حیوانات خانگی کوچک

چرا خرگوش من می لرزد؟

شایع ترین علل لرزیدن خرگوش چیست؟

لرزیدن خرگوش به خصوص در هنگام خواب، امری طبیعی است. همچنین، خرگوش ها وقتی هیجان زده می شوند، خز خود را موج می زنند. با این حال، اگر یک خرگوش دراز بکشد و تکان بخورد، این اغلب نشانه بیماری است. انگلها، گرمازدگی، عفونت گوش یا مسمومیت غذایی می تواند از شایع ترین علل لرزیدن خرگوش ها باشند.

لرزش، گاهی می تواند نشانه صرع، سکته یا حتی مرگ در انسان باشد. بنابراین، وقتی خرگوش شروع به لرزیدن می کند، ما نگران مشکلات بهداشتی تشخیص داده نشده می شویم. “لرزش” می تواند به لرزیدن، موج دار شدن پوست، کشیدن و تشنج اشاره داشته باشد. ما در این مقاله انواع مختلف لرزش در خرگوش ها و معنی آنها را بررسی خواهیم کرد.

آیا لرزش خرگوش طبیعی است؟

لرزش اصطلاحی کاملاً گسترده است که بسیاری از رفتارهای مختلف را در بر می گیرد. برخی از انواع لرزش ها را می توان “طبیعی” دانست، در حالی که برخی دیگر نگران کننده هستند. حداقل 4 نوع لرزش وجود دارد که در خرگوش ها دیده می شود. این شامل:

لرزیدن: این یک حرکت ملایم و لرزانی شبیه لرزش انسان ها است.
موج دار شدن پوست یا خز خز با حرکتی موج مانند حرکت می کند، بنابراین بدن ممکن است بلرزد.
انقباض حرکات کوتاه و تکان دهنده. این اتفاق اغلب هنگامی رخ می دهد که یک خرگوش دراز می کشد.
تشنج  انقباضات شدید و نامنظم عضلات

تشنج هرگز طبیعی تلقی نمی شود. از طرف دیگر، موج زدن پوست در خرگوش ها بسیار طبیعی تلقی می شود.

لرزیدن و لرزش بسته به وجود سایر علائم می تواند طبیعی و غیرطبیعی باشد. به عنوان مثال، گرمازدگی باعث لرزیدن می شود، اما همچنین باعث ریزش و بی حالی شدید می شود.

چگونه بفهمیم لرزش خرگوش طبیعی است یا خیر؟

لرزش خرگوش همیشه جای نگرانی ندارد. این را می توان در موارد زیر طبیعی دانست:

 • لذت یا قدرشناسی. خرگوش ها وقتی خوشحال می کنند، می لرزند و پوست خودشان را موج می زنند.
 • در حال بهبودی از ترس. خرگوش ها از ترس تکان می خورند. با این حال، پس از چند دقیقه لرزش باید کاهش یابد.
 • سکسکه. خرگوش ها، به خصوص نوزادان، گاه به گاه دچار سکسکه می شوند. سکسکه باعث لرزش یا لرزیدن خرگوش می شوند و می توانند برای چند دقیقه ادامه داشته باشند. سکسکه طبیعی است مگر اینکه هر روز اتفاق بیفتد.
 • نارضایتی. خرگوش های عصبانی اغلب سرشان را تکان می دهند یا می لرزند. در این شرایط اگر رفتار آنها خیلی طولانی نشود می تواند طبیعی باشد. شما می دانید که خرگوش شما اذیت شده است زیرا همچنین پای عقبی خودش را به زمین می کوبد.
 • در هنگام خواب. هنگامی که خرگوش ها عمیق می خوابند، ممکن است بلرزند. آنها صدای ضعیفی خواهند داشت. بنابراین، اگر خرگوش شما به پهلو خوابیده و به آرامی می لرزد، این می تواند طبیعی باشد. بعضی از خرگوش ها با چشمان باز می خوابند، بنابراین ممکن است متوجه نشوید که چرت می زنند.

بنابراین لرزش خرگوش ها لزوماً جای نگرانی ندارد. برای اینکه لرزش “طبیعی” تلقی شود، باید بتوانید دلیل آن را تشخیص دهید.

کدام بیماری باعث لرزش خرگوش می شوند؟

چرا خرگوش من می لرزد؟ | دام و پت

اگر خرگوش شما خیلی زود شروع به لرزیدن می کند، یا بعد از لرزش بسیار تهاجمی می شوند، این نشان می دهد که حیوان خانگی شما یک بیماری زمینه ای دارد. بیماری های زیر می تواند باعث لرزش و تشنج در خرگوش شود:

 • سکته های مغزی
 • استاز دستگاه گوارش
 • عفونت های باکتریایی
 • خوردن یا استشمام چیزی سمی
 • گرم شدن بیش از حد و گرمازدگی
 • عفونت های انگلی، به ویژه Cuniculi و گوش کنه ها
 • نزدیک شدن به پایان زندگی یا مرگ خرگوش، مانند لرزش عضلات

این بیماری ها علاوه بر لرزش، علائم دیگری نیز ایجاد می کنند. به این ترتیب می توانید تشخیص دهید که لرزش جدی است یا نه.

گرمازدگی و لرزیدن خرگوش

هنگامی که خرگوش ها بیش از حد گرم می شوند، شروع به لرزیدن می کنند. خرگوش ها بیشتر از گربه ها یا سگ ها در برابر گرمازدگی حساس هستند، بنابراین باید آنها را خنک نگه داشت.

وقتی دما به حدود 80 درجه فارنهایت (26 درجه سانتیگراد) رسید، احتمال گرمازدگی بیشتر است. حتی روزهای خنک نیز می توان خرگوش ها را تحت تأثیر قرار دهد. به عنوان مثال، اگر حیوان دست اموز خیلی سریع از یک محیط خنک به گرم منتقل شود، عوارض آن می تواند وحشتناک باشد.

ضربان قلب سریع یکی از علائم بارز گرمازدگی است، به ویژه هنگامی که با لرزیدن ترکیب شود. بنابراین، هرگز نباید این علائم را نادیده گرفت.

اگر علائم گرمازدگی را مشاهده کردید، بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. در این میان، می توانید خرگوش خود را با قرار دادن آن در نزدیکی پنکه، خیس کردن خز او را با حوله مرطوب و خنک و تشویق به نوشیدن آب، خنک کنید. هرگز آب خنک را روی خرگوش بیش از حد گرم نریزید زیرا این امر می تواند باعث شوک و حملات قلبی شود.

مسمومیت و لرزیدن خرگوش

غذاها و گیاهان زیادی برای خرگوش سمی هستند. اگر خرگوش چیزی سمی بخورد، علائم اولیه آن ممکن است گمراه کننده باشد. سپس، خرگوش دراز می کشد و شروع به لرزیدن می کند. سایر علائم جانبی مسمومیت و لرزیدن، عبارتند از:

 • اسهال
 • تنبلی
 • تب

اگر خرگوش شما چیزی سمی مانند ریواس بخورد و فوراً درمان نشود، لرزش ممکن است منجر به تشنج و مرگ شود.

فقط غذا باعث واکنش شدید در خرگوش ها نمی شود. طبق گفته دامپزشکی دامپزشکی، Frontline (نوعی درمان کک) می تواند باعث بی حالی شدید، لرزش و تشنج در خرگوش ها شود. بنابراین، اگر خرگوش شما دراز کشیده و به شدت می لرزد، ممکن است چیز سمی خورده باشد.

انگل ها و انقباضات در خرگوشها

عفونت های انگلی کاملاً شایع هستند و در صورت عدم درمان می توانند خطرناک باشند. انگلها باعث می شوند خرگوشها بسیار دست و پا چلفتی، خارش دار و گیج شوند. به این دلیل که انگلها معمولاً به سیستم عصبی مرکزی (CNS) حیوان حمله می کنند.

CNS (مغز و نخاع) به تعادل، ثبات و کنترل حرکت کمک می کند. بنابراین، جای تعجب نیست که آسیب به CNS می تواند باعث بروز برخی علائم مانند گیجی و لرزش شوند.

بنابراین، اگر خرگوش شما به پهلو دراز کشیده و می لرزد، ممکن است عفونت انگلی داشته باشد. شایع ترین انگلی E. Cuniculi است که باعث ایجاد بیماری به نام انسفالیتوزونوز می شود. انگل ها با آنتی بیوتیک و تسکین درد قابل درمان هستند. درمان زودرس برای جلوگیری از آسیب برگشت ناپذیر به بافت مغز بسیار حیاتی است.

تکان دادن بیش از حد سر

چرا خرگوش من می لرزد؟ | دام و پت

اگر خرگوش شما سر خود را از یک طرف به آن طرف تکان می دهد، این نشان دهنده مایت گوش یا عفونت باکتریایی در داخل گوش است.

کنه گوش و عفونت گوش باکتریایی بیشتر در خرگوش های انگلیسی Lop و Dwarf Lop دیده می شود، اما هر خرگوش می تواند تحت تأثیر آن قرار گیرد. علائم آن علاوه بر لرزش سر، شامل موارد زیر است:

 • از دست دادن اشتها
 • مایع قهوه ای در مجرای گوش
 • علائم شبیه آنفولانزا (در صورت عفونت باکتریایی)
 • خارش. پوست خرگوش ممکن است در اطراف گوش ها لایه لایه شود.

بنابراین، اگر لرزش به صورت موضعی روی سر قرار گیرد، احتمالاً به دلیل عفونت گوش یا عفونت باکتریایی است.

این شرایط با آنتی بیوتیک و مایع درمانی قابل درمان است. عفونت گوش داخلی خطرناک است زیرا غذا خوردن، آشامیدن و تمیز ماندن برای خرگوش را دشوار می کند، بنابراین باید زود درمان شود.

سکته مغزی

لرزیدن یکی از اولین نشانه های سکته مغزی در خرگوش ها است. سکته مغزی کاملاً نادر است و لرزش نیز می تواند ناشی از بسیاری از شرایط دیگر باشد. سکته های مغزی همچنین با علائم زیر همراه هستند:

 • نیستاگموس
 • بی ثباتی و سرگیجه
 • ضعف صورت، معمولاً در یک طرف
 • فلج شدن قسمت های مختلف بدن و معمولاً پاهای عقب

ایستایی دستگاه گوارش

اگر یک خرگوش به پهلو دراز کشیده و منقبض می شود، این می تواند نشانه ایستایی دستگاه گوارش (GI) باشد. GI تجمع گاز در معده خرگوش است که اغلب به دلیل خوردن غذاهای نامناسب ایجاد می شود.

خرگوش هایی که دچار ایستای دستگاه GI هستند، به پهلو دراز می کشند تا نفخ شکم را تسکین دهند. بنابراین، اگر خرگوش شما به پهلو خوابیده است، بررسی کنید که معده اش نفخ کرده است یا خیر. نفخ می تواند نشانه واضحی از ایستایی دستگاه گوارش باشد.

استاز GI یک بیماری شدید است که در صورت عدم درمان می تواند باعث مرگ خرگوش شود. برای جلوگیری از آن، مطمئن شوید که خرگوش شما فیبر کافی (یونجه چمن) می خورد و آب کافی می نوشد. خرگوش ها نباید از کربوهیدرات های فرآوری شده تغذیه شوند.

استرس و فشار در خرگوش ها

چرا خرگوش من می لرزد؟ | دام و پت

اگر یک خرگوش دچار استرس مزمن شود، شروع به لرزیدن می کند. اگر خرگوش شما دچار استرس مزمن شده باشد، سایر علائم آن ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • نفس عمیق
 • دندان ساییدن
 • اشتهای کم
 • پرخاشگری
 • آراستگی بیش از حد
 • امتناع از لمس شدن
 • نشستن و خیره شدن برای مدت طولانی

شما باید علت اصلی استرس در خرگوش را شناسایی کنید. خرگوش ها معمولاً تحت عوامل زیر دچار استرس می شوند:

 • تغییرات دما. اگر محیط بیش از حد گرم شود
 • مجاورت با شکارچیان (سگ ها، روباه ها، کایوت ها و غیره)
 • غذا و نوشیدنی زیاد و حتی کم. خرگوش ها همیشه به آب تمیز احتیاج دارند و در صورت عدم وجود آنها می توانند بسیار تحت فشار قرار گیرند.
 • عدم تحرک. اگر خرگوش شما برای مدت طولانی در قفس خود زندانی شده باشد، این می تواند منجر به استرس مزمن شود. اکثر خرگوش ها وقتی به آنها اجازه داده شود در خارج از قفس آزاد باشند، بسیار شادتر هستند. خرگوش ها اغلب وقتی در فضای باز هستند پوست خود را موج می زنند.

اگر خرگوش شما به دلیل استرس، خودش را بیش از حد آراسته یا خودزنی می کند، دامپزشک شما ممکن است دارویی برای آرامش حیوان تجویز کند. مصرف دارو تنها یک راه حل کوتاه مدت است که می توانید هنگام بهبود محیط خرگوش خود امتحان کنید.

چرا خرگوش من به پهلو خوابیده و می لرزد؟

خرگوش ها در صورت ایستایی دستگاه GI یا خوردن غذای نامناسب، گاهی اوقات به پهلو دراز می کشند. در این صورت علائم نفخ، کاهش اشتها و احتمالاً اسهال وجود دارد. اما خوابیدن به پهلو و لرزش، لزوماً نشانه بیماری نیست.

خرگوش ها وقتی کاملاً آرام هستند گاهی به پهلو می خوابند. این ” فلاپینگ ” نامیده می شود. اگر خرگوش شما به شدت راضی باشد، ممکن است صدای جمع شدن سبک یا لرزش ملایم را بشنوید.

بعضی از افراد غلتیدن خرگوش را با بیماری اشتباه می گیرند. همچنین، ارتعاشات ملایم به عنوان تشنج عضله و تشنج اشتباه گرفته می شود. تنها در صورت همراه بودن علائم دیگر، لرزیدن معمولاً جای نگرانی دارد.

آیا لرزش خرگوش نشانه مرگ است؟

با نزدیک شدن مرگ خرگوش ها، برخی از آنها دچار لرز و تشنج می شوند. این تشنج ها انقباضات عضلانی خودکار هستند. خرگوش احتمالاً آگاهی بسیار کمی از این تشنج ها دارد. برخی از خرگوش ها نیز درست قبل از مرگ فریاد می کشند. مشاهده این روند “خاموش شدن” بسیار ناراحت کننده است.

اگر مرگ حیوان نزدیک است، تشنج نباید طولانی باشد. در این مرحله برای احیای خرگوش کاری نمی توان کرد.

لرزش طبیعی و غیر عادی در خرگوش چیست؟

چرا خرگوش من می لرزد؟ | دام و پت

تکان دادن طبیعی تکان دادن غیر عادی
لرزیدن بعد از برخورد پرتنش. این فقط باید چند دقیقه طول بکشد. لرزش برای مدت طولانی بدون دلیل
اگر میزان تنفس در حین لرزش خرگوش در حد طبیعی باقی بماند، این نشانه خوبی است (30 تا 60 نفس در دقیقه). لرزش با افزایش میزان تنفس (بیش از 60 تنفس در دقیقه).
در هنگام خواب تکان خوردن یا لرزیدن، شاید با صدای جمع شدن سبک همراه باشد. خرگوش در حالی که بیدار است برای مدت طولانی می لرزد.
موج پوست پس از یک تجربه مثبت (یعنی رفتن به خارج از منزل). تشنج
بیرون پریدن و لرزش ملایم. این می تواند نشانه رضایت عمیق باشد، به شرطی که علائم دیگری وجود نداشته باشد. ازدست دادن تعادل، تغییر حالت دو طرف، افتادن و غیره
اگر خرگوش شما اجازه می دهد هنگام لرزش آن را لمس کنید، این یک نشانه مثبت است. از لمس قبل، حین و بعد از لرزش جلوگیری می کند.
تکان دادن سر و ضربه زدن به پاهای عقب (نشانه دلخوری). فقط باید موقتی باشد. تکان دادن شدید سر یا تلاش برای خراشیدن سر.
سکسکه باعث لرزش خرگوش می شود. این امر خصوصاً در خرگوش های جوان امری طبیعی است. خرگوش به پهلو خوابیده و با شکم نفخ می لرزد.
خواب با چشمان باز (به ظاهر خیره به فضا). برای مدت بسیار طولانی با گوش های سرد یا گوش های صاف بی حرکت نشسته اید.

اگر خرگوش شما می لرزد و علائم دیگری دارد، سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید. تشنج یک اورژانس پزشکی است و نباید از آن چشم پوشی کرد.

منبع: https://www.rabbitcaretips.com/rabbit-shaking-and-laying-down/

نوشته های مشابه

6 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید نمیدونم این پیامم جواب کی جواب داده میشه ولی واقعا برام مهمه از دیشب نتونستم بخوابم از ناراحتی
  درب میز کامپیوتر من باز بوده و خرگوش لای این درب بوده و من متوجه نشدم و دربو بستم خرگوش لای در میمونه و من اولین بار بود صدای این بچه رو میشنیدم یهو متوجه شدم رو درب چند قطره خون هست که از خرگوش اونجا ریخته ( یعنی شدت ضربه زیاد بوده انگار ) خرگوش اولش یه حالت شوک داشت ولی غذا میخورد الان دیگه اصلا و کاملا بیحال چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. باسلام
   کار درست اینه ک عکس رادیولوژی گرفته شه
   نیگا کنید اگ مخاطات چشم ب سمت سفیدی رفته احتمال خونریزی وجود داره

 2. سلام وقتتون بخیر خرگوش من نژاد معمولی هست از بعد از ظهر دو سه ساعت آزاد بود شیطونی هم می‌کرد ولی کم غذا می‌خورد بعدد از اینکه گذاشتمش تو قفس البته با کمی سختی چون نمی‌رفت، از اون موقع تا حالا غذا یا آب هیچی نمیخوره ی جا نشسته حس میکنم یکمم میلرزه. تو رو خدا بگین چیکار کنم تازه 3 روزه خریدمش

 3. سلام، خواهشا جواب بدهید. خرگوش من امروز بدون اینکه متوجه شوم همه کاهوهایی که از مغازه خریداری کرده بودم را نشسته خورده (شاید حدودا ۱۵ برگ کاهو) الان که متوجه شدم دیدم بی حال بالای سر باقیمانده کاهو ها افتاده است خیلی استرس دارم چیکار باید کنم ممکن است مسموم شده باشد علائم مسمومیت چه مدتی بعد از مسموم شدن خود را نشان می دهد؟

 4. سلام، خواهشا جواب بدهید. امروز خرگوش من کاهوهایی که از مغازه خریداری کرده بودم بدون این که من متوجه شوم نشسته خورده است (شاید حدود 15 برگ کاهو). وقتی متوجه شدم دیدم بی حال بالای سر بقیه کاهوها دراز کشیده است خیلی استرس دارم ممکن است مسموم شده باشد. علايم مسمومیت از مواد غذایی چه مدت بعد از مصرف در خرگوش نمایان می شود؟ مرگ بعد از مسمومیت چه مدت بعد از مصرف ممکن است برای خرگوش رخ می دهد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا