دامپزشکی آنلاین

علائم هشدار اولیه سرطان حیوان خانگی

علائم هشدار زودرس سرطان حیوان خانگی

آگاهی از علائم هشدار زودرس سرطان حیوان خانگی می تواند در نجات آنها موثر باشد. هر ساله بیش از شش میلیون سگ و گربه در آمریکا به سرطان مبتلا می شوند. سرطان علت اصلی مرگ و میر در حیوانات خانگی بیش از میان سالی است. دانستن اینکه به دنبال چه چیزی باشید می تواند به تشخیص زود هنگام کمک کند. همانند افراد، تشخیص به موقع می تواند تغییراتی ایجاد کند. اگر هر یک از این علائم را در حیوان خانگی خود مشاهده کردید، لطفا با یک دامپزشک مشورت کنید.

حیوانات خانگی به اعضای خانواده ما تبدیل شده اند و ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که آنها طولانی ترین و بهترین زندگی ممکن را دارند. همانطور که از مراقبت بهتر یا سگها و گربه های خود مراقبت کرده ایم، آنها واقعاً عمر طولانی تری دارند. هرچه زودتر سرطان را تشخیص دهید، شانس بیشتری برای درمان موثر دارید. با این وجود، یا شاید به همین دلیل، سرطان یکی از دلایل اصلی مرگ در سگها و گربه های خانگی است. برخی تخمین ها حاکی از آن است که بیش از 50٪ سگ های بالای 10 سال در اثر سرطان خواهند مرد.

شایع ترین علائم هشدار زودرس سرطان حیوان خانگی، عبارتند از:

  • مشکل خوردن یا بلعیدن. این علامت شایع سرطان های دهان و گردن است.
  • از دست دادن اشتها. از دست دادن اشتهای حیوانات خانگی امری طبیعی نیست. این ممکن است نشانه ای از بیماری باشد.
  • تردید در برابر ورزش یا از دست دادن قدرت. این می تواند یکی از اولین علائمی باشد که حیوان خانگی شما احساس خوبی ندارد.
تورم های غیرطبیعی غدد لنفاوی

علائم هشدار زودرس سرطان حیوان خانگی | دام و پت

حیوان خانگی خود را بررسی کنید. این بهترین راه برای یافتن توده ها، برجستگی ها یا تورم هایی است که می تواند در هر نقطه از بدن باشد. ” غدد لنفاوی” در سراسر بدن قرار دارند اما به راحتی در پشت فک یا پشت زانو تشخیص داده می شوند. وقتی این غدد لنفاوی بزرگ شوند، می توانند نوع متداولی از سرطان به نام لنفوم را پیشنهاد دهند. نمونه برداری یا سیتولوژی از این غدد لنفاوی بزرگ شده می تواند به تشخیص کمک کند .

زخم هایی که بهبود نمی یابند.

زخم های غیر قابل بهبود می توانند نشانه ای از عفونت یا سرطان باشند. دامپزشک می تواند دلیل ترمیم نشدن زخم را تشخیص دهد.

مشکل در تنفس، ادرار کردن یا اجابت مزاج

این مشکلات احتمالاً ناشی از یک مشکل زمینه ای سلامتی است. اگر حیوان خانگی شما هر یک از این علائم را نشان داد، قرار ملاقات با دامپزشکی را تعیین کنید. تشخیص و درمان به موقع برای حیوانات خانگی مهم است، درست مانند افراد.

توده بزرگ یا در حال تغییر

هر توده روی حیوان خانگی که به سرعت رشد می کند یا از نظر بافت یا شکل تغییر می کند، باید نمونه برداری شود. توده ها در شیشه های بیوپسی قرار دارند نه در حیوانات خانگی.

اتساع شکم

هنگامی که ” معده ” یا شکم به سرعت بزرگ می شود، این ممکن است یک توده یا تومور در شکم را نشان دهد یا ممکن است نشان دهنده برخی از خونریزی هایی باشد که در این منطقه اتفاق میفتد. رادیوگرافی یا سونوگرافی از شکم می تواند بسیار مفید باشد .

کاهش وزن مزمن

وقتی حیوان خانگی در حال لاغر شدن است و شما حیوان خود را تحت رژیم قرار نداده اید، باید حیوان خانگی خود را بررسی کنید. این علامت برای سرطان تشخیص نیست، اما می تواند نشان دهد که مشکلی وجود دارد. بسیاری از بیماران سرطانی کاهش وزن دارند .

استفراغ مزمن یا اسهال

علائم هشدار زودرس سرطان حیوان خانگی | دام و پت

باید تحقیقات بیشتری را در این زمینه انجام دهد. غالباً تومورهای دستگاه گوارش می توانند باعث استفراغ مزمن و یا اسهال شوند. رادیوگرافی، معاینات سونوگرافی و آندوسکوپی از ابزارهای تشخیصی مفیدی هستند که این اتفاق می افتد .

خونریزی غیرقابل توضیح

خونریزی از دهان، بینی، آلت تناسلی، واژن یا لثه که ناشی از ضربه نیست باید بررسی شود. اگرچه اختلالات خونریزی در حیوانات خانگی اتفاق می افتد، اما معمولاً در سنین پایین حیوانات خانگی کشف می شوند. اگر خونریزی غیرقابل توضیح از زمان پیر شدن حیوان خانگی شروع شود، باید بررسی کاملی انجام شود. خونریزی به دلایل زیادی ممکن است رخ دهد، اما بیشتر آنها غیرطبیعی است. توجه داشته باشید که استفراغ و اسهال نمونه هایی از ترشحات غیر طبیعی است .

سرفه

سرفه خشک و غیرخلطی در حیوان خانگی مسن تر باید باعث انجام رادیوگرافی قفسه سینه شود. این نوع سرفه رایج ترین نشانه سرطان ریه است. لطفاً بخاطر داشته باشید دلایل زیادی برای سرفه در سگها و گربه ها وجود دارد .

لنگش

لنگش دلایل زیادی دارد، از جمله سرطان عصب، عضله یا استخوان. لنگش غیرقابل توضیح به ویژه در سگ های نژاد بزرگ یا غول پیکر نشانه بسیار شایع سرطان استخوان است. رادیوگرافی ناحیه آسیب دیده برای تشخیص سرطان استخوان مفید است .

فشار آوردن برای ادرار کردن

فشار آوردن به ادرار و وجود خون در ادرار معمولاً نشانگر عفونت ادراری مشترک است. اگر فشار و خونریزی به سرعت با آنتی بیوتیک کنترل نشود یا عود کند، سرطان مثانه ممکن است دلیل اصلی باشد. سیستوسکوپی یا سایر تکنیک هایی آزمایشگاهی که به دامپزشک اجازه می دهد از مثانه نمونه برداری کند، مفید است و گاهی اوقات برای تشخیص قطعی در این موارد لازم است .

بوی دهان

تومورهای دهان در حیوانات خانگی اتفاق می افتد و باعث می شود حیوان خانگی ترجیح غذایی خود را تغییر دهد (یعنی از غذاهای سخت به غذای نرم) یا باعث می شود حیوان خانگی نحوه جویدن غذای خود را تغییر دهد. بسیاری از اوقات می توان بوی بد را در حیوانات خانگی با تومورهای دهانی تشخیص داد. برای تعیین علت مشکل، یک معاینه کامل دهانی با رادیوگرافی یا سی تی اسکن، ضروری بودن آرام بخشی، معمولاً ضروری است .

سرطان در سگ ها چقدر شایع است؟

علائم هشدار زودرس سرطان حیوان خانگی | دام و پت

سرطان به خصوص در سگ های مسن بسیار رایج شده است. پنجاه درصد سگ های بالای 10 سال در برخی موارد به سرطان مبتلا می شوند. اما به گفته کارشناسان، نیمی از سرطان ها در صورت تشخیص زود هنگام قابل درمان هستند. علائم هشدار دهنده سرطان در سگ ها بسیار شبیه به افراد است. توده یا برجستگی، زخمی که بهبود نمی یابد، هر نوع تورم، بزرگ شدن غدد لنفاوی، لنگی یا تورم در استخوان، خونریزی غیرطبیعی. اینها همه نشانه های کلاسیک است. اما بعضی اوقات، حداقل در اوایل، علائم کمی وجود دارد یا هیچ نشانه ای ندارد. بنابراین هر زمان که حیوانات حال خوبی ندارد، یا چیزی غیرطبیعی وجود دارد یا کاملاً درست نیست، مالک باید با دامپزشک مشورت کند.

سال ها گذشته بسیاری از سگها بر اثر بیماری های مشترک مرده و یا توسط یک ماشین مورد اصابت قرار گرفتند. اما اکنون واکسن داریم و سگهایمان را در خانه نگه می داریم، بنابراین مدت زمان طولانی تری عمر می کنند. همچنین به نظر می رسد که در برخی از سرطان ها یک مولفه ژنتیکی وجود دارد، زیرا ما دیده ایم که برخی از نژادها بیش از سایرین مستعد ابتلا به سرطان هستند.

آیا سگ های نژاد مخلوط کمتر به سرطان مبتلا می شوند؟

مردم رتریورهای طلایی را دوست دارند زیرا شبیه رتریورهای طلایی هستند. اما  رتریورهای طلایی شیوع بالایی از سرطان دارند.  بوکسورها، سگهای کوهستانی Bernese نیز همینطور. همه این نژادها و سایر نژادها دارای سرطان های خاصی هستند که می بینیم.  این نشان می دهد که احتمالاً اجزای ژنتیکی خاصی در برخی از سرطان ها وجود دارد. اما هنوز این سوال وجود دارد که ژنتیک در مقابل عوامل محیطی چقدر است . از آنجا که سگ های نژاد مخلوط از یک استخر ژنی بسیار بزرگتر به وجود می آیند، احتمال ابتلا به سرطان های مبتنی بر ژنتیک کمتر است.

برای جلوگیری از سرطان سگ من چه کاری می توانم انجام دهم؟

علائم هشدار زودرس سرطان حیوان خانگی | دام و پت

بزرگترین کار عقیم سازی سگ شماست. اگر قبل از اولین گرما سگی را عقیم کنید، فقط به دلیل تأثیر هورمونی، احتمال سرطان پستان را هشت برابر کاهش می دهید. مراقبت خوب از دهان و دندان می تواند به کاهش سرطان های دهان کمک کند. اگر سگ اصیل می خرید، وضعیا آن را بررسی کنید تا ببینید آیا نوع خاصی از سرطان در این نژاد وجود دارد یا خیر. اما به طور کلی، پیشگیری دشوار است زیرا ما از علل بیشتر سرطان ها اطلاع نداریم.   به جای تلاش برای جلوگیری از سرطان، شناسایی سریع آن و درمان سریع آن، راهکار بهتری است.

اگر سگ من سرطان دارد، آیا این بدان معناست که می میرد؟

احتمالاً با اکثر سرطان هایی که می بینیم می توان با جراحی مقابله کرد. بسیاری از سرطان های پستان، بسیاری از تومورهای ماست سل، بسیاری از تومورهای پوستی، سارکوم های بافت نرم، بسیاری از این تومورها را می توان با جراحی برطرف کرد و بهبود می یابد. حتی در شرایطی که آنها به یک گره لنفاوی پیشرفت کرده اند، گزینه هایی وجود دارد که می تواند عمر سگ شما را طولانی تر و حتی آنها را درمان کند.

منابع:

https://www.petinsurance.com/healthzone/pet-health/health-conditions/pet-cancer-early-warning-signs/ https://acfoundation.org/the-10-warning-signs-of-cancer/

https://pets.webmd.com/dogs/guide/dogs-and-cancer-get-the-facts#1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا