه های تخم مرغ به یکی از دسته های زیر تقسیم می شوند:
 • دفن تخمک (Egg Buriers): تخم‌ها در بستر دفن می‌شوند و نر برای بارور کردن تخم‌ها در زیرلایه فرو می‌رود. (ماهی دریایی).
 • پرورش دهندگان دهان: تخم ها در آب گذاشته می شوند و پس از لقاح در دهان جمع آوری می شوند. (بتا، ماهی کاردینال، بلنی، گوبی و سیکلیدهای آب شیرین).
 • Egg Depositors: تخم ها در یک نقطه گذاشته می شوند، سپس نر از کنار آن عبور کرده و آنها را بارور می کند. (ماهی دریایی، سیکلیدهای کوتوله، دلقک ماهی و رنگین کمان).
 • لانه ساز: در این روش لانه ها، ساخته شده از مواد گیاهی یا یک لانه حباب دار هستند که معمولاً توسط نر و ماده ساخته می شود و سپس تخم های خود را در آنجا می گذارد و نر آنها را بارور می کند. (بتاس، گورامیس، بلوژیل و استیکل-بک).
 • تخم مرغ پراکنده: تخم مرغ های چسبنده در ناحیه ای معمولاً زیر پوشش گذاشته می شوند. تخم های نچسب در آب آزاد گذاشته می شوند. سپس نر با شنا کردن و اسپری منی در منطقه، تخمک ها را بارور می کند. (کاردینال تترا، زبرا دانیوس، ببر بارد، کوی و ماهی قرمز).

ماهی تک جنسیتی و زنده زا

چگونه ماهی ها جفت گیری می کنند؟ || دام و پت

در حاملان زنده، لقاح و رشد جنین در داخل  مادر انجام می شود. ماده توسط باله مقعدی اصلاح شده نر، معروف به گونوپدیوم، آغشته می شود، سپس اسپرم از باله به بدن ماده آزاد می شود. تولیدمثل‌کننده‌های تخمک‌زا، بچه‌های  خود را در داخل تخمک در بدن مادر رشد می‌دهند، اما هیچ‌گونه تغذیه‌ای از بدن مادر دریافت نمی‌کنند، در عوض از زرده تخم‌مرغ برای رشد استفاده می‌کنند. در تولیدمثل‌کننده‌های زنده‌زا،  لقاح و رشد بچه‌ها نیز در بدن مادر اتفاق می‌افتد، اما جنین‌ها تغذیه را از مادر دریافت می‌کنند. هنگامی که جنین ها به طور کامل رشد کردند، مادر آن را به دنیا می آورد.

ماهی یونیسکس

برخی از گونه های ماهی خود به خود تولید مثل می کنند. این ماهی ها ماده هستند و همچنین بچه هایی که به دنیا می آورند نیز ماده می باشند. اما این امکان وجود دارد که ماده ها با نرها جفت شوند، اما از اسپرم برای تولید مثل استفاده نمی شود.

هرمافرودیت ها

دلقک ماهی نمونه ای از هرمافرودیت است. هرمافرودیت ها دارای اندام های تناسلی نر و ماده هستند. ماهی ها معمولاً یک جنس به دنیا می آیند و در سنین بالاتر به جنس مخالف تغییر می کنند. تبدیل ماده به نر هرمافرودیت پروتوژن نامیده می شود. نرهایی که به ماده تبدیل می شوند به عنوان هرمافرودیت های پروتاندروس طبقه بندی می شوند. هر دوی این نوع تولیدمثل ها هنوز برای تولید مثل به ماهی از جنس مخالف نیاز دارند.

دلقک ماهی یک نمونه عالی از هرمافرودیت است. یک گروه دلقک ماهی شامل یک نر بزرگ و یک ماده بزرگ است و بقیه گروه نرهای کوچک هستند. هنگامی که ماده از گروه خارج می شود، شریک زندگی او به ماده تبدیل می شود و بزرگترین ماهی بعدی شریک جدید می شود. تعداد کمی از گونه‌ها در طبقه‌بندی هرمافرودیتیسم همزمان قرار می‌گیرند، به این معنی که می‌توانند همزمان تخمک و اسپرم تولید کنند، برای مثال مانگرو کیلیفیش از اینگونه هستند.

کم خونی در ماهی چگونه درمان می شود؟

چه زمانی یک ماهی برای تولید مثل به اندازه کافی بالغ است؟

اندام‌های تناسلی معمولاً کندترین اندام‌هایی هستند که رشد می‌کنند، زیرا برای بقا در بدو تولد ضروری نیستند. گونه های مختلف در سنین مختلف به بلوغ جنسی می رسند. آمادگی آنها بسیار به گونه، اندازه و سن ماهی بستگی دارد. به طور کلی هرچه اندازه ماهی بالغ کوچکتر باشد، زودتر قادر به تولید مثل خواهد بود. برخی از ماهی ها خیلی زود پس از تولد خود شروع به تولید مثل می کنند در حالی که برخی دیگر سال ها طول می کشد تا به بلوغ برسند و بتوانند تولید مثل کنند.

ماهی ها هر چند وقت یک بار جفت گیری و تولید مثل می کنند؟

چگونه ماهی ها جفت گیری می کنند؟ || دام و پت

چرخه تولید مثل ماهی ها به طور گسترده ای بسته به گونه متفاوت است. برخی از ماهی ها چندین بار در طول سال تولید مثل می کنند (مانند دلقک ماهی، گوپی، مولی، دم شمشیری و پلاتیس). برخی دیگر فقط در طول یک فصل خاص تولید مثل می کنند و برخی فقط یک بار تولید مثل می کنند و زمانی که اسپرم یا تخمک آنها آزاد می شود می میرند (مانند ماهی آزاد اقیانوس آرام).

چگونه در آکواریوم خود ماهی پرورش دهید؟

اگر به تازگی شروع به کار کرده اید، توصیه می کنیم با پرورش ماهی های زنده زا شروع کنید. به طور کلی، پرورش آنها آسان تر از تخمگذار است. گونه هایی مانند Guppies و Platies به کمک زیادی یا شرایط خاصی نیاز ندارند بنابراین انتخاب خوبی برای پرورش دهندگان مبتدی هستند. هنگامی که تجربه ای در مورد ماهی های زنده دار دارید، می توانید به سراغ ماهی های تخمگذار مقاوم تر مانند باربس و دانیوس بروید. مزیت های پرورش حیوانات زنده به جای لایه های تخم مرغ این است که والدین به راحتی و بدون کمک زیاد جفت گیری می کنند و زمانی که بچه ماهی های آنها به دنیا می آیند، نیاز بسیار کمتری دارند.

توجه داشته باشید که برای آماده سازی ماهی ها برای تخم ریزی، توصیه می شود که آنها را با رژیم غذایی غنی از پروتئین تغذیه کنید. قوی کردن آنها به شیوه ای سالم تا حدودی میزان موفقیت در پرورش را افزایش می دهد. شما باید به مدت 3 تا 5 روز آنها را از این طریق تغذیه کنید.

علاوه بر این، رفتار جنسی و سبک زندگی ماهی را نباید نادیده گرفت.جدای از این، ماهی‌های نر از گونه‌های خاص، بلافاصله پس از اتمام تخم‌ریزی، حضور ماده در اطراف خود یا تخم‌های تازه بارورشد را دوست ندارند. در کل، آگاهی خوب از سبک زندگی ماهی‌هایی که برای پرورش انتخاب کرده‌اید به شما کمک می‌کند تا مخزن پرورش را به‌صورت مناسب تنظیم کنید.

انتخاب ماهی والد مناسب

هنگامی که ماهی خود را انتخاب می کنید، باید مطمئن شوید که حداقل یک نر و یک ماده دارید (نسبت ها بسته به گونه متفاوت است).

بیشتر ماهی ها یا از نظر جنسی دو شکل هستند یا از نظر جنسی ایزومورف:
 • گونه های دو شکل جنسی را می توان به راحتی با نگاه کردن به آنها تشخیص داد. زیرا اندام های جنسی آنها شکل متفاوتی دارد و اندازه، شکل و رنگ آنها متفاوت است. نرها نسبت به ماده ها بزرگتر و سرزنده تر هستند.
 • گونه های ایزومورف جنسی تفاوت های بسیار کمی دارند، اگر اصلاً وجود داشته باشد، بنابراین جنسیت آنها دشوارتر است. گاهی اوقات تنها راه تعیین جنسیت در گونه های هم شکل جنسی، مشاهده شکل پاپیلای تناسلی در زمان تخم ریزی است.

به غیر از اطمینان از انتخاب جنسیت مناسب، باید مطمئن شوید که ماهی مادر دارای رنگ‌ها و نشانه‌های خوبی است و سالم و بالغ هستند. همچنین بسیار مهم است که آنها سازگار باشند. در برخی از گونه ها مانند سیکلیدهای خاص، یک جفت فقط پس از بزرگ شدن با هم در یک گروه تشکیل می شود. اگر برخی از گونه ها فقط کنار هم قرار گیرند، ممکن است یکی دیگر را تا سر حد مرگ قلدری کند.

اگر گونه‌ای را انتخاب می‌کنید که به راحتی زاد و ولد نمی‌کند، مراقب آن‌هایی باشید که رفتار محبت آمیز از خود نشان می‌دهند. هنگامی که یک جفت مناسب را انتخاب کردید (یا گروهی را که در حال جمع کردن ماهی هستند) باید شرطی شوند. تهویه به معنای تغذیه ماهی با انواع غذاها برای اطمینان از داشتن بهترین شکل ممکن قبل از تولید مثل است. اگر ماهی خود را در اواخر زمستان یا اوایل بهار خریداری کنید، احتمالاً قبلاً آماده شده اند و آماده تولید مثل هستند.

چرا ماهی های بتا با هم می جنگند؟

تنظیم شرایط مناسب مخزن

چگونه ماهی ها جفت گیری می کنند؟ || دام و پت

درک شرایط مخزن، اندازه، محیط پرورش و رفتارهای تخم ریزی هر گونه اگر می خواهید با موفقیت تولید مثل کند، ضروری است. برخی از گونه ها به مخازن برهنه یا مخزن جداگانه برای پرورش و پرورش بچه ماهی نیاز دارند، گونه های دیگر به گیاهان خاص و جریان آب نیاز دارند. باید  PHو سختی آب را به سطوح مورد نیاز (مخصوص هر گونه) برسانید و همچنین دمای آب مخزن را حدود 10 درجه فارنهایت بالاتر از دمای معمولی آن افزایش دهید. با جدا کردن ماهی‌های نر و ماده با یک پارتیشن شیشه‌ای، میل به تولید مثل در زمانی که به آنها فرصت داده می‌شود افزایش می‌یابد.

راه اندازی مخزن پرورش

از آنجایی که ماهی از زیستگاه طبیعی خود دور است و اکنون در آکواریومی که برای آن ساخته اید زندگی می کند، باید شرایط مناسب (محیط زیستی) را برای آن فراهم کنید. بنابراین، هنگام راه‌اندازی یک مخزن پرورش یا آماده‌سازی آکواریوم برای پرورش، بسیار مهم است که شرایط قابل انجام در زیستگاه ماهی را در طول فصل تخم‌ریزی شبیه‌سازی کنید.

با در نظر گرفتن مخزن پرورش، گزینه بعدی مجهز کردن آن به اقلامی مانند گیاهان، غارها، سنگ ها و غیره است. به هر حال، یک مخزن 37.5 لیتری با درب خوب، یک مخزن مناسب برای پرورش ماهی خواهد بود.

بستری از ماسه یا شن یا ترکیبی از هر دو نیز ضروری است. یک چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که «بستر برای ماهی های مختلف متفاوت است». در حالی که برخی از ماهی ها ممکن است بستری نرم را برای جفت گیری بخواهند، برخی دیگر سطوح سخت مانند سنگ را ترجیح می دهند. اما باید فراموش کنید که سنگ های درشت می توانند برای این شرایط مضر باشند، بنابراین منطقی است که از قرار دادن چنین سنگ هایی در مخزن پرورش خودداری کنید.

علاوه بر این، شما باید یک فیلتر آکواریوم 75 گالن را در مخزن ادغام کنید تا جریان مناسبی برای پرورش بچه ماهی ها ایجاد کنید. فیلتر اسفنجی بیشترین استفاده را در این زمینه دارد. به خاطر داشته باشید که مخزن پرورش باید در یک منطقه با نور کم یا یک قسمت سایه دار از اتاق باشد. به همین ترتیب، روشنایی مخزن باید کم شود یا کاملا خاموش شود زیرا نور شدید ممکن است روند پرورش را مختل کند.

تهویه آب

برای شروع، اینکه شما باید پارامترهای آب را تغییر دهید به این معنی نیست که باید به طور ناگهانی گیاه پرورشی را وارد زمین های ناآشنا کنید. این تغییر باید از یک روال تدریجی پیروی کند تا به ماهی اجازه دهد تا با شرایط آب جدید سازگار شود. بنابراین، سختی آب، دما و pH باید در همان لحظه ای که ماهی در مخزن پرورش قرار می گیرد، در محدوده نرمال حفظ شود. سپس با گذشت زمان می توانید شروع به افزایش دما کنید. به همین دلیل است که باید یک دستگاه تنظیم کننده دما را در آکواریوم قرار دهید. بعلاوه، دستگاه(های) pH و سختی آب نباید کنار گذاشته شود.

ممکن است مجبور باشید برای پرورش ماهی های آکواریومی خاص که تحت مراقبت خود هستید، مراقب دمای مناسب باشید. با این حال، افزایش دما 5 0 درجه سانتیگراد و مقدار pH 6.0 – 7.0 معمولاً برای پرورش بیشتر گونه های ماهی آکواریومی ایده آل هستند. این شرایط به حفظ اسپرم ماهی نر کمک می کند همچنین تولید تخمک بهینه توسط ماهی ماده را تضمین می کند. علاوه بر این، در برخی موارد، سطح آب در مخزن در انتظار تخم ریزی کاهش می یابد. با این وجود، دانستن سطح/لایه آبی که حیوان خانگی شما دوست دارد در آن جفت گیری کند، بسیار سودمند خواهد بود.

اکسیژن محلول نباید در مخزن کم باشد. در همین راستا، سطح نیتروژن و آمونیاک باید کنترل شود، زیرا هر دو ترکیب برای سلامت ماهی، به خصوص بچه ماهی در این مرحله مضر هستند.

علت بیرون پریدن ماهی از آب چیست؟

چگونه گونه های محبوب ماهی جفت گیری می کنند؟

چگونه ماهی ها جفت گیری می کنند؟ || دام و پت

اکنون قصد داریم به دو گونه محبوب که مردم دوست دارند پرورش دهند به نام بتا و ماهی قرمز بپردازیم:

شرایط مخزن پرورش ماهی بتا

مهم است که شرایط مخزن را قبل از اقدام به جفت گیری درست کنید. برای تغذیه بچه به یک فیلتر اسفنجی، گیاهان شناور و میگوی آب نمک تازه بیرون آمده یا دیگر غذای کافی نیاز دارید. ناگفته نماند که هر مخزنی که ماهی را در آن قرار می دهید باید چرخیده شود. آب مخزن شما باید تا حدود 82 درجه فارنهایت (28 درجه سانتیگراد) گرم شود. قبل از اقدام به تولید مثل باید مطمئن شوید که بقیه پارامترهای آب شما به درستی خوانده می شوند.

اگر از یک مخزن پرورش خاص استفاده می کنید، باید بین 5 تا 10 گالن باشد. قبل از اینکه آنها را با هم معرفی کنید، یک جداکننده متحرک در مرکز قرار دهید تا نر و ماده را از هم جدا کنید. پایین را خالی بگذارید زیرا اگر تخم مرغ ها بیفتند در زیرلایه پایین گم می شوند.

نحوه جفت گیری ماهی بتا

بتاهای نر در حدود 3 ماه و نیم به بلوغ جنسی می رسند. نشانه آمادگی آنها برای شروع جفت گیری زمانی است که شروع به ایجاد لانه های حباب می کنند. ماده‌ها در کنار بدن خود خطوط عمودی ایجاد می‌کنند که نشان می‌دهد آنها نیز به بلوغ جنسی رسیده‌اند. زمانی که بتا نر لانه حباب‌سازی کرد، تقسیم‌کننده را بردارید (این کار می‌تواند از چند ساعت تا چند روز طول بکشد). هنگامی که آنها برای اولین بار در کنار هم قرار می گیرند، ممکن است متوجه درگیری آنها شوید. این طبیعی است و بخشی از روند جفت گیری است، اما مراقب آنها باشید تا مطمئن شوید که هیچ کدام آسیبی ندیده اند.

اگر ماهی نر به ماده علاقه مند باشد، آبشش و باله هایش را باز می کند و بدنش را می پیچد. اگر ماهی ماده علاقه مند باشد بدن خود را به جلو و عقب خم می کند و رنگ تیره تری به خود می گیرد. هنگامی که ماده آماده جفت گیری است، زمان زیادی را در نزدیکی لانه حباب سپری می کند.

آغوش عروسی و جفت گیری بتا ماهی

ماهی نر دور ماده می چرخد و برای بهترین موقعیت تصمیم می گیرد. آنها سپس برای چند ثانیه همدیگر را در آغوش می گیرند (معروف به آغوش عروسی) و ماده تخم ها را آزاد می کند. هر بار که آنها ماده را در آغوش می گیرند بین 10 تا 40 تخم آزاد می کنند. این وضعیت تا زمانی ادامه می یابد که ماده تخمی برای آزادسازی نداشته باشد. ماده باید به محض اینکه تمام تخم های خود را آزاد کرد از مخزن خارج شود زیرا در غیر این صورت او معمولاً تخم ها را می خورد.

هنگامی که او خارج شد، نر تخم ها را با استفاده از میل آزاد شده در مخزن بارور می کند. نر آنها را جمع آوری کرده و در لانه حباب قرار می دهد و برای 24 تا 36 ساعت آینده به مراقبت از آنها ادامه می دهد و در صورت افتادن تخم ها به حباب باز می گرداند. معمولاً پس از بیرون آمدن بچه ماهی نر از مخزن خارج می شود.

شرایط مخزن پرورش ماهی قرمز

مجدداً، باید مطمئن شوید که مخزن شما کاملا پایدار بوده و به اندازه کافی بزرگ است که یک ماهی قرمز بالغ را در خود جای دهد. مخزن باید به خوبی تقریباً چهار ماه در دمای 64 درجه فارنهایت نگهداری شود. سپس مخزن باید به آرامی مجدداً به 70-74 درجه فارنهایت در طی یک دوره دو هفته ای گرم شود. این فصل تولید مثلی را که آنها در طبیعت به آن عادت کرده اند تقلید می کند و جفت گیری را آغاز می کند.

روند جفت گیری ماهی قرمز

چگونه ماهی ها جفت گیری می کنند؟ || دام و پت

شما باید حداقل یک ماهی نر و ماده 3 ساله در مخزن خود داشته باشید. اگرچه ماده‌های جوان‌تر می‌توانند تولید مثل کنند، اما می‌توانند تخم‌گذاری برای آنها خطرناک باشد. علائمی که نشان می دهد ماهی قرمز شما آماده جفت گیری است شامل لکه های سفید در امتداد آبشش های نر است و ماهی ماده چاق تر و گردتر می شود.

سپس نر ماده را در اطراف مخزن تعقیب می کند تا او را تشویق کند تا تخم های خود را آزاد کند. این مراسم بسیار پرانرژی است و وقتی ماده آنقدر خسته می شود که نمی تواند ادامه دهد، تخم ها را رها می سازد. او تا 10000 تخمک را آزاد می کند. تخم‌ها به گیاهان و دیواره مخزن شما می‌چسبند و پس از آن نر برای بارور کردن تخم‌ها، میل خود را آزاد می‌کند. این ممکن است آب را کدر کند، اما این طبیعی است.

تخم های بارور شده شفاف خواهند بود و تخم های بارور نشده سفید می شوند. آنهایی که بارور نشده اند را بردارید زیرا معمولاً قارچ ایجاد می کنند که ممکن است منجر به آلودگی آب شوند. سپس می توانید تخم های باروری را در یک مخزن جدید خارج کنید تا بزرگسالان آنها را نخورند.

نکاتی درباره جفت گیری ماهی ها

 • ماهی های ماده جذب نرهایی می شوند که با نرهای دیگر معاشقه می کنند.
 • گارهای آب شیرین تخم‌هایی تولید می‌کنند که اگر خورده شوند سمی هستند.
 • ساردین ران سالانه در آفریقای جنوبی آنقدر تخمک و اسپرم تولید می کند که از هوا قابل مشاهده است.
 • برخی از کیلی‌فیش‌ها تخم‌هایی می‌گذارند که حتی زمانی که گودالی که در آن زندگی می‌کنند خشک شود، زنده می‌مانند و پس از بارندگی دوباره از تخم بیرون می‌آیند.
 • اسپلشینگ تترا از آب بیرون می‌پرد تا تخم‌هایش را روی یک برگ آویزان بگذارد، سپس تخم‌ها را برای خیس نگه داشتن آن می‌پاشد و در حین بیرون آمدن دوباره به داخل می‌افتند.

چرا ماهی من غذا نمی خورد؟

سخن آخر

روش های مختلفی برای جفت گیری و تکثیر ماهی وجود دارد. برخی مانند ما انسان ها آن را ساده نگه می دارند و نر ماده را تلقیح می کند و سپس ماهی را در داخل بدن خود رشد می دهد و در عین حال تغذیه می کند. در حالی که دیگران تخم می گذارند که سپس توسط نر بارور می شود. نژادهای زیادی از ماهی های آکواریومی وجود دارد که پرورش آنها نسبتاً آسان است، بنابراین اگر مبتدی هستید، با یکی از نژادهای ساده شروع کنید. شرایط مخزن و آیین های جفت گیری بسیار به گونه های خاص بستگی دارد، بنابراین اگر شما یک ماهیگیر پیشرفته تری هستید که می خواهید گونه های دشوارتری را پرورش دهید، همیشه در مورد شرایط مورد نیاز آنها تحقیق کنید.

منبع
https://www.fishkeepingworld.com/https://inlandaquatics.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا