سگ ها

علل کج کردن سر در سگ ها

یکی از دوست داشتنی ترین کارهایی که سگ های خانگی انجام می دهند، این است که وقتی با آن ها صحبت می کنیم سر خود را کج می کنند. کج کردن سر سگ خانگی هر بار ما را خوشحال می کند و باعث می شود آن ها را با لبخند و تشویق نوازش دهیم.

کاملاً ممکن است شما این رفتار را در سگ خانگی تان دیده باشید که آن ها سرشان را کج می کنند، یا شاید سگ خانگی شما این کار را به طور تصادفی انجام داده است. اما چرا سگ ها در واقع سر خود را کج می کنند؟ آیا معنایی پشت این رفتار نهفته است؟ آیا ممکن است علل متعددی وجود داشته باشد، و آیا ما می‌ توانیم بدانیم که این رفتار دوست ‌داشتنی سگ ها به چه معناست؟

پاسخ کوتاه این است که بله، در واقع علل متعددی وجود دارد که ممکن است این رفتار در سگ های خانگی اتفاق بیفتد. در مقاله زیر، چند علت ممکن را توضیح خواهیم داد که بیان می کنند چرا توله سگ خانگی شما در هنگام گوش دادن به شما سر خود را کج می کنند.

این مقاله به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که توله سگ خانگی خود را بهتر درک کنید. بنابراین، بیایید در مورد شایع ترین عللی که ممکن است باعث بروز این رفتار در سگ های خانگی شوند، صحبت کنیم.

علل کج شدن سر سگ های خانگی

علل مختلفی وجود دارد که به خاطر آن ها توله سگ خانگی شما ممکن است به خاطر آن سر خود را کج کنند. از کنجکاوی گرفته تا شنیدن صدای عجیب و غریب، عوامل مختلفی می توانند باعث شوند که سگ های خانگی این رفتارها را بروز دهند. بیایید به همه علل احتمالی که می توانید انتظار داشته باشید، به همراه اینکه آیا باید درباره آن ها نگران باشید یا خیر، نگاهی بیاندازیم.

شنیدن صدای جالب توجه در سگ های خانگی

اگر سگ خانگی شما سر خود را کج می کند، اغلب به علت شنیدن صدایی بلند یا جالب است. شایع ترین علتی که به خاطر آن توله سگ خانگی شما ممکن است سر خود را کج کند، این است که صدای جالبی شنیده است. این صوت می تواند یک صدای جیر جیر بلند، پارس سگی دیگر در حین عبور از کنار آن ها، و یا واقعاً هر چیزی باشد که غیرعادی است.

در فضای مجازی نیز برخی از چالش ها وجود دارند که در آن افراد را تشویق می کنند تا با ایجاد صدایی جدید و جالب، این رفتار را در سگ های خانگی شان ایجاد کنند. در واقع، سگ های خانگی با شنیدن صداهایی که برایشان جدید است، این رفتار را بروز می دهند.

کنجکاوی سگ

سگ خانگی شما ممکن است فقط کنجکاو باشد. یعنی سعی کند تا وضعیت خود را درک کند. این رفتار ممکن است روش سگ خانگی شما برای نشان دادن کنجکاوی خود در مورد آنچه شما می خواهید بگویید باشد. ما انسان ها به زبان سگ های خانگی خود صحبت نمی کنیم، بنابراین مکالمه با زبان انسانی ممکن است آن ها را گیج کند.

کج شدن سر سگ خانگی ممکن است واکنش آن ها به شنیدن یک جمله ناشناخته باشد. با این رفتار ممکن است که سگ خانگی صرفاً تلاش کند تا بفهمد که شما می خواهید با گفتن چه چیزی ارتباط برقرار کنید. همانطور که من و شما ممکن است وقتی چیزی را کاملاً متوجه نمی شویم شانه هایمان را بالا بیاندازیم، ممکن است این رفتار، روش توله سگ خانگی شما برای گفتن «لطفاً توضیح دهید» باشد.

رفتار کج کردن سر در سگ های خانگی برای بروز همدلی

علل کج کردن سر در سگ ها || دام و پت

سگ ها می توانند احساسات صاحبان خود را درک کنند و ممکن است احساس کنند صاحبانشان ناراحت هستند. مطالعات اخیر ثابت کرده ان که سگ های خانگی می توانند احساسات ما را از طریق صورت بخوانند. به عنوان صاحب حیوان خانگی، احتمالاً زمانی را تجربه کرده اید که توله سگ خانگی شما در یک روز سخت در کنار شما حلقه زده است.

این رفتار به این علت است که سگ ‌های خانگی ما با گذشت زمان، ما را می ‌شناسند و می ‌توانند زمانی را که حال ما نامساعد به نظر می رسد، حس کنند. در تحقیق در مورد توانایی سگ ‌های خانگی در ادراک احساسات از روی صورت ما انسان ها، برخی از مطالعات نشان می‌ دهند که سگ ‌ها سرنخ‌های ظریفی را برای نشان دادن همدلی خود نسبت به آنچه در حال حاضر احساس می ‌کنیم ارائه می ‌دهند.

به همین علت، برخی معتقدند که کج شدن سر سگ ممکن است راهی برای نشان دادن احساس اهمیت آنها نسبت به ما باشد. مانند کمک به دوستی که در حال تلاش است، کج کردن سر سگ خانگی ممکن است راهی برای حمایت از ما باشد. چندین راه مختلف وجود دارد که سگ ممکن است سعی کند به ما بگوید که با ما همدل است. کج کردن سر یکی از روش‌های بسیار شایع است.

تشویق مثبت سگ های خانگی

سگ خانگی شما ممکن است نشانه هایی را دریافت کرده باشد که رفتار کج کردن سر، شایان ستایش است. شکی در آن نیست، کج شدن سر سگ شایان ستایش است. هر بار که سگ های ما این رفتار را انجام می دهند، ما معمولا به آنها لبخند می زنیم و تشویق شان می کنیم.

سگ های خانگی بسیار باهوش هستند و به سرعت چیزهایی را که توجه آن ها را جلب می کند، تشخیص می دهند. علاقه سگ ها به رفتار تقویت مثبت، آن ها را به ادامه هر رفتاری که باعث لبخند زدن صاحبان شان می شود، تشویق می کند و باعث می شود آنها این رفتار را در آینده تکرار کنند. آن‌ها می‌دانند کج شدن سرشان زیباست، بنابراین به این کار ادامه می‌دهند!

کج کردن سر برای بهبود شنوایی در سگ های خانگی

سگ های خانگی با بالا رفتن سن شنوایی خود را از دست می دهند و ممکن است سر خود را برای شنیدن بهتر خم کنند. بسیاری از متخصصان سگ ‌های خانگی بر این باورند که سگ ‌ها سر خود را کج می ‌کنند تا مطمئن شوند که هر صدایی را که از سمت شما می آید دریافت می ‌کنند.

در حالی که می دانیم سگ های ما شنوایی بی عیب و نقصی دارند، اما ممکن است بر این باور باشند که کج کردن سرشان بهترین شنوایی ممکن را به آن ها ارائه می دهد. این موضوع که سگ ها اغلب در هنگام صحبت با صاحبان خود این رفتار را تکرار می کنند، از چنین فرضیه ای حمایت می کند.

کج کردن سر برای بهبود دید در سگ های خانگی

علل کج کردن سر در سگ ها || دام و پت

برخی از سگ ها ممکن است زاویه سر خود را به منظور بهبود دید خود تنظیم کنند. بسیاری از کارشناسان سگ معتقدند کج شدن سر سگ ممکن است به این علت باشد که پوزه شان دید آنها را مسدود می کند. برخی از سگ ها بینی های بلندی دارند که با توانایی آنها در خواندن احساسات روی صورت ما تداخل دارد، به خصوص نژادهایی با پوزه های نوک تیز و بلند.

مطالعات اخیر نشان می ‌دهند که سگ‌هایی با پوزه‌های بلند به سختی می‌توانند قسمت پایین صورت ما را ببینند. از آنجایی که بسیاری از احساسات ما را می توان از طریق موقعیت دهان تعیین کرد، این وضعیت می تواند رمزگشایی احساسات را برای سگ های خانگی ما چالش برانگیز کند.

سگ های خانگی ما نیاز عمیقی به درک ما دارند، به این معنی که هر کاری را که ممکن است برای تعیین احساسات روی صورت ما لازم باشد، انجام دهند. این رفتار به سرعت پوزه آنها را از دید شان خارج می کند و به آن ها اجازه می دهد قسمت پایین صورت ما را بهتر ببینند.

این واقعیت با نتایج یک مطالعه که اخیرا نژادهای پوزه بلند را با نژادهای براکی سفالیک (آنهایی که پوزه کوتاه دارند) مقایسه می کند، تقویت می شود. این مطالعه نشان داد که 71 درصد از سگ های با پوزه بلند سر خود را کج می کنند، در حالی که فقط 50 درصد از نژادهای براکیسفالیک این کار را انجام می دهند.

جلب توجه

علل کج کردن سر در سگ ها || دام و پت

برخی از توله سگ های خانگی ممکن است بدانند که با انجام این رفتار، یک جایزه در راه است و سر خود را کج کنند. سگ های خانگی ما به سرعت متوجه رفتارهایی می شوند که به آنها پاداش می دهد. چه پاداش توجه شما باشد و چه یک خوراکی خوشمزه، آنها به زودی این رفتار را تکرار خواهند کرد تا آن جایزه را بیشتر دریافت کنند.

از آنجایی که کج شدن سر سگ های خانگی بسیار شایان ستایش است، ما اغلب به این رفتار لبخند می زنیم یا هر بار که آن را انجام می دهند توجه مثبتی به حیوان نشان می دهیم. سگ های خانگی ما باهوش هستند و به سرعت متوجه می شوند که این رفتار شایان ستایش، پاداشی را که می خواهند برایشان به ارمغان می آورد.

تشخیص کلمات و کج کردن سر در سگ های خانگی

وقتی سگ کلمه یا فرمانی را تشخیص می دهد، ممکن است سر خود را کج کند. هر سگ لیستی از کلمات در ذهن خود دارد که واقعاً آنها را دوست دارد. آن‌ ها می ‌دانند که برخی از کلمات به پاداش ‌های مورد علاقه ‌شان منجر می‌ شوند و هر بار که گفته می ‌شوند به سرعت آن‌ ها را تشخیص می ‌دهند.

گاهی اوقات سگ های خانگی باهوش فقط سعی می کنند صاحب خود را بهتر درک کنند. در حالی که علل احتمالی زیادی در پشت رفتار کج کردن سر سگ خانگی وجود دارد، بسیاری از آن ها به سادگی تلاش می کنند تا صاحبان خود را بهتر درک کنند.

از آنجا که این رفتار نشان دهنده علاقه کلی آن ها به آنچه در اطراف خود می بینند و می شنوند، است، این رفتار می تواند به این معنی باشد که برخی از توله سگ های خانگی به سادگی باهوش تر از دیگران هستند. وقتی یک سگ خانگی در مورد محیط اطراف خود کنجکاو است و مشتاق یادگیری است، این نکته به این معنی است که آن ها بسیار باهوش هستند.

در حالی که هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد این توله سگ ها در واقع از سایر سگ های هم نوع خود باهوش تر هستند، با این حال این احتمال قابل ذکر است!

احساس درد در گوش

کج کردن سر ممکن است نشانه این باشد که حیوان خانگی شما در گوش خود احساس درد دارد. اگر تا به حال عفونت گوش را تجربه کرده اید، می دانید که چقدر می تواند دردناک باشد. عفونت گوش در سگ های خانگی بسیار شایع است و می تواند باعث بروز مجموعه ای از علائم ناراحت کننده شود.

رشد بیش از حد مخمر یا باکتری می تواند به سرعت به یک عفونت دردناک تبدیل و باعث شود سگ خانگی سر خود را به سمت گوش عفونی خم کند.

منبع
https://www.loveyourdog.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا