گربه ها

علت بالا آوردن آب در گربه ها

علت بالا آوردن آب در گربه ها

علت بالا آوردن آب در گربه ها میتواند چیز های متنوعی باشد . گرچه این آب یا مایع شفاف می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد.استفراغ خود همان چیزی است که به عنوان یک علامت غیر اختصاصی در نظر گرفته می شود. این می تواند با مجموعه ای از نگرانی های سلامتی همراه باشد. برخی از این موارد می تواند شامل مواردی مانند واکنش های آلرژیک، انسداد داخلی، پانکراتیت، گرمازدگی، هایفوتراپی، هیپوترمی، عفونت های انگلی، بیماری کبدی، مسمومیت، استرس، افسردگی یا حتی اضطراب باشد. دام پزشک، بررسی می کند که چه عواملی می تواند باعث شود که گربه شما به طور خاص آب یا مایع پاک استفراغ کند.

تشخیص تفاوت بین آب و مایع شفاف ممکن است دشوار باشد. بالا آوردن اب شفاف نشانه این است که گربه مایعات را از دستگاه گوارش بالا می آورد. گاهی اوقات، اگر گربه شما درست بعد از نوشیدن مقدار زیادی آب استفراغ کند، مایع شفاف و آبی که تازه نوشیده اند را نیز استفراغ می کند. وقتی گربه خیلی زیاد آب بنوشد، معده پر از آب می شود، کشیده و بزرگ می شود. و باعث پرتاب آب می شود. شرایطی که می تواند باعث افزایش تشنگی و در نتیجه افزایش مصرف آب شود. شامل بیماری کلیه، پرکاری تیروئید و دیابت است. دلایل دیگر بالا اوردن آب در گربه  ها، بیماری حرکت، گلوله مو، ورم معده و موارد دیگر است.

دلایل احتمالی علت بالا آوردن آب در گربه ها  چیست؟

چرا گربه من نمیتواند اب بخورد و آن را بالا می اورد ؟ // دام و پت

گلوله های مو

گربه ها به طور طبیعی حیواناتی کاملاً تمیز هستند و بخش عمده ای از روز را مشغول نظافت خود هستند. همانطور که گربه شما خود را جمع می کند، ساختارهای کوچک قلاب مانند بر روی زبان آنها موهای سست و مرده می گیرد ، سپس بلعیده می شود. اکثر موها از طریق دستگاه گوارش بدون هیچ مشکلی عبور می کنند، اما گاهی موها در معده می مانند و یک گلوله مو ایجاد می کنند.

معمولاً، گربه ها قبل از گلوله مو، مایع شفافی را استفراغ می کنند. اگرچه، یک گربه که گاهی اوقات با یک گوی مو مایع شفاف را استفراغ می کند، امری طبیعی است و نگران کننده نیست.

اما باید به این نکته توجه کرد که این گلوله های مو نباید به طور معمول و دردناک و دفع آن سخت باشد. برای جلوگیری از ایجاد گلوله مو در گربه، مکمل های غذایی بدون نسخه به صورت جویدنی یا ژل وجود دارد. تنظیم یک برنامه منظم مسواک زدن و راحت کردن گربه با شانه زدن نیز می تواند از شر خزهای پراکنده در سطح پوست گربه خلاص شود که در غیر این صورت ممکن است هنگام نظافت  خود بلعیده شوند.

تغییرات غذایی و وعده ها

هر زمان در برنامه غذایی گربه شما  تغییری ایجاد شد یا اینکه  گربه شما یک وعده غذایی را از دست داد  یا دیرتر از حد معمول غذا خورد ، ممکن است گربه شما مایع شفافی را استفراغ کند.

بعلاوه، ممکن است خیلی سریع غذای گربه خود را عوض کرده باشید. هنگام تطبیق  گربه به رژیم غذایی جدید، توصیه می شود این کار را به تدریج طی یک دوره دو هفته ای انجام دهید و ضمن افزایش مقدار غذای جدید گربه، مقدار غذای فعلی گربه را به تدریج کاهش دهید.

ممکن است گربه شما خیلی سریع غذا بخورد و این می تواند باعث استفراغ مایع شفاف واضح یا استفراغ مواد غذا شود. اگر گربه یک گربه معمولی است یا اگر حساسیت روده ای دارد. ممکن است باعث استفراغ غذای هضم شده  یا هضم نشده  شود.

اگر دامپزشک شما سایر مسائل پزشکی را رد کرده و فکر می کند آنچه گربه شما استفراغ می کند در واقع غذا است.

ممکن است از شما بخواهند یک غذای حساس و تجاری را برای گربه خود امتحان کنید. اگر گربه شما با وجود رژیم غذایی خاص باز هم استفراغ می کند. ممکن است بعد از ان خواستار یک برنامه رژیم غذایی سخت و پروتئین هیدرولیز باشد.

 همچنین ممکن است دامپزشک شما  پازل های غذایی را برای گربه شما پیشنهاد دهد. پازل های غذایی منبع خوبی برای بازی و سرگرم سازی گربه شما هستند. تعداد زیادی پازل غذایی ساخته شده در بازار موجود است که هم غریزه درندگی و هم غریزه جستجوی گربه شما را تحریک می کند. مزیت اضافی پازل های غذایی برای گربه این است که به طور مزمن غذای شان را استفراغ می کند، با این وضعیت زمان جویدن کم میشود و بدین ترتیب گربه نمیتواند تند تند غذا بخورد و سپس مریض می شود.

 سوء هاضمه

دقیقاً مانند انسان، معده گربه برای هضم غذای مایع های متنوع مربوط به معده را مانند  اسید کلریدریک تولید می کند. اگر گربه ای به دلایلی از یک وعده غذایی صرف نظر کرد، یا اگر به موقع تغذیه نشد، تجمع آب و اسید می تواند معده را تحریک کرده و باعث استفراغ شود.

گربه هایی که سوء هاضمه دارند ممکن است مایع شفاف، کف زرد و کف سفید استفراغ کنند. اگر شما و دامپزشک تان گمان می کنید که استفراغ گربه از سوء هاضمه است، دامپزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد که وعده های غذایی کوچک و مکرر را همزمان و در طول روز بخورید تا از تجمع اسید  در معده گربه شما کاسته شود.

ورم معده

علت بالا آوردن آب در گربه ها | دام و پت

اگر گربه شما دچار  یکی از مواردی است که نباید انجام باشد، ممکن است با خوردن چیزی  معده شان تحریک شده باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد ، ممکن است علاوه بر استفراغ خون و یا صفرا، استفراغ مایع شفاف نیز مشاهده کنید. گربه شما همچنین ممکن است دچار کاهش اشتها، نگرش افسردگی، بی حالی یا کم آبی شود. دامپزشک شما می داند اگر گربه شما به دلیل ورم معده استفراغ می کند چه کاری باید انجام دهد.

برخی از دلایل دیگر می تواند باشد:

وجود انگل

  • یبوست

انسداد مواد خارجی در دستگاه روده

  • بلعیدن نوعی سم
  • اختلالات متابولیکی مانند دیابت ، بیماری کلیوی و پرکاری تیروئید

در صورت مشاهده بالا آوردن گربه چه کار باید بکینم؟

علت بالا آوردن آب در گربه ها | دام و پت

برخی از صاحبان گربه ممکن است گربه خود را “پاکی” توصیف کنند.

اما باید توجه داشت که استفراغ مکرر برای گربه هرگز طبیعی نیست. استفراغ بیش از یک بار در هفته قطعاً از علائم مشکل است. اگر گربه شما چندین بار  مایع یا آب شفاف استفراغ می کند و یا در کنار علائم دیگری مانند کمبود اشتها، کاهش وزن، بی حالی یا اسهال است، باید فوراً ازبا دامپزشک خود وقت بگیرید و مشورت کنید.

دامپزشک شما می خواهد با معاینه بدنی، بررسی علائم حیاتی گربه و لمس شکم گربه تشخیص دهد. پس از یک معاینه دقیق، دامپزشک شما همچنین می خواهد یک سری آزمایشات را انجام دهد. از جمله آزمایش خون و اشعه ایکس، که با آزمایش خون عملکرد اندام گربه شما را بررسی می کند.

و بدین ترتیب اطمینان حاصل می کند که هیچ نشانه ای از بیماری کبد یا بیماری کلیوی و همچنین سطح گلبول قرمز و پلاکت گربه وجود ندارد.

یک مطالعه اشعه ایکس برای هر مایعی  در شکم که به طور بالقوه ممکن است  وجود خون را بررسی  کند.  همچنین ممکن است الگوهای گاز روده را نشان دهد که می تواند نشان دهنده انسداد باشد.

بسته به آنچه پزشک شما پیدا می کند، گربه شما ممکن است. برای مایعات درمانی و مراقبت های حمایتی به بیمارستان منتقل شود. یا ممکن است فقط  درمان های سرپایی و داروهای خوراکی در خانه ادامه داشته باشند.

اگر دامپزشک شما شک کند که گربه شما انسداد روده دارد .ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد تا انسداد را از رفع کند.

منبع:

https://www.thesprucepets.com/reasons-why-your-cat-is-vomiting-5074987

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا