حیوانات خانگی کوچک

علت خواب زیاد همستر

چرا همستر زیاد می خوابد؟

اگر شما هم یک همستر خانگی دارید، پس ممکن است یکی از نگرانی های اصلی شما، مربوط به علت خواب زیاد همستر باشد. به خصوص گاهی اوقات به نظر می رسد که آن ها همیشه خواب هستند. این میزان خواب به چه معناست و آیا مشکلی دارد؟ آیا کاری وجود دارد که باید انجام داده یا از آن آگاه شوید؟

همسترها به 6-8 ساعت خواب نیاز دارند، اما این میزان خواب مورد نیاز، اغلب از طریق چرخه های متعدد خواب به دست می آید. همسترها شب فعال هستند. بنابراین روزها خوابیده و شب ها بیدار می مانند. این سبک زندگی می تواند این باور غلط را ایجاد کند که آن ها همیشه در خواب هستند.

یکی از احتمالات دیگر این است که همستر شما در خواب زمستانی باشد. اگر محیط زندگی همستر، بسیار سرد باشد، این حیوان به خواب زمستانی می رود. با این حال، علاوه بر موارد ذکر شده، خواب بیش از حد در همسترها می تواند نشانه یک مشکل پزشکی یا بیماری باشد. در صورت مشکوک بودن به بیماری همستر خانگی‌ تان، باید فوراً با یک دامپزشک تماس بگیرید.

علل متعددی وجود دارند که باعث می شوند همستر شما همیشه، در حالت خوابیده به نظر بیاید. در حالی که واقعاً خواب نیست. قبل از اینکه به نتیجه گیری های فوری درباره همستر خانگی تان، برسید، بهتر است در ابتدا مطمئن شوید که آیا مشکل خاصی وجود دارد یا خیر.

در ادامه این مقاله، درباره خوابیدن همستر و مشکلات احتمالی مربوط به این موضوع، مطالبی ذکر شده است. در صورت داشتن سوالات بیشتر، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

یک همستر در حالت عادی چقدر باید بخوابد؟

نیاز همسترها به خواب، مشابه انسان ها است. به طور متوسط، یک همستر بین 6 تا 8 ساعت، به خواب نیاز دارد. این یک قانون کلی است، به این معنی که امکان دارد بعضی از همسترها، چرخه خواب خود را به هم بزنند.

برخلاف انسان ها که به دلیل فشارهای اجتماعی روزانه، سعی می کنند تمام شب را، طبق یک برنامه منظم و طولانی مدت، بخوابند، بسیاری از حیوانات در طول شبانه روز، مرتب چرت می زنند. اگر متوجه این موضوع در همستر خانگی تان شده اید، نباید خیلی نگران باشید.

نکته مهم در اینجا این است که همستر شما باید به طور کلی، بین 6 تا 8 ساعت، در طول یک روز فعالیت و تحرک داشته باشد. در حالی که هدف از نگه داری یک همستر خانگی، اغلب همراهی و تعامل با این حیوان است، مهم است که توجه داشته باشید، برای تعامل و یا بازی کردن با همستر خانگی تان، باید به شیوه ای عمل کنید که چرخه خواب و بیداری آن ها به هم نریزد.

شما باید تفاوت خواب واقعی با چرت زدن را به خوبی بشناسید. در این صورت است که می توانید در صورت بروز مشکل، اختلال احتمالی همستر خانگی خودتان را به صورت صحیح و دقیق تشخیص دهید. سوالات خود را می توانید از یک‌ دامپزشک بپرسید.

همسترها چه در ساعتی بیدار شده و می خوابند؟

علت خواب زیاد همستر | دام و پت

همسترها موجوداتی شب فعال هستند. به این معنی که تمایل دارند شب ها فعال بوده و روزها بخوابند. این بدان معنا نیست که آن ها باید در تمام ساعات روز خواب باشند، بلکه بیشتر خواب آن ها در طول روز انجام می شود.

این بدان معناست که فعالیت کم روزانه و خوابیدن در طول روز، برای یک همستر، کاملا طبیعی است. این وضعیت، در حالت عادی در تمام همسترهای سالم، وجود دارد.

برای صاحبانی که بیشتر، در طول شب می خوابند، ممکن است سخت باشد که بفهمند همستر خانگی شان چقدر خوابیده و چه مدت بیدار بوده است. بعید به نظر می رسد که وقتی می خواهید بخوابید، بتوانید به قفس نگه داری از همستر خانگی تان، خیره شوید.

درباره خوابیدن و بیداری همسترها، باورهای غلط زیادی وجود دارد. مطمئناً برای شما، ممکن است به نظر برسد که همستر خانگی تان دائماً در خواب است، زیرا آن ها در تمام مدت زمانی که شما منتظر تحرک و فعالیت شان هستید، یعنی در طول روز، تقریباً می خوابند. این همان موضوعی است که برخی نگرانی های جزئی را به وجود می آورد.

همسترها ترجیح می دهند در طول شب و در هنگام خواب انسان ها، فعال باشند. اگر به طور اتفاقی شب های خود را با یک همستر بگذرانید، ممکن است متوجه شوید که فعالیت های شبانه آن ها حتی می تواند شما را در شب بیدار نگه دارد! صدای بلند بازی با چرخ ها یا اسباب بازی ها می توانند باعث ناراحتی صاحبان خسته حیوانات خانگی باشند. به همین دلیل، استفاده از اسباب بازی های چوبی طبیعی برای همسترها، ترجیح داده می شوند.

بسیاری از حیوانات اهلی (مانند گربه های خانگی و خوکچه هندی) چرخه خواب متعادل تری دارند. یعنی به میزان بسیار زیادی، چرخه خواب آن ها با زندگی روزمره یک انسان عادی، مطابقت دارد.

آیا بیدار کردن همستر بد است؟

علت خواب زیاد همستر | دام و پت

متأسفانه، بیدار کردن از خواب، چیزی نیست که همسترها آن را دوست داشته باشند. همسترها شب فعال هستند. شما نباید سعی کنید تمایلات طبیعی همسترهای خانگی خود را مختل کنید.

البته، در بین همسترهای مختلف، برخی تفاوت ها وجود خواهد داشت و حتی ممکن است متوجه فعالیت بیشتر همستر خود در یک زمان خاص از روز نسبت به زمان دیگر شوید. این زمان ها را رعایت کنید و با خواسته ها و تمایلات گوناگون همستر خود، آشنا شوید.

با این حال، اگر می خواهید از یک همستر، به عنوان حیوان خانگی نگه داری کنید، باید سعی کنید خود را با سبک زندگی این حیوانات تطابق دهید. به هیچ عنوان تلاش نکنید همستر خود را با شرایطی غیر از غرایز طبیعی این حیوان، سازگار کنید.

ممکن است وسوسه شوید که همستر خود را هنگام خواب، بیدار کنید. یا ممکن است بخواهید آنها را وادار به رعایت برنامه انسانی خود کنید. علل مختلفی برای مضر و غیر سالم بودن این کار، یعنی سعی در تغییر برنامه زندگی طبیعی یک همستر، وجود دارد.

برنامه منظم خواب برای همسترها

برای همسترهای خانگی شما، ایجاد تغییر در روال عادی و روزمره، سخت تر است. تصور کنید که هر روز ساعت 8 صبح بیدار می شوید و حدود ساعت 11 و یا نیمه شب به رختخواب می روید. این یک برنامه نسبتاً معمولی است. آنقدر عادی است که حتی نیازی به تنظیم زنگ ساعت ندارید.

سپس، ناگهان با یک هم اتاقی و یا دوستی هم نشین می شوید که شیفت شب کار می کند. هر شب که برمی گردد، ساعت 3 شما را از خواب بیدار می کند تا او را سرگرم کنید!

اول از همه، این کار شما را عصبانی می کند. به احتمال زیاد از هم اتاقی خود ناامید شده و سخنان گلایه آمیزی را رد و بدل خواهید کرد. در واقع، شما به خواب نیاز دارید! حتی می توانید از بیداری ناگهانی، نگران و شوکه شده باشید. متأسفانه، همسترها قادر نیستند احساسات خود را به شیوه انسان ها بیان کنند.

گاز گرفتن همسترها و خواب زیاد

از آنجا که همسترها نمی توانند به شما بگویند عصبانی یا ترسیده اند، راه دیگری برای انتقال احساس خود به شما دارند تا بگویند که دیگر نمی خواهند شما کار خاصی را انجام دهید. در واقع، آن ها شما را گاز می گیرند. حتی اگر این جوندگان کوچک باشند، گاز گرفتن آن ها می تواند در حکم یک مشت باشد.

دندان های تیز آن ها می توانند به عمق پوست نفوذ کرده و سوزش ایجاد کنند. علاوه بر این، برش های عمیق ناشی از گاز گرفتن آن ها می تواند منجر به بروز عفونت شود.

هم اتاقی فرضی را دوباره در نظر بگیرید. مطمئناً وقتی هم اتاقی تان، شما را از خواب بیدار می کند و آرامش شما را به هم می زند، آزرده خاطر خواهید شد. اما چه اتفاقی می افتد اگر چنین شرایطی همیشه رخ دهد؟ شروع به کاهش سطح انرژی و فعالیت می کنید، دیر به خواب می روید و با احساس اضطراب و حال ناخوش، از خواب بیدار می شوید.

استرس و خواب زیاد در همستر ها

علت خواب زیاد همستر | دام و پت

این همان چیزی است که برای همسترها، هنگام بیدار شدن غیر عادی، اتفاق می افتد. بیدار کردن مداوم آنها باعث ایجاد استرس می شود. استرس می تواند عوارضی بیش از مشکلات روانی ایجاد کند. استرس (به ویژه در حیوانات ظریف مانند همستر) می تواند عواقب ناگواری به دنبال داشته باشد.

همسترها ممکن است مریض شوند یا حتی طول عمر آن ها تحت تاثیر قرار بگیرد. حتی تلاش برای تشویق یک همستر، برای انطباق قدم به قدم و ملایم با یک شیوه زندگی متفاوت، ممکن است بسیار مضر و خطرناک باشد. شواهد زیادی در مورد ساعت داخلی بیولوژیکی حیوانات (ریتم شبانه روزی) و پیامدهای زیانبار بیرون تغییر این سیستم بیولوژیکی، وجود دارد.

البته، اگر در شرایط خاص، هر چند وقت یکبار همستر خود را بیدار کنید، حیوان خانگی تان با مشکلی رو به رو نخواهد شد. ولی بیدار کردن های پی در پی و طولانی مدت، و تغییرات غیر عادی شیوه زندگی، سلامتی همستر خانگی شما را با خطرات جدی رو به رو خواهد کرد.

در بیشتر موارد، همسترها تا حدی، با شیوه زندگی صاحبان خود سازگار می شوند. اگرچه آنها احتمالاً هنوز در طول روز به خواب خود ادامه خواهند داد، اما کم و بیش در مورد زمان هایی که شما برای غذا دادن و بازی کردن با این حیوان، در طول روز تعیین خواهید کرد، شرطی خواهند شد.

به همین دلیل است که رعایت یک برنامه منظم بهترین کار ممکن است و همیشه از طرف دامپزشکان توصیه می شود.

خواب بیش از حد همستر به چه معناست؟

علت خواب زیاد همستر | دام و پت

با در نظر گرفتن همه این موارد، اگر فکر می کنید همستر شما بیش از 6-8 ساعت در طول یک دوره 24 ساعته خوابیده است، بهتر است به یک دامپزشک مراجعه کنید. خواب بیش از حد می تواند نشانه مشکلی جدی تر باشد که نیاز به معاینه یک دامپزشک متخصص دارد.

دامپزشکان قادر خواهند بود آزمایشاتی را انجام داده و در مورد درمان های احتمالی یا تغییر شیوه زندگی که می تواند به حیوان خانگی شما کمک کرده و از او حمایت کند، مشاوره ارائه دهند.

خواب زمستانی

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر بگیرید. خواب زمستانی همسترها است!

در ماه های زمستان، طبیعی است که یک همستر وارد خواب زمستانی شود. در این مدت میزان متابولیسم آنها کند می شود و این می تواند تشخیص اینکه آیا آن ها خوابیده اند، بیمار هستند یا حتی فوت کرده اند را دشوار کند.

توجه به این نکته ضروری است که همستر تنها در صورتی وارد خواب زمستانی می شود که محیط زندگی آن ها بسیار سرد باشد. تا زمانی که دمای محیط زندگی آن ها حداقل 20 درجه باشد، همستر نباید وارد حالت خواب زمستانی شود. در واقع، در صورتی که همستر در مکانی سرد و با دمای پایین تر از حد معمول زندگی کند، بر اساس غریزه خود، وارد حالت خواب زمستانی می شود.

درباره تشخیص قرار گرفتن همستر در حالت خواب زمستانی، به علائم زیر توجه کنید:

  • آیا قلب آنها می تپد؟
  • آیا همستر شما نفس می کشد؟
  • آیا کیسه گونه آنها گرمتر از بقیه بدن است؟
  • آیا وقتی سبیل هایشان را به صورت ملایم لمس می کنید پاسخ می دهند؟

بنابراین، اگر به خواب زمستانی رفتن همستر خانگی تان مشکوک هستید. باید به آرامی دمای محیط آن ها را تا کمی بیش از 20 درجه سانتی گراد افزایش دهید. باید توجه داشته باشید که در عرض چند ساعت پس از افزایش دما، همستر تان باید حرکت کرده یا بیدار شود.

سخن آخر

همسترها در طول روز چندین بار می خوابند. بنابراین طبیعی است که گاهی اوقات تصور کنیم آنها همیشه در خواب هستند. اما بیشتر اوقات اینطور نیست و آنها در واقع تا 16 ساعت در هر 24 ساعت چرخه روزانه خود را در حالت بیداری می گذرانند.

با این حال، اگر بیش از این مقدار می خوابد، ممکن است به دلیل بیماری یا خواب زمستانی باشد. مطمئن شوید که محیطی به اندازه کافی گرم (بیش از 20 درجه سانتیگراد) برای همستر خود مهیا کرده اید. در صورت مشکوک بودن به بیماری به دامپزشک مراجعه کنید.

منبع:

https://peteducate.com/why-is-my-hamster-sleeping-so-much/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا