سگ ها

فاصله غذا دادن به سگ

فاصله غذا دادن به سگ باید چند وقت یکبار باشد؟

توله سگها  باید 4 وعده در روز تغذیه شوند. این مقدار از 4 تا 6 ماهگی به 3 وعده در روز کاهش می یابد. فاصله غذا دادن به سگ، باید با سن و نژاد سگ متناسب باشد. رژیم های غذایی مخصوص توله سگ ها مواد غذایی لازم برای رشد استخوان ها و حفظ سلامت سگ ها را فراهم می کند.

در مورد فاصله غذا دادن به سگ ها، باید بدایم که سگهای یک ساله یا بزرگتر باید 1 الی 2 بار در روز تغذیه شوند. نژادهای کوچک بسیار بیشتر از نژادهای بزرگ انرژی می سوزانند بنابراین باید 2 الی 3 وعده در روز تغذیه شوند.

نکات تغذیه:

 • موقع غذا خوردن آب کافی در اختیار سگ خود قرار دهید.
 • رژیم غذایی سگ خود را هرگز به صورت ناگهانی تغییر ندهید. در صورت نیاز رژیم غذایی حیوان خانگی باید به تدریج و طی یک دوره 7 الی 10 روزه تغییر کند.
 • آرامش سگ خود را در هنگام غذا خوردن بهم نزنید. برداشتن کاسه در هنگام غذا خوردن باعث اضطراب و در نتیجه رفتار پرخاشگرانه در حیوان خانگی شما می شود.
 • بهتر است برای سگ خانگی خود از انواع غذاهای مخصوص استفاده کرده و هیچ گونه مکمل دیگری به آن اضافه نکنید مگر اینکه توسط دامپزشک توصیه شود. مصرف بیش از حد مکمل می تواند برای سگ خانگی شما مضر باشد.
 • مراقب تغذیه بیش از حد سگ باشید. حیوان خانگی شما به هیچ وجه نباید بیشتر از مقدار نیاز غذا بخورد. مقدار مناسب غذا معمولا مدفوع سفت و قهوه ای تیره ایجاد می کند. اگر مدفوع سفت بوده اما در انتها نرمتر باشد، نشانه تغذیه بیش از حد است.
 • قبل از مسافرت با اتومبیل به سگ خود غذا ندهید زیرا این امر می تواند باعث بیماری سگ شود. همچنین یک ساعت قبل یا بعد از ورزش هم نباید سگ خود را تغذیه کنید. زیرا این کار می تواند منجر به درد، نفخ و گشاد شدن معده شود که ابتلا به آن در سگ ها بسیار خطرناک است.

چقدر باید به سگم غذا بدهم؟

فاصله غذا دادن به سگ | دام و پت

غذای سگ باید با کیفیت و بدون غلات باشد. هنگام خرید به لیست مواد تشکیل دهنده غذای سگ که بر روی برچسب نوشته شده است، دقت کنید. اگر غذای سگ دارای کیفیت بالا باشد برای تغذیه نژادهای کوچکتر به ازای هر 10 کیلوگرم وزن بدن تقریباً از یک الی یک و نیم فنجان غذا در روز استفاده کنید. زیرا این سگ ها نسبت به نژادهای بزرگتر انرژی بیشتری سوزانده و در نتیجه به کالری بالاتری نیاز دارند. در نژادهای بزرگ و غول پیکر غالباً به ازای هر 10 کیلوگرم وزن بدن باید از 1 فنجان غذا استفاده کرد.

در هنگام تغذیه مقدار غذای سگ را بر اساس موارد زیر تنظیم کنید:

 • سطح فعالیت سگ
 • متغیرهای محیطی مانند دما
 • میزان کالری واقعی غذا، وزن فعلی سگ
 • کالری اضافی که سگ شما در طول روز علاوه بر وعده های اصلی خود دریافت می کند.

فاصله غذا دادن به سگ در غذاهای آماده سگ

مقدار غذای مورد نیاز حیوانات خانگی در هر وعده باید به ترتیب وزنی بر روی برچسب های غذایی درج شوند. در حالیکه دستورالعمل هایی که توسط تولید کنندگان بر روی برچسب های مواد غذایی نوشته می شود در برند های مختلف با هم تفاوت داشته و بندرت دقیق هستند. عواملی مانند سن، سلامتی، وضعیت تولید مثل و شدت فعالیت و ورزش روزانه بر میزان غذایی که سگ شما باید دریافت کند تأثیر می گذارد. بنابراین هنگام تغذیه حیوان خانگی خود باید همه این عوامل را در نظر بگیرید. همچنین اگر در مورد مقدار غذای مورد نیاز سگ خود شک دارید با دامپزشک مشورت کنید.

غذای با کیفیت بالا انتخاب کنید زیرا غذاهای بی کیفیت باعث مشکلات گوارشی می شوند و اغلب هزینه تمام شده آنها برای شما بیشتر است (زیرا برای سیر شدن باید غذای بیشتری به سگ خود بدهید). دانستن وزن سگ بسیار مهم است. مرحله بعدی تعیین سطح فعالیت سگ ها است، به یاد داشته باشید که علاوه بر همه عوامل مانند سطح ورزش، سن و غیره باید هرگونه کالری اضافی را هم در نظر بگیرید. مقدار اولیه غذا را می توان بر این اساس تنظیم کرد. پس از شروع تغذیه با مقدار مناسب غذا، حداقل ماهی یکبار سگ خود را وزن کنید تا مطمئن شوید که دچار اضافه وزن نشده است. در صورت لزوم، مقدار غذا را اندکی کم یا زیاد کنید تا سگ شما در وزن ایده آل خود بماند.

چکار کنم که سگم غذایش را با عجله نخورد؟

فاصله غذا دادن به سگ | دام و پت

سگ هایی که غذای خود را با عجله می خورند ، هنگام تغذیه مقدار زیادی هوا جذب می کنند. حتی می تواند باعث ناراحتی معده و دستگاه گوارش شود. برای تشویق سگ به برداشتن لقمه های کوچتر می توانید یک جسم خارجی مانند توپ فلزی کوچک در کاسه غذا قرار دهید. اگر بیش از یک حیوان خانگی دارید، به طور جداگانه غذا دهید تا رقابت برای خوردن غذا کاهش پیدا کند.

تغییر رژیم غذایی سگ

غذای جدید باید به تدریج به رژیم غذایی سگ اضافه شود. زیرا با تغییر رژیم غذایی تعداد و نوع باکتری های روده که به هضم غذا کمک می کنند، تغییر پیدا کرده و توانایی سگ در هضم غذا تحت تأثیر قرار می گیرد. از آنجایی که اغلب سگ ها نسبت به تغییر رژیم غذایی خود حساس هستند، سعی کنید اضافه کردن مواد غذایی جدید به رژیم غذایی حیوان خانگی خود را به تدریج انجام دهید. می توانید این کار را با مخلوط کردن غذای جدید با غذای قبلی سگ خود شروع کنید. به تدریج نسبت غذای جدید را در طی هفت تا ده روز در غذای سگ افزایش دهید تا اینکه پس ده روز سگ شما فقط غذای جدید را بخورد. اگر سگ خانگی شما علائمی مانند استفراغ یا مدفوع نرم یا یبوست داشت، باید مقدار غذای جدید را کاهش دهید.

آیا غذا دادن به سگ در سر میز اشکال دارد؟

بهترین کار این است که سگ خانگی خود را با غذاهای مخصوص سگ ها تغذیه کنید و از غذاهای باقیمانده سرمیز فقط در هنگام تشویق و یا برای کمک به آموزش استفاده کنید. همچنین به شرطی که غذای باقیمانده از سرمیز بیش از 10٪ از رژیم غذایی سگ شما نباشد می توانید از آنها به سگ خانگی خود بدهید.

اگرچه بسیاری از صاحبان سگ ها این کار را انجام می دهند، اما توصیه می شود که سگ خود را از پسماندهای غذای انسانی تغذیه نکنید. زیرا این کار باعث بهم خوردن تعادل رژیم غذایی و افزایش وزن سگ شما می شود. سبزیجات نپخته مانند هویج، نخود فرنگی، لوبیا سبز و کلم بروکلی چربی کمی دارند و منبع خوبی از ویتامین ها و فیبر را تأمین می کنند.

می توانید از این سبزیجات مفید در حد متوسط ​​به سگ خود بدهید. زیرا وجود فیبر در غذای سگ ها به هضم غذا کمک کرده و از  ایجاد مشکلات معده در سگ ها پیشگیری می کند. گوشت های خام معمولا به انواع باکتری ها آلوده هستند. دادن استخوان ها، چربی های جدا شده از گوشت به سگ خانگی باعث بیماری حیوان خانگی شما می شود.

همچنین استخوان ها به دندان های سگ آسیب رسانده و می تواند باعث پارگی زبان، زخم و پارگی روده ها و  انسداد روده شود. همچنین استفاده از غذای گربه در تغذیه سگ های خانگی بسیار نادرست است. زیرا این غذا برای گربه ها طراحی شده  و ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای سگ ها را ندارد. هرگز به سگها شکلات ندهید زیرا برای آنها سمی است.

دادن باقیمانده غذای سر میز می تواند سگ شما را به گدایی در زمان وعده های غذایی ترغیب کند و باعث می شود حیوان خانگی شما غذاهایی را از روی میز بدزدد.

چه غذاهایی برای سگ مضر است؟

فاصله غذا دادن به سگ | دام و پت

غذای سگ ها با غذای انسان ها بسیار متفاوت است. بنابراین غذایی که برای انسان مفید بوده و می تواند به سلامت او کمک کند ممکن است باعث بیماری های جدی در سگ شود.
 • انگور و کشمش برای سگ ها سمی بوده و می تواند باعث نارسایی کلیه شود.
 • استفاده از پیاز در رژیم غذایی باعث کم خونی، استفراغ، اسهال، درد معده و حالت تهوع در سگ ها شود.
 • برای تغذیه سگ نباید از شیر، ماست و پنیر استفاده کرد. زیرا لاکتوز که در شیر و سایر محصولات لبنی یافت می شود، توسط سگ ها قابل هضم نیست.
 • خوردن بسیاری از گیاهان و گلهای معمول خانگی مانند گل نرگس نیز می تواند برای سگ ها سمی باشد و از تحریکات پوستی گرفته تا مسمومیت شدید در سگ ها ایجاد کند.
 • شکلات حاوی تئوبرومین است که می تواند باعث افزایش ضربان قلب، بی قراری و استفراغ در سگ ها شود. دادن شکلات در دوزهای زیاد ، ممکن است برای سگ ها کشنده باشد.
 • استفاده از سیب زمینی در تغذیه سگ به دلیل داشتن نشاسته زیاد توصیه نمی شود. زیرا معده سگ ها نمی تواند نشاسته را به خوبی هضم کند و در نتیجه سگ شما دچار مشکلات گوارشی می شود.
 • سیر نیز بخشی از خانواده پیاز است. استفاده از سیر در دوزهای زیاد، ممکن است باعث درماتیت و آسم در حیوان خانگی شما شود. با این حال، برخی از صاحبان سگ از قرص های سیر به عنوان دفع طبیعی کک استفاده می کنند. در صورت استفاده دستورالعمل های دوز را با دقت دنبال کنید.
 • انواع میوه ها سرشار از قند بوده و همچنین می توانند اسیدی باشد. خوردن بیش از حد میوه باعث مشکلات هضم و درد معده در سگ ها می شود. همچنین باید از دادن آووکادو و گیلاس به سگ ها باید خودداری کنید. میوه هایی مانند توت فرنگی، سیب و زغال اخته که مملو از ویتامین ها ، فیبر و آنتی اکسیدان ها هستند در حد متوسط برای سگ ها مفید است.

آیا باید از غلات در غذای سگ اجتناب کنم؟

فاصله غذا دادن به سگ | دام و پت

لازم نیست همه سگها از مصرف غلات محدود شوند. اما اگر حیوان خانگی شما به طور مکرر دارای مشکلات گوارشی مانند اسهال است، باید از یک رژیم غذایی بدون غلات استفاده کنید. در غذای حیوانات اهلی که دارای کیفیت پایین هستند معمولا از غلات و حبوبات استفاده می شود و گوشت موجود در این غذاها خیلی کمی است. همچنین ممکن است این غذاها حاوی مواد مختلفی مانند نشاسته، ذرت، تفاله کنجد و سویا باشند که ارزش غذایی کمی دارند.

غلات مملو از مواد مغذی بوده و همچنین به هضم راحت غذا کمک می کند. نکته اصلی در کمیت و کیفیت غلات موجود در غذای حیوان خانگی شماست. بنابراین گرچه گوشت باید اولین ماده اصلی در تغذیه سگ باشد، استفاده از غلات نیز همراه با گوشت و در مقدار کم می تواند مفید باشد.

سخن آخر

توله سگها  باید 4 وعده در روز تغذیه شوند. این مقدار از 4 تا 6 ماهگی به 3 وعده در روز کاهش می یابد. فاصله غذا دادن به سگ، باید با سن و نژاد سگ متناسب باشد. رژیم های غذایی مخصوص توله سگ ها مواد غذایی لازم برای رشد استخوان ها و حفظ سلامت سگ ها را فراهم می کند.

منبع:

https://www.medicanimal.com/10-FAQs-about-dog-feeding-guidelines/a/ART111512

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا