پرنده ها

آیا غازها اردک هستند؟

غازها پرندگان مهاجر زیبایی هستند که بسیاری از مردم در مورد آنها اطلاعات کمی دارند.غاز ها مانند اردک‌ها روی و اطراف آب‌ها زندگی می‌کنند و درست مثل اردک‌ها راه می‌روند. آیا این یعنی غاز ها و اردک ها یکی هستند؟

آیا غازها اردک هستند؟ غازها اردک نیستند، اما این سردرگمی قابل درک است! غازهای واقعی اردک نیستند، اما شباهت های زیادی بین این دو وجود دارد و حتی برخی از غازها وجود دارند که در نام خود “غاز” وجود دارد.

با گذشت زمان، طبقه بندی پرندگان آبزی تغییر کرده است و باعث ایجاد انبوهی از نام های غلط و تصورات نادرست در مورد غازها شده است.

غازها عضوی جذاب از خانواده پرندگان آبزی هستند و برخی از آنها شباهت زیادی به اردک دارند که گاهی تشخیص آنها را سخت می کند. غازها ممکن است از نظر فنی اردک نباشند، اما این باعث نمی شود که آنها کمتر فریبنده شوند. در واقع، هنگامی که بیشتر در مورد غازها یاد بگیرید، جذابیت آنها و حتی نحوه تشخیص آسان آنها از اردک ها را بهتر درک خواهید کرد.

غاز و اردک چه فرق هایی دارند؟

غاز اعضای هستند اردکیان خانواده از پرندگان آبزی. جنس غاز واقعی، طبقه بندی طبقه بندی اصلی، شامل جنس Anser ، Chen و Branta است.

برخی از غازهای خاص موجود در این جنس عبارتند از غاز کانادایی غیر اهلی، غاز خزدار، غاز خاکستری، غاز پیشانی سفید، غاز برفی، غاز برنت و غاز ننه هاوایی.

غازهای واقعی مانند این پرندگان گیاهخوار هستند، حیواناتی که بیشتر گیاهان و شاخ و برگ را به جای ماهی یا سایر گوشت ها می خورند. غازها نیز در هنگام پرورش حیوانات تک همسری هستند. این بدان معنی است که آنها در هر زمان فقط یک شریک جفت گیری دارند، حتی گاهی اوقات برای کل زندگی خود.

غازها اغلب با جفت خود در طول تغییر فصل مهاجرت می کنند و جوجه غازهای خود را در کنار یکدیگر بزرگ می کنند.

چرا برخی از پرندگان، جزء غاز محسوب می شوند؟

دانستن این نکته مهم است که چند پرنده وجود دارند که نام هایی دارند که شامل اصطلاح غاز می شود، اما آنها دیگر غاز واقعی محسوب نمی شوند .این واقعاً می تواند باعث سردرگمی زیادی شود. غازهای کیپ بارن، غازهای اورینوکو، غازهای مصری و صدف ها قبلاً به عنوان غاز طبقه بندی می شدند، از این رو نام آنها به همین دلیل است، با این حال، اکنون همه آنها عضو یک زیرخانواده شلدک جداگانه هستند .

نام‌های محاوره‌ای آنها تغییر نکرده است و باعث سردرگمی بین غازهای واقعی و این پرندگان اردک مانند شده است که قبلاً غاز محسوب می‌شدند.

آیا غاز و اردک یکی هستند؟

آیا غازها اردک هستند؟ || دام و پت

نه، غاز اهلی از غاز خاکستری و غاز قو، هر دو از اعضای اهلی سرچشمه ANSER جنس از غازها درست است. شاید تعجب کنید که بدانید غازها از نظر تاریخی گونه های طیور هستند که برای اولین بار بیش از 6000 سال پیش اهلی شدند. غازهای اهلی عمدتاً سفید و گاهی خاکستری هستند و در اسارت تا 22 پوند وزن دارند. آنها می توانند به اندازه های بسیار بالاتر از همتایان وحشی و غیر اهلی خود رشد کنند که معمولاً حداکثر به 9 پوند می رسد.

غازهایی که در مزرعه پرورش می یابند گردن بلند و باریکی دارند که آنها را از اردک هایی که گردن نسبتاً کوتاه و ضخیم دارند بسیار متمایز می کند.

آیا غازها و اردک ها نسبتی با هم دارند؟

بله، غازها و اردک ها با هم مرتبط هستند! آنها هر دو از خانواده پرندگان آبزی Anatidae هستند . این خانواده شامل اردک ها، قوها و غازها می شود. اعتقاد بر این است که هم غازها و هم اردک ها از یک خانواده پرنده فرعی در حدود 20.8 میلیون سال پیش مشتق شده اند.

در مجموع این خانواده ژنتیکی پرندگان شامل 146 گونه مختلف از پرندگان آبزی است. غازها، اردک ها و قوها که خانواده Anatidae را تشکیل می دهند بیش از هر پرنده یا حیوان دیگری به یکدیگر وابسته هستند.

غازها در مقابل اردک ها: تفاوت ها و شباهت ها

آیا غازها اردک هستند؟ || دام و پت

تفاوت های زیادی بین غاز و اردک وجود دارد، اما شباهت های زیادی نیز وجود دارد. تشخیص آنها از یکدیگر ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد، اما با کمی کمک خواهید دید که آنقدرها هم که در ابتدا به نظر می رسید سخت نیست.

طول گردن

اولین نشانه اردک یا غاز بودن یا نبودن پرنده، گردن است. گردن غاز معمولاً بسیار بلندتر از گردن غاز است، به غیر از غاز برفی که گردن به طور قابل توجهی کوتاهتر از سایر نژادهای غاز است. اردک ها فقط 16 یا حتی کمتر مهره دارند که گردن آنها را تشکیل می دهد در حالی که غازها می توانند تا 23 مهره گردن داشته باشند.

اندازه و ترکیب بدن

یکی دیگر از شاخص های اردک یا غاز بودن پرندگان آبزی اندازه و ترکیب بدن آن است. غازها به طور متوسط بزرگتر از اردک هستند و تمایل دارند بدن بلندتر و همچنین پاهای بلندتری داشته باشند. اردک ها به طور متوسط کوچکتر از غازها هستند و دارای بدن کوتاه تر با پاهای به طور قابل توجهی کوتاه تر هستند.

صدا

صداهای صوتی که هر یک از پرندگان تولید می کنند نیز به طور قابل توجهی با یکدیگر متفاوت است. اردک ها از صداهای تکان برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند در حالی که غازها از صدای بوق متمایز برای برقراری ارتباط با غازهای دیگر استفاده می کنند.

رنگ

غازها و اردک ها رنگ های بسیار متفاوتی روی بدن خود دارند. غازها به احتمال زیاد سفید، خاکستری یا سیاه هستند، در حالی که اردک ها می توانند در طرح های رنگی مختلفی باشند. اردک‌های نر رنگارنگ‌تر از اردک‌های ماده هستند. تفاوت رنگ مشخصی بین غازهای نر و ماده وجود ندارد، فقط تفاوت اندازه قابل توجهی است.

اندازه منقار

اردک ها و غازها منقارهای متفاوتی دارند که به نام منقار نیز شناخته می شود. اردک‌ها معمولاً دارای نوک‌هایی صاف‌تر و دارای سوراخ‌های بینی بلندتر هستند. از سوی دیگر، غازها نسبت به اردک ها، نوک کوتاه تری دارند و سوراخ های بینی آن ها در پایین تر از اردک قرار می گیرد. نوک غاز هم روی صورتشان بلندتر می نشیند و نزدیک بالای سرشان می رسد. نوک اردک روی صورت آنها پایین تر می نشیند و معمولاً به سطح چشم نمی رسد.

طول عمر

در مقیاس طول عمر، غازها کمی مقاوم‌تر از اردک‌ها هستند. غازهای وحشی به طور متوسط بیشتر از اردک های وحشی عمر می کنند.

طول عمر بیشتر اردک ها 10-15 سال است در حالی که غازها عمر طولانی تری دارند تا 15-20 سال. غازها و اردک های پرورش یافته در مزرعه می توانند طولانی تر از پرندگان آبزی وحشی عمر کنند، اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که در این زمینه تاثیرگذار هستند.

حجم و تعداد تخم گذاری

آیا غازها اردک هستند؟ || دام و پت

غازهای وحشی معمولاً در یک زمان در مقایسه با اردک ها، تخم کمتری در لانه خود می گذارند، معمولاً بین 2 تا 7 تخم. اردک ها در طبیعت معمولاً بین 5 تا 18 تخم در هر بار بسته به نژاد می گذارند.

یک تخم غاز به طور قابل توجهی بزرگتر از تخم مرغ اردک معمولی است، گاهی اوقات حتی دو برابر اندازه.

بیشتر غازهای اهلی تنها می‌توانند سالانه تا 50 تخم بگذارند در حالی که برخی از اردک‌های اهلی بسته به نژاد و محیط‌شان می‌توانند سالانه تا 340 تخم بگذارند.

پا و پر

اردک ها و غازها، به غیر از غاز ننه هاوایی، هر دو پاهای شبکه ای دارند. هر دو پرنده آبزی دارای پرهایی هستند که با روغن های خاصی طراحی شده اند که به آنها اجازه می دهد به جای جذب آب، آب بریزند.

هم غازها و هم اردک ها از گیاهان زمینی و همچنین گیاهان آبزی می خورند. غازها به عنوان گیاهخوار در نظر گرفته می شوند و فقط به گیاهان و شاخ و برگ می چسبند مگر در شرایط وخیم. از طرف دیگر اردک ها همه چیزخوار هستند، به این معنی که در صورت نیاز از گیاهان و همچنین ماهی ها و سایر حیوانات بی مهرگان تغذیه می کنند.

تفاوت غاز و اردک در نوع پرورش و سبک زندگی

غازها و اردک ها هر دو در تولید مثل تک همسر هستند، به این معنی که در هر زمان فقط یک شریک تولید مثل دارند. اردک ها در طبیعت معمولاً در هر فصل تولید مثل سالانه یک شریک جدید خواهند داشت، در حالی که غازها اغلب سال ها در یک زمان با همان شریک تولید مثل باقی می مانند.

آیا تفاوت غاز و اردک در اندازه آن ها هست؟

آیا غازها اردک هستند؟ || دام و پت

غاز کوتوله پنبه ای یک پرنده بسیار کوچک است که می تواند به اندازه 5.8 اونس باشد، اما در کمال تعجب دیگر غاز واقعی به حساب نمی آید.

غاز کوتوله پنبه ای در واقع در حال حاضر به عنوان اردک نشسته طبقه بندی می شود و به عنوان یکی از کوچکترین اعضای خانواده پرندگان آبزی در جهان شناخته می شود.

غازهای برانت، یک غاز وحشی واقعی، معمولاً به طور متوسط 3.1 تا 3.4 پوند وزن دارند که در مقایسه با غازهای کانادایی که می توانند به 11 تا 13 پوند هم برسد، بسیار کوچک است.

راه های آسان برای تشخیص غاز و اردک

  • غازها بزرگتر از اردک هستند و گردن بلندتری نسبت به اردک دارند.
  • غازها صورتحساب های بالایی دارند. بالای صورت حساب معمولا در سطح چشم است.
  • غازها به رنگ خاکستری، سفید و/یا سیاه و بدون رنگ اضافی هستند.
  • تخم‌های غاز بزرگ‌تر هستند و نسبت به اردک‌ها کمتر تخم‌گذاری می‌کنند.

سخن آخر در مورد غاز و اردک

غازهای واقعی از نظر علمی اردک نیستند، اما بسیار شبیه به هم هستند. آنها در حقیقت آنقدر شبیه به هم هستند که دانشمندان برخی از غازها را که قبلاً در نظر گرفته شده بودند به دسته های جایگزین دسته بندی کرده اند. غازهای اهلی که در مزرعه پرورش می یابند، معمولاً به دلیل رژیم غذایی ثابت و عدم پرواز، بسیار بزرگتر از غازهای وحشی خود هستند. غازهای وحشی و اهلی تفاوت قابل توجهی با اردک ها دارند، اما اکنون باید برای تشخیص تفاوت ها بسیار مجهزتر باشید.

منبع
https://farmhouseguide.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا