حیوانات خانگی کوچک

بی حالی و کم اشتهایی خرگوش

بی حالی و کم اشتهایی خرگوش می تواند به نوع رژیم غذایی آنها باشد. اما بی حال بودن همراه با کم اشتهایی آنها می تواند علل مختلفی داشته باشد. سالم و شاد نگه داشتن خرگوشt اولین چیزی است که باید به عنوان یک صاحب خرگوش برای انجام آن تلاش کنید، اما گاهی اوقات اتفاقاتی می افتد که کنترلی روی آنها نداریم، اما می توانیم به حال خوب آنها کمک کنیم!

خرگوش ها ممکن است هر چند وقت یکبار بیمار، خسته شود و اشتهای خودش را از دست بدهند. گاهی اوقات، دلیل این امر می‌تواند به سادگی خوردن چیزی باشد که نباید حیوان خانگی شما بخورد، اما گاهی اوقات ممکن است کمی بدتر باشد. در این مقاله، ما به شما خواهیم گفت که چه زمانی با خرگوش خود تماس بگیرید تا ببینید که آیا حالش خوب است یا خیر؟ چگونه می توانید به او کمک کنید که در کمترین زمان احساس سلامتی و بهترین نسبت به خود داشته باشد.

ما در این مقاله سعی کرده ایم شایع ترین علل بی حالی همراه با کم  اشتهایی حیوانات خانگی را بررسی کنیم.

ایلئوس

اگر خرگوش دارید، می دانید که آنها چقدر عاشق غذا هستند. آنها دوست دارند روزهای خود را با خوردن و چرایدن یونجه در قفس خود یا هر چیز دیگری که به آنها می دهید بگذرانند. اما گاهی اوقات، آنها چیزهایی می خورند که می تواند به طور جدی روی معده آنها تأثیر بگذارد. حتی باعث ایجاد مشکلات گوارشی به نام ایلئوس شود.

ایلئوس در خرگوش ها بسیار شایع است و می تواند در طول زندگی آنها اغلب اتفاق بیفتد. به همین دلیل، بسیار مهم است که الگوهای غذایی آنها را به طور مداوم کنترل کنید.

ایلئوس زمانی رخ می دهد که انقباضات روده خرگوش که غذا را در بدن آنها می راند کاهش پیدا کند یا به طور کامل متوقف می شود. این باعث می شود که گاز در معده جمع شود و درد کمی برای خرگوش شما ایجاد کند. بنابراین احتمال دارد خرگوش شما در این شرایط غذا نخورند.

اما بر خلاف انسان و سایر حیوانات مانند گربه و سگ، خرگوش ها نمی توانند استفراغ کنند. بنابراین این وظیفه ماست که با داروها و تحریک به آنها کمک کنیم.

استاز دستگاه گوارش (GI)

علت بی حالی و کم اشتهایی خرگوش || دام و پت

استاز گوارشی (GI) یکی دیگر از مشکلات گوارشی است که خرگوش شما می تواند در هر زمانی در طول زندگی خود دچار آن شود. درست مانند ایلئوس، علت آن حرکت کندتر روده نیز می باشد. حتی این وضعیت می تواند منجر به از بین رفتن تعادل باکتری های طبیعی معده شود.

اگر متوجه بی حالی، بی اشتهایی، حالت قوز حیوان، اسهال، مدفوع نرم و دندان قروچه شدید، می توانید علائم GI را در خرگوش خود بررسی کنید.

یکی از دلایل متعدد GI می تواند کمبود فیبر در رژیم غذایی روزمره آنها باشد. ضروری است مطمئن شوید که خرگوش شما به اندازه کافی یونجه در وعده های غذایی خود دریافت می کند. برخلاف گلوله ها، یونجه با مواد بالقوه مضر پر نمی شود و در عوض منبعی باورنکردنی و طبیعی از فیبر و باکتری های مفید برای خرگوش شما است.

توجه به این نکته مهم است که همه باکتری ها مضر نیستند و برخی از باکتری ها برای عملکرد طبیعی عملکرد معده خرگوش شما ضروری هستند. دادن یونجه به آنها در طول وعده های غذایی می تواند این باکتری مفید را فراهم کند و آنها را تا حد ممکن سالم نگه دارد.

رشد بیش از حد دندان ها

یکی دیگر از دلایلی که خرگوش شما می تواند به طور کامل غذا نخورد و بی حال شود، رشد بیش از حد دندان ها است. آیا می دانستید که رشد دندان های خرگوش هرگز متوقف نمی شود؟ اما اگر به درستی از دندان‌هایش مراقبت نشود، می‌تواند در طول زندگی مشکلاتی ایجاد کند.

مرتب نگه داشتن دندان های خرگوش برای سلامت و تندرستی کلی آنها بسیار مهم است. اگر دندان ها بیش از حد بلند شوند، می تواند باعث عفونت و بیماری های جدی در لثه و اندام های داخلی شود.

با داشتن 28 دندان دائمی، خرگوش ها نسبت به سایر حیوانات خانگی به مراقبت های دهان و دندان بسیار بیشتری نیاز دارند. حتماً پشت دندان‌های آن‌ها، به‌ویژه دندان‌های آسیاب را بررسی کنید، زیرا دیدن آن‌ها بسیار سخت‌تر است و می‌تواند بزرگترین منبع بیماری و درد در همه دندان‌ها باشد.

انگل های روده ای

اگر به نظر می رسد خرگوش شما بی حال است، اشتها از دست می دهد، و در اطراف ته خود التهاب دارد، خرگوش شما به خوبی ممکن است دارای یک انگل روده ای به نام کرم سوزنی باشد.

اگر قبلاً نمی دانستید، خرگوش ها دوست دارند مدفوع خود و سایر خرگوش ها را بخورند، به همین دلیل است که کرم های سوزنی می توانند وارد سیستم آنها شوند و چرا خلاص شدن از شر آن می تواند چالش برانگیز باشد.

کرم سنجاق از طریق مدفوع خرگوش‌ها عبور می‌کند، بنابراین هنگامی که آنها مدفوع خود را بخورند، می‌توانند آلوده شوند و با خوردن مداوم مدفوع خود، حتی در طول درمان، همچنان آلوده باشند.

اگرچه پاک کردن خرگوش از کرم سوزنی ممکن است دشوار باشد، اما غیرممکن نیست. خوشبختانه، با استفاده از دارو و رژیم مناسب تمیز کردن قفس، می توانید خرگوش خود را در کمترین زمان به حالت شاد و سالم خود برگردانید.

استرس محیطی

علت بی حالی و کم اشتهایی خرگوش || دام و پت

باور کنید یا نه، خرگوش ها می توانند مانند ما تحت تاثیر استرس های محیطی قرار بگیرند! اگر محیط یک خرگوش را خیلی سریع تغییر دهید، یا از چیزی در اطراف خود می ترسند، ممکن است دچار استرس شوند و باعث از دست دادن اشتها و بی حالی شوند.

استرس می تواند از عوامل مختلفی برای خرگوش ایجاد شود. آنها می توانند از صداهای بلند تکراری، قرار گرفتن در معرض افراد زیاد (استرس اجتماعی)، که باعث می شود آنها در محیط خود احساس ناراحتی کنند، یا گرما و نور بیش از حد ایجاد می شوند.

همیشه با خرگوش خود در تماس باشید تا مطمئن شوید که در محیط خود راحت است و احساس امنیت می کند. اگر افراد زیادی با خرگوش شما بازی می کنند و به نظر می رسد که خرگوش شما ترسیده است، آن را به مکانی آرام ببرید تا بتواند به تنهایی استراحت کند.

همچنین مطمئن شوید که در معرض گرما یا نور زیاد قرار نگیرد و در طول روز احساس گرما ناراحت کننده داشته باشد. اطمینان از اینکه خرگوش شما در شرایط ایده آل است، کلید حفظ سلامت آن در تمام طول سال است.

درمان خانگی برای بی اشتهایی خرگوش

هنگامی که متوجه کمبود اشتها در خرگوش خود شدید، حتماً آن را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید تا توسط یک متخصص به درستی بررسی شود. گاهی حتی چند روز انتظار برای خرگوش کشنده است.

اما، در حالی که منتظر قرار ملاقات با دامپزشک خود هستید، چند کار وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا خرگوش خود را درمان کرده و آن را به بهترین حالت خود بازگردانید.

تغذیه اجباری

اگرچه خرگوش شما ممکن است در ابتدا از آن متنفر باشد، اما تغذیه اجباری به حیوان خانگی مورد علاقه خود ممکن است تنها راه برای دادن مواد مغذی مورد نیاز او در طول دوره بی اشتهایی باشد.

یک درمان خانگی عالی که می تواند به خرگوش شما کمک کند، مخلوط غذای کودک گیاهی در یک سرنگ است. شما می توانید این نوع غذای کودک را تقریباً در هر خواربار فروشی پیدا کنید، و این یک راه مقرون به صرفه و سالم برای کمک به حیوان خانگی شما است.

خرگوش خود را محکم اما راحت نگه دارید و با سرنگ پر از غذای کودک مستقیماً در دهانش بدهید. مطمئن شوید که بیش از حد آن را تغذیه نکنید، زیرا این نیز می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

اطمینان از داشتن غذا برای خرگوش برای زنده ماندن آن ضروری است. بدون غذا، تجمع گاز می تواند منجر به درد شدید و در بسیاری از موارد مرگ خرگوش ها شود.

توصیه می کنیم همیشه مقداری از این غذای کودک را در دسترس داشته باشید تا زمانی که متوجه کاهش اشتها در خرگوش خود شوید. با داشتن همیشه در اطراف، می توانید مطمئن شوید که بلافاصله بدون نگرانی وارد عمل می شوید.

یک ماساژ محرک

علت بی حالی و کم اشتهایی خرگوش || دام و پت

هنگامی که به خرگوش خود غذای گیاهی م دهید، به شدت توصیه می کنیم شکم او را ماساژ دهید تا به غذا در معده کمک کند.

ماساژ نه تنها به تسکین دردی که خرگوش ممکن است به دلیل تجمع گاز داشته باشد کمک می کند، بلکه واقعاً می تواند به درمان غذا از طریق هرگونه انسداد احتمالی کمک کند. خیلی سخت ماساژ ندهید. زیرا ممکن است در ابتدا کمی ناراحت کننده باشد. شکم آن را به آرامی ورز دهید، از بالا به پایین و از طرفین شروع کنید.

ما همچنین ورزش را در این زمان تشویق می کنیم تا غذا حرکت کند. پس از ماساژ، سعی کنید آن را با زمان بازی سرگرم کننده تحریک کنید تا حرکات بسیار مورد نیاز را وارد بدنش کنید.

هیدراتاسیون

هیدراته نگه داشتن خرگوش در این دوران حیاتی است. به احتمال زیاد، اگر خرگوش شما نمی خواهد غذا بخورد، ممکن است تمایلی به نوشیدن نداشته باشد.

همیشه یک کاسه آب تمیز و یک بطری آب تمیز در کناره آنها برای آنها نگه دارید. وجود گزینه های آب فراوان در مجاورت آنها همیشه برای هیدراته نگه داشتن آنها کلیدی است.

اگر متوجه شدید که خرگوش شما به تنهایی آب نمی‌راند، می‌توانید از سرنگ دیگری پر از Pedialyte بدون طعم استفاده کنید تا هیدراتاسیون اضافی بدن را به او بدهید. مطمئن شوید که نسخه بدون طعم را دریافت کنید تا در معده آنها مشکلاتی بیشتر از آنچه قبلاً رخ می دهد ایجاد نکنید.

اجتناب از گلوله

در این مدت به هر قیمتی شده از دادن گلوله های خرگوش خودداری کنید. گلوله ها حتی می توانند باعث انسداد و درد بیشتر در معده خرگوش شما شوند. در عوض، به آنها سبزیجات تازه مانند کرفس و کاهو و همچنین یونجه تازه بخورید تا دوباره شروع به خوردن کنند.

سبزی های تازه و یونجه به جابجایی غذا در سرتاسر سیستم خود بدون ایجاد هیچ گونه پشتیبان دیگری برای خرگوش کمک می کند. همچنین به تامین مواد مغذی ضروری که ممکن است در این زمان فاقد آن باشند کمک می کند.

بهبود GUT/GI در خرگوش‌ها می‌تواند بسیار کند باشد و بسته به شدت آن از چند روز تا چند هفته طول بکشد. برای کمک به سرعت بخشیدن به زمان بهبودی، مطمئن شوید که خرگوش خود را تا حد ممکن با هیدراته نگه داشتن، تشویق به خوردن یونجه تازه، تغذیه با دست و دادن ماساژهای تسکین دهنده بعد از غذا یا در طول روز راضی کنید.

در بی حالی و کم اشتهایی خرگوش چه زمانی به دامپزشک مراجعه کنیم؟

علت بی حالی و کم اشتهایی خرگوش || دام و پت

به محض اینکه متوجه کمبود اشتها یا بی حالی در خرگوش خود شدید، باید به دامپزشک مراجعه کنید. انتظار می تواند برای خرگوش شما کشنده باشد. اگر نمی توانید ظرف 48 ساعت به دامپزشک خود مراجعه کنید، برخی از این درمان های خانگی را امتحان کنید تا به کاهش درد و ناراحتی در خرگوش خود کمک کند یا هر چیزی که در معده او می گذرد را درمان کند.

همچنین توصیه می کنیم در این زمان از درمان خانگی، اگر نمی توانید فوراً به دامپزشک مراجعه کنید، با تلفن همراه خود تماس بگیرید.

در هر صورت، سعی کنید تا حد امکان کمتر صبر کنید و خرگوش خود را در اسرع وقت معاینه کنید تا بتوانید در کمترین زمان آن را به بهترین حالت خود برگردانید.

ما می دانیم که شما خرگوش خود را دوست دارید، بنابراین شاد و سالم نگه داشتن خرگوش در هر روز باید تمرکز شماره یک شما به عنوان صاحب حیوان خانگی باشد.

مطمئن شوید که به اندازه کافی از خرگوش خود مراقبت می کنید و تحقیقات مناسبی در مورد سلامت حیوان خانگی خود انجام می دهید. اگر متوجه شدید چیزی نادرست است، منتظر آن نباشید. در اسرع وقت با دامپزشک خود مشورت کنید.

منبع
https://cleverpetowners.com/what-to-do-when-your-rabbit-is-lethargic-and-not-eating/

نوشته های مشابه

6 دیدگاه

 1. سلام خرگوش من 1سالشه بهش یونجه خشک میدادم اما چند روزه نون یا سیب زمینی میدم یهش یه کم بیحاله یعنی از تغذیه هستش؟
  اخه یکم پرخوری میکنه. همش یا میخوابه یا دست و پاهاشو جمع میکنه و میشینه

  1. سلام. تغییر ناگهانی رژیم غذایی میتونه باعث بی حالی و حتی اسهال شود.

   1. سلام من به خرگوشم پلت و یونجه میدم عصر حالش خوب بود بازی میکرد اما الان بیحال و بی اشتهاست ویه گوشه کز کرده ممکنه بخاطر تغذیه باشه؟

    1. با سلام. بی حالی خرگوش ها عوامل مختلفی میتونه داشته باشه، اعم از دمای محیط، کاهش مصرف آب و غذا، کاهش توجه و بازی کردن با خرگوش، بیماری های گوارشی یا عفونی در بدن، تغییر کامل رژیم غذایی و غیره.

 2. سلام
  خرگوش من ۴ سالشه و جدیدا هر ماه بی حال میشه و هیچی نمیخوره و بعد از چند ساعت کلی اب میخوره و حالش خوب میشه.
  ممکنه مشکلی براش پیش اومده باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا