حیوانات خانگی کوچک

لنگیدن خرگوش

لنگیدن خرگوش

لنگیدن خرگوش، علت های زیادی دارد. خرگوش ها، ممکن است در اثر حادثه یا ابتلا به بیماری های مختلف دچار لنگیدن شوند. این در حالی است که خرگوش ها جزء حیوانات محبوب خانگی هستند. به خصوص کودکان علاقه زیادی به نگهداری از خرگوش ها دارند. پاهای خرگوش دارای قدرت زیادی است و به همین علت خرگوش ها به داشتن پرش های بلند مشهور هستند. خرگوش ها در زمان احساس خطر، حتی می توانند تا حدود 3 متر به هوا بپرند. اما شاید لنگ زدن این حیوان خانگی باعث نگرانی صاحبان آنها شود. برهمین اساس، ما سعی کرده ایم در این مقاله تخصصی از دام و پت، شایع ترین علل لنگیدن خرگوش را مورد بررسی قرار دهیم.

شایع ترین علل لنگیدن خرگوش

9 علت اصلی و شایع لنگ زدن در خرگوش ها، عبارتند از:

پودرماتیت و لنگیدن خرگوش

Pododermatitis بیماری عفونت پا است که می تواند در خرگوش ها و موش ها رخ دهد. این عفونت بسیار دردناک بوده و باعث لنگیدن پای خرگوش شما می شود. التهاب، زخم های پوستی و ریزش موی دست و پای خرگوش از علائم این بیماری است. گاهی روی دست ها و پاهای خرگوش ترک هایی ایجاد می شود که به تدریج بدتر شده و به زخم و آبسه تبدیل می شوند.

ابتلا به عفونت Pododermatitis در خرگوش ها علت های مختلفی دارد. برخی از دلایل این عفونت شامل اضافه وزن خرگوش و فشار بیش از حد به پاها و لگن است. اضافه وزن خرگوش و همچنین راه رفتن خرگوش بر روی سطوحی غیر از خاک و علف، مانند موکت و فرش باعث زخم شدن پاهای خرگوش می شود. این زخم ها در تماس با محیط و میکروب های موجود در آن قرار می گیرند. محیط های آلوده باعث ایجاد رطوبت در پاها و در نتیجه عفونت زخم ها می شوند. خرگوش هایی که برای مدت زمان طولانی بدون تحرک می مانند در خطر اضافه وزن قرار دارند.

عفونت پای خرگوش را بسته به شدت آن می توان با آنتی بیوتیک ها و داروهای مسکن درمان کرد.

شکستگی استخوان و لنگیدن خرگوش

لنگیدن خرگوش 1 | دام و پت

اگر خرگوش شما دچار شکستگی استخوان پا شده باشد، ممکن است ناگهان شروع به لنگیدن کند. شکستگی استخوان پا یکی از مهمترین دلایل لنگیدن پا در خرگوش ها است. در عین حال شکستگی استخوان مشکلی جدی است که باعث می شود حیوان خانگی شما درد زیادی را تحمل کند. خرگوش ها می توانند حتی هنگامی که آنها را محکم در میان بازوهای خود نگه داشته اید خود را از میان دست های شما بیرون بکشند. آنها می توانند از روی سطوح بالا یا از میان بازوهای شما بیرون بپرند.

پریدن از روی سطوح و ارتفاعات معمولا باعث شکستگی استخوان خرگوش ها می شود. شکستگی استخوان معمولا در خرگوش هایی رخ می دهد که صاحبان آنها کودکان هستند. به خصوص کودکان کوچک تر در هنگام بازی سعی می کنند خرگوشهای خود را حمل کنند. خرگوش معمولا برای بیرون آمدن از آغوش کودک شروع به تقلا می کند. در نتیجه ممکن است خرگوش از میان بازوهای کودک بیرون بپرد. در این شرایط اگر خرگوش محکم به زمین یا سطوح سفت برخورد کند باعث شکستگی استخوان پا می شود.

اگر فکر می کنید پای خرگوش خانگی شما آسیب دیده و یا دچار شکستگی شده است، حتما باید حیوان خانگی خود را در اسرع وقت برای درمان به دامپزشک برسانید.

دلیل دیگر شکستگی استخوان در خرگوش ها، گیر کردن پای خرگوش در جاهای مختلف مانند میله های قفس است. فاصله میله های قفس باید استاندارد باشد. تنگ بودن میله های قفس و یا وجود دریچه در قسمت های مختلف منزل یا بیرون آن می توانند باعث گیر کردن پاهای خرگوش شوند. خرگوش برای بیرون آوردن پای خود تقلای زیادی کرده و باعث شدیدتر شدن شکستگی می شود. برای پیشگیری از این مشکل از قفس هایی با میله های استاندارد استفاده کنید. همچنین می توانید تمامی سوراخ یا دریچه های کوچک موجود در خانه یا اطراف آن را ببندید.

تومور و لنگ زدن خرگوش

گاهی اوقات خرگوش ها به دلیل وجود تومور در پاها لنگ می شوند. سرطان استخوان گاهی در خرگوش ها دیده می شود. ابتلا به این سرطان بسیار دردناک بوده و می تواند باعث لنگیدن خرگوش شود. اگر متوجه هر نوع تورم یا برآمدگی بر روی پاهای خرگوش خود شدید، بلافاصله حیوان خانگی خود را به دامپزشک ببرید. در برخی موارد بسته به شدت پیشرفت بیماری، تومور با عمل جراحی برداشته می شود. اما گاهی در صورت پیشرفته بودن سرطان، باید قطع پا انجام شود.

آبسه

لنگیدن خرگوش 3 | دام و پت

خرگوش ها بیشتر از سایر حیوانات خانگی در معرض آبسه قرار دارند. به نظر می رسد که آبسه ها در هر جای بدن خرگوش ظاهر می شوند و از بین بردن آنها بسیار دشوار است. آبسه ها گاهی اوقات بسیار بزرگ شده و درد و ناراحتی زیادی را در حیوان خانگی شما ایجاد می کنند. اگر این آبسه ها بر روی پاها قرار داشته باشند، خرگوش نمی تواند به خوبی راه برود و در نتیجه موقع راه رفتن دچار لنگیدن می شود.

آبسه ها توده های چرکی هستند که با استفاده از آنتی بیوتیک ها و داروهای مسکن درمان می شوند. گاهی اوقات برای از بین بردن آبسه ها نیاز به عمل جراحی است. اگر متوجه هر نوع آبسه بر روی بدن خرگوش خود شدید، هر چه سریع تر برای درمان اقدام کنید.

آرتروز و لنگ زدن خرگوش

آرتروز، التهاب مفاصل است. همانطور که آرتروز بر روی انسان ها، سگ ها و سایر حیوانات تأثیر می گذارد، می تواند خرگوش ها را هم مبتلا کند. آرتروز معمولاً در خرگوش های مسن رخ داده و می تواند باعث لنگیدن پاها شود. ممکن است پاها و حتی دست های خرگوش تحت تأثیر آرتروز قرار بگیرند. لازم به یادآوری است که آرتروز هر مفصلی را می تواند درگیر کند. در واقع برخلاف چیزی که اغلب مردم فکر می کنند، آرتروز فقط به مفصل آرنج و زانو محدود نمی شود، بلکه می تواند مچ دست، مچ پا، مفصل ران، انگشتان دست و پا و حتی بسیاری دیگر از مفاصل بدن را درگیر کند.

از رادیوگرافی (اشعه ایکس) برای تشخیص آرتروز در خرگوش استفاده می شود. متأسفانه، هیچ راهی برای درمان آرتروز وجود ندارد. اما می توان درد و التهاب ناشی از آرتروز را کاهش داد.  ممکن است دامپزشک داروها و مکمل های مختلفی را برای خرگوش خانگی شما تجویز کند. در مورد مصرف این داروها با دامپزشک مشورت کنید. زیرا سیستم گوارش خرگوش ها بسیار حساس است. به همین علت مصرف برخی از داروها و به خصوص دوزهای طولانی مدت دارو ممکن است برای سلامت خرگوش مضر باشد. هیچ دارویی برای درمان قطعی آرتروز خرگوش وجود ندارد، بنابراین داروهایی که استفاده می کنید بیشتر به منظور کاهش درد و التهاب در حیوان خانگی شما است.

رژیم های غذایی و مکمل هایی برای خرگوش های مبتلا به آرتروز نیز موجود است. این مکمل ها برای کمک به درمان آرتروز خرگوش تولید شده اند اما با این حال به تنهایی برای رفع کامل لنگیدن پاها کافی نیستند. اسیدهای چرب امگا، گلوکزامین، زردچوبه و سایر مواد مغذی ممکن است در کاهش درد مفاصل به خرگوش شما کمک کنند. همچنین مصرف این مواد مغذی مفید می تواند از پیشرفت آرتروز مفاصل در آینده پیشگیری کند.

رشد بیش از حد ناخن ها

لنگیدن خرگوش 4 | دام و پت

خرگوش هایی که در طبیعت زندگی می کنند بیشتر وقت خود را روی سطوح ناهموار می گذرانند. این مساله باعث شکسته شدن و کوتاه شدن طبیعی ناخن ها می شود. اما خرگوش های خانگی به اصلاح منظم ناخن ها نیاز دارند. اگر ناخن های خرگوش را برای مدت طولانی کوتاه نکنید، ناخن ها همچنان به رشد خود ادامه می دهند.  بزرگ شدن ناخن ها باعث درد و ناراحتی در دست ها و پاها شده و راه رفتن را برای حیوان خانگی شما مشکل می کند.

کوتاه نگه داشتن ناخن ها در حیوان خانگی شما بسیار مهم است. بنابراین باید به طور مرتب پنجه های حیوان خانگی خود را بررسی کنید تا در صورت بلند بودن ناخن ها آنها را کوتاه کنید. اگر ناخن ها خیلی بزرگ باشند، ممکن است روی موکت یا قفس گیر کرده و باعث خونریزی شوند. این مساله درد و ناراحتی زیادی را در خرگوش شما ایجاد خواهد کرد. ممکن است خرگوش به آنتی بیوتیک، داروهای مسکن و حتی یک باند برای بستن زخم نیاز داشته باشد. در صورت شکسته شدن ناخن دقت کنید که پای خرگوش شما تمیز باشد. آلودگی پا می تواند باعث عفونت زخم ها شود.

در رفتگی مفصل

در خرگوش ها نیز درست مانند انسان ها و سایر حیوانات ممکن است مفاصل از جای خود جدا شوند. جدا شدن مفصل در اصطلاح پزشکی دررفتگی مفصل نامیده می شود. اگر مفصل ران یا زانو در رفته باشد، خرگوش شما برای راه رفتن دچار مشکل شده و شروع به لنگیدن می کند. زمانی که مفصل در جای خود قرار بگیرد این مشکل برطرف می شود. در صورتی که احساس کردید خرگوش خانگی شما دچار در رفتگی مفصل شده است باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

آسیب نخاعی

لنگیدن خرگوش 2 | دام و پت

خرگوش ها ممکن است با لگد زدن زیاد و یا زمین خوردن دچار آسیب های نخاعی شوند. همچنین بیماری دیسک بین مهره ای (IVDD) نیز می تواند باعث آسیب به مهره های کمر شود. آسیب نخاعی در خرگوش ها گاهی اوقات یک مشکل مزمن است. در صورت مزمن بودن آسیب نخاعی، دیسک های کمر ملتهب شده و به نخاع فشار می آورند. گاهی اوقات نیز آسیب کمر، یک مسئله حاد و ناشی از ضربه است. به طور کلی مشکلات ستون فقرات می تواند باعث لنگیدن در خرگوش ها شوند. ابتلا خرگوش شما به بیماری های ستون فقرات چه حاد و چه مزمن خطرناک بوده و باید با دامپزشک مشورت کنید. گاهی نیز برای تسکین درد و التهاب حیوان خانگی از داروهای مسکن استفاده می شود.

آسیب های بافت نرم

پیچ خوردگی، کشیدگی و سایر آسیب های بافت نرم ممکن است باعث لنگیدن خرگوش شما شود. آسیب بافت های نرم مانند شکستگی یا دررفتگی به نظر می رسد، اما سطحی تر بوده و نیازی به جراحی ندارد. داروهای ضد التهاب و درد معمولاً همراه با استراحت تجویز می شوند. خوشبختانه آسیب های بافت نرم معمولاً با گذشت زمان بهبود پیدا می کند. (مگر اینکه رباط یا تاندون پاره شود که برای تشخیص آن به MRI یا CT اسکن نیاز است).

منبع:

https://www.thesprucepets.com/limping-in-pet-rabbits-4126807

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا