حیوانات خانگی کوچک

علت غذا نخوردن خوکچه هندی چیست؟

چرا خوکچه هندی من غذا نمی خورد؟

علت غذا نخوردن خوکچه هندی به موارد زیادی بستگی دارد که برخی از علت بی اشتهایی حیوان کوچک خانگی شما ممکن است نگران کننده باشد. خوکچه های هندی باید همیشه چیزی بخورند تا سیستم گوارش خود را فعال نگه دارند. اگر خوکچه های هندی رژیم غذایی معمول و همیشگی خود را نمی خورند، این اتفاق می تواند نگرانی عمده ای برای صاحبان آن ها ایجاد کند. بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی اغلب از دامپزشکان می پرسند “چرا خوکچه هندی من غذا نمی خورد؟ باید چکار کنم؟” بنابراین، در این مقاله، نکاتی‌ را که باید بدانید، را ذکر کرده ایم.

اگر خوکچه هندی میزان غذای همیشگی خود را نمی خورد، این به وضوح نشان می دهد که مشکلی در سلامتی آن وجود دارد. این اختلال می تواند یک بیماری مهم مانند ایست گوارشی، عفونت تنفسی و غیره یا استرس شدید باشد. برخی از علل دیگر توقف غذا خوردن، شامل نوسانات دما و تغییر در رژیم غذایی است.

رژیم غذایی مناسب خوکچه هندی شامل مقدار نا محدودی یونجه، یک فنجان سبزیجات تازه، یک وعده کوچک غذای آماده و برخی از غذاهای مخصوص است. اگر خوکچه هندی غذای خود را نمی خورد، همین امر می تواند بر حرکت روده نیز تأثیر بگذارد.

اگر خوکچه هندی شما به مدت 12-24 ساعت غذای خود را نمی خورد، در این صورت وضعیت سلامتی آن ها در کوتاه ترین زمان ممکن است بد شود. در چنین شرایطی، آن ها مشکلات گوارشی شدیدی را تجربه خواهند کرد. به همین‌ دلیل بلافاصله به کمک یک دامپزشک حرفه ای نیاز خواهند داشت.

معنای غذا نخوردن خوکچه هندی چیست؟

علت غذا نخوردن خوکچه هندی چیست؟ | دام و پت

اگر خوکچه هندی رژیم غذایی معمول خود را نمی خورد، پس این بدان معناست که مشکلی پیش آمده است. این مشکل، می تواند یک ضربه روانی یا جسمی باشد. باید برای یافتن یک راه حل مناسب، باید در اسرع وقت به دنبال علت اصلی ایجاد کننده مشکل باشید. علل زیادی می توانند منجر به از دست دادن اشتها در خوکچه های هندی شوند.

با وجود اینکه برخی از این مشکلات را می توان در خانه حل کرد، اما برخی دیگر از این اختلالات، نیاز به مراقبت های دامپزشکی دارند.

برخی از علل شایع غذا نخوردن خوکچه های هندی، عبارت اند از:

مشکلات دندانی

مشکلات دندانی یکی از شایع ترین اختلالات در میان خوکچه های هندی است که توانایی خوردن و آشامیدن آنها را مختل می کند. مولرهای خوکچه هندی عموماً به سمت داخل رشد می کنند و در صورت بزرگ شدن می توانند به لثه ها و چانه آنها آسیب برسانند. بنابراین خوردن هر نوع غذایی را برای آن ها مشکل می کند.

استرس

استرس یکی دیگر از عوامل مهمی است که بر رژیم غذایی خوکچه هندی شما تأثیر می گذارد. اگر خوکچه هندی شما دچار استرس شود، بیشتر پنهان می شود و اشتهای خود را نیز از دست می دهد. برخی از علل شایع استرس عبارت اند از:

 • سر و صداهای بلند
 • شکارچیان و غیره

تغییر در رژیم غذایی

اگر اخیراً مارک یا نوع یونجه، غذاهای آماده یا خوراکی های دیگر خوکچه هندی تان را تغییر داده اید، این موضوع می تواند یکی از عوامل موثر بر رژیم غذایی خوکچه هندی شما باشد. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که غذاهایی‌ را که یک خوکچه هندی دوست دارد، ممکن است خوکچه هندی دیگر، دوست نداشته باشد. بنابراین باید علایق غذایی حیوان خانگی تان را بشناسید.

مشکلات گوارشی

مشکلات  گوارشی مانند یبوست، ایست گوارشی و غیره می توانند بر مصرف غذای خوکچه هندی شما تأثیر بگذارند. این اختلالات می توانند حرکت روده را کند کرده و منجر به از دست دادن اشتها در خوکچه هندی شوند.

اسهال در خوکچه هندی چه علائمی دارد؟

عفونت های تنفسی

ابتلا به انواع عفونت های تنفسی، یکی دیگر از علل اصلی است که می توانند رژیم غذایی خوکچه هندی شما را مختل کنند. ابتلا به عفونت های تنفسی، می تواند منجر به ایجاد دشواری در تنفس شود. علاوه بر این، در برخی موارد، راه بینی خوکچه هندی مسدود می شود و هیچ راه دیگری جز تنفس از دهان، بری آن ها باقی نمی گذارد.

نوسانات دما

علت غذا نخوردن خوکچه هندی چیست؟ | دام و پت

همچنین، نوسانات  دمایی، می توانند بر رژیم غذایی خوکچه هندی شما تأثیر بگذارند. اگر دما از 25 درجه سانتیگراد فراتر رود، خوکچه هندی می تواند مضطرب و پرخاشگر شود. بنابراین، مطمئن شوید که دمای محیط زندگی خوکچه هندی شما به خوبی در محدوده مناسب، حفظ شده است.

عمل های جراحی مختلف

روش های درمانی جراحی می توانند برای خوکچه هندی شما دردناک باشند. خوکچه هندی شما ممکن است چند روز پس از جراحی های مختلف، درد را تجربه کند. حتی جراحی جزئی ممکن است آن ها را تحت فشار روانی قرار داده و بر میزان مصرف غذای آن ها تأثیر بگذارد. در صورت بروز چنین اتفاقی حتماً با یک دامپزشک مشورت کنید.

کم آبی

کم آبی بدن، می تواند منجر به از دست دادن اشتها در خوکچه هندی شود. در بسیاری از موارد دیده شده است که نازل بطری آب، آب را به طور دقیق پخش نمی کند و در نتیجه باعث بروز کم آبی در خوکچه هندی می شود. گاهی اوقات مخلوط کردن داروها یا قطره های ویتامین C در آب مصرفی خوکچه هندی، می تواند طعم آب خوکچه هندی را تغییر دهد.

بنابراین خوکچه هندی دیگر مایل به نوشیدن آن آب نخواهد بود. این اتفاق می تواند منجر به بروز کم آبی بدن و از دست دادن اشتها در خوکچه هندی شود. اگر خوکچه هندی غذای روزانه و موردنیاز خود را نمی خورد، پس باید فوراً به وضعیت سلامتی این حیوان توجه کنیم.

تشخیص علت غذا نخوردن خوکچه هندی

 

علت غذا نخوردن خوکچه هندی چیست؟ | دام و پت

شما همچنین باید مراقب علائم باشید و تا آنجا که می توانید درباره وضعیت خوکچه هندی تان اطلاعات جمع آوری کنید تا به دامپزشک اجازه دهید به سرعت بتواند شرایط خوکچه هندی خانگی تان را بررسی کند. هرچه اطلاعات بیشتر و دقیق تری از شرایط سلامتی خوکچه هندی تان، به دامپزشک بدهید، تشخیص او دقیق تر خواهد بود‌.

تشخیص دقیق تر، علاوه بر کمک به انتخاب روش درمانی مناسب، باعث افزایش احتمال موفقیت درمان خواهد شد.

علاوه براین، اگر خوکچه هندی تان، به جز غذا نخوردن، هیچ حرکتی نمی کند، پس باید فورا به فکر مراقبت های دامپزشکی باشید. این شرایط می تواند نشان دهنده وجود یک مشکل جدی، مانند مشکلات دندانی، بیماری کبد یا کلیه، یا چیزی حتی مهمتر از این مشکلات، باشد.

در چنین شرایطی، اغلب به نظر می رسد که آن ها ضعیف بوده و به دلیل عدم تغذیه کافی و دریافت مواد مغذی، قادر به حرکت نیستند. بنابراین، باید مطمئن شوید که آن ها را بلافاصله نزد یک دامپزشک ببرید. دامپزشک ممکن است از شما آزمایش خون و رادیوگرافی را، برای حیوان خانگی تان، بخواهد.

آیا خوکچه هندی می تواند استفراغ کند؟

درمان غذا نخوردن خوکچه هندی

علت غذا نخوردن خوکچه هندی چیست؟ | دام و پت

درمان غذا نخوردن در خوکچه هندی، می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • غذا خوردن به روشی دیگر
 • تجویز آنتی بیوتیک های مختلف
 • انجام مراقبت های ویژه برای چند روز

و در همین حین (تا زمانی که دامپزشک در دسترس نباشد)، می توانید خوکچه هندی خود را تشویق کنید تا مقداری آب بنوشد و به آن ها غذا یا مراقبت های اساسی ارائه دهید تا سیستم گوارشی آن ها تا جایی که ممکن است، به فعالیت خود ادامه دهد. شما نباید اجازه دهید حرکت روده آن ها به طور کامل متوقف شود. زیرا نتایج چنین شرایطی می تواند فاجعه بار باشد.

اگر خوکچه هندی شما غذا نمی خورد یا مدفوع نمی كند، این شرایط به وضوح نشان می دهد كه انسداد ناشی از مدفوع در روده آنها وجود دارد. همچنین ممکن است که حركات روده آن ها كاهش یافته باشد. علل احتمالی زیادی می توانند باعث بروز اشکالات اساسی در عملکرد طبیعی دستگاه گوارشی خوکچه هندی شوند.

تغییر مکرر رژیم غذایی، رژیم غذایی نامناسب یا برخی دیگر از مسائل بهداشتی مانند GI Stasis می توانند علت احتمالی بروز این اختلالات باشند. شما باید خوکچه هندی خود را وزن کنید تا ببینید آیا وزن آن ها کاهش پیدا کرده است یا نه. در چنین شرایطی، انتقال سریع آن ها به دامپزشک ضروری است.

دامپزشک شما باید به کمک برخی از آزمایش ها، مانند تصویربرداری اشعه ایکس، علت احتمالی ایجاد انسداد را پیدا کرده و بر اساس این تشخیص، آن را درمان کند.

روش های درمانی معمول این اختلال، شامل موارد زیر است:
 • مراقبت های ویژه
 • رانیتیدین و متاکام هر 24 ساعت
 • Buprenexو Reglanهر 12 ساعت

هنگامی که اشتها و شرایط معده خوکچه هندی عادی می شود، باید مصرف سیزاپراید و ملوکسیکام را به صورت خوراکی انجام دهید. همچنین، شما باید تا زمان بهبودی کامل خوکچه هندی تان، تمام مراقبت های ویژه مورد نیاز برای رفع این مشکل را انجام دهید.

خوکچه هندی بدون غذا نمی تواند زنده بماند. بنابراین، در صورت نخوردن غذا، انجام اقدامات فوری ضروری است. هرگز سعی نکنید چنین شرایط دامپزشکی را در خانه درمان کنید. زیرا می تواند برای خوکچه هندی شما مضر و حتی کشنده باشد.

همچنین، باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر به تازگی یک خوکچه هندی جدید خریداری کرده اید یا خوکچه هندی خود را از جای قبلی به مکان دیگر منتقل کرده اید که برای آنها کاملاً جدید است، به احتمال زیاد آن ها ترسیده و احساس ناامنی می کنند.

ترس و اضطراب می تواند عامل مهمی باشد که بر رژیم غذایی خوکچه هندی تان تأثیر می گذارد. اگر با خوکچه هندی خود رابطه خوبی دارید، سعی کنید با نوازش آنها را آرام کرده و غذای مورد علاقه شان را به آن ها بدهید. اگر به تازگی یک خانه خوکچه هندی خریده اید، تعدادی مکان مخفی برای آنها در نظر بگیرید. همچنین در کنار آنها نشسته و مدتی با آنها صحبت کنید. این کار باید آنها را آرام و تشویق به بیرون آمدن، گشت و گذار و خوردن غذای خود کند.

به طور کلی، با گذشت زمان و عادت کردن خوکچه هندی به شرایط جدید، معمولا مشکلات تغذیه ای این حیوان حل خواهد شد. اگر اختلالات تغذیه ای خوکچه هندی تان ادامه پیدا کرد، با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید.

تغذیه خوکچه هندی با ویتامین C

سخن آخر

در صورت ایجاد کم اشتهایی یا توقف غذا خوردن در خوکچه هندی، به هیچ عنوان نباید منتظر این بمانید که حیوان خانگی‌ تان، به طور خود به خود بهبود پیدا کند. زیرا ممکن است در مدت زمان کوتاهی، مشکلات خفیف خوکچه هندی، تبدیل به مشکلات جدی و شدید شود.

اگر روش های درمانی موردنیاز به موقع انجام نشود، خوکچه هندی شما ممکن است از مشکلات جدی و شدیدی، از جمله نارسایی اندام ها و ایست گوارشی رنج ببرد. اگر متوجه شدید که خوکچه هندی شما چند ساعت است که هیچ غذایی نخورده است، سعی کنید به رفتار و حرکات حیوان خانگی تان توجه کنید.

آیا آن ها ظاهر بیمارگونه دارند؟ درد می کشند؟ آیا دفع ادرار و مدفوع آن ها طبیعی است؟ آیا خوکچه هندی شما استرس دارد؟ سعی کنید خوکچه هندی خود را آرام کرده و هرگونه عامل استرس زا را از محیط زندگی حیوان خانگی تان دور کنید. همچنین می توانید با سرنگ به آن ها غذا بدهید تا ببینید آیا این روش به غذا خوردن آن ها کمک می کند یا نه.

اگر خوکچه هندی شما، ظرف چند ساعت غذا خوردن را شروع نکرد، باید فوراً آن را نزد دامپزشک ببرید. سلامتی خوکچه هندی می تواند خیلی سریع، و فقط با گذشتن شش ساعت، از بین برود. بنابراین، مطمئن شوید که آنها را سریع به یک کلینیک دامپزشک می برید.

منبع:

https://guineapig101.com/guinea-pig-not-eating/

نوشته های مشابه

6 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید و وقت بخیر
  من ب مدت یک سال هست ک یک خوکچه هندی دارم
  چند روز قبل برای اینکه از تنهایی در بیاد ، یک خوکچه هندی دیگه خریدم و هر دو رو در یک قفس گذاشتم
  خوکچه جدید از نظر سلامت ، کاملا سالمه
  با هم کنار اومدند و با هم شوخی با سر غذا بحث می‌کردن ولی بعد یکی دو روز خوکچه اولی من بی حال شد و دیگه غذا نمی‌خوره ، نه ورجه وورجه می‌کنه نه گاز میگیره
  میشه لطف کنید بگید مشکلش چیه
  خیلی نگرانشم

  1. باسلام اطلاعات بیشتری نیاز هستش آیا تغییری در غذا دادن داشتین؟ نوع غذا یا جیره عوض شده؟

 2. سلام حال خوکچم اصلا خوب نیست
  دو روز که غذا نمی‌خوره بیحاله و رنگ لباش تیره شده
  اصلاً شیطنت نمیکنه زیادب آرومه نگرانشم نمیدونم باید چیکار کنم

  1. باسلام
   آیا میتونید اطلاعات بیشتری رو دراختیار ما قرار بدید؟ آیا تغییری در غذا دادن داشتین؟

 3. با سلام دوتا خوکچه هندی داریم یکشون دو روزه غذا نمیخوره یه گوشه میشینه غذاشون عوض نشده اگه حمام ببرم براش خوبه؟ چیکار کنم دسترسی به دامپزشک ندارم

  1. باسلام از قطره ی مولتی ویتامین ویواکید استفاده بشه فعلا حمام نبرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا