حیوانات خانگی کوچک

علت زیاد غذا خوردن خرگوش چیست؟

علت زیاد غذا خوردن خرگوش چیست؟

علت زیاد غذا خوردن خرگوش خود را شناسایی کنید. زیاد غذا خوردن خرگوش می تواند باعث چاقی و مشکلات گوارشی شده که ممکن است منجر به مرگ آنها شود. خرگوش ها دوست دارند زیاد غذا بخورند و این باعث نگرانی صاحبان آنها می شود که خرگوش حیوان خانگی آنها ممکن است به دلیل پرخوری بیش از حد بمیرد. از آنجا که خرگوش ها گیاه خوار هستند، بیشتر اوقات خود را در جستجوی علوفه و چرا می گذرانند. بنابراین، روزانه باید مقدار نامحدودی یونجه چمن و یک مشت کوچک سبزیجات به خرگوش ها داده شود.

خرگوش ها سیستم هضم حساسی دارند. پرخوری می تواند باعث چاقی و مشکلات گوارشی شده که ممکن است منجر به مرگ آنها شود. رژیم غذایی خرگوش باید شامل 85٪ یونجه چمن، مانند یونجه علفزار، تیموتی یا باغی باشد. بقیه رژیم غذایی آنها باید سبزیجات، میوه و گلوله های تازه تهیه شودد. اگر فرصتی به خرگوش ها داده شود، پرخوری می کنند.

آیا زیاد غذا خوردن خرگوش مشکلی را ایجاد می کند؟

خرگوش ها چرا دهنده های طبیعی هستند. اگر فرصتی برای این کار داشته باشند، همیشه پرخوری می کنند. در صورتی که به آنها اجازه داده شود، ممکن است غذاهای پر کالری را انتخاب کرده و مصرف غذاهای مناسب را کنار بگذارند. خرگوش ها برای تأمین معاش در رژیم غذایی علف، که بسیار مقوی است اما کالری کمی دارند، تکامل یافته اند.

خرگوش های وحشی برای مصرف کالری کافی برای ادامه زندگی باید تقریباً در تمام طول روز چمن بخورند. بنابراین، وقتی بتوانند منبع غذایی متراکم تری از مواد مغذی پیدا کنند، از این فرصت استفاده خواهند کرد.

خرگوش های خانگی در درجه اول باید یونجه بخورند، سپس باید بعضی از سبزیجات برگ دار به آنها داده می شود. اما اگر فرصتی پیدا کنند، در مصرف سبزیجات، میوه ها، گلوله ها و هر چیز دیگری پرخوری می کنند.

اگر خرگوشها زیاد غذا بخورند چه اتفاقی میفتد؟

علت زیاد غذا خوردن خرگوش چیست؟ | دام و پت

اگر به خرگوش ها فرصت پرخوری داده شود، پرخوری در آنها ممکن است با عوارض زیادی همراه باشد. رایج ترین مشکلاتی که ممکن است بوجود آیند، عبارتند از:

چاقی. مصرف کالری زیاد در خرگوش ها منجر به تجمع  بیش از حد چربی و اضافه وزن در خرگوش ها می شود.

پوسیدگی دندان. این وضعیت می تواند در نتیجه پرخوری غذاهای حاوی قند زیاد مانند زغال اخته و سیب رخ دهد.

عدم تعادل باکتریهای روده. این امر به دلیل مصرف بیش از حد قند یا غذاهای تخمیر شده رخ می دهد. این می تواند منجر به یبوست یا اسهال شود.

مشکلات قلبی. طبق ژورنال حیوانات کوچک، خرگوش ها ممکن است دچار نارسایی احتقانی قلب شوند که می تواند کشنده باشد. آنها همچنین ممکن است دچار مشکلات قلبی عروقی دیگری مانند آترواسکلروز (پلاک در رگ ها) شوند.

استاز دستگاه گوارش (GI). GI یک وضعیت جدی و خطرناک است که در آن سیستم هضم خرگوش به طور کامل خاموش می شود. خرگوش ها به تعادل خوبی از کربوهیدرات، پروتئین و فیبر احتیاج دارند. عدم تعادلی آنها، خطر ایستایی دستگاه گوارش در خرگوش ها را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

مشکلات دستگاه ادراری. اگر رژیم غذایی خرگوش از کلسیم بیش از حد تشکیل شده باشد، می تواند منجر به بروز عفونت ادراری شود. ادرار ابری یا گچی (“لجن مثانه”) اغلب اولین علامت عفونت ادراری است.

آیا می توانید به خرگوش خود کاهو بدهید؟

شاید در هنگام غذا دادن خرگوش به فکر کاهو بیفتید. اما چیزی که بسیاری از صاحبان این حیوانات خانگی متوجه نیستند این است که انواع خاصی از کاهو برای خرگوش مضر شناخته شده است.

خرگوش ها فقط باید کاهوی سبز تیره مانند کاهوی رومین بخورند. کاهوی رنگ روشن مقدار زیادی آب و ارزش غذایی کمی دارد.

برخی از کاهوها مانند کوه یخ نیز دارای ترکیبی به نام لاکتوکاریم هستند که برای خرگوش ها سمی است. اگر مطمئن نیستید کدام یک از انواع برای خرگوش خانگی شما مطمئن هستند، بهتر است به طور کلی از مصرف کاهو در حیوان خانگی خود، خودداری کنید.

آیا خرگوش ها می توانند بیش از حد مقوا بخورند؟

علت زیاد غذا خوردن خرگوش چیست؟ | دام و پت

خرگوش ها عاشق خرد کردن، جویدن و خوردن مقوا هستند. این کار برای کمک به ساییدن دندانهای آنها عالی است و تحریک ذهنی را در آنها ایجاد می کند.

مقوا حاوی مقدار زیادی سلولز (فیبر گیاهی) است، به همین دلیل خرگوش ها آن را به عنوان منبع غذایی تشخیص می دهند. این به خرگوش شما آسیب نمی رساند، به شرطی که مقوا فاقد جوهر یا پوشش پلاستیکی باشد. با این حال، آنها نباید زیاد مقوا بخورند. در این شرایط بهتر است مصرف خرگوش و عادات توالت را تحت نظر داشته باشید. در صورت بروز علائم شدید، مقوا را برداشته و خرگوش خود را به دامپزشکی ببرید.

آیا خرگوش ها می توانند یونجه زیادی بخورند؟

در طبیعت، خرگوش ها بیشتر دوران بیداری خود را با خوردن علف می گذرانند. آنها خانه های خود را در چمنزارها و علفزارها، با دسترسی نامحدود به منبع اصلی غذایی خود، می سازند.

با این حال، خرگوش های خانگی باید بیشتر اوقات در خانه نگهداری شوند. در حالی که می توانید به خرگوش خود چمن بدهید، یونجه گزینه آسان تری است. یونجه همان مزایای تغذیه ای را دارد و می توان آن را به صورت عمده خریداری کرد. همیشه یونجه علفی نامحدود برای خوردن خرگوشهای خود تهیه کنید. محبوب ترین انواع آن عبارتند از:

  • یونجه تیموتی: ساخته شده از چمن تیموتی خشک
  • یونجه باغی: از چمن خشک باغ ساخته شده است که در غیر این صورت چمن گربه نامیده می شود. ارزش غذایی آن مانند یونجه تیموتی است.
  • یونجه علفزار: این اصطلاح عمومی برای ترکیبی از یونجه های مختلف چمن است. ممکن است از نظر ارزش غذایی متفاوت تر و از نظر کیفیت کمی پایین تر باشد.

همچنین می توانید خرگوش ها را با جو دوسر، گندم و یونجه تغذیه کنید. از مصرف یونجه برای خرگوشهای بالای 6 ماه خودداری شود. هیچ قانونی تحت این عنوان که خرگوش باید یونجه زیاد بخورد وجود ندارد.

دندان خرگوش ها به طور مداوم رشد می کنند. چرای یونجه به کوتاه بودن دندان های آنها کمک می کند. اگر خرگوش شما به اندازه کافی یونجه نمی خورد، باید دندان هایش را توسط دامپزشک بررسی کنید. یونجه فیبر غذایی ارزشمندی را فراهم می کند. برای عملکرد صحیح سیستم گوارشی آنها ضروری است. کمبود یونجه می تواند به ایستایی وحشتناک دستگاه گوارش منجر شود.

چقدر باید به خرگوشم غذا بدهم؟

علت زیاد غذا خوردن خرگوش چیست؟ | دام و پت

خرگوش ها در هر سنی باید به یونجه علفی نامحدود دسترسی داشته باشند. اگر خرگوش شما زیر 1 سال سن دارد، می توانید به آنها یونجه بدهید. پروتئین آن برای خرگوش های بزرگسال بسیار زیاد است و می تواند منجر به افزایش وزن بیش از حد شود.

یونجه باید 85٪ از رژیم غذایی خرگوش را تشکیل دهد. به طور متوسط، خرگوش شما باید بخشی از یونجه را به اندازه بدن خود در روز بخورد. بقیه رژیم غذایی خرگوش (حدود 15٪) باید شامل سبزیجات تازه و میوه های گاه به گاه باشد، از جمله:

سبزیجات برگدار: سبزیجات برگدار باید حدود سه چهارم غذای تازه خرگوش شما را تشکیل دهند. بعنوان مثال می توان به گشنیز، بالای هویج، سبزی قاصدک، بوک چوی و کاهو برگ تیره اشاره کرد.

سبزیجات بدون برگ: سبزیجات بدون برگ باید حداکثر 15٪ غذای تازه را تشکیل دهند. به عنوان مثال می توان به هویج، فلفل دلمه ای، چغندر، تربچه، نخود برفی و جعفری اشاره کرد .

میوه ها: سیب، موز و توت فرنگی را باید یک درمان نادر برای حیوان خانگی دانست. روزانه فقط یک قاشق چای خوری از این میوه ها را ارائه دهید.

به خرگوش خود روزانه بخشی از سبزیجات تازه بدهید. این سبزیجات باید حداقل از سه نوع مختلف تشکیل شود. برای جلوگیری از ناراحتی معده خرگوش خود، سبزیجات جدید را به تدریج معرفی کنید.

یک برنامه معمول تغذیه با خرگوش شامل یک وعده غذایی تازه در صبح، و یک وعده در شب است. از تغذیه خرگوش خود با مقادیر زیادی از سبزیجات براسیکا، مانند کلم، گل کلم، کلم بروکلی و کلم پیچ، خودداری کنید. آنها باید به یک وعده در هفته محدود شوند.

آیا باید غذای خشک را به خرگوش بدهیم؟

علت زیاد غذا خوردن خرگوش چیست؟ | دام و پت

غذای خشک خرگوش از یونجه خشک، فرآوری شده و فشرده ساخته می شوند. آنها بخشی ضروری از رژیم غذایی خرگوش نیستند. خرگوش ها می توانند به راحتی با مصرف یونجه و سبزیجات تازه زندگی کنند. با این حال، برخی از خرگوش ها ممکن است به اندازه کافی یونجه نخورند. اگر نگران این هستید که خرگوش شما فیبر کافی دریافت نمی کند، می توانید رژیم غذایی آن را با غذای خشک تکمیل کنید.

به دنبال  غذای با کیفیت خوب باشید که در درجه اول از کنجاله چمن تیموتی تهیه شده باشد. نباید حاوی بیش از 14٪ پروتئین و هیچ گونه چربی حیوانی باشد. اطمینان حاصل کنید که هیچ آجیل، دانه، ذرت یا تکه های رنگی متراکم کالری در غذای خرگوش وجود ندارد.

برای یک خرگوش 5-7 پوندی، هر روز یک فنجان گلوله به آنها بدهید. یک خرگوش 8-10 پوندی می تواند یک فنجان داشته باشد، و یک خرگوش 15-15 پوندی می تواند روزانه یک فنجان را تحمل کند. مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند افزایش وزن و چاقی شود.

علت زیاد غذا خوردن خرگوش من چیست؟

خرگوش ها آنقدر غذا می خورند که صاحبان جدید آنها از میزان حریص بودن حیوان خانگی خود متعجب می شوند. حتی هنگام استراحت، گاهی اوقات از خواب بیدار می شود و مقداری یونجه می خورد، و دوباره به خواب می رود. بیشتر خرگوشها بلافاصله هر نوع سبزیجات، میوه ها و گلوله هایی را که به آنها پیشنهاد می دهید، را می خورند.

اگر خرگوش شما ناگهان بیش از حد معمول غذا می خورد، نگران نباشید. طبیعی است که اشتهای خرگوش با گذشت زمان بیشتر می شود. خرگوش ها با افزایش سن و رشد اشتهای بیشتری پیدا می کنند.

آنها همچنین هنگام مولت خوردن بیشتر غذا می خورند، که این اتفاق 3 تا 3 بار در سال رخ می دهد. اگر خرگوش ها بیش از حد معمول ورزش را شروع کنند حتی بیشتر غذا می خورند. خرگوشهای باردار نیز بیش از حد معمول غذا مصرف می کنند.

تا زمانی که به خرگوش خود بیش از حد شیر ندهید، یا غذاهای جدید را خیلی زود به آنها ندهید، خوب است. اگر خرگوش دست از غذا خوردن بکشد و بی اشتها شود، باید نگران باشید. بی اشتهایی در خرگوش ها می تواند نشانه ایستایی دستگاه گوارش باشد که خطرناک است.

منبع: https://www.rabbitcaretips.com/can-a-rabbit-die-from-eating-too-much/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا