سگ ها

چرا سگ ها فرار می کنند؟

فرار سگ ها به خصوص زمانی که آنها عمدا فرار می کنند و گم می شوند، می تواند یک تجربه وحشتناک باشد. اگر سگ شما به طور مکرر فرار می کند، مهم است که علت آن را بدانید و بفهمید که چگونه می توانید آن را متوقف کنید.

مانند هر مشکل رفتاری دیگر، هدف اصلی این است که علت بروز این مشکل را بفهمیم. معنای این رفتار چیست؟ اگر بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم، می ‌توانیم بفهمیم که چگونه نیازهای سگ خود را، بدون اجازه دادن به فرار حیوان خانگی مان، برآورده کنیم!

شایع ترین علل فرار سگ ها چیست؟

البته، نمی ‌توان علت فرار سگ خانگی را به طور کامل درک کنیم. اما می ‌توانیم بر اساس رفتار سگ و الگوهای رفتاری نژاد آن، حدس ‌های درستی در این باره بزنیم.

خستگی و بی حوصلگی

خستگی و بی حوصلگی، اولین علت فرار سگ ها است. گاهی اوقات، ممکن است که آن ها در حیاط تنها بمانند و هیچ کاری برای انجام دادن نداشته باشند. همچنین، ممکن است که بیرون رفتن از خانه نیز آن قدرها هم سخت نباشد. بنابراین، برای گشت و گذار در بیرون از خانه، آن ها از منزل فرار می کنند.

اگر سرگرمی برای سگ خود فراهم نمی کنید، احتمال زیادی وجود دارد که حیوان خانگی تان، برای رهایی از بی حوصلگی، دست به فرار بزند. در بسیاری از موارد، این بدان معناست که حیوان خانگی تان، دوست دارد که ماجراجویی های تازه ای را برای خودش رقم بزند.

این مشکل را با نظارت بر رفتارهای سگ، انجام تمرینات ورزشی مناسب و دادن اسباب بازی های جویدنی به سگ خانگی تان، برطرف کنید. به طور کلی، شما باید سعی کنید که حیوان خانگی تان را سرگرم نگه دارید.

چگونه از یک سگ زخمی مراقبت کنیم؟

جفت یابی

چرا سگ ها فرار می کنند؟ || دام و پت

سگ های نر عقیم نشده، ممکن است برای پیدا کردن جفت، از محیط زندگی خودشان خارج شوند. با این اوصاف، عقیم کردن سگ نر و یا حتی خریدن یک سگ ماده دیگر، مانع از این نمی شود که حیوان خانگی تان از محیط زندگی خود، به بیرون فرار نکند.

اگر سگ خانگی نر شما بوی سگ ماده ای را در نزدیکی خود حس کند، به خصوص اگر سگ ماده در دوره فحلی باشد، تلاش زیادی خواهد کرد تا از حصار خانه، بیرون بپرد و به سگ ماده نزدیک شود. سگ های ماده، به ویژه در دوره فحلی، ممکن است برای یافتن جفت، فرار کنند. عقیم کردن سگ نر و عقیم کردن سگ ماده، می تواند به کاهش این مشکل کمک کند.

فرار از خانه برای شکار کردن

در بسیاری از مواقع، سگ های خانگی، برای دست یابی به یک طعمه، از حصار خانه تان بیرون می پرند. در حالی که این رفتار در نژادهای شکاری، مانند هاسکی ها، کمی شایع تر است، تقریباً همه سگ ها به طور طبیعی از تعقیب حیوانات کوچک و طعمه های مختلف، لذت می برند.

رها کردن سگ خانگی بدون مراقبت، برای تعقیب طعمه های مختلف، باعث می شود که حیوان خانگی تان، رو به روز از این تعقیب، بیش تر لذت ببرد. حتی اگر سگ شما معمولاً برای تعقیب یک طعمه از حصار خانه تان بیرون نمی پرد، گاهی اوقات تعقیب و گریز برای سگ، آنقدر سرگرم کننده است که نمی توانید آن را متوقف کنید.

به طور کلی، نظارت بر سگ خانگی و مهیا کردن سرگرمی های مختلف، باعث می شود که سگ ها، برای تعقیب طعمه های مختلف، از حیاط خانه تان خارج نشود.

فرار ناشی از ترس در سگ های خانگی

حتی خوش رفتار ترین سگ ها نیز اگر به اندازه کافی ترسیده باشند، ممکن است سعی کنند فرار کنند. این مشکل به ویژه در طوفان های تابستانی یا زمان هایی که آتش بازی انجام می شود، شایع است. سر و صداهای بلند می ‌توانند حتی سگ ‌های آرام را نیز وحشت ‌زده کنند.

سگ خانگی تان، ممکن است در تلاشی ناامید کننده برای فرار از صداهای وحشتناک، از پنجره‌ بیرون بپرد و یا حتی از محیط حیاط خانه تان، خارج شود. بنابراین، باید از ترسیدن سگ خانگی تان، جلوگیری کنید.

ایمن و آرام نگه داشتن سگ خانگی در هنگام بروز طوفان ها و تندر ها و آتش بازی، به عدم فرار سگ خانگی تان، کمک می کند. سگ خود را در داخل نگه دارید و تمام تلاش خود را برای تسکین ترس و دوری از صداهای بلند، مثلا با دادن خوراکی های آرام بخش و … انجام دهید.

چگونه از فرار سگ خانگی خود جلوگیری کنیم؟

چرا سگ ها فرار می کنند؟ || دام و پت

استراتژی اصلی برای جلوگیری از فرار سگ های خانگی، نسبتاً ساده است. سعی کنید فرار را برای سگ خانگی تان، سخت تر کنید. سگ خود را بدون مراقبت، در فضای باز رها نکنید. در صورتی که حصار ندارید، محوطه ای برای حیوان خانگی تان بسازید.

اگر حصار دارید، آن را بلندتر کنید.

از بند استفاده کنید یا سگ خود را بدون مراقبت در بیرون رها نکنید. از استفاده حصار های زیرزمینی خودداری کنید، زیرا این حصارها همچنان سگ شما را در برابر عوامل خارجی، آسیب پذیر می کند و مانع از فرار سگ های تان نمی شود.

هم نرده های زیرزمینی و هم قلاده های الکترونیکی، پتانسیل فراری دادن سگ خانگی شما را دارند و حتی با افزایش تهاجم به محرک های خارجی نیز همراه هستند. با این حال، درمان مشکل اساسی سگ خانگی تان نیز مهم است. مطمئناً، حصار و نظارت و بهبود ایمنی، به پیشگیری از فرار سگ خانگی تان کمک خواهد کرد.

اما اگر سگ شما واقعاً بی حوصله و ترسیده است یا انگیزه فرار دارد، ممکن است در هر شرایطی، راهی برای خروج پیدا کند. حتی اگر بتوانید با نصب نرده های مناسب، از فرار سگ خود جلوگیری کنید، ممکن است سگ شما همچنان بی حوصله یا ترسیده باشد!

هنگامی که حصار کشی مناسبی دارید و می دانید که چرا سگ شما سعی می کند فرار کند، مهم است که مشکل حیوان خانگی تان را به صورت ریشه ای درمان کنید.

چرا سگ من غذا نمی خورد؟

سگ را عقیم کنید.

چرا سگ ها فرار می کنند؟ || دام و پت

برای جلوگیری از فرار ناشی از انگیزه جنسی، سگ های خود را عقیم کنید. این کار به کاهش میل جنسی و هورمونی، و نهایتا، جلوگیری از فرار کردن حیوان خانگی تان، کمک می کند. اما اگر سگ شما سال ها به فرار کردن عادت کرده است، عقیم کردن لزوماً این عادت را تغییر نمی دهد!

همچنین، بهتر است که برای سگ خانگی تان، سرگرمی هایی را مهیا کنید. فعالیت هایی مانند جویدن اسباب بازی یا چوب های مخصوص، می توانند کمک کننده باشند. علاوه براین، میزان فعالیت و ورزش حیوان خانگی تان را افزایش دهید تا سگ شما نیازی به پیاده روی نداشته باشد.

برخی از سگ ها برای شاد بودن، به بیش از یک ساعت پیاده روی یا دویدن در روز نیاز دارند! به سگ ترسیده خود کمک کنید تا در صورت شنیدن صداهای بلند، آرامش خود را به دست بیاورد. ابزارهایی مانند خوراکی ‌های آرام‌ بخش و دستگاه‌ های تولید نویز سفید، می ‌توانند برای این هدف کمک کنند.

اگر سگ شما به فرار کردن ادامه می دهد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که از یک مربی کمک بگیرید. یک مربی به شما کمک می کند تا یک برنامه آموزشی تهیه کنید. این برنامه، به شما کمک می کند تا سگ خانگی تان را ایمن نگه دارید. اگر انگیزه فرار سگ خانگی شما، به علت مشاهده طعمه یا ترس باشد، مربیان می توانند به شما کمک کنند.

در هنگام فرار سگ خانگی چه کاری می توان کرد؟

چرا سگ ها فرار می کنند؟ || دام و پت

فرار سگ خانگی، می تواند خیلی سریع اتفاق بیفتد. یک دقیقه، شما در حال پیاده روی معمولی عصر خود هستید، و ناگهان سگ شما فرار می کند تا یک طعمه را تعقیب کند. یا شاید شما در پشتی را باز گذاشته اید، و البته فقط یک بار، و توله سگ شما به سرعت پشت سر یک کامیون حمل بار در حال دویدن است.

این اتفاق، بدترین کابوس صاحب حیوان خانگی است، و در لحظه فرار، تقریباً غیرممکن است که بدانید چه کاری باید انجام دهید. کارهایی که در هنگام فرار حیوان خانگی تان، می توانید انجام دهید، عبارت اند از:

سگ خانگی تان را تعقیب نکنید.

این رفتار، ممکن است برخلاف غریزه شما باشد، اما مهم است که سگی را که فرار می کند، تعقیب نکنید. حتی با سرعت زیاد، به احتمال زیاد نخواهید توانست از سگ خانگی تان پیشی بگیرید. به طور کلی، تعقیب کردن حیوان خانگی، هرگز ایده خوبی نیست.

در عوض، سگ خود را متقاعد کنید که دنبال شما بدود. تعقیب کردن سگ، می تواند برای این حیوان، سرگرم کننده باشد. سعی کنید با یک اسباب بازی یا خوراکی، توجه حیوان خانگی تان را جلب کنید. یا اگر سگ شما دوست دارد مقداری بدود، سوار ماشین خود شوید.

خطرناک ترین سگ ها کدامند؟

در هنگام فرار سگ خانگی آرامش خود را حفظ کنید.

باز هم باید بر خلاف غرایز خود عمل کنید. اگرچه احتمالا دوست خواهید داشت فریاد بزنید، اما در مقابل این اصرار، مقاومت کنید. به طور کلی، سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید. شما نباید بر هیجان یا ترسی که سگ تان تجربه می ‌کند، بیفزایید یا کاری کنید که سگ خانگی تان فکر کند عصبانی هستید.

این کار، غیر منطقی است. اما شما باید آرام بمانید و وحشت زده نشوید. با فرار سگ خانگی تان، جیغ و فریاد نزنید. اگر سگ شما از این بترسد که پس از بازگشت دچار مشکل می شود، احتمال اینکه سگ خانگی تان باز گردد، کم خواهد بود.

از کلمه مخصوص بازگشت سگ خانگی تان استفاده کنید.

در حالت ایده ‌آل، مدت ‌ها قبل از فرار سگ، باید به توله سگ خود آموزش ‌دهید که به یک کلمه فراخوان اضطراری، پاسخ دهد. این کلمه یا عبارت، صوتی است که به سگ کمک می ‌کند تا بدون توجه به محرک‌ های اطرافش  فوراً به سمت شما برگردد.

اگرچه آموزش یک کلمه یادآوری، یک فرآیند زمان بر است، اما ارزش وقت گذاشتن را دارد. وقتی سگ ‌ها به کلمه یادآوری پاسخ می ‌دهند، به آن ها پاداش بزرگی بدهید. شما باید کاری کنید که ارزش آن را داشته باشید تا سگ تان، کاری را که می خواهید، انجام دهد.  از یک غذای فوق العاده خوب استفاده کنید تا سگ شما هیچ وقت آن را نادیده نگیرد.

سخن آخر

گاهی اوقات، ممکن است حیوان خانگی تان، از دست شما فرار کند. در چنین شرایطی، شما باید آرامش خود را حفظ کرده و با روش های مناسب، سعی در بازگرداندن آن داشته باشید. اگر سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک‌ تماس گرفته و با او مشورت کنید.

مدفوع زرد سگ نشان دهنده چیست؟

منبع
https://www.petmd.com/dog/what-do-when-your-dog-runs-away-youhttps://www.thesprucepets.com/why-dogs-run-away-4587466

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا