حیوانات خانگی کوچک

علت عطسه زیاد خرگوش چیست؟

خرگوش خانگی شما ممکن است علائمی شبیه به “سرماخوردگی” داشته باشد. آبریزش بینی و چشم (ترشحات بینی و چشمی) دارد و مدام عطسه می کند. با این حال، خرگوش شما سرما نخورده است زیرا سرماخوردگی انسان برای خرگوش ها مسری نیست. پس چرا خرگوش شما مدام عطسه می کند؟ علت عطسه زیاد خرگوش چیست؟

اگر خرگوش شما ترشحات شفافی تولید می کند، دچار عفونت تنفسی فوقانی به نام اسنافل است. اسنافل را می توان از طریق “تست حساسیت” تشخیص داد، که شامل ارسال مقداری از ترشحات بینی به آزمایشگاه برای آزمایش است. پس از شناسایی گونه های باکتریایی، بیماری را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد. اگر خرگوش شما عطسه خشک می کند، حساسیت، رشد بیش از حد دندان ها یا سوزش بینی دارد. این محرک باید حذف یا درمان شود. اگر خرگوش شما عطسه می کند و ترشحات سفیدی تولید می کند، باید همیشه توسط دامپزشک معاینه شود. اگر خرگوش شما عطسه خشک دارد، آلرژی یا تحریک بینی محتمل ترین تشخیص پزشکی است. قبل از از بین رفتن علائم، باید علت عطسه و تحریک را از دهان، بینی یا محیط زندگی خرگوش خود حذف کنید.

چرا خرگوش ها عطسه می کنند؟

به طور خلاصه، عطسه خرگوش دارای این دلایل پزشکی است:

 • عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، مانند اسنافل (رینیت)
 • یک واکنش آلرژیک به چیزی در محیط خرگوش شما
 • چیزی در بینی خرگوش شما گیر کرده و در نتیجه بینی را تحریک می کند.
 • دندان های خرگوش شما بیش از حد رشد کرده است و ریشه آن بینی را قلقلک می دهد.

آیا خرگوش ها سکسکه می کنند؟

عطسه خرگوش همراه با ترشح

علت عطسه زیاد خرگوش چیست؟ | دام و پت

گاهی اوقات، خرگوش ها هنگام عطسه، ترشحات شفاف و سفید رنگی (مخاط) ترشح می کنند. عطسه خرگوش همراه با ترشح به دلیل عفونت تنفسی خواهد بود. متداول ترین توضیح، اسنافل است که به خاطر صدایی که در خرگوش ایجاد می کند، نامگذاری شده است. علائم متداول خروپف در خرگوش عبارتند از:

 • کج کردن سر به یک طرف
 • بی حالی و خواب طولانی تر
 • زخم روی پوست و لکه های طاس
 • ترشحات از چشم و بینی که منجر به عطسه های مرطوب می شود.
 • خز چرب و مات شده. این اغلب نتیجه مالش مخاط ترشح شده توسط خرگوش بر روی خود است.

یک خرگوش بالغ سالم ممکن است به خودی خود پس از اسنافل بهبود یابد، اما همچنان باید به دنبال درمان پزشکی باشید. با این حال، خرگوش های آسیب پذیر همیشه به کمک فوری دامپزشک نیاز دارند.

چه چیزی باعث عفونت دستگاه تنفسی فوقانی در خرگوش می شود؟

سودوموناس آئروژینوزا، پاستورلا مولتوسیدا، بوردتلا برونشیسپتیکا، استافیلوکوکوس اورئوس و انواع دیگر باکتری ها می توانند باعث ایجاد انفس (پاستورلوزیس) شوند. پاستورلا مولتوسیدا تقریباً در هر خرگوش وجود دارد. این باکتری معمولاً نهفته است، اما گاهی اوقات می تواند خرگوش را بیمار کند. با توجه به کالج دامپزشکی و علوم بیومدیکال (CVM) در تگزاس A&M ، استرس شایع ترین دلیل برای خفگی و سایر بیماری های تنفسی است. مطمئن شوید که خرگوش شما یک برنامه روزانه قابل اعتماد دارد و مطمئن شوید که به طور منظم ورزش می کند . کلبه خرگوش خود را بهداشتی و دارای تهویه مناسب نگه دارید تا احساس رضایت و آرامش کند. اسنافل بسیار مسری است. بنابراین، حتی یک خرگوش خوشحال و راضی نیز می‌تواند از طریق تماس فیزیکی با باکتری‌ها بیمار شود. خرگوش بیمار را تا بهبودی قرنطینه کنید.

خرگوش ها چقدر می شنوند؟

آیا اسنافل برای خرگوش ها خطرناک است؟

خرگوش‌های خیلی جوان یا پیر و آنهایی که مشکلات سلامتی دیگری دارند، بیشتر در معرض آسیب هستند. آنها به احتمال زیاد به شرایط شدیدتری مانند ذات الریه مبتلا می شوند، بنابراین درمان سریع و طولانی مدت ضروری است. اگر شما یک خرگوش بالغ سالم دارید، پیش آگهی اسنافل واقعاً راحت است. اگر خرگوش گرم بماند و به خوبی هیدراته شود و درمان به شکل آنتی بیوتیک انجام شود، اسنافل به تدریج برطرف می شود.

نحوه درمان اسنافل در خرگوش

علت عطسه زیاد خرگوش چیست؟ | دام و پت

پس از انجام آزمایشات آزمایشگاهی، دامپزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. درمان باید چند روز پس از کاهش علائم قابل مشاهده (خس خس سینه، آبریزش بینی و چشم) ادامه یابد. آزمایشگاه های دامپزشکی پان امریکن واکسنی به نام BunnyVac بر علیه اسنافل ساختند. خرگوش هایی با زندگی بدون استرس که در یک کلبه تمیز نگهداری می شوند کمترین احتمال ابتلا به این بیماری را دارند.

آیا اسنافل خرگوش برای انسان مسری است؟

اسنافل آنطور که شما فکر می کنید برای انسان مسری نیست. اگر با خرگوش مبتلا به اسنافل در تماس باشید، دچار سرماخوردگی نمی شوید. با وجود این، پاستورلا نوعی باکتری مشترک بین انسان و دام است. در حالی که این نادر است، خرگوش مبتلا به اسنافل ممکن است خون گرم باشد. هنگام دست زدن به یک خرگوش مریض، دستکش و آستین بلند توصیه می شود. قرار گرفتن در معرض باکتری پاستورلا منجر به درد و التهاب در اطراف محل زخم می شود. همچنین در صورت عدم درمان می تواند باعث عفونت های تنفسی شود و حتی با مننژیت مرتبط است. اگر خرگوش شما را گاز زد، بلافاصله زخم را با صابون آنتی باکتریال بشویید.

انواع آلرژی در خرگوش ها را بشناسید.

عطسه خرگوش بدون ترشح

علت عطسه زیاد خرگوش چیست؟ | دام و پت

اگر خرگوش شما عطسه بدون ترشح می کند، کمتر نگران کننده است. با این حال، این عطسه برای خرگوش شما آزاردهنده خواهد بود. اگر برای مدت طولانی عطسه خرگوش نادیده گرفته شود، ممکن است علت عطسه بدتر شود. شما باید به دنبال تشخیص علت عطسه باشید.

چه چیزی باعث ایجاد واکنش آلرژیک در خرگوش می شود؟

عطسه خشک یکی از علائم شایع آلرژی است. آلرژی منجر به عطسه می شود و سپس عطسه خرگوش طبق معمول ادامه می یابد. باید بررسی کنید که چه چیزی باعث واکنش آلرژیک می شود و محرک را حذف کنید. هیچ محدودیتی برای حساسیت خرگوش وجود ندارد. واکنش‌های غذایی، و واکنش‌ها به کاسه‌های آب و غذای پلاستیکی رایج هستند. بسیاری از خرگوش ها نیز نسبت به یونجه گرد و غبار واکنش منفی نشان می دهند. در نظر بگیرید که کدام نوع غذا به رژیم غذایی خرگوش شما اضافه شده است. آنها را یکی یکی حذف کنید و ببینید خرگوش شما چگونه عکس العمل نشان می دهد.

خرگوش ها همچنین ممکن است به محیط خود حساس باشند. اگر خرگوش شما فقط هنگام تماس با شما عطسه می کند، ممکن است به عطر یا ادکلن شما یا حتی پارچه لباس شما حساسیت داشته باشد. توجه داشته باشید که برخی از خرگوش ها به علف و گرده آلرژی دارند. اگر خرگوش شما در فضای باز مشغول بازی است، ممکن است دچار عطسه ناشی از وجود علف و گرد و غبار شود. اگر خرگوش شما فقط عطسه های خشک دارد، عطسه های خشک آزاردهنده است اما خطرناک نیست. آلرژن را حذف کنید تا عطسه متوقف شود.

چه چیزی می تواند بینی خرگوش را تحریک کند؟

تعدادی از اجسام خارجی می توانند بینی خرگوش را قلقلک داده و منجر به عطسه شوند. این یکی از دلایلی است که خرگوش ها بینی خود را تکان می دهند .اگر خرگوش از گلوله تغذیه می کند، محتویات گلوله را بررسی کنید. آیا به پایین نزدیک هستید؟ احتمالا ظرف غذای خرگوش را پر از گرد و غبار شده است. این گرد و غبار مضر و سمی نیست، اما در صورت استنشاق خرگوش عطسه می کند. قبل از خوردن غذا گرد و غبار را از بین ببرید کنید.

روش دیگر، یک ظرف غذای تمیز و بدون گرد و غبار و یونجه بدون کپک تهیه کنید. کپک می تواند خرگوش ها را بیمار کند. بررسی کنید که چیزی در بینی خرگوش شما گیر نکرده باشد. اگر خرگوش ها توسط یونجه احاطه می شوند یونجه می تواند سوراخ های بینی آنها را قلقلک دهد. آنها حتی ممکن است یک تکه کوچک زباله را از روی زمین استنشاق کنند.

چگونه خرگوش را تنبیه کنیم؟

عطسه خرگوش و بینی خیس

علت عطسه زیاد خرگوش چیست؟ | دام و پت

اگر مشکوک هستید که چیزی در بینی گیر کرده است، از یک چراغ قوه کوچک برای بررسی استفاده کنید. اگر جسم خارجی دیدید، آن را با موچین بردارید. دندان های خرگوش خود را چک کنید. رشد دندان های خرگوش هرگز متوقف نمی شود و از طریق جویدن مداوم سوهان کشیده می شود. عدم انجام این کار به این معنی است که دندان ها بیش از حد رشد می کنند و به طور بالقوه بینی را تحریک می کنند.

چگونه بفهمم که دندان های خرگوش من خیلی بلند است؟

شما باید اشتهای خرگوش خود را کنترل کنید. اگر به نظر می رسد خرگوش شما به غذا خوردن بی علاقه است، اغلب به دلیل درد دندان است. انگشت خود را روی لثه های خرگوش خود بکشید. اگر روی دندان احساس برآمدگی کردید، نشان دهنده رشد بیش از حد دندان ها است. همچنین مراقب آبریزش چشم در کنار عطسه باشید، زیرا رشد بیش از حد ریشه های دندان می تواند مجاری اشک را مسدود کند. فقط عکس‌برداری با اشعه ایکس می‌تواند تأیید کند که آیا خرگوش شما با دندان‌هایش مشکل دارد یا خیر. اگر داندان خرگوش مشکل داشته باشد، نیاز به درمان دارد. درمان شامل قرار دادن بیهوش کردن خرگوش و کوتاه کردن دندان ها با ابزار برقی است.

چگونه می توان از عطسه خشک خرگوش جلوگیری کرد؟

اگر خرگوش شما دائماً خشک عطسه می کند، باید یک روند تدریجی حذف محرک را انجام دهید. خرگوش به چیزی حساسیت دارد، حتی اگر واضح نباشد. سعی کنید خرگوش خود را با بستر پرورش دهید و خانه خرگوش خود را بیشتر تمیز کنید. آمونیاک موجود در ادرار خرگوش می تواند در بستر تجمع یابد. آمونیاک موجود در ادرار خرگوش به نوبه خود می تواند باعث عطسه خرگوش شود. اگر آمونیاک را از کلبه خرگوش خود حذف کنید، ممکن است بتوانید جلوی عطسه را بگیرید. محل کلبه خرگوش خود را بررسی کنید. مطمئن شوید که خرگوش شما تهویه کافی دارد.

بدون جریان هوای کافی، خرگوش شما گرد و غبار، دود، کپک، شوره و سایر محرک های محیطی را تنفس می کند. اگر این روش ها هم کمکی نکرد، با دقت بیشتری به رژیم غذایی خرگوش خود نگاه کنید. وقت آن است که آن گلوله های حاوی گرد و غبار را کنار بگذارید (یا به سراغ یک مارک بهتر بروید). یونجه با کیفیت بالا برای تغذیه و سلامت خرگوش بالغ کافی است. اگر خرگوش شما عطسه می کند، آبریزش چشم دارد و مخاط سفیدی تولید می کند، احتمالاً دارای عفونت تنفسی است. اگر خرگوش شما عطسه خشک دارد، ممکن است به دلیل حساسیت، محرک بینی یا مشکل دندانی باشد.

آیا خرگوش نوازش کردن را دوست دارد؟

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/rabbit-sneezing-a-lot/

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید من خرگوشم تا دیروز خوب بود دیروز یهو ظهر متوجه شدم موهای اطراف بینیش ریخته پشت گردنش و گوشاشم کم پشت شدن
  از دهنش آب میاد و اینکه اصلا غذا نمیخوره عطسه اش چندوقته زیاد شده
  و اینکه دستاش لابه لای ناخناش انگاری یکم قرمزه ممنون میشم راهنمایی کنید چندهفته پیش یکسالش شد

  1. سلام دوست عزیز، خرگوش شما نیاز به درمان دارویی منظم دارد. بهتر هست از برنامه پزشکت از بخش دامپزشکی مشاوره بگیرید. دکتر یاسین باقری

   1. سلام و وقت بخیر، زمانی که به خرگوشم پماد میزنم با لیس زدن دست و پاش میخاد پماد رو تمیز کنه، ایا اون پماد وارد معده ش میشه یا… ؟ میخوام بدونم آیا براش مضره و اونو میخوره یا اینکه با لیس زدن فقط پاک میکنه بدنشو؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا