پرنده ها

علت اسهال در اردک ها چیست؟

علت اسهال در اردک ها چیست؟

بسته به علت بروز اسهال در اردک ها، احتمال مسری بودن آن وجود دارد. غذاهای بی کیفیت یا مصرف بیش از حد غذا می تواند باعث بروز اسهال در اردک شود. آب آشامیدنی کثیف می تواند باعث انتقال باکتری های بیماری زا به دستگاه گوارش اردک و بروز اسهال شود.

البته کرم ها معمولاً به طور مستقیم اسهال ایجاد نمی کنند اما با ایجاد اختلال در روده می توانند باعث بروز این اتفاق شوند. همان طور که مرغ ها می توانند به اسهال مبتلا شوند، اردک ها نیز در اثر عوامل مختلفی مانند (کوکسیدیوز، کرم ها، ویروس ها و باکتری ها) ممکن است به اسهال مبتلا شوند. به طور کلی، این عوامل به دیواره روده اردک ها آسیب رسانده و باعث کاهش جذب مواد مغذی می شوند. اختلال در جذب نهایتا منجر به کاهش وزن و کم آبی بدن می شود.

علائم اسهال در اردک ها

برخی از علائم شایع اسهال در اردک ها، عبارتند از:

  • کاهش وزن
  • مدفوع آبکی
  • بستر مرطوب
  • پرهای به هم چسبیده
  • بی حالی و قوز کردن اردک

اگر نگران ابتلا اردک هایتان به کرم یا کوکسیدیا هستید، می توانید با تهیه نمونه مدفوع و مراجعه به دامپزشک، مشکل اردک هایتان را تشخیص دهید. دامپزشک با مشخص کردن تعداد تخمک های کوکسیدیال و تخم های کرم موجود در مدفوع، تشخیص قطعی را تایید و یا رد می کند.

علت بروز اسهال در اردک ها

علت اسهال در اردک || دام و پت

اردک ها بر اساس غریزه ای که دارند، در صورت ابتلا به بیماری های مختلف، تا جای ممکن سعی می کنند علائم خود را پنهان کنند. در واقع این رفتار برای دفاع از خود در برابر خطرات و شکارچیان انجام می شود. با این حال می توان با مشاهده برخی از نشانه ها، به بیمار بودن اردک پی برد.

کیفیت مدفوع، یعنی قوام، سختی و رنگ آن می توانند اطلاعاتی را درباره سلامتی اردک در اختیار شما قرار بدهد. یکی از مهم ترین نشانه های وجود بیماری در اردک ها، مدفوع آبکی یا اسهال است. علل مختلفی می توانند باعث بروز اسهال در اردک ها شوند. در ادامه این مقاله درباره علل، علائم و درمان اسهال مطالبی ذکر خواهد شد.

ابتلا اردک به اسهال می تواند در اثر علل طبیعی یا غیر طبیعی رخ بدهد. به طور کلی مدفوع سالم اردک ها سفت تر از مدفوع مرغ ها است. در هر صورت، برو مدفوع آبکی و یا اسهال می تواند نشان دهنده وجود یک مشکل در سلامتی اردک باشد.

علل مختلفی می توانند در ایجاد اسهال دخیل باشند. به همین‌ دلیل شما باید سعی کنید با بررسی علائم در دسترس، علت اصلی ایجاد اسهال را تشخیص دهید. در صورت عدم تشخیص، بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید. در ادامه به چند مورد از علل شایع ابتلا اردک به اسهال اشاره شده است.

مصرف بیش از حد آب (هیدراتاسیون بیش از حد)

به طور معمول، پرندگان آبزی، آب را دوست دارند. البته ممکن است هنگام خوردن غذا، آب اضافی زیادی نیز مصرف کنند. در چنین شرایطی، احتمال دارد اردک، بیش از حد مورد نیاز خودش آب مصرف کند. در صورت عدم وجود بیماری های زمینه ای و مشکلات جدی در اردک، افزایش بیش از حد مصرف آب می تواند باعث بروز اسهال در اردک شود.

تاثیر رژیم غذایی در ایجاد اسهال

علت اسهال در اردک || دام و پت

شما باید سعی کنید از یک رژیم غذایی متعادل برای تغذیه اردک هایتان استفاده کنید. دستگاه گوارش اردک ها نسبت به سایر پرندگان و طیور، اندکی متفاوت است. به عنوان مثال سرعت عبور مواد غذایی از روده اردک بالا است. بنابراین، غذای مصرفی آنها سریع تر دفع می شود. به همین دلیل است که نوع غذای مصرفی توسط اردک ها را می توان از روی مدفوع شان تعیین کرد. به عنوان مثال وقتی اردک ها کاهو یا سبزیجات مصرف می کنند، مدفوع شان سبز رنگ می شود. با خوردن گوجه فرنگی، مدفوع آن ها قرمز می شود. به دلیل سرعت بالای مواد در روده اردک، خوردن بیش از غذا می تواند باعث بروز اسهال شود. برای پیشگیری از بروز اسهال در اردک هایتان، باید از یک رژیم غذایی پر فیبر استفاده کنید.

تاثیر نوسانات دمایی بر اسهال در اردک

تغییرات شدیدی دمایی می تواند باعث بروز اختلالات متعددی در اردک ها شود. اسهال یکی از این اختلالات است. در واقع، گاهی اوقات، نوسانات شدید دما نی تواند باعث بروز اختلال در سیستم گوارشی اردک و نهایتا ایجاد اسهال شود. کاهش ناگهانی و سریع دمای محیط، می تواند باعث کاهش دمای بدن اردک شود. کاهش دمای بدن اردک نهایتا باعث ضعف سیستم ایمنی و ایجاد اسهال می شود.

تغییرات بیولوژیکی

برخی از تغییرات بیولوژیکی می توانند باعث بروز اسهال در اردک شوند. به عنوان مثال، برخی از اردک های ماده در دوران تخم گذاری، دچار اسهال حاد می شوند.

بیماری و عفونت

ابتلا یک اردک به اسهال، می تواند نشان دهنده وجود یک بیماری یا اختلال زمینه ای در آن باشد. تب، عفونت ویروسی یا باکتریایی، مسمومیت یا حتی از کار افتادن اندام های مختلف، می تواند باعث ابتلا اردک به اسهال شود. به عنوان مثال، یکی از علائم اصلی بیماری نیوکاسل، ایجاد اسهال در پرنده مبتلا است.

چگونه می توان از بروز اسهال در اردک ها پیشگیری کرد؟

علت اسهال در اردک || دام و پت

با انجام برخی اقدامات ساده، می توان از بروز اسهال در اردک‌ پیشگیری کرد. یکی از علل عمده بروز اسهال در اردک ها، کیفیت و مقدار آب و غذای این پرندگان است. با نظارت بر آب و غذای مصرفی این پرندگان می توانید به راحتی از بروز اسهال پیشگیری کنید. اسهال ناشی از وجود اختلال در رژیم غذایی و آب مصرفی، معمولا طی 24-48 ساعت برطرف می شود.

دما و استرس از دیگر عوامل‌ بروز اسهال در اردک‌ ها است. با مهیا کردن محیطی آرام و نیز حفظ دمای محل زندگی اردک در یک بازه متعادل، می توانید از بروز اسهال پیشگیری کنید. در صورتی که در یک منطقه دارای آب و هوای گرم زندگی می کنید، باید یک محیط خنک و سایه دار و نیز منبع آب کافی برای اردک هایتان مهیا کنید. بدین طریق می توان از بروز اسهال پیشگیری کرد.

در هنگامی که دمای هوا کاهش می یابد، باید اردک هایتان‌ را به لانه شان برگردانید. با جمع شدن اردک ها در یک محیط، گرمای بدن شان‌ باعث افزایش دمای محیط خواهد شد.

خوشبختانه در بیشتر مواقع انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز اسهال، کار آمد است. در واقع، علل نامساعد بیرونی و درونی، باعث بروز اسهال می شود. با رفع این شرایط نامساعد می توان از بروز اسهال پیشگیری کرد.

سعی کنید پرندگان آبزی وحشی را در صورت امکان از گله خود دور نگه دارید. پرندگان‌ وحشی ممکن است ناقل بیماری هایی باشند که باعث بروز اسهال در پرندگان آبزی خانگی می شوند.

همچنین سعی کنید آب حوضچه مزرعه تان را تا حد ممکن تازه و تمیز نگه دارید. حفظ کیفیت غذا و آب اردک ها برای پیشگیری از بروی اسهال ضروری است. با انجام این اقدامات پیشگیرانه می توان تا حدود زیادی از بروز اسهال در اردک ها جلوگیری کرد.

اسهال در اردک ها چگونه درمان می شود؟

علت اسهال در اردک || دام و پت

اسهال، در اکثر اوقات، در اثر وجود شرایط نامساعد درونی و بیرونی ایجاد می شود. اما گاهی اوقات، عواملی مانند بیماری های مختلف، ابتلا به عوامل انگلی، مشکلات روده ای و عفونت ها نیز می توانند باعث بروز اسهال شوند. برای درمان نوع دوم اسهال، باید با مراجعه به یک‌ دامپزشک، به صورت تخصصی مشکل اردک بیمار را رفع کنید.

به طور کلی، اگر اسهال اردک هایتان یک یا دو روز ادامه پیدا کرد، بلافاصله با یک دامپزشک تماس بگیرید. دامپزشک برای تشخیص دقیق علت اصلی بروز اسهال، تست های آزمایشگاهی مورد نیاز را انجام خواهد داد. در صورت بروز اسهال شدید، اردک های مبتلا را از گله جدا کنید. با این کار از شیوع بیشتر بیماری احتمالی پیشگیری خواهید کرد.

در صورتی که اردک هایتان‌ در اثر مشکلات روده ای به اسهال مبتلا شده باشند، دامپزشک محصولات روده ای را برای درمان اردک تجویز خواهد کرد. به عنوان مثال، پروبیوتیک ها برای کاهش مشکلات گوارشی اردک بسیار مفید هستند.

چرا مدفوع اردک من سفید است؟

اردک ها هم در آب و هم در خشکی، مدفوع خود را دفع می کنند. به عنوان یک صاحب حیوان خانگی، شما باید بدانید که آموزش اردک ها برای دفع مدفوع در بستر مخصوص، کاملاً غیرممکن است. اردک ها در هر کجا که مایل باشند مدفوع خود را دفع می کنند. به طور معمول لکه های سفید موجود در مدفوع اردک، ناشی از وجود مواد پروتئینی در مدفوع هستند. اما، برخی از اختلالات و مشکلات سلامتی نیز می توانند باعث بروز این اتفاق شوند. به عنوان مثال، وجود انگل هایی مانند کوکسیدیا در دستگاه گوارش اردک و یا انسداد روده، می تواند باعث بروز لکه های سفید در مدفوع اردک شود. همچنین مدفوع سفید رنگ، می تواند نشان دهنده وجود استرس در اردک‌ باشد.

کیفیت و کمیت مدفوع

با اطلاع از کیفیت و کمیت مدفوع طبیعی یا غیر طبیعی اردک، می توانید درباره سلامتی این پرندگان اطلاعاتی کسب کنید. به عنوان مثال، مدفوع کاملاً بدبو یا تیره، نشان دهنده وجود مشکلات اساسی در سکوم و یا تمام دستگاه گوارش اردک است. دفع مدفوع سبز، نشان دهنده وجود اختلال در عملکرد طبیعی کبد است.

دفع یک فرآیند بیولوژیکی ضروری در موجودات زنده است، بنابراین دفع مدفوع برای اردک ها نیز حیاتی و ضروری است. در این بخش درباره تاثیرات احتمالی مدفوع اردک بر سلامتی سایر گونه های صحبت خواهیم کرد.

آیا اسهال اردک می تواند باعث بروز‌ بیماری در انسان شود؟

علت اسهال در اردک || دام و پت

آلوده بودن مدفوع اردک به انواع میکروب ها، مانند سالمونلا یا E.coli، امری ممکن است. چنین مدفوع آلوده ای توانایی بیمار کردن انسان را دارد. بنابراین، تا جای ممکن نباید به طور مستقیم مدفوع اردک ها را لمس کنید. به عنوان مثال، هنگام نظافت محیط زندگی یا لانه اردک ها، باید از دستکش و ماسک استفاده کنید. رعایت نکات بهداشتی و دفع صحیح ضایعات اردک، به عنوان مثال در زیر خاک، می تواند به خوبی از بروز بیماری پیشگیری کند.

آیا مدفوع یا اسهال اردک برای سگ ها بیماری زا است؟

توصیه می شود حیوانات خانگی دیگر، مانند سگ و خرگوش را از ضایعات گوارشی اردک دور نگه دارید. مدفوع اردک می تواند حاوی عناصر و مواد مضر و آلوده مختلفی باشد که باعث بروز بیماری در سگ ها و سایر حیوانات خانگی شوند. به طور مثال، با بلعیدن اتفاقی مدفوع اردک توسط سگ، احتمالا این‌ حیوان به انگل های موجود در بدن اردک مبتلا خواهد شد.

پس به طور کلی، می توان گفت که دفع مدفوع به صورت اسهال، امری غیر طبیعی است. باید در اسرع وقت نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید. بهترین راه برای مقابله با اسهال، انجام اقدامات پیشگیرانه است.

منابع: https://hayfarmguy.com/why-is-my-ducks-poop-watery/

https://www.chickenvet.co.uk/diarrhoea-in-ducks-and-geese

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا