گربه ها

عدم تحمل لاکتوز در گربه ها

اغلبز گربه‌ها طعم شیر گاو ها را دوست دارند. در حالی که در برخی از موارد شاهد عدم تحمل لاکتوز در گربه ها هستیم. در گربه هایی با آنزیم لاکتاز بسیار کم یا بدون آن، بدن قادر به هضم شیر نیست و در عوض سعی می کند آن را از سیستم دفع کند. قند لاکتوز هضم نشده در مجرای روده شروع به جذب انواع باکتری ها می کند. سپس شکر تخمیر شده و باعث واکنش های نامطلوب معده و دستگاه گوارش می شود. که در نهایت این به صورت اسید معده و گاز دردناک در گربه ظاهر می شود.

گربه های بالغ به طور طبیعی 100% گوشتخوار هستند. در حالی که سیستم گوارش یک بچه گربه می تواند شیر تولید شده توسط مادرش را کنترل کند، با رشد گربه، او این توانایی را از دست می دهد. این به این دلیل است که بدن دیگر نیازی به تولید آنزیم لاکتاز که برای هضم قند لاکتوز در شیر لازم است ندارد. برخی از گربه های بالغ فقط تولید را کاهش می دهند، در حالی که برخی دیگر آن را متوقف می کنند. این به خودی خود یک اختلال واقعی نیست، بلکه یک اتفاق طبیعی در بلوغ سیستم گوارشی گربه است.

علائم عدم تحمل لاکتوز در گربه ها

مصرف شیر ممکن است سیستم گوارش گربه شما را دچار مشکل کند. این جدا از یک واکنش آلرژیک است که در آن سیستم ایمنی با مصرف یک غذای خاص واکنشی را در بدن ایجاد می کند. علائم عدم تحمل لاکتوز در گربه ها عبارتند از:

 • نفخ
 • اسهال
 • یبوست
 • استفراغ
 • درد شکم
 • کم آبی بدن
 • گاز بیش از حد
 • لثه های خشک
 • افزایش ضربان قلب
 • پولی دیپسی (افزایش تشنگی)

علل عدم تحمل لاکتوز در گربه ها

ترکیب ژنتیکی کلی گربه ها همان چیزی است که باعث عدم تحمل لاکتوز می شود. شیر یک غذای طبیعی برای گربه های بالغ نیست. مصرف شیر برای گونه های مختلف نامناسب است، زبرا بدن آنها آنزیم مناسب برای هضم شیر را حمل نمی کند. نتیجه این عدم تحمل زمانی دیده می شود که گربه شیر یا سایر محصولات لبنی را بخورد. شدت واکنش در بدن بسته به میزان آنزیم لاکتاز در دستگاه گوارش گربه متفاوت خواهد بود. تفاوت های ژنتیکی از گربه ای به گربه دیگر باعث ایجاد سطوح مختلف عدم تحمل می شود.

تشخیص عدم تحمل لاکتوز در گربه ها

عدم تحمل لاکتوز در گربه ها || دام و پت

اگر در مورد شدت علائم نگران هستید، همیشه بهتر است گربه را نزد دامپزشک ببرید تا آن را بررسی کند. این امر به ویژه در صورتی اتفاق می افتد که یک دوره طولانی اسهال یا استفراغ باعث شده گربه شما علائم کم آبی را نشان دهد. مطمئن شوید که دامپزشک را در مورد شیر یا لبنیاتی که به گربه داده اید و منجر به علائم نامطلوب شده است، مطلع کنید. سپس دامپزشک بهترین راه را برای افتراق عدم تحمل لاکتوز از سایر بیماری‌های جدی‌تر که واکنش‌های مشابهی از بدن  را نشان می‌دهند، تعیین می‌کند.

معاینه فیزیکی گربه برای بررسی مشکلات زمینه ای احتمالی مانند بیماری های گوارشی انجام می شود. در این مرحله، آزمایشاتی نیز برای تعیین میزان کم آبی گربه انجام خواهد شد. آزمایش تورگور پوست می‌تواند کم‌آبی بدن گربه را با مشاهده اینکه چه مدت طول می‌کشد تا پوست گردن گربه پس از کشیده شدن آرام به سمت بالا به موقعیت خود بازگردد، کم آبی را نشان دهد. اگر زمان طولانی‌تری طول بکشد تا لثه‌ها پس از فشار دادن رنگ طبیعی خود را به دست آورند، زمان پر کردن مجدد مویرگی نیز نشان‌دهنده کم آبی بدن است.

دامپزشک همچنین می خواهد دوره عدم تحمل را از بیماری التهابی روده (IBD)، سرطان دستگاه گوارش و عفونت باکتریایی متمایز کند. نمونه مدفوع ممکن است برای آزمایش وجود انگل در بدن جمع آوری شود. آزمایش خون شامل شمارش کامل خون و مشخصات بیوشیمیایی برای نظارت بر سلامت کلی گربه انجام خواهد شد. ممکن است برای تایید اینکه هیچ ناهنجاری وجود ندارد، یک عکس اشعه ایکس از شکم گربه پیشنهاد شود.

درمان عدم تحمل لاکتوز در گربه ها

در حالی که درمان طولانی مدت صرفاً مستلزم حذف شیر و محصولات لبنی از رژیم غذایی گربه است، علائم ممکن است در کوتاه مدت کاهش یابد تا میزان درد گربه کاهش یابد. اگر گربه به شدت کم آب شده باشد، ممکن است نیاز به درمان بیشتری باشد.

مایعات داخل وریدی

اگر گربه برای مدت طولانی استفراغ یا اسهال داشته است، ممکن است مایعات بدن به صورت داخل وریدی جایگزین شود. بستری شدن در بیمارستان برای این فرآیند لازم است.

تزریق مایعات زیر جلدی

اگر گربه کم آب باشد، دامپزشک ممکن است مایع را از طریق سرنگ به پوست شل پشت گردن گربه تزریق کند. همچنین ممکن است ابزارهایی برای ادامه تجویز مایعات زیر جلدی در خانه به شما داده شود.

بهبود عدم تحمل لاکتوز در گربه ها

عدم تحمل لاکتوز در گربه ها || دام و پت

اگر گربه شما به دلیل علائم عدم تحمل لاکتوز دچار کم آبی شده، حتما چندین بار در روز تا زمانی که بهبود می یابد به او آب شیرین بدهید. تمام محصولات شیر پاستوریزه را از رژیم غذایی گربه خود حذف کنید تا مطمئن شوید که این دوره دوباره تکرار نمی شود. شیر بدون لاکتوز جایگزین مناسبی برای کم آبی نیست زیرا قند اضافی در آن وجود دارد. چاقی می تواند اثرات نامطلوب متعددی روی گربه ها داشته باشد و مایعات قندی بالا نباید بخشی از رژیم غذایی معمول گربه ها را تشکیل دهد.

مانند بسیاری از عاشقانه ها، رابطه بین گربه ها و لبنیات کاملاً آن چیزی نیست که باید باشد. این به این دلیل است که اگرچه بیشتر گربه‌ها کمی شیر را دوست دارند، اما شیر همیشه محبت را برمی‌گرداند. در واقع مقصر اصلی لاکتوز شیر است که بسیاری از گربه ها در هضم آن مشکل دارند. اسهال یا ناراحتی معده از عوارضی است که گربه ها با خوردن شیر دچار آن می شوند.

5 واقعیت در خصوص رابطه گربه ها با لبنیات

عدم تحمل لاکتوز در گربه ها || دام و پت

عدم تحمل لاکتوز یک هنجار است.

درست مانند انسان، گربه ها نیز ممکن است به لاکتوز حساس باشند.بنابراین اگرچه ما تمایل داریم فکر کنیم که این یک مشکل است، اما در واقع کاملاً طبیعی است. تنها زمانی که حیوانات در معرض لاکتوز قرار می‌گیرند، زمانی است که نوزاد هستند. برای هضم لاکتوز و قند شیر، سیستم گوارش انسان و گربه باید حاوی آنزیم لاکتاز باشد. ما در بدو تولد مقدار زیادی از این آنزیم را در سیستم خود داریم که به ما کمک می کند تا با شیر مادرمان رشد کنیم. اما وقتی بزرگ می شویم، طبیعی است که مردم و گربه ها شروع به تولید لاکتاز کمتری کنند. لاکتاز کمتر به معنای توانایی کمتر در هضم لاکتوز است. که نتیجه ممکن است در نهایت عدم تحمل لاکتوز باشد.

بر اساس وب سایت کالج دامپزشکی دانشگاه کرنل، وقتی یک گربه حساس به لاکتوز شیر می نوشد، لاکتوز هضم نشده از مجرای روده عبور می کند و با آن آب می کشد. باکتری های روده بزرگ نیز قندهای هضم نشده را تخمیر می کنند و اسیدهای چرب فرار تولید می کنند.

تمام این فعالیت ها ممکن است منجر به ناراحتی شکم و استفراغ شود. سوزان جی وین،متخصص تغذیه حیوانات در آتلانتا می‌گوید: اما شایع‌ترین علامت عدم تحمل لاکتوز در گربه‌ها اسهال است، معمولاً در عرض هشت تا 12 ساعت برطرف می شود.

بسیاری از گربه ها می توانند شیر بنوشند.

بسیاری از ما احتمالاً به گربه‌های خود کمی شیر داده‌ایم و هرگز متوجه مشکلی نشده‌ایم. این به این دلیل است که برخی از گربه ها شیر را به خوبی تحمل می کنند. سعی کنید به گربه خود یک یا دو قاشق غذاخوری شیر بدهید. اگر علائم را در عرض یک روز مشاهده نکردید، به احتمال زیاد گربه شما با شیر به عنوان یک درمان گاه به گاه خوب عمل می کند. با این حال، اکثر دامپزشکان آن را توصیه نمی کنند. گربه ها به شیر نیاز ندارند و مشکلات احتمالی بیشتر از فواید بالقوه آن است.

به یاد داشته باشید که انواع خوراکی ها مانند: ماهی تن، گوشت، پنیر، یا سایر غذا های مردم نباید بیش از 5٪ تا 10٪ از رژیم غذایی گربه شما را تشکیل دهند. بقیه کالری گربه شما باید از یک غذای گربه با کیفیت بالا و از نظر تغذیه کامل باشد. اگر مطمئن نیستید که این برای گربه شما چه معنایی دارد، با دامپزشک مشورت کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که ارائه غذای سفره به گربه اغلب به گربه می آموزد که دست و دلباز باشد.

ماست و پنیر ممکن است راحت تر هضم شوند.

گاهی اوقات گربه ای که نمی تواند شیر را تحمل کند ممکن است با سایر انواع لبنیات مانند ماست، پنیر، کره یا بستنی مشکلی نداشته باشد. وین می گوید: «اشکال مختلف مواد لبنی حاوی مقادیر متفاوتی از لاکتوز هستند». دو دلیل برای آن وجود دارد. غذاهایی مانند ماست و بستنی اغلب با چیزهای دیگری مانند آب یا چربی های اضافه شده رقیق می شوند. آنها همچنین ممکن است کشت شوند، به این معنی که میکروارگانیسم ها بخشی از لاکتوز را هضم کرده اند. بنابراین اگر می خواهید به یک گربه حساس کمی لبنیات بدهید، احتمال واکنش عدم تحمل با پنیر، ماست و سایر لبنیات پرورشی کمتر است.

بچه گربه ها به شیر گاو نیاز ندارند.

اگرچه بچه گربه ها لاکتاز در سیستم خود دارند، اما این مقدار برای مقابله با بار اضافی لاکتوز موجود در شیر گاو کافی نیست. اما لاکتوز تنها مشکل موجود برای گربه ها نیست. بلکه نسبت کازئین به آب پنیر در شیر گاو نیز اشتباه است.

برای گربه‌های بالغ، جایگزین‌های شیر را مانند هر فرآورده‌ی لبنی دیگری امتحان کنید. می‌توانید مقادیر کمی از آن را به عنوان خوراکی ارائه دهید. همین امر در مورد جایگزین های لبنی طراحی شده برای انسان مانند سویا و شیر بدون لاکتوز نیز صدق می کند.

گربه ها ابتدا به آب نیاز دارند.

عدم تحمل لاکتوز در گربه ها || دام و پت

مهم نیست که چقدر شیر گاو قابل تحمل است، گربه شما همیشه به مقدار زیادی آب تازه و تمیز نیاز دارد. در واقع طبق تحقیقات انجام شده، آب به گربه شما در خصوص موارد زیر کمک می کند:

 • هضم غذا
 • حذف ضایعات
 • تنظیم دمای بدن
 • روغن کاری بافت
 • اجازه می دهد تا نمک و سایر الکترولیت ها از بدن عبور کنند

برای تشویق گربه خود به نوشیدن آب، سعی کنید چندین کاسه در اعماق مختلف در اطراف خانه قرار دهید. کیس می گوید بسیاری از گربه ها نیز آب جاری را دوست دارند. اگر گربه شما یکی است، می توانید فواره های بچه گربه را در اکثر فروشگاه های حیوانات خانگی پیدا کنید.

سخن آخر

لازم به ذکر است که محصولات شیر غیر پاستوریزه کمتر باعث ایجاد ناراحتی های گوارشی می شوند، زیرا باکتری های موجود در لبنیات قبلاً مقدار بسیاری از لاکتوز را تجزیه کرده اند. اگر گربه شما صرفاً غذاهای مبتنی بر شیر را دوست دارد، مواردی مانند ماست ساده غیر پاستوریزه و چدار یا پنیرهای دلمه بهترین گزینه برای گربه شما هستند. این اقلام باید به موقع به گربه داده شوند، زیرا بخشی طبیعی از رژیم غذایی گربه نیستند.

منبع
https://pets.webmd.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا