حیوانات خانگی کوچک

علت گاز گرفتن خوکچه هندی چیست؟

علت گاز گرفتن خوکچه هندی چیست؟

اگر به تازگی اولین خوکچه هندی خود را خریداری کرده اید و متوجه شده اید که ظاهرا شما یا اجسام داخل قفس را گاز می گیرد، شاید به دنبال پاسخ این سوال باشید که علت گاز گرفتن خوکچه هندی من چیست؟ چرا حیوان خانگی من این رفتار را از خود نشان می دهد و برای جلوگیری از آن چه کاری می توانم انجام دهم؟ برای اطلاع از شایع ترین علل گاز گرفتگی خوکچه هندی خود این مقاله را تا انتها بخوانید.

اولین چیزی که باید در مورد خوکچه هندی خود بدانید این است که گاز گرفتگی خوکچه هندی به شما آسیبی نمی رساند. یک نیش از خوکچه هندی به ندرت به پوست شما آسیب می رساند و بیشتر شبیه به نیش زدن حشرات است. این که یک خوکچه هندی به طور ناگهانی شروع به جویدن انگشتان شما کند، بسیار شگفت آور است. اما هیچ خطری وجود ندارد و این حیوانات خانگی برای کودکان کاملاً بی خطر هستند.

دلایل گاز گرفتن خوکچه هندی

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد این نوع رفتار در خوکچه هندی شما شود.

خوکچه هندی به طور طبیعی موجودی مطیع است. آنها دوستانه و به طور کلی راه نگهداری از آنها آسان است. اما هر خوکچه هندی ویژگی های شخصیتی خاص خود را دارد.

در حالی که هیچ کس مطمئن نیست که چرا همسترها یا حیوانات خانگی مانند خوکچه هندی شما یا وسایل داخل قفس را گاز می گیرند، اما برخی از علت های گاز گرفتن خوکچه های هندی، عبارتند از:

اکتشاف

علت گاز گرفتن خوکچه هندی چیست؟ | دام و پت

خوکچه هندی شما نوعی جوندگان است و مانند همه جوندگان، با جویدن (نوک زدن) چیزها بیشتر با محیط خود آشنا می شود. این حیوانات خانگی اغلب به اجسام جدیدی که در قفس آنها قرار می دهید نیش می زند. اما علت اصلی این کار آنها کنجکاوی و اکتشافات اطراف است. همچنین می تواند از این سیستم برای یادگیری مسیرهای پیچیده به غذا استفاده کند.

شما نمی توانید جلوی این رفتار را بگیرید زیرا نحوه، گاز گرفتن به منظور اکتشافات بیشتر، به منظور سازگاری آنها با محیط اطراف است. بهترین کار این است که هر چیزی سمی را بردارید و بگذارید آنها کاوش خود را انجام دهند. آنها به هیچ چیز آسیب نمی رسانند و هنگامی که اطراف خودشان را بشناسند دست از گاز گرفتن برمی دارند مگر اینکه چیز جدیدی را در قفس آنها قرار دهید.

بیشتر خوکچه های هندی حیوانات اجتماعی هستند. بنابراین داشتن دو عدد از آنها بهترین راه برای اطمینان از بهترین زمان گذراندن حیوانات خانگی است.

اگر متوجه شدید حیوان خانگی شما علائم تنهایی را نشان می دهد، برای مثال میله های منطقه زندگی خودش را گاز می گیرند. این بدان معناست که او به یک دوست نیاز دارد. در این شرایط اگر حیوان خانگی شما عقیم نشود، این نوع رفتارها بیشتر شایع است.

در این شرایط بهتر است فضای زیادی برای آنها در نظر گرفته شود.

استشمام بوی مواد غذایی

علت گاز گرفتن خوکچه هندی چیست؟ | دام و پت

اگر حیوان خانگی تان انگشتان شما را به طور مداوم گاز می گیرد، این احتمال وجود دارد که بوی غذای خاصی را از دست شما احساس می کند. خوکچه هندی عاشق میوه و سبزیجات است. اگر اخیراً مقداری از آنها را مصرف کرده اید، ممکن است حیوان خانگی تان آن را حس کرده و شروع به گاز گرفتن کند.

بهترین راه برای جلوگیری از اشتباه گرفتن خوکچه هندی با غذا این است که قبل از دست زدن به حیوان خانگی دستان خود را بشویید. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که بسیاری از صابون ها حاوی عطرهایی مانند یاس بنفش، شکوفه پرتقال و موارد دیگر هستند که می توانند حیوان خانگی شما را فریب دهند حتی فکر کنند که دستان شما غذا هستند و دست شما را گاز بزنند.

احساس ناراحتی

اگر خوکچه هندی شما نوزاد است یا فردی غریبه در حال دست زدن به آن است، به احتمال زیاد احساس ناراحتی می کند و به زمان نیاز دارد تا خود را با شرایط وفق دهد. در این میان، ممکن است برای یادگیری بیشتر و متقاعد کردن تان، شما را گاز بگیرند.

خوکچه شما برای شناسایی و سازگازی با شما نیاز به زمان دارد. اگر نوزاد است یا یکی از اعضای خانواده می خواهد به آنها دست بزند، زمان نگهداری را به یک یا دو دقیقه محدود کنید. اما این کار را چند بار در روز انجام دهید تا حیوان خانگی بتواند در فواصل کوتاه به شما عادت کند. کاهش تعاملات با غریبه ها به حیوان خانگی شما کمک می کند که در خانه احساس امنیت و آرامش بیشتری داشته باشد.

نیاز به استحمام کردن

اگر اغلب با حیوان خانگی خود برخورد می کنید و شما را می شناسد، اما ناگهان شروع به گاز گرفتن شما کرد، این نشان می دهد که حیوان خانگی شما نیاز به حمام کردن دارد. خوکچه هندی شما سعی دارد به شما هشدار دهد كه باید آن را استحمام کنید. یادگیری این سیگنال بسیار مهم است.

ترس

علت گاز گرفتن خوکچه هندی چیست؟ | دام و پت

یکی از جدی ترین دلایلی که خوکچه هندی شما ممکن است شما را گاز بگیرد ترس است. ترس عامل مهمی است که بر رفتار همه حیوانات تأثیر می گذارد. بنابراین، مطمئن شوید هیچ دلیلی برای ترسیدن حیوان شما وجود ندارد. چندین چیز وجود دارد که ممکن است حیوان خانگی شما را بترساند.

بیشتر اوقات، بوی سایر حیوانات خانگی، به خصوص گربه ها و سگ ها می تواند باعث ترس شود. اگر قبل از دست زدن به خوکچه هندی خود با گربه یا سگ تماس داشته اید، ممکن است به دلیل بوی ماندگار این حیوانات طبیعی شکارچی نگران کننده باشد. در این شرایط خوکچه ممکن است برای دفاع از خود یا فرار شما را گاز بگیرد.

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث ایجاد یک رفتار عصبی شود که منجر به گاز گرفتن می شود یک محیط پر سر و صدا است. یا اگر حیوانات خانگی دیگری دارید، خوکچه هندی شما ممکن است توسط آنها احساس خطر کند.

در بیشتر این موارد، شما نیازی به آموزش خوکچه هندی خود ندارید. بلکه اقدامات احتیاطی را انجام داده و علل احتمالی ترس را محدود یا از بین ببرید.

یکی دیگر از علت ترسیدن حیوانات خانگی کوچک شما این است که یک فرد غریبه تلاش کند خوکچه هندی را از یکی از گوشه ها از قفس خارج کند. وقتی دستان یک غریبه به سمت آنها برود عقب نشینی می کند.

بهترین راه برای اطمینان از ترس خوکچه هندی از شما این است که به او محبت کنید و مهربان باشید. با رعایت این موارد به آنها اطلاع دهید که می توانند به شما اعتماد کنند.

دستان خود را بشویید، از چسباندن انگشتان خود به داخل قفس آنها خودداری کنید. به تمام مواردی که در بالا به آن پرداختیم فکر کنید تا مطمئن شوید دلیل رفتار حیوان خانگی خود را می دانید.

احساس ناخوشی

اگر سالهاست که از خوکچه هندی خود نگهداری می کنید و مطمئن هستید که حیوان خانگی شما به تازگی شروع به گاز گرفتن کرده، ممکن است حیوان خانگی شما احساس خوبی نداشته باشد. گاز گرفتن در اکثر مواقع یک راه اصلی ارتباطی است. اما می تواند نشان دهنده و علائم بیماری هم باشد.

در این شرایط بهتر است از یک دامپزشک برای رفع مشکل گازگرفتگی حیوان خانگی خود مشاوره بگیرید. دامپزشک شما می تواند برخی آزمایش ها را انجام دهد و به سرعت به شما بگوید حیوان خانگی کوچک شما چه مشکلی دارد. بنابراین می توانید از بروز عوارض جانبی جدی تر پیشگیری کنید.

آیا می توانید به خوکچه هندی آموزش دهید که گاز نگیرد؟

علت گاز گرفتن خوکچه هندی چیست؟ | دام و پت

بله، شما می توانید خوکچه هندی خود را طوری تربیت کنید که شما را نیش نزند. به آنها یاد دهید نیازی نیست که از شما بترسد. بنابراین اگر آنها تازه وارد خانه شما شده اند ممکن است کمی از طرف شما احساس خطر کنند. به آنها غذا بدهید، با آنها صحبت کنید و اجازه دهید با شما ارتباط برقرار کنند و سازگار شوند.

آیا خوکچه هندی واقعا گاز می گیرد؟

خوکچه هندی، اگرچه به ندرت، ممکن است شما را گاز بگیرد. روند آموزش برای پیشگیری از آن نسبتاً ساده است. اگر به آنها بفهمانید که شما یک دوست هستید و بعد به آنها خوراکی بدهید. آنها را متقاعد می شوند که احتمالاً نباید انگشتان شما را گاز بگیرند. ابتدا، باید مطمئن شوید که خوکچه هندی شما در واقع از دندان های خود استفاده می کند. چون در اکثر مواقع خوکچه های هندی از دهان خود برای گاز گرفتن استفاده می کنند. اما وقتی دندان ها درگیر می شوند و شدیدتر شما را گاز می گیرند، ممکن است حیوان خانگی شما چیزی را به شما بگوید.

خوکچه هندی به ندرت گاز می گیرد. اگر آنها گاز می گیرند، باید روند برخورد با آنها و نگهداری از حیوان خانگی خود را بررسی کنید. خوکچه هندی معمولاً فقط از ترس یا استرس گاز می گیرد.

سخن آخر

محتمل ترین علت گاز گرفتگی حیوان خانگی شما این است که به سادگی در حال کاوش در محیط خود و یادگیری نحوه رفت و آمد است. گاز گرفتگی خوکچه هندی به شما آسیبی نمی رساند و نباید از آن بترسید. حیوان خانگی شما سعی می کند تا با شما ارتباط برقرار کرده و حتی زمان نیاز به استفاده از حمام را به شما اطلاع دهد.

منابع: https://petkeen.com/reasons-guinea-pigs-bite-how-to-stop-it/

https://hutchandcage.com/do-guinea-pigs-bite/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا