سگ ها

عقیم سازی سگ چگونه انجام می شود؟

عقیم سازی سگ چگونه انجام می شود؟

اگر‌ به تازگی یک توله سگ خریده اید و یا مدت ها است که از یک‌ سگ خانگی نگه داری می کنید، ممکن است از خود پرسیده باشید که آیا نیازی به عقیم سازی سگ خود دارید یا خیر. یا عقیم سازی سگ چگونه انجام می شود. در ادامه این مقاله به برخی از رایج ترین سوالات صاحبان حیوانات خانگی در مورد عقیم سازی سگ های خانگی پاسخ داده شده است.

تفاوت بین عقیم سازی اسپای و خنثی سازی چیست؟

عقیم سازی “اسپای” یا تخمدان، یک عمل جراحی دامپزشکی است که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. این روش شامل برداشتن رحم سگ ماده و هر دو تخمدان از طریق برش ایجاد شده در شکم است. همچنین می توان این روش عقیم سازی را به صورت لاپاراسکوپی (معمولاً با عمل کردن تخمدان) انجام داد.

عقیم کردن به روش خنثی سازی یا اخته کردن، شامل برداشتن بیضه های سگ نر از طریق جراحی است. این روش نیز تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. با این‌ حال این جراحی ساده تر از عمل جراحی اسپای است. در این روش، برشی در نزدیک قسمت جلوی کیسه بیضه ایجاد می شود، سپس بیضه ها از طریق آن برش خارج می شوند.

در مورد عقیم سازی گربه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چرا باید سگ خانگی خود را عقیم کنید؟

عقیم سازی سگ چگونه انجام می شود؟ | دام و پت

در این قسمت از مقاله، سه ​​دلیل مهم برای عقیم سازی یا خنثی سازی یک سگ خانگی ذکر شده است. این دلایل عبارت اند از:

  • عقیم سازی از تولد بدون برنامه توله سگ ها جلوگیری می کند. اگر سگ ماده شما عقیم نشده باشد، یک یا دو بار در سال برای چند هفته به فصل تولید مثل یا جفت گیری می رسد. هر بار که این اتفاق می افتد، او برای سگ های نر بسیار جذاب می شود. در این شرایط سگ های نر از دور بوی عطر سگ ماده را حس می کنند.
  • این جذابیت طبیعی ممکن است باعث شود سگ های نر بیگانه با سگ‌ ماده تان جفت گیری کنند. به این ترتیب سگ ماده خانگی‌ تان به صورت غیر برنامه ریزی شده صاحب توله سگ خواهد شد. پرورش توله سگ‌ دشوار است و زمان و هزینه زیادی را طلب می کند.
  • یک سگ ماده نیز در دوران بارداری نیاز به مراقبت دامپزشکی دارد. زایمان گاهی اوقات دشوار است و ممکن است شامل جراحی پرهزینه شود. گاهی اوقات، زایمان اشتباه منجر به از دست دادن سگ مادر یا توله سگ می شود. همچنین پس از زایمان نیز سگ ماده به مراقبت های دامپزشکی نیاز خواهد داشت.

در مورد مراقبت از سگ ها در بارداری اطلاعات بیشتری کسب کنید.

جلوگیری از تولد توله سگ های ناخواسته

علاوه بر این، مهیا کردن خانه های خوب برای توله سگ ها بسیار دشوار است. عقیم سازی و خنثی سازی یک روش قابل اطمینان برای جلوگیری از تولد توله سگ های ناخواسته و ایجاد زحمت و هزینه اضافی است. به طور کلی تولید توله سگ‌ باید به افراد دارای امکانات و دانش کافی سپرده شود.

کاهش برخی خطرات سلامتی از دیگر دلایل ترجیح عقیم سازی یا خنثی کردن سگ های خانگی‌ است. عقیم سازی یا خنثی سازی می تواند منجر به کاهش خطرات خاص سلامتی سگ های ماده و نر شود. سگ های ماده بارور می توانند به عفونت دردناک و کشنده ای به نام pyometra مبتلا شوند.

پیشگیری از ابتلا به تومورهای پستانی

همچنین سگ های ماده بارور، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به تومورهای پستانی هستند. عقیم سازی سگ نر از بروز سرطان بیضه جلوگیری کرده و خطر ابتلا به مشکلات دیگری مانند بیماری پروستات را کاهش می دهد. یک سگ نر عقیم شده ممکن است تمایل کمتری به سگ های ماده از خود نشان دهد.

همچنین عقیم سازی ممکن است به رفع برخی از مشکلات رفتاری کمک کند. علاوه بر کاهش پرسه زنی سگ های نر، عقیم سازی اغلب (هر چند نه همیشه)، می تواند به کاهش یا از بین بردن رفتارهای نامطلوب کمک کند. عقیم سازی همچنین ممکن است رفتار پرخاشگرانه را در برخی از سگ ها کاهش دهد.

در مورد شایع ترین توده در سگ ها و علائم آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سگ در چه سنی باید عقیم شود؟

عقیم سازی سگ چگونه انجام می شود؟ | دام و پت

اگرچه این روش های عقیم سازی را می توان در توله سگ های چند ماهه انجام داد، اما صاحبان سگ ها باید با دامپزشک خود مشورت کنند تا بهترین سن را برای عقیم سازی یا خنثی سازی حیوان خانگی خود تعیین کنند. به طور کلی توصیه می شود عقیم سازی پس از بلوغ انجام‌ شود.

مزایای عقیم سازی پس از بلوغ می تواند شامل کاهش مشکلات سلامتی ارتوپدی، کاهش احتمالی بروز برخی سرطان ها در نژادهای خاص و بهبود رفتار سگ باشد. تحقیقات بیشتری در این زمینه برای مقایسه تفاوت بین نژادها و اندازه سگ ها در حال انجام است.

بسیاری توصیه می کنند که توله سگ های ماده قبل از اولین بارداری خود، که می تواند در 5 ماهگی رخ دهد، عقیم شوند. با این حال، شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد این سن برای عقیم سازی بسیار کم است زیرا این کار باعث می شود سگ ها رشد کامل نداشته باشند.

اگر‌ مایل هستید که سگ خانگی‌ تان را عقیم کنید، ابتدا با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید. دامپزشک‌ به شما درباره سن مناسب عقیم‌ سازی سگ مشورت خواهد داد.

زمان نقاهت پس از عقیم سازی سگ چقدر است؟

گاهی اوقات ممکن است پس از انجام‌ جراحی عقیم سازی، سگ تان یک شب بستری شود. حال آنکه برخی اوقات سگ همان روز ترخیص می شود. سگ شما ممکن است پس از جراحی کمی ناراحتی داشته باشد و دامپزشک ممکن است داروهای ضد درد تجویز کند.

کلینیک ممکن است سگ شما را با یقه محافظ به خانه بفرستد تا مانع لیسیدن محل برش جراحی توسط سگ شود. احتمالاً باید 7 تا 10 روز تا زمان بهبودی، فعالیت سگ خود را محدود کنید. دامپزشک شما ممکن است از شما بخواهد برای پیگیری شرایط سگ و بررسی نحوه بهبود و برداشتن بخیه ها دوباره سگ تان را به کلینیک دامپزشکی ببرید.

با انجام جراحی عقیم سازی، در صورت عدم وجود عوارض یا سایر مشکلات بهداشتی، سگ های نر معمولاً می توانند در همان روز انجام عمل به خانه بروند. دامپزشک با شما در مورد داروهای ضد درد و مراقبت های پس از جراحی از سگ با شما صحبت خواهد کرد.

دامپزشک احتمالاً توصیه خواهد کرد که فعالیت سگ را برای چند روز محدود کنید تا برش ناشی از جراحی بهبود یابد. همچنین ممکن است دامپزشک سگ شما را با یقه محافظ به خانه بفرستد تا از لیسیدن محل برش جلوگیری شود. مانند بسیاری از جراحی ها، ممکن است دامپزشک شما را مجبور کند برای ویزیت مجدد به کلینیک مراجعه کنید تا نحوه بهبود برش بررسی شده و بخیه ها برداشته شوند.

هزینه عقیم سازی توله سگ یا سگ بالغ چقدر است؟

عقیم سازی سگ چگونه انجام می شود؟ | دام و پت

هزینه عقیم سازی و خنثی سازی سگ در سراسر کشور متفاوت است و بسته به امکاناتی که در طول جراحی از آن ها استفاده می شود، این روش می تواند هزینه های متفاوتی داشته باشد. برای تعیین قیمت این جراحی در منطقه محل زندگی خود باید با یک‌ دامپزشک مشورت کنید.

همچنین برای مشاوره در مورد عقیم سازی یا خنثی سازی توله سگ یا سگ‌ بالغ خود با یک دامپزشک تماس بگیرید. دامپزشک قادر خواهد بود هر گونه سوال یا نگرانی شما را برطرف کند.

منظور از عقیم سازی سگ خانگی ماده چیست؟

عقیم سازی اصطلاح متداولی است که برای توصیف روش جراحی معروف به عمل تخمدان استفاده می شود. در این روش، تخمدان ها و رحم به طور کامل برداشته می شوند تا یک سگ ماده عقیم شود. در برخی از موارد فقط تخمدان های سگ ماده برداشته می شود.

به طور کلی توصیه می شود که تمام سگ های ماده عقیم شوند. مزایای زیادی برای این عمل وجود دارد. همچنین عقیم سازی به کاهش جمعیت حیوانات خانگی کمک می کند. همچنین براساس نتایج برخی از مطالعات، توصیه می شود که پس از بلوغ سگ های خود را عقیم کنید.

مزایای عقیم سازی در سگ ماده چیست؟

جلوگیری از فرار سگ ماده از جمله مزایای این عمل جراحی است. با ترشح هورمون های جنسی، سگ ماده تمایل دارد برای یافت جفت فرار کند. عقیم سازی از بروز این رخداد جلوگیری می کند. همچنین این عمل باعث حذف نوسانات هورمونی که باعث بارداری کاذب می شوند، می گردد.

جلوگیری از ابتلا سگ به عفونت رحم (معروف به pyometra) از دیگر مزایای این روش جراحی است. این عمل در سگ ماده می توان ار بروز سرطان سینه پیشگیری کرد. با این عمل می توان خطر بروز سرطان رحم و تخمدان را در سگ ماده از بین برد.

نهایتا سگهای عقیم شده عموما عمر بیشتری نسبت به سگ های بارور دارند. با توجه به فواید زیاد این عمل، اکثر دامپزشکان توصیه می کنند بعد از بلوغ، سگ های خانگی خود را به کمک جراحی عقیم کنید.

در مورد اینکه دامپزشکی آنلاین چه خدماتی را ارائه می دهد اطلاعات بیشتری کسب کنید.

معایب احتمالی عقیم سازی سگ ماده چیست؟

عقیم سازی سگ چگونه انجام می شود؟ | دام و پت

نظر کلی دامپزشکان این است که این عمل باعث افزایش طول عمر سگ می شود. برخی از مطالعات علمی وجود دارد که افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری ها را در اثر این عمل، نشان می دهد. با این وجود، هنوز هم این مطالعات، عقیم سازی را به عنوان بهترین گزینه برای حفظ سلامت کلی و طول عمر سگ در نظر گرفته اند. معایب احتمالی این عمل در سگ ماده عبارت اند از:

  • این عمل سوخت و ساز بدن آن را کاهش می دهد. با این حال، چاقی نتیجه تغذیه بیش از حد و عدم فعالیت بدنی است. با تنظیم رژیم غذایی و میزان کالری دریافتی سگ خود و اطمینان از ورزش روزانه، می توانید از چاقی در سگ های ماده عقیم جلوگیری کنید.
  • این عمل در نژاد های بزرگ سگ ها قبل از تکمیل رشد استخوان با افزایش خطر پارگی رباط صلیبی (آسیب زانو) همراه است. عقیم سازی قبل از بلوغ ممکن است با افزایش خطر برخی رفتارها مانند هراس از سر و صدا همراه باشد. بی اختیاری ادرار، که در درجه اول سگ های ماده میانسال و سالمند را تحت تاثیر قرار می دهد، از عوارض احتمالی عقیم سازی است.

این عمل باعث تغییر در شخصیت، هوش، بازیگوشی یا محبت سگ ماده نمی شود. در حال حاضر به غیر از انجام جراحی، روش دیگری برای این عمل وجود ندارد.

آیا جراحی عقیم سازی خطرناک است؟

عقیم سازی یک عمل بزرگ محسوب می شود و نیاز به بیهوشی عمومی دارد. با انجام هرگونه بیهوشی خطر بروز عوارض جدی، از جمله مرگ، همیشه امکان پذیر است. با استفاده از داروهای بیهوشی مدرن و تجهیزات مانیتورینگ، احتمال بروز عارضه بسیار کم شده است.

در واقع به لطف روش های جراحی و تجهیزات مدرن، امروزه می توان عمل جراحی عقیم سازی سگ ها را با کمترین احتمال بروز آسیب و عارضه جدی به انجام رساند. همین موضوع باعث شده است که خطرات جراحی عقیم سازی در برابر فواید آن دیگر به چشم نیاید.

به عنوان مثال، گفته می شود که احتمال این که حیوان خانگی شما دچار عارضه ناشی از بیهوشی یا جراحی شود، از آسیب ناشی از تصادف با اتومبیل کمتر است!

منبع:

https://www.akc.org/expert-advice/health/spaying-and-neutering-your-dog-faqs/

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا