گاو و گوسفند

لنفوسارکوم در گاوها

لنفوسارکوم در گاوها، از جمله بیماری هایی است که که توسط عوامل ویروسی ایجاد می شوند. بروز لنفوسارکوم در گاو ممکن است ناشی از عفونت ایجاد شده توسط ویروس لوسمی گاوی (BLV) باشد. این مورد اغلب به عنوان لوکوز انزوتیک گاوی شناخته می شود. لنفوسارکوم پراکنده در گاو ربطی به عفونت با BLV ندارد. علیرغم عدم ارتباط، حیوانات مبتلا به لنفوسارکوم پراکنده ممکن است به ویروس آلوده شوند.

لنفوسارکوم پراکنده به سه شکل اصلی ظاهر می شود. همچنین لنفوسارکوم جوانی، تیموسی و پوستی، سه شکل این اختلال هستند. لنفوسارکوم جوانی اغلب در حیواناتی با سن کمتر از 6 ماه رخ می دهد، لنفوسارکوم تیموس گاوهای 6 تا 24 ماهه را مبتلا می کند و لنفوسارکوم پوستی در گاوهای 1 تا 3 ساله شایع است.

علل و علائم لنفوسارکوم در گاوها

لوکوز انزوتیک گاوی توسط BLV، یک رتروویروس انکوژنیک اگزوژن نوع C از گروه ویروس T-لنفوتروپیک انسانی BLV ایجاد می شود. BLV ژنوم پایداری دارد، ویرمی مزمن ایجاد نمی ‌کند و مکان ترجیحی برای ادغام پروویروسی ندارد. علیرغم فقدان مکانهای ادغام پروویروسی ترجیح داده شده، تومورهای تولید شده توسط ویروس در یک فرد به طور معمول مونوکلونال و دارای یک محل ادغام واحد هستند.

ویروس با سطوح پایین تکثیر از پاسخ ایمنی فرار می کند. به نظر می رسد که تکثیر در سطح رونویسی مسدود شده است، اما مکانیسم به طور کامل درک نشده است. شیوع عفونت BLV از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. بسیاری از کشورهای اروپایی، استرالیا و نیوزلند برنامه‌های ریشه‌کنی دارند که به نرخ ناچیز عفونت BLV منجر شده است.

تزریق خون یکی از علل لنفوسارکوم در گاوها

گاوها از طریق انتقال خون و فرآورده های خونی حاوی لنفوسیت های آلوده به BLV آلوده می شوند. گاو پس از آلوده شدن، یک پاسخ آنتی بادی مادام العمر ایجاد می کند، در درجه اول به پروتئین پوششی gp51 و پروتئین کپسید p24 ایجاد می کند. لنفوسیت های B پروویروس یکپارچه را در خود جای داده اند اما به ندرت پروتئین های ویروسی را در سطح سلول خود بیان می کنند. محل دقیق تکثیر و بیان ویروسی که پاسخ ایمنی را هدایت می کند، مبهم باقی مانده است.

در شرایط تجربی، بیشتر راه های قرار گرفتن در معرض ویروس می توانند عفونت را با موفقیت منتقل کنند. با این حال، بعید است که گاوها با بسیاری از این شرایط به طور طبیعی مواجه شوند. بسیاری از مایعات بدن از جمله ادرار، مدفوع، بزاق، ترشحات تنفسی، مایع منی، مایعات رحمی و جنین ها از نظر توانایی انتقال BLV مورد بررسی قرار گرفته اند و غیرعفونی در نظر گرفته می شوند. بیماری های رایج در گاو و پیشگیری از آن را بشناسید.

آغوز، یکی دیگر از علل لنفوسارکوم در گاوها

 آغوز تهیه شده از گاو های BLV مثبت حاوی ویروس است و به طور تجربی مشخص شده است که عفونی است. با این حال، آغوز همچنین حاوی مقادیر زیادی آنتی بادی است، و اعتقاد بر این است که اثرات محافظتی آنتی بادی آغوز از پتانسیل عفونی بیشتر است، زمانی که آغوز به روش معمولی مصرف می شود، ممکن است باعث برو بیماری نشود.

لوکوز گاوی (لنفوسارکوم گاوی، لوسمی، لنفوم بدخیم)

لنفوسارکوم در گاوها || دام و پت

لکوز انزوتیک گاوی یک بیماری ویروسی در گاو بالغ است که با نئوپلازی لنفوسیت ها و غدد لنفاوی مشخص می شود. شیوع عفونت در گله ممکن است زیاد باشد، اما فقط تعداد کمی از حیوانات به لنفوسارکوم کشنده مبتلا می شوند. عفونت از طریق تماس با خون آلوده حیوان آلوده منتقل می شود. لکوز پراکنده گاوی شامل لنفوسارکوم های جوانی، تیموس و پوستی است.

اینها ممکن است شبیه لوکوز انزوتیک گاوی باشند، اما حیوانات مبتلا برای ویروس لوسمی گاوی (BLV) سرم منفی هستند. شیوع لنفوسارکوم در گوسفند با یافته های بالینی، اپیدمیولوژیک، هماتولوژیک و کالبد گشایی مشابه با لوکوز انزوتیک گاوی مشاهده شده است. عفونت گونه های دیگر با BLV نشان داده نشده است. موارد ابتلا به این اختلال در اسب ها پراکنده است.

بزرگ شدن غدد لنفاوی خارجی در گاو مبتلا به لوسمی گاوی، ممکن است یکی از علائم این وضعیت باشد. BLV تومورهایی را در قلب گاو ایجاد می کند. تومورهای BLV معمولا در رحم، شیردان، قلب و غدد لنفاوی خارجی یافت می شوند. اسهال ویروسی گاو چیست و چگونه درمان می شود؟

لوکوز انزوتیک گاوی

لوکوز انزوتیک گاوی، با موارد متعدد لنفوسارکوم چند مرکزی بالغ در یک گله مشخص می شود که تومورها به سرعت در بسیاری از مکان ها رشد می کنند و بنابراین علائم بالینی آن ها متغیر است. دوره کمون معمول 4-5 سال است. لنفوسیتوز مداوم بدون علائم بالینی زودتر، اما به ندرت قبل از 2 سالگی رخ می دهد.

علاوه براین، بسیاری از گاو ها برای سال ها در مرحله پیش بالینی باقی می مانند. که این اتفاق ممکن است اغلب برای طول عمر کامل یک گاو صادق باشد. بدون هیچ گونه کاهش ظاهری در عملکرد، این وضعیت ممکن است ایجاد شده باشد. در 10-5% موارد بالینی این اختلال، وضعیت  تحت حاد است.

اغلب حیوانات مبتلا به طور ناگهانی و بدون شواهد قبلی در اثر ابتلا به این بیماری می میرند. درگیری غدد فوق کلیوی، پارگی زخم شیردان، یا طحال آسیب دیده و به دنبال آن خونریزی حاد داخلی از علل شناخته شده این مسئله هستند. در بیشتر موارد بالینی، دوره تحت حاد (تا 7 روز) تا مزمن (چند ماه) است و با از دست دادن غیرقابل توضیح وضعیت بدن شروع می شود.

بی اشتهایی، رنگ پریدگی و ضعف عضلانی از دیگر علائم آن هستند. ممکن است تولید در گاوهای شیری به طور ناگهانی کاهش یابد. ضربان قلب افزایش نمی یابد مگر اینکه میوکارد درگیر باشد و درجه حرارت طبیعی است مگر اینکه رشد تومور سریع و گسترده باشد و به 104-103 درجه فارنهایت (39.5-40 درجه سانتیگراد) برسد.

عوارض لوکوز انزوتیک گاوی

لنفوسارکوم در گاوها || دام و پت

هنگامی که علائم بیماری بالینی و توسعه تومور قابل تشخیص است، دوره پیشرفت بیماری سریع است و مرگ در 2-3 هفته رخ می دهد. علاوه براین، غدد لنفاوی سطحی در 75 تا 90 درصد موارد بزرگ می شوند و این وضعیت اغلب یک یافته بالینی اولیه است.

همچنین، این اختلال معمولاً با ضایعات زیر جلدی کوچک (قطر 1 سانتی متر)، اغلب در پهلوها و پرینه همراه است. با این حال، ضایعات محیطی ممکن است در بسیاری از موارد با درگیری پیشرفته احشایی به طور کامل وجود نداشته باشند. بزرگ شدن غدد لنفاوی احشایی شایع است، اما این عارضه معمولا تحت بالینی است مگر اینکه اندام های دیگر مانند روده یا اعصاب را تحت فشار قرار دهند.

آن ها ممکن است در معاینه رکتوم قابل لمس باشند و باید توجه ویژه ای به گره های اینگوینال و ایلیاک عمیق شود. در موارد پیشرفته، گسترش گسترده به صفاق و احشاء لگن رخ می دهد و توده های تومور به راحتی قابل لمس هستند. بزرگ شدن ممکن است به گره های لگنی یا یک یا چند گره زیر جلدی محدود شود.

گاهی اوقات درگیری گره های سر مشاهده می شود که اغلب همراه با اگزوفتالموس است. گره های آسیب دیده صاف و انعطاف پذیر هستند. در گاو های شیری به راحتی دیده می شوند و ممکن است با ادم موضعی مشخص شوند. گاهی تمام سطح بدن با توده های زیر جلدی به قطر 11-5 سانتی متر پوشیده می شود.

علاوه بر غدد لنفاوی، بافت هایی که بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند شامل شیردان، قلب، طحال، کلیه ها، رحم، مننژهای نخاعی و بافت لنفاوی رتروبولبار هستند. صدای قلب معمولاً کاسته می شود، و سایر ناهنجاری های قلبی ممکن است آشکار باشند. لنفوماتوز عصبی ممکن است منجر به شروع تدریجی فلج خلفی در طی چند هفته شود.

تشخیص لکوزیس در گاوها

لنفوسارکوم در گاوها || دام و پت

به دلیل گستره وسیع یافته های بالینی، تشخیص قطعی این اختلال اغلب دشوار است. بزرگ شدن غدد لنفاوی محیطی بدون تب یا لنفانژیت در سایر بیماری ها غیرمعمول است، به استثنای سل که با آزمایش توبرکولین قابل تشخیص است. تشخیص عفونت ویروسی با سرولوژی یا ویروس شناسی، لنفوسیتوز پایدار با هماتولوژی و تومورهای نئوپلاستیک با بررسی بافت شناسی بیوپسی ها مشخص می شوند.

ایمونودیفیوژن ژل آگار (AGID) یک آزمایش غربالگری خوب برای شناسایی حیوانات یا گله های آلوده است. دارای ویژگی تخمینی 99.8٪ و حساسیت 98.5٪ است. این آزمایش توسط اکثر دولت ها به عنوان استاندارد رسمی برای آزمایش حیوانات وارداتی شناخته شده است. بیماری تب سه روزه گاوی چیست؟

رادیوایمونواسی

رادیوایمونواسی برای تشخیص آنتی بادی های BLV در گاوهای در معرض ویروس، در نمونه های شیر، و در نمونه های سرمی از گاوهایی که به زمان زایمان نزدیک هستند، مفید است. سرم الایزا نسبت به سایر تست های سرولوژیک حساس تر است و ممکن است روی شیر نیز استفاده شود.

ELISA ممکن است برای نمونه ‌های سرم تلفیقی استفاده شود و امکان تشخیص آنتی‌ بادی ‌ها را در گله‌ هایی با شیوع کمتر از 1 درصد فراهم می ‌کند. ELISA برای شناسایی گله هایی که از نظر عفونت BLV منفی هستند، مفید است. در یک برنامه کنترل و ریشه کنی، تشخیص زودهنگام گوساله های آلوده دشوار است. زیرا آنتی بادی های آغوز به BLV را نمی توان از آنتی بادی های ناشی از عفونت طبیعی متمایز کرد.

PCR

گوساله هایی که از گاوهای سرم مثبت آغوز خورده اند معمولا آنتی بادی های مادری دارند. PCR برای تمایز بین گوساله های آلوده و عاری از ویروس در چنین مواردی ضروری است. PCR یک روش حساس و اختصاصی برای تشخیص مستقیم عفونت BLV در لنفوسیت های خون محیطی است.

این آزمایش می ‌تواند DNA پروویروسی BLV را در لنفوسیت ‌های نوزادان متولد شده از گاوهای آلوده شناسایی کند، گوساله‌های تازه متولد شده سالم با آنتی ‌بادی‌ های آغوز را از گوساله‌ های آلوده به BLV متمایز کند، و حضور ویروس را در حضور آنتی ‌بادی‌ ها تشخیص دهد.

در بررسی هیستوپاتولوژیک نمی توان لکوزیس گاوی انزوتیک را از لوکوز پراکنده گاوی تشخیص داد. انجام الایزا برای افتراق بین لکوز انزوتیک و پراکنده گاوی توصیه می شود. زیرا سریع، قابل اعتماد و حساس است. در مواردی که خون یا مایعات دیگر به دست نمی آید، PCR مفیدترین روش برای تشخیص مستقیم BLV است.

سخن آخر در ورد لنفوسارکوم در گاوها

اگر سوالات بیشتری درباره لکوزیس در گاوها، روش های تشخیص و درمان این اختلال دارید، می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید. تشخیص زودهنگام اختلالات مختلف در گاوهای گله، باعث می شود که پیش آگهی مطلوب تری به دست آید.

علاوه براین، در صورتی که بیماری های مختلف به موقع درمان شوند، احتمال مرگ گاوهای آلوده کاهش پیدا خواهد کرد. به این ترتیب ضرر و زیان های مالی قابل توجهی ایجاد نخواهد شد.

منبع
https://veepro.nl/https://www.msdvetmanual.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا