حیوانات خانگی کوچک

فرق همستر با موش چیست؟

فرق همستر و موش در 6 موارد اصلی است که ما سعی کرده ایم در این مقاله مهمترین فرق بین همستر و موش ها را بررسی کنیم. پس برای شناخت این دو از هم ادامه مقاله را بخوانید. هر دوی این موجودات، حیوانات کوچکی هستند. علاوه براین، بسیاری از مردم دوست دارند آن ها را به عنوان حیوان خانگی نگه داری کنند. در این مقاله، درباره ویژگی ها و تفاوت های این دو جونده، مطالب مفیدی ذکر شده است.

سوال اصلی این است که همسترها چه تفاوتی با موش ها دارند؟ به طور کلی، باید این نکته را بدانید که تفاوت های زیادی بین همستر و موش وجود دارد. این دو حیوان، از نظر اندازه، خصوصیات، ظاهر، وزن، رفتار، عادات غذایی و موقعیت جغرافیایی که در آن زندگی می کنند، متفاوت هستند.

از جمله فرق همستر و موش عبارت اند از:

همسترها

موش ها

دم کوتاهی دارند. دم بلند و ضخیمی دارند.
اندازه آن ها حدود ۳ تا ۵ اینچ است. اندازه آن ها حدود ۶ تا ۸ اینچ است.
همسترها حدود ۲ تا ۳ سال زندگی می کنند. موش ها حدود ۲ تا ۳ سال و گاهی حتی تا ۵ سال نیز زندگی می کنند.
همسترها بومی اروپا و آسیا هستند. موش ها در تمام نقاط دنیا یافت می‌ شوند.
همسترها شنوایی قوی ولی بینایی ضعیفی دارند. موش ها می توانند حتی در زیر آب هم شنا کنند.
همسترها چهره ای درشت و گستاخ دارند. موش ها صورتی کوچک دارند.

افراد زیادی در سراسر جهان دوست دارند که جوندگان را در خانه خود، به عنوان حیوان خانگی، نگه داری کنند. در حال حاضر، حدود 1500 گونه جونده در سراسر جهان وجود دارد و انسان ها، فقط تعداد کمی از این گونه ها را به عنوان حیوان خانگی نگه داری می کنند.

موش ها و همسترها، جزو جوندگانی هستند که در بسیاری از نقاط جهان، به عنوان حیوان خانگی نگه داری می شوند. همچنین، بسیاری از افراد، این جوندگان را به عنوان حیوان خانگی، برای کودکان خود تهیه می کنند. همه جوندگان، از جمله موش ها و همسترها، از یک خانواده هستند، بنابراین برای اکثر افراد سخت است که بین آن ها تفاوت قائل شوند.

فرق همستر و موش در ظاهر

فرق همستر با موش چیست؟ | دام و پت

اولین تفاوتی که اکثر افراد متوجه آن می شوند، تفاوت ظاهر موش ها و همسترها است. به طور کلی، موش ها اندازه ها و رنگ های مختلفی دارند، اما معمولاً بزرگ هستند. همچنین، موش ها یک‌ ویژگی‌ دارند که اکثر انسان ها، هیچ علاقه ای به آن ندارند. موش ها، یک دم برهنه بلند و آویزان از پشت دارند. اگرچه رنگ یک موش خانگی، می‌ تواند فوق العاده باشد، اما دم موش و بدن پر از مو این حیوان، می تواند برای افراد نامطلوب باشد.

پس از نگه داری از موش، متوجه خواهید شد که این دم بلند، به حیوان خانگی شما برای بالا رفتن یا پریدن، کمک زیادی می کند. حتی می توانید موش خود را در حال بالا رفتن از بالای قفس با کمک دم خود ببینید. خز همستر در زمستان تغییر رنگ می دهد و این توانایی، در آن ها منحصر به فرد است.

همسترها، جزو حیوانات خانگی جذاب و پر طرفداری هستند که در اکثر نقاط دنیا نگه داری می شوند. آن ها دارای یک لایه خز نرم هستند که به آن ها ظاهری جذاب می دهد. همچنین، همسترها چشمانی قرمز دارند. حتی با وجود اینکه اندازه واقعی یک همستر، کوچک است، این موهای بلند ،ظاهری بزرگ‌ تر به آن‌ می‌ دهد.

فرق همستر و موش در اندازه

اکثر مردم، موش ‌ها را یکی از جوندگان بزرگ می ‌دانند. این تصور غلط، به خاطر دم بلند موش ها ایجاد شده است. زیرا دم بلند و ضخیم و برهنه موش ها، ظاهری بزرگ ‌تر به این حیوانات می ‌دهد. اما در واقع، بدن موش ها، بیش از 8 اینچ رشد نمی ‌کند.

بدن همسترها، از خز پوشیده شده است. اگر اندازه واقعی بدن همسترها را، بدون حساب کردن خز آن ها، اندازه گیری کنید، متوجه خواهید شد که اندازه یک همستر متوسط، ​​فقط تا 5 اینچ می رسد. همسترها، جزو حیوانات خانگی محبوب در سراسر جهان هستند.

مشکلات تنفسی در موش های خانگی کدامند؟

تغییر شخصیت در موش ها و همسترها

تا آنجا که به تغییر شخصیت مربوط می شود، باید به این نکته توجه داشته باشید که همسترها، گاهی اوقات می‌ توانند رفتارهای تهاجمی از خود بروز دهند. آن ها دوست دارند نقش یک حیوان مرده را بازی کرده و فعالیت های مختلف و متنوعی را انجام دهند.

حتی قبل از اینکه وضعیت را کاملاً تشخیص دهید، تغییر رفتار یک همستر خانگی، به صورت ناگهانی اتفاق می افتد. آن ها می توانند شما را در هر زمان گاز بگیرند. در صورتی که در خانه تان کودک دارید، گاز گرفتن همستر می تواند خطرناک و آسیب زا باشد.

از سوی دیگر، موش ‌ها به دلیل داشتن دندان‌ های بزرگ، خطرناک به نظر می ‌رسند، اما حیواناتی آرام هستند. هرگز سعی نکنید موش خود را از قفس بیرون بیاورید. زیرا هر چیزی که داخل قفس موش می رود، برای این حیوان در حکم غذا بوده و آن را گاز می گیرد.

موش ها چه می خورند؟

مقایسه هوش همسترها و موش ها

فرق همستر با موش چیست؟ | دام و پت

وقتی صحبت از هوش به میان می ‌آید، بدون هیچ شکی، موش ‌ها جوندگان بسیار باهوش ‌تری نسبت به همسترها هستند. در واقع، موش ‌ها تنها گونه ‌ای از خانواده جوندگان هستند که می ‌توانند به طور کامل در طبیعت و شهر زندگی کنند، به این معنی که آن ‌ها برای بقای خود، در برابر همه خطرات احتمالی، توان ایستادگی دارند.

به طور مشابه، وقتی آن ها را به عنوان حیوان خانگی نگه داری می کنید، آن ها می توانند خیلی زود ترفندهای مختلفی را یاد بگیرند، حتی ممکن است بتوانند صاحب خود را بشناسند. بهتر است همزمان از دو موش نگه داری کنید تا حیوان خانگی شما، یک همراه و جفت داشته باشد.

از طرف دیگر، همسترها به اندازه موش ها باهوش نیستند و هیچ راهی برای زنده ماندن در طبیعت، حتی یک روز، برای این حیوانات وجود ندارد. علاوه بر این، آن ها حتی به اسباب بازی های گران قیمت هم علاقه ای ندارند. آن ها برای بازی کردن به یک چرخ یا توپ نیاز دارند.

چرا همسترها دعوا می کنند؟

سبک زندگی

وقتی سبک زندگی این دو حیوان را با یکدیگر مقایسه می کنید، متوجه می شوید که موش ها بازیگوش بوده و وقتی از قفس خارج می شوند، می توانند با هر کسی کنار بیایند. موش ها به طور معمول، هنگامی که از قفس خارج می شوند، سعی می کنند در محیط اطراف اکتشاف کنند.

همچنین، بهتر است بدانید که همسترها، شب ‌زی بوده و تمام روز خود را صرف خوابیدن می ‌کنند. وقتی شما می خواهید بخوابید، آن ها دوست دارند برای بازی کردن و فعالیت، از قفس خود بیرون بیایند. به همین علت، باید به این نکته توجه داشته باشید که همسترها، سبک زندگی خاصی دارند. از آن جا که این سبک زندگی در آن ها، جزو ویژگی های ذاتی آن ها است، تغییر چرخه شب و روز آن ها، کار صحیحی نخواهد بود‌.

خصوصیات و رفتارهای موش ها و همسترها

وقتی صحبت از همنشینی به میان می ‌آید، موش ‌ها معمولاً اجتماعی ‌تر از همسترها هستند. در واقع، آن ها به سرعت با سایر موش ‌ها و انسان ‌ها کنار می ‌آیند. با این حال، وقتی صحبت از یک همستر می شود، به جز همستر روبوروسکی، همه گونه های دیگر هیچ همراه دیگری را در قفس خود تحمل نمی کنند.

معمولاً، همسترهای خانگی، با یکدیگر مبارزه کرده و حتی یکدیگر را می کشند. مواردی نیز مشاهده شده است که در آن ها، همسترها، همراه خود را کشته و آن را می خورند. تا جایی که به انسان ها مربوط می شود، وقتی همسترها پرخاشگر می شوند، حتی شما را هم گاز می گیرند.

بهتر است قبل از خرید هر کدام از این حیوانات، ابتدا به خوبی با ویژگی های آن ها آشنا شده و سپس، حیوانی را انتخاب کند که برای شما مناسب است. به طور کلی، همسترها پشمالو و ژولیده بوده و به علت جثه کوچک شان، در زمانی که خارج از قفس هستند، به سختی قابل کنترل می باشند.

وقتی همسترها به گوشه‌ های خانه شما می ‌روند، بیرون آوردن آن ها کار سختی خواهد بود. آن ها به علت رنگ های چشم نوازشان، از نظر ظاهری دوست داشتنی هستند. در حالی که موش ها رنگ های کسل کننده ای داشته و معمولاً اکثر افراد، از موش های سفید به عنوان حیوان خانگی نگه داری می کنند.

آیا همسترها از گربه ها می ترسند؟

آیا همسترها و موش ها می توانند با هم تولید مثل کنند؟

فرق همستر با موش چیست؟ | دام و پت

محققان در تلاش هستند تا هیبرید های بیشتری از گونه های جانوری مختلف از یک خانواده را ایجاد کنند. اما وقتی نوبت به تولید مثل بین موش ها و همسترها می رسد، پاسخ کوتاه برای این سوال، خیر خواهد بود. اول از همه، باید این نکته را درک کنید که هر دوی این جوندگان از نظر ظاهری کاملاً متفاوت هستند.

همسترها نسبت به فضای خود صاحب اختیار هستند و هرگز به هیچ حیوان خانگی دیگری اجازه نمی دهند در قفس آن ها سهیم شوند. نگه داری یک حیوان دیگر همراه با همستر، منجر به دعوا و مبارزه می شود. معمولاً، موش ها و همسترها را نمی توان با یکدیگر نگه داری کرد. بدیهی است که همسترها به خاطر جثه کوچک شان، بیشتر آسیب خواهند‌ دید.

باید به یاد داشته باشید موش ها، هر چیزی را می خورند. همچنین، اگر حیوانی کوچک تر از موش، در اختیار این حیوان قرار بگیرد، آن را کشته و خواهد خورد. پس نگه داری موش و همستر، ایده خوبی نخواهد بود. حتی اگر موش ها در ابتدا تمایلی به حمله نداشته باشند، می توانند از خود دفاع کنند، به خصوص در برابر موجود کوچکی مانند همستر.

علاوه بر این، تعداد کروموزوم ها در هر دوی این جوندگان، یکسان نیست. این واقعیت، علت دیگری برای این سوال است که چرا آن ها نمی توانند با هم تولید مثل کنند. در نهایت، آن ها دشمن یکدیگر هستند. به این معنی که مطمئناً به جای جفت شدن، یکدیگر را خواهند کشت.

اگر تازه کار هستید، به مشورت با افراد با تجربه و مطالعه منابع معتبر نیاز دارید تا به طور کامل ویژگی ها، اندازه، رفتار، هوش و سبک زندگی جوندگان را درک کنید. مهم نیست که کدام یک از این دو حیوان را می خواهید به عنوان حیوان خانگی نگه داری کنید، اما اگر یکی از آن ها را می خواهید، ضروری است که همه چیزهایی که نیاز دارند، از جمله مراقبت و وسایل لازم را برای آن ها فراهم کنید. اگر سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید.

چگونه جنسیت همستر را تشخیص دهیم؟

منبع
https://hamstersauthority.com/how-are-hamsters-different-from-rats/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا