پرنده ها

علائم اولیه جفت گیری طوطی

5 علائم اولیه و بارز جفت گیری طوطی ها

به طور کلی، اکثر افراد، طوطی های خانگی را حیواناتی بسیار مهربان، آرام و شیرین می پندارند. اما، اگر شما هم از یک‌ طوطی خانگی نگه داری می کنید، حتما متوجه شده اید که گاهی اوقات، پرنده تان، خشن و تهاجمی می شود. شاید علائم اولیه جفت گیری طوطی باشد در چنین شرایطی، چه بر سر طوطی خانگی تان می آید؟

در صورتی که پرنده تان استرس شدید نداشته و از بیماری خاصی رنج نمی برد، به احتمال زیاد، تغییرات هورمونی مربوط به فصل جفت گیری، باعث شده است که طوطی خانگی تان، دچار تغییرات رفتاری شود. طوطی ها، مانند نوجوانان بد خلق که در دوران بلوغ دچار تغییرات هورمونی می شوند، تغییرات هورمونی مشابهی را، با تغییر فصول سال، تجربه می کنند.

سوال اصلی این است که علائم نزدیک شدن زمان جفت گیری طوطی های خانگی، کدام اند؟ در واقع چندین نشانه و علامت اصلی وجود دارد که می توانید برای تشخیص این که آیا زمان جفت گیری طوطی تان فرا رسیده است یا خیر، از آن ها استفاده کنید. در این مقاله، به مهم ترین علائم فرارسیدن فصل جفت گیری طوطی های خانگی، اشاره شده است.

به طور معمول، در صورتی که طوطی خانگی تان، به طور غیر عادی، و بدون هیچ دلیل خاصی، شروع به بروز‌ رفتارهای تهاجمی کرده است، احتمالا فصل جفت گیری آن، آغاز شده است. شاید از خودتان می پرسید که زمان جفت گیری طوطی های خانگی، چه زمانی به پایان می رسد؟

در این مقاله، به مهم ترین سوالات مربوط به فصل جفت گیری طوطی های خانگی، پاسخ داده شده است. قبل از هر چیز، در ادامه مقاله، به مهم ترین علائم و نشانه های مربوط به آغاز فصل جفت گیری در طوطی های خانگی، اشاره شده است. تغییر هورمونی، مهم ترین مؤلفه تاثیر گذار بر رفتار طوطی در فصل جفت گیری است.

نشانه های آغاز زمان جفت گیری طوطی کدام اند؟

علائم اولیه جفت گیری طوطی | دام و پت

طوطی ها در فصل جفت گیری، دچار تغییرات هورمونی می شوند. این تغییرات هورمونی، می تواند مزاج و شخصیت آن ها را کاملاً تغییر دهد. در این قسمت از مقاله، علامت هایی وجود دارند که نشان می دهند، طوطی شما به دنبال جفت گیری است. مهم ترین این ‌علائم، عبارت اند از:

گازگرفتگی

به طور کلی، طوطی هایی که در طول فصل جفت گیری، دچار تغییرات هورمونی می شوند، ممکن است رفتارهایی مانند گازگرفتگی، از خود بروز بدهند. البته، اگر طوطی شما همیشه گاز می گیرد، ممکن است حیوان خانگی تان،‌ ذاتا تهاجمی است و ربطی به جفت گیری نداشته باشد.

اگر طوطی شما، بی هیچ دلیلی، ناگهان شروع به گاز گرفتن شما می کند، این‌ رفتار‌ برای طوطی، می تواند راهی برای رهایی از ناامیدی های جنسی آن ها باشد. بهترین راه برای مقابله با یک طوطی عصبانی و خشمگین، این است که اصلا با آن برخورد نکنید. به سادگی، رفتار طوطی را نادیده بگیرید و تا زمانی که طوطی شما آرام نشود، از قفس پرنده خانگی‌ تان دور شوید.

علل گاز گرفتن طوطی و درمان آن چیست؟

رفتار سرزمینی

در فصل جفت گیری، ممکن است متوجه شوید که طوطی شما، نسبت به قلمرو و سرزمین خود، بسیار حساس می شود. آن ها ممکن است در مورد چیزهای مختلف، از جمله اتاق، قفس، غذا، اسباب بازی های خود یا حتی شما (صاحب آن ها) دارای حس مالکیت شوند. اگر طوطی شما به صورت سرزمینی رفتار می کند، به آن ها فرصت دهید تا این رفتار، به صورت خود به خود از بین برود.

نمایش های فیزیکی

در طول فصل جفت گیری، طوطی شما ممکن است شروع به نشان دادن محبت، به صورت فیزیکی، کند. این موارد می تواند شامل مواردی مانند بال زدن، حرکت دادن دم، پلک زدن های غیر عادی یا حتی برگرداندن غذا از معده، باشد. این رفتار ها،‌ همه کارهایی هستند که طوطی ها برای جلب توجه یک همسر احتمالی، آن ها را انجام می دهند.

اگر طوطی شما شروع به تلاش برای جلب توجه شما می کند، از این‌ رفتار‌ پرنده خانگی تان، منزجر و آزرده خاطر نشوید. این روش آن ها، برای نشان دادن اعتماد و راحتی خود با شما، به عنوان شریک مادام العمر آن ها است. بنابراین، به مراقبت از طوطی خانگی‌ تان، ‌ادامه دهید.

جیغ در طوطی ها

طوطی ها، به طور طبیعی، پرندگان پر سر و صدایی هستند. اما در فصل جفت گیری، صدای آن ها، بیشتر از همیشه می شود. برای صاحبان طوطی ها، جیغ در طوطی ها می تواند طاقت فرسا و آزاردهنده باشد، اما تمام تلاش خود را انجام دهید تا طوطی خود را سرزنش نکنید.

سرزنش آن ها، فقط رفتارهای منفی شان را افزایش می دهد. علاوه براین، سرزنش و رفتار تند، به پیوند شما با آن ها آسیب می رساند. در عوض، سعی کنید سر و صدای طوطی خانگی تان‌ را به خوبی تحمل کنید. سر و صدای اضافی طوطی خانگی تان، با گذشت زمان، قطع خواهد شد.

کندن پر

علائم اولیه جفت گیری طوطی | دام و پت

در فصل جفت گیری، ممکن است متوجه شوید که طوطی شما، پرهایش را می کند. این رفتار برای اولین بار، می تواند برای صاحبان طوطی، شوکه کننده باشد. به طور کلی،‌ باید به این نکته توجه داشته باشید که بروز این رفتار در فصل جفت گیری، کاملاً طبیعی است.

با این حال، به این هشدار نیز‌ توجه کنید که کندن پر، ممکن است نشانه یک بیماری باشد. اگر مطمئن نیستید که طوطی شما تحت تغییرات هورمونی قرار دارد یا خیر، بهتر است با مشورت با یک دامپزشک، احتمال ابتلا پرنده‌ خانگی تان به یک بیماری را، رد کنید.

فصل جفت گیری طوطی ها چقدر طول می کشد؟

برای طوطی ها، فصل جفت گیری به طور کلی، هر سال در آغاز بهار اتفاق می افتد. اگر متوجه شدید که برف در حال ذوب شدن است و باران بیشتر از قبل می بارد، به احتمال زیاد فصل جفت گیری طوطی ها در راه است. در طول این مدت، پرورش طوطی ها در طبیعت آسان تر می شود، زیرا دمای بالاتر، منابع غذایی بیشتری را در دسترس قرار می دهد.

گذشته از فصل بهار، سایر نشانه های فصل جفت گیری شامل مشاهده شکوفه گیاهان و گل های بهاری و آواز پرندگان هنگام خروج از خانه است. علاوه براین، در طوطی خود، ممکن است متوجه تغییرات رفتاری و همچنین تغییر رنگ پرها (معمولاً روشن تر) شوید.

در طوطی های خانگی، فصل تولید مثل و رفتارهای همراه با آن، معمولاً فقط 1-2 هفته طول می کشد.

باهوش ترین طوطی ها به عنوان حیوان خانگی کدامند؟

طوطی ها چگونه جفت می شوند؟

علائم اولیه جفت گیری طوطی | دام و پت

مانند هر گونه دیگر، پرندگان برای تکثیر و تولید جوجه، جفت می شوند. اما بر خلاف بسیاری از گونه های دیگر، طوطی های نر، آلت تناسلی ندارند. بلکه نر دارای اندام های داخلی و دهانه کوچکی است که شبیه به ماده است. برای باروری طوطی ماده، این حفره ها هنگام بالا رفتن نر به پشت ماده به هم فشرده می شوند.

ممکن است نر را در حالی ببینید که دم خود را به جلو و عقب تکان دهد و یا بال های خود را بالا و پایین می برد. در برخی موارد، ممکن است این حالت طوطی های نر، تهاجمی به نظر برسد، اگرچه در واقع هیچ تجاوزی در کار نیست. همچنین، شایان ذکر است که بدانید، بیشتر طوطی ها، تک همسر هستند. این بدان معناست که آن ها یک شریک را انتخاب می کنند که مادام العمر با آن جفت می مانند.

هنگامی که آن ها شریک دیگری برای جفت گیری نداشته‌ باشند، ممکن است صاحب شان، مورد علاقه آن ها قرار گیرد. اگرچه جذب صاحب، به طریق جنسی نخواهد بود، اما ممکن است شما را به عنوان شریک زندگی مادام العمر خود دهد و در فصل جفت گیری، محبت خود را به شما نشان دهند (بال زدن، و غیره).

ویژگی و رفتار طوطی ها را بشناسید.

آیا طوطی ها می توانند با پرندگان دیگر جفت گیری کنند؟

پاسخ این سوال منفی است. طوطی ها نمی توانند با پرندگان دیگر جفت گیری کنند. برخی از طوطی ها می توانند با گونه های دیگر طوطی ها، جفت گیری کنند. طوطی هایی که به این‌ روش به دنیا می آیند را هیبریداسیون می نامند و عموماً در جنس های طوطی اتفاق می افتد. به عنوان مثال، Macaw Scarlet ممکن است با ماکوی آبی و طلایی مورد پرورش قرار می گیرند.

در حالی که امکان جفت گیری پرندگان از جنس های مختلف وجود دارد، اما این‌ شرایط، بسیار نادر است. اگر فاصله بین ژنتیک دو طوطی بسیار زیاد باشد، امکان پرورش آن ها، وجود نخواهد داشت.

کمک به طوطی های در فصل جفت گیری

علائم اولیه جفت گیری طوطی | دام و پت

با وجود این که واقعاً هیچ کاری نمی توانید برای جلوگیری از بروز تغییرات هورمونی و رفتارهای جفت گیری در طوطی خانگی تان انجام دهید، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای کمک به طوطی خود (و خودتان)، در طول فصل جفت گیری، انجام دهید.

بدانید فصل جفت گیری از چه زمانی شروع می شود و در فصل جفت گیری چه انتظاری از رفتارهای طوطی خود دارید. آمادگی به شما کمک می کند تا رفتارهای احتمالی طوطی را بهتر اداره کنید. از رها کردن بدون نظارت طوطی خود در اطراف دیگران، خودداری کنید.

در این مدت، طوطی شما ممکن است به گونه ای عمل کند که در حالت عادی، هیچ کدام از آن ها را عمل نمی کند. یک طوطی که دارای رفتارهای دوستانه و صمیمی است، می تواند در فصل جفت گیری، بد خلق و پرخاشگر شود. در مقابل، شما باید تمام تلاش خود را کنید تا آن ها را در این مدت از افراد دیگر دور نگه دارید.

هرگز آن ها را بدون نظارت،‌ نزد دیگران یا حیوانات خانگی خود، رها نکنید. از نوازش طوطی خود، به خصوص قسمت های پشت، بال یا دم، خودداری کنید. این کار می تواند طوطی شما را بیشتر تحریک کند. نوازش، می تواند رفتارهای جنسی طوطی را بیشتر کند.

اگر در این مدت قصد دارید طوطی خود را نوازش کنید، طوطی را تا بالای سر نوازش دهید. از تنبیه طوطی خود اجتناب کنید. حتی اگر رفتارهای آنها آزاردهنده یا پرخاشگرانه شود، مهم است که طوطی خود را مجازات نکنید. به یاد داشته باشید، این رفتارها، در اختیار طوطی شما نیست. بلکه یک واکنش کاملاً طبیعی به تغییرات هورمونی آن ها است. صبور باشید، منتظر بمانید. این رفتارها به زودی از بین خواهند رفت.

سخن آخر

هر طوطی در فصل جفت گیری تغییرات هورمونی را تجربه می کند که معمولاً در ابتدای بهار اتفاق می افتد. میزان بروز این رفتارها در طوطی های مختلف، متفاوت است. اما ممکن است به شکل گاز، رفتارهای سرزمینی، نمایش فیزیکی، فریاد یا پرکنی بروز‌ پیدا کنند.

اگرچه هیچ کاری نمی توانید برای جلوگیری از بروز این رفتار انجام دهید، اما کارهای کوچکی وجود دارد که می توانید به طوطی خود و خودتان کمک کنید تا یک هفته یا دو هفته مربوط به زمان جفت گیری را پشت سر بگذارند. همیشه به یاد داشته باشید که این رفتارها کاملاً طبیعی هستند و هیچ نیازی به تنبیه پرنده خانگی‌ تان وجود ندارد.

کاسکو، ویژگی های مثبت و منفی تا منحصر بفرد آنها را بشناسید.

منبع
https://www.parrotwebsite.com/signs-a-parrot-wants-to-mate/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا