حیوانات خانگی کوچک

غذاهای مسموم کننده خرگوش

9 غذایی که می توانند خرگوش را مسموم کنند؟

9 غذایی که می توانند خرگوش را مسموم کنند شاید برای انسان ها  سمی نباشند. اما برای شناخت غذاهای مسموم کننده در خرگوش ها ادامه مقاله از دام و پت را بخوانید. گروه های مختلفی از مواد غذا وجود دارد که بسته به نوع حیوانات متفاوت است. غذاهایی مانند گیاهان و سبزیجات هستند برای گیاهخواران ذکر شده است. از سوی دیگر، گوشتخواران غذاهای مختلفی را که از مواد حیوانی تشکیل شده است، می خورند. و در نهایت، نوع حیواناتی که در منوی غذایی خود به مواد گیاهی و حیوانی احتیاج دارند، همه چیز خوار تلقی می شوند.

خرگوش ها به عنوان گیاهخوار طبقه بندی می شوند. به همین دلیل، چیزی که آنها برای سالم ماندن و زنده ماندن نیاز دارند مواد گیاهی است. آنها برای حفظ خود به غذاهای فیبردار نیاز دارند. رژیم غذایی فیبردار آنها را بسیار باهوش می کند و به آنها انرژی فوق العاده ای در انجام کارهای روزانه می دهد. غذاهای مسموم کننده خرگوش در این مقاله جهت اطلاع شما ذکر شده است.

هنگامی که غذای آنها با سایر کامپوزیت ها مخلوط می شود مانند غذاهایی که دارای چربی زیاد، آب و قند هستند، می تواند بر برنامه روزانه آنها تأثیر بگذارد و توانایی کمتری در مقایسه با خوردن غذاهای متناسب با آنها دارد. در رژیم غذایی روزانه خود علاوه بر این، رژیم غذایی که از مواد مغذی بعید تشکیل شده است می تواند منجر به مشکلات گوارشی دیگر و سایر شرایط غیرعادی شود.

چرا خرگوش من چاله میکند؟

غذاهای مسموم کننده خرگوش

9 غذایی که می توانند خرگوش را مسموم کنند؟ | دام و پت

خرگوش ها دارای سیستم گوارشی ظریف و تخصصی هستند. آنها مهارت خاصی در تجزیه غذاهای غنی از فیبر و سایر مواد مغذی دارند. با داشتن سیستم گوارشی ظریف، تنها مسئولیت شما به عنوان صاحب آنها این است که فقط آنچه را که نیاز دارند به آنها بدهید. درست مانند انسانها، آنها همچنین باید از خوردن غذاهایی که می توانند به آنها آسیب برسانند، خودداری کنند. اینها شامل:

 1. آووکادوها
 2. کراکر، نان و خمیر
 3. نخود فرنگی
 4. کاهو
 5. محصولات حیوانی
 6. پیازها
 7. گل کلم
 8. ذرت
 9. آجیل

آووکادوها، غذاهای مسموم کننده خرگوش

اگرچه آووکادو برای انسان بسیار مفید است، اما این مزایای تغذیه ای برای خرگوش ها متفاوت است. حتی آووکادو بسته بندی شده و مملو از مواد معدنی و ویتامین ها این واقعیت را تغییر نمی دهد که خوردن برای خرگوش ها بی خطر است. چرا؟

آووکادو شامل کامپوزیت ها و موادی است که برای خرگوش ها سمی است. شامل یک پرسین است. پرسین به عنوان یک سم قارچ کش در نظر گرفته می شود. این یک سنگدانه محلول در روغن است که از نظر ساختاری با یک اسید چرب قابل مقایسه است. این ماده نه تنها در برجسته ترین آووکادو وجود دارد، بلکه از خود دانه ها نیز شسته شده است.

Persin برای خرگوش ها بسیار مضر است. وقتی این ماده به سیستم گوارش خرگوش برسد، اثرات آن فقط بر دستگاه گوارش تأثیر نمی گذارد، بلکه می تواند باعث تغییر رفتار، نارسایی احتقانی قلب، مشکلات تنفسی و بدترین قسمت شود؟ می تواند منجر به مرگ شود.

کراکر، نان و خمیر، غذاهای مسموم کننده خرگوش

طبق گزارش PETA، غذاهایی مانند کراکر، نان و خمیر برای خرگوش مضر است. نه تنها این، می تواند مشکلات گوارشی بیشتری ایجاد کند، اما این غذاها می توانند آنها را به سمت انتروتوکسمی سوق دهند. انتروتوکسمی همچنین به عنوان عفونت کلیه پالپی یا پرخوری شناخته می شود.

اگرچه خرگوش ها ممکن است ترقه، نان و خمیر را دوست داشته باشند، اما به دلیل موادی که در آن وجود دارد، برای آنها بسیار مضر خواهد بود. به خصوص اگر مقدار زیادی به آنها داده شود، مواد مغذی که از آن تشکیل شده است می تواند منجر به مشکلات گوارشی بیشتر شود. کالری بالایی دارد و منبع عالی کربوهیدرات و قند است.

نخود فرنگی

غلات مانند نخود فرنگی یکی از غذاهایی است که به احتمال زیاد می تواند مشکلات گوارشی ایجاد کند. نخود فرنگی از شکر و نشاسته تشکیل شده است که می تواند بر PH سکوم خرگوش تأثیر بگذارد. وقتی مقدار زیادی از آن داده شود ممکن است منجر به مشکلات بعدی شود.

چرا خرگوشها فریاد می زنند؟

کاهو، غذاهای مسموم کننده خرگوش

9 غذایی که می توانند خرگوش را مسموم کنند؟ | دام و پت

کاهو خوب نیست و برای خرگوش ها مضر است. این ماده از لاکتوکاریوم تشکیل شده است که در صورت مصرف زیاد می تواند مشکلات سلامتی را برای آنها ایجاد کند. لاکتوکاریوم شبیه تریاک است. وقتی مقدار زیادی به آن داده شود می تواند خرگوش را بلند کند.

نه تنها این، به خاطر لاکتوکاریوم برای خرگوش ها بسیار خطرناک است، اما کاهو بیشتر از آب تشکیل شده است که می تواند باعث اضافه وزن و چاقی خرگوش ها شود. بنابراین، تغذیه آنها با مواد مغذی بسیار غنی از ارزش بسیار ارزشمند نیست.

محصولات حیوانی

خرگوش ها که به عنوان گیاه خوار شناخته می شوند، فقط می توانند از مواد گیاهی مانند یونجه و غذاهای حاوی علف استفاده کنند. با داشتن سیستم گوارش ظریف، غذاهایی که برای آنها مناسب نیست خطرناک هستند. سیستم گوارشی آنها می تواند وعده های غذایی حاوی مقدار کمی نشاسته، قند و کربوهیدرات را تحمل کند. هنگامی که غذاهایی غنی از چربی، کربوهیدرات و پروتئین به آنها داده شود، آنها می توانند مشکلات سلامتی نگران کننده ای را به همراه داشته باشند.

محصولات حیوانی مانند گوشت گاو، گوشت خوک، مرغ، گوسفند، گوشت گوزن، اردک، گراز وحشی، بوقلمون و سایر گوشت هایی که از چربی، کربوهیدرات و پروتئین زیاد تشکیل شده اند برای آنها بسیار خطرناک است. علاوه بر این، هرگونه گوشت یا غذای تولید شده توسط حیوانات مانند تخم مرغ ایده بسیار بدی است.

نه تنها این، مواد مغذی از محصولات حیوانی برای خرگوش ها مفید نیست، اما این غذاها همچنین می توانند منجر به بروز ناراحتی های معده در آنها شود.

پیازها

پیاز نیز یکی از غذاهای خطرناکی است که نباید بخواهید به خرگوش خود بدهید. نه تنها این، می تواند بوی بد دهان را به آنها بدهد، اما این افزودنی آشپزی می تواند آنها را به مسائل متعدد سلامتی سوق دهد.

پیاز حامل سمی است که می تواند عوارض غیرممکنی برای سلامتی کلی خرگوش ایجاد کند. شامل تیوسولفات است. تیوسولفات یک اکسانیون گوگرد است. این ماده ای است که می تواند گلبول های قرمز خرگوش را از بین ببرد یا در نهایت به آنها آسیب برساند. این بیماری به کم خونی همولیتیک معروف است. نه تنها این، حاوی تیوسولفات است، اما پیاز نیز از ارگانوسولفور تشکیل می شود. ماده دیگری که شامل گوگرد است. این کامپوزیت منجر به یک بیماری آسیب شناختی در خرگوش ها می شود. وقتی این ماده به طور گسترده ای پخش شود، می تواند منجر به مشکلات گوارشی متعددی شود.

استاز گوارشی یا انسداد روده در خرگوش چیست؟

گل کلم

خرگوش ها به عنوان لاگومورف طبقه بندی می شوند. آنها برای حل فیبر محلول در سکوم مناسب هستند. نیازهای غذایی اصلی خرگوش ها غذاهای سرشار از فیبر هستند و مواد غذایی حاوی مواد مغذی از یونجه است.

از آنجا که فیبر یکی از مواد مغذی ضروری است که در دستگاه گوارش خرگوش مورد نیاز است، بدون آن، مسائل دیگری در عملکرد گوارشی آنها رخ می دهد. این شامل اسهال، مشکلات حرکتی روده، گاز، نفخ و موارد مشابه می شود.

فیبر موجود در گل کلم کم است. اگرچه ممکن است کمی داشته باشد، اما این از نیاز غذایی خرگوش خارج است. وقتی خرگوش مقدار زیاد آن را می خورد، می تواند منجر به مشکلات گوارشی بیشتر شود. چرا؟

همانطور که قبلاً بحث شد، فیبر کمی دارد. وقتی مقدار زیادی آن را خرگوش می خورد. نه تنها سیستم گوارش خرگوش را فعال نمی کند. بلکه می تواند منجر به اسهال، مشکلات حرکتی مدفوع، گاز، نفخ و غیره شود.

ذرت

9 غذایی که می توانند خرگوش را مسموم کنند؟ | دام و پت

ذرت شامل پوسته ای است که دستگاه گوارش خرگوش برای پردازش آن بسیار ضعیف است. این پوسته یا بدنه دارای ترکیب متنوعی است که شامل یک مجموعه پلی ساکاریدی است. این گروه از مواد، سنگدانه هایی هستند که خرگوش قادر به جذب و هضم آنها نیست.

علاوه بر این، ذرت می تواند انسداد بر روده خرگوش ایجاد کند، که می تواند منجر به زخم شود و در نهایت تأثیرات نامحتمل تری بر سلامت کلی آن ایجاد کند. حتی وقتی سکه را می جوشانید و یا می پزید، هنوز می تواند باعث انسداد روده شود. یکی دیگر از مواردی که ذرت را بعید می کند نشاسته و میزان بالای قند آن است.

آجیل

آجیل برای خرگوش خوب نیست. سرشار از شکر و نشاسته است که برای سلامت کلی آن مفید نیست. فقط می تواند به دستگاه گوارش خرگوش آسیب برساند. با داشتن مقدار زیادی قند و نشاسته و فیبر کم، فقط می تواند باعث یبوست، نفخ و ایست گوارشی یا اضافه باکتری در روده شود.

نه تنها سرشار از نشاسته و شکر است، بلکه آجیل نیز مملو از چربی است که می تواند منجر به مشکلات گوارشی شود.

رژیم غذایی خرگوش ها

خرگوش های کوچک زیبا فقط به یک توده کوچک گلوله علاوه بر غذای اصلی خود با مقدار محدودی تنقلات و خوراکی ها مانند سبزیجات و میوه ها نیاز دارند. خرگوش ها در طبیعت می توانند نیازهای غذایی روزانه خود را برآورده کنند. با این حال، هنگامی که ما در مورد زندگی آنها در قفس صحبت می کنیم، گاهی اوقات نیازهای تغذیه ای آنها برآورده نمی شود. هنگامی که مواد مغذی مورد نیاز بدن آنها برآورده نشود، می تواند منجر به بروز برخی مشکلات و بیماری های زمینه ای شود..

یکی از مشکلات شایع خرگوش ها در مورد محرومیت از مواد مغذی، عوارض گوارشی است. این مشکل معمولاً زمانی ایجاد می شود که خرگوش ها با فیبر کم، قند بالا و کربوهیدرات تغذیه می شوند. همچنین هنگامی که مقدار زیادی میوه و سبزیجات به عنوان میان وعده هایی که از مواد مغذی تشکیل می شوند، برای آنها واقعاً مفید نیست. حتی می تواند بر سلامت کلی آنها تأثیر بگذارد.

چرا خرگوش من حالت تهاجمی دارد؟

عوارض کربوهیدارت ها در خرگوش ها

9 غذایی که می توانند خرگوش را مسموم کنند؟ | دام و پت

تغذیه خرگوش ها با غذاهایی که کربوهیدرات زیادی دارند می تواند باعث ایجاد التهاب روده شود. این بیماری به عنوان افزایش کلسیم و باکتری های ناخواسته توصیف می شود که در نهایت می توانند باعث ایجاد نقص مربوط به کلیه شوند. همچنین می تواند باعث ایجاد سم در دوران بارداری شود. این وضعیت به طور معمول زمانی رخ می دهد که به خرگوش باردار رژیم غذایی نامناسب می دهید.

محرومیت مواد مغذی فقط می تواند منجر به تشنج شود و بدترین عوارض آن سنگ کلیه است. اورولیتیازیس یک بیماری است که بر ایجاد سنگ های ادراری تأثیر می گذارد. زمانی که به آنها رژیم غذایی با کلسیم زیاد می دهید، این وضعیت رخ می دهد.

سخن آخر

خرگوشها نیز مانند انسانها هستند. آنها می توانند منابع گیاهی را بخورند. اما برخی غذاها برای آنها مفید و مضر است. با این اوصاف، آنها باید از رژیم هایی استفاده کنند که نه تنها از آن لذت می برند، بلکه برای آنها بی خطر بوده و برای آنها سمی نخواهد بود.

نظارت شدید بر خرگوش ها ایده خوبی است. با این حال، ارزیابی آنها به اندازه آگاهی کافی از غذاهایی که باید و نباید بخورند خوب نخواهد بود. پس از همه، شما تنها مسئول امنیت سلامت خرگوش خود هستید.

شایع ترین علل نفخ شکم در خرگوش چیست؟

منبع
https://herebunny.com/care/feeding/foods-that-can-poison-rabbits

نوشته های مشابه

5 دیدگاه

 1. سلام، خرگوش من امروز تمام کاهوهایی را که از مغاز خریده بودم بدون اینکه متوجه شوم نشسته خورده است (حدود 15 برگ) خیلی استرس دارم چیکار کنم؟

 2. سلام، خرگوش من امروز تمام کاهوهایی را که از مغاز خریده بودم بدون اینکه متوجه شوم نشسته خورده است (حدود 15 برگ) خیلی استرس دارم چیکار کنم؟ علائم مسمومیت چه زمانی خودش را نشان می دهد؟ آیا امکان دارد خرگوش بر اثر مسمومیت فوت کند؟

  1. سلام خرگوش من غذا و آب نمیخوره بی حال هست یک جا نشسته مطمئنم مسموم شده. چیکار کنم؟ لطفا کمکم کنید

   1. سلام. برای معاینه و گرفتن سرم و داروی تزریقی بهتر هست حضوری تشریف ببرید دامپزشکی تا معاینه بشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا