پرنده ها

طوطی آمازون با پیشانی آبی

طوطی آمازون پیشانی آبی (Amazona aestiva) که با نام‌های طوطی بال زرد و آمازون پیشانی فیروزه‌ای نیز شناخته می‌شود، در راسته Psittaciformes، خانواده Psittacidae، سرده Amazona طبقه‌بندی می‌شود. دو نژاد شناخته شده آمازون پیشانی آبی عبارتند از :

  • Aa aestiva
  • Aa xanthopteryx

آمازون های با پیشانی آبی عمدتاً با پرهای سبز توصیف می شود. در حالی که لبه های پرها به رنگ سیاه ملایم است. در ناحیه پیشانی، درست بالای منقار، پرهای آبی رنگ وجود دارد. روی صورت، و همچنین روی تاج، پرها زرد هستند. در نهایت، توزیع زرد و آبی در بین آمازون های مختلف بسیار متفاوت است.

همچنین، به غیر از  رنگ زرد، ممکن است رنگ سفید در قسمت جلویی وجود داشته باشد. ناحیه گلو، پیشانی و همچنین ناحیه پوشش گوش تا اطراف چشم و پشت تاج نیز رنگ زرد را نشان می دهد. این در حالی است که در خم بال، رنگ قرمز قابل توجه است. پرهای ثانویه دارای 1-5 پایه قرمز هستند، در حالی که باقیمانده سبز است. راهنمای مراقبت از طوطی آمازون گونه سبز را بخوانید.

خصوصیات آمازون های با پیشانی آبی

برخلاف بسیاری از گونه‌های دیگر طوطی‌های آمازون، منقار آمازون پیشانی آبی عمدتاً سیاه رنگ است با پاهای خاکستری هستند. از آنجایی که گونه‌ها تک شکلی هستند، نرها و ماده‌های بالغ شبیه به هم هستند و تنها راه برای صاحبان آن‌ها برای شناسایی جنسیت پرندگان، طی عمل جراحی یا از طریق تعیین جنسیت DNA است.

چشم‌ آمازون ها معمولاً نارنجی است، اما در برخی از گونه ها ممکن است رنگ چشم ها قرمز باشد. رنگ زرد روی صورت زنان بالغ نسبت به مردان بالغ کمتر است. همچنین نژاد نامزد آمازون ها کمی کوچکتر از نژاد گزانتوپتریکس ( با پرندگان بالغ با وزن بین 13 تا 15.75 اونس. (به ترتیب 375 – 450 گرم) است.

در نژاد گزانتوپتریکس، همانطور که در aestiva دیده می شود، به جای قرمز، یک خمیدگی بال زرد وجود دارد. همچنین، طوطی بال زرد با پوشش کمتر بال مشخص می شود. علاوه بر آن، رنگ زرد روی سر نیز بیشتر است. وینگرهای زرد به وزن کمی بزرگتر از مسابقه نامزد بین 14 تا 17.5 اونس می رسند. (به ترتیب 400 – 500 گرم).

طوطی های نابالغ

آمازون های نابالغ پیشانی آبی هر دو نژاد، از نظر ظاهری شبیه به بزرگسالان هستند. با این حال، در نابالغ، رنگ سر کمتر گسترده است، و در واقع، برخی از این پرندگان ممکن است سرهای کاملا سبز داشته باشند. به طور کلی، رنگ بچه‌های طوطی‌ها کدرتر و عنبیه آنها تیره است. همچنین قرمزی کمتری روی بال وجود دارد.

پرورش موفقیت آمیز آمازون های پیشانی آبی در قفس، چند جهش رنگی را زنده کرده است، به عنوان مثال، آمازون های پیشانی آبی دارچینی، که با داشتن پرهای بدن مایل به زرد مایل به قهوه ای به جای سبز مشخص می شوند.

تنوع آمازون با پیشانی آبی لوتینو دارای پرهای سفید در قسمت هایی از بدن است که معمولاً پرهای زرد در آن ظاهر می شود. جهش رنگ آبی جای خود را به آمازون های با پیشانی آبی داده است که کاملاً آبی رنگ هستند و تکه هایی از زرد روشن دارند. همچنین رنگارنگ ترین گونه های طوطی در جهان را بشناسید.

طول عمر

طوطی آمازون پیشانی آبی || دام و پت

آمازون های فیروزه ای با مراقبت مناسب می توانند به راحتی تا 50 تا 60 سال عمر کنند. موارد ثبت شده از آمازون های پیشانی آبی اسیر وجود دارد که تا 80 سال سن دارند. با این حال، معمولاً این اتفاق می افتد که آمازون های پیشانی آبی تقریباً 35 سال به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند. در طبیعت، متوسط طول عمر طوطی پیشانی آبی 27 سال تخمین زده می شود.

اکوسیستم و زیستگاه

Aa aestiva  در بخش‌های داخلی شرق برزیل، از جنوب پارا و پرنامبوکو تا جنوب ماتو گروس و غرب سائوپائولو یافت می‌شود. اما Aaxanthopteryx  بومی جنوب ماتو گروسو، شرق و شمال بولیوی، شمال آرژانتین و پاراگوئه است.

در شمال غربی پاراگوئه، شمال شرقی آرژانتین، نژاد گزانتوپتریکس ماتو گروس جنوبی با نژاد aestiva تلاقی می کنند. نوع ترجیحی زیستگاه شامل ساوانا، نخلستان ها و جنگل ها است. شناخته شده است که این پرندگان از جنگل های مرطوب گسترده مانند آمازون ها دوری می کنند و به نفع مناطق باز با درختان و به طور کلی زیستگاه های جنگلی هستند.

آمازون های پیشانی آبی را می توان در ارتفاعات تا 5248 فوت (1600 متر) در شرق بولیوی یافت. اگرچه آمازون‌های پیشانی آبی در طبیعت در پورتوریکو نیز مشاهده شده‌اند، هیچ زاد و ولدی ثبت نشده است و پرندگان مشاهده شده به احتمال زیاد نتیجه حیوانات خانگی فراری هستند.

رفتار، اخلاق

آمازون های پیشانی آبی پرندگان تک همسری هستند. همچنین، آنها بسیار اجتماعی هستند و شناخته شده است که در تمام طول سال به گله خود نزدیک می شوند. اگرچه این طوطی‌ها مهاجر نیستند، اما گهگاه در جستجوی منابع غذایی فراوان‌تر، به مهاجرت محلی می‌پردازند.

گاهی اوقات، می توان آمازون های پیشانی آبی را کاملاً نزدیک به سکونت انسان در محدوده بومی خود مشاهده کرد. آمازون های جلو آبی در مجموع از شش تماس در موقعیت های مختلف مانند پریشانی، پرواز، تغذیه و تماس استفاده می کنند.

این تماس ب ه‌عنوان مجموعه گسترده‌ای از فریادها، سوت‌ها، یادداشت‌های کمکی مانند «واها»، «گو-گوگو»، «کا-کاکا» و «گرر-یوپ» توصیف می‌شود. در اسارت، این پرندگان به دلیل توانایی های عالی خود در تقلید گفتار انسان و صداهای دیگر مورد توجه قرار می گیرند.

تولید مثل

آمازون های فیروزه‌ای می‌ توانند بین 3 تا 5 تخم در هر کلاچ با ابعاد 1.5 در 1.2 اینچ (38 در 30 میلی‌متر) بگذارند. این پرندگان در حفره درختان لانه می سازند. جوجه کشی تخم ها توسط ماده انجام می شود و تقریباً 27 روز طول می کشد. جوجه های جوان باید در حدود 2 ماه (60 روز) پس از جوجه ریزی لانه را ترک کنند.

تهدیدات بقا و حفاظت

طوطی آمازون پیشانی آبی || دام و پت

متأسفانه، آمازون‌های پیشانی آبی به علت بی‌احتیاطی برای تجارت پرندگان وحشی عجیب و غریب به دام می‌افتند. به دام انداختن غیرقانونی یکی از تهدیدات اصلی بقای این پرندگان در طبیعت است. از دست دادن زیستگاه نیز به شدت به روند کاهش جمعیت کمک می کند.

اگرچه آمازون‌های پیشانی آبی بیشتر در محدوده طبیعی خود رایج هستند، اما شواهد نگران‌کننده‌ای از کاهش جمعیت وجود دارد. این یک نگرانی جدی است، به ویژه وقتی در نظر بگیریم که این گونه همچنان به شدت تجارت می شود.

این طوطی فیروزه ای از سال 1981 در ضمیمه II CITES ثبت شده است. متأسفانه در مجموع 413 505 موجود صید شده وحشی تا ژانویه 2005 به عنوان بخشی از تجارت بین المللی غیرقانونی ثبت شده است. این گونه طوطی در بخش هایی از محدوده بومی خود به عنوان یک آفت زراعی محسوب می شود.

اعتقاد بر این است که تجارت غیرقانونی احتمالاً به گسترش دامنه این طوطی کمک کرده است که کاملاً متناقض است. آمازون‌های پیشانی آبی به تدریج در ریودوژانیرو رایج می‌شوند، که از نظر تاریخی بخشی از محدوده طبیعی این پرندگان نیست، اما در عوض، با پرندگان قفسی فراری مرتبط است که توانسته‌اند در طبیعت خارج از محدوده بومی خود سازگار شوند.

از کجا می توان آمازون پیشانی آبی را خرید؟

آمازون با پیشانی آبی معمولاً به عنوان یک حیوان خانگی در بسیاری از کشورهای مختلف در سراسر جهان نگهداری می شود. معمولاً به راحتی می توان با آمازون های جلو آبی موجود برای فروش در فروشگاه های حیوانات خانگی روبرو شد. با این حال، مراجعه به یک پرورش دهنده پرنده معتبر به شدت توصیه می شود.

با خرید یک طوطی پیشانی آبی از یک پرورش دهنده قابل اعتماد، مراقبان بالقوه می توانند تأییدی از منشاء و وضعیت سلامتی پرنده دریافت کنند. همچنین، ممکن است بتوان با پرورش دهندگان محلی تماس گرفت و از آنها خواست که از آنها بازدید کنند تا مدتی را با پرندگان خود بگذرانند.

به عنوان یک قاعده کلی، هرچه بیشتر بتوان قبل از آوردن پرنده به خانه، از یک آمازون با پیشانی آبی دیدن کرد، بهتر است، زیرا این بهترین راه برای به دست آوردن بینش های ارزشمند در مورد احساس زندگی با یکی از این موارد است. شاید برای تان جالب باشد که چرا طوطی های خانگی پرواز و فرار نمی کنند؟

حقایق جالب

طوطی آمازون پیشانی آبی || دام و پت

  • یک تیم بزرگ بین المللی از محققان اخیراً ژنوم طوطی آمازون و همچنین 26 گونه پرنده دیگر را تجزیه و تحلیل کرده اند و دریافتند که طوطی های پیشانی آبی، در میان سایر آمازون ها و گونه های مختلف پرندگان با عمر طولانی، تعداد زیادی را به اشتراک می گذارند. جهش های ژنی مشابه که با طول عمر مرتبط است. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل پیشگامانه نشان داد که آمازون‌های پیشانی آبی و سایر گونه‌های پرندگان با عمر طولانی تغییرات خاصی را تجربه می‌کنند که کاملاً شبیه به تغییراتی است که در ژن‌های انسان مرتبط با توانایی‌های شناختی پیشرفته‌تر و مغز بزرگ‌تر رخ می‌دهد.
  • حتی اگر تاکسون xanthopteryx به عنوان یک گونه جداگانه  محسوب شود، دو زیرگونه تاکسون xanthopteryx و نژاد نامزد شناخته شده اند که هر زمان که در قسمت های خاصی از محدوده خود در طبیعت در تماس باشند آزادانه با هم ترکیب می شوند.
  • در سال 2004 بود که هاوارد وورن، حشره‌کش، موفق به دستیابی به جهش رنگی بسیار قرمز در این گونه شد که به تمشک شکلاتی معروف است. در جهش تمشک شکلاتی، پرهای زرد با رنگ های قرمز یا صورتی جایگزین شد. رنگ های سبز با رنگ های قهوه ای شکلاتی جایگزین شد. عمق و همچنین شدت رنگ غیرمعمول، بسته به محل روی بدن متفاوت است.
  • حتی با وجود اینکه هیچ دوشکلی جنسی قابل مشاهده ای با چشم غیرمسلح انسان وجود ندارد، تجزیه و تحلیل پرهای آمازون پیشانی آبی با استفاده از طیف سنجی، که اجازه می دهد پرها را به عنوان طوطی که آن را با دید چهاررنگی خود می بیند، دیده شود، به وضوح تفاوت بین پرهای نر و ماده بالغ را نشان داد.
  • پیشنهاد می‌شود که انعکاس پرهای آمازون‌های جلو آبی از نور UV ممکن است به انتخاب همسر، ارتباطات جنسی و با این وجود، نمایش‌های دوست‌داشتنی کمک کند.

اندازه قفس

از آنجایی که پرنده ای به ویژه فعال است، حداقل اندازه قفس توصیه شده برای آمازون با پیشانی آبی، یک مکعب 3 فوتی، حداقل 9.84 فوت  در طول است.  با این حال، توجه داشته باشید که تهیه یک قفس بزرگتر همیشه بهتر است. برای صاحبانی که نمی توانند قفس نسبتاً بزرگی تهیه کنند، مطمئن شوید که این امر را با اجازه دادن به طوطی خود برای صرف زمان اضافی از قفس به صورت روزانه جبران کنید.

غنی سازی قفس و لوازم جانبی

انواع اسباب بازی ها، از جمله اسباب بازی های تخریب پذیر، غیر سمی و ایمن برای پرندگان را  در اختیار آمازون ها قرار دهید. اسباب ‌بازی‌های غذا یاب و اسباب‌بازی‌های پیش‌گیر به‌ویژه مورد علاقه این پرندگان هستند.

قفس پرنده را به انواع اسباب بازی های آویزان سوف در اندازه ها و بافت های مختلف مجهز کنید. شاخه های صنوبر نیز عالی عمل می کنند.  همچنین استفاده از اسباب ‌بازی‌های هل و کش و همینطور اسباب‌بازی‌های چرم دباغی شده گیاهی نیز بسیار توصیه می‌شوند.

جعبه آشیانه مناسبی تهیه کنید این جعبه باید یک جعبه عمودی به ابعاد 12 اینچ در 12 اینچ در 24 اینچ باشد. انتظار داشته باشید که 3 و حداکثر 4 تخم توسط ماده گذاشته شود. حدود یک ماه طول می کشد تا تخم ها انکوبه شوند (حدود 28 روز).

رژیم غذایی و تغذیه

طوطی آمازون پیشانی آبی || دام و پت

حداقل 40 درصد از رژیم غذایی طوطی های پیشانی آبی باید از میوه های پخته شده و همچنین نخود و لوبیا خیس شده و سبزیجات باشد. اینها باید روزانه در مقادیر متوسط سرو شوند. 60 درصد از رژیم غذایی باید از مخلوط دانه های با کیفیت بالا تشکیل شود. مخلوط دانه ها را با مقدار محدودی آفتابگردان بچینید. همچنین، بهتر است بادام زمینی را حذف کنید.

گلوله هایی را انتخاب کنید که فاقد هرگونه رنگ مصنوعی یا طعم دهنده باشند. به عنوان یک قاعده کلی، غذاهایی که دارای ویتامین A بالایی هستند از جمله هویج نیم پز، فلفل دلمه ای قرمز خام یا پخته، سیب زمینی شیرین پخته شده و کلم بروکلی بسیار مورد علاقه آمازون ها می باشند.

از بهار تا پاییز، گیاهان جوان کامل خار مریم و قاصدک را ارائه دهید، زیرا این گیاهان بسیار ارزشمند هستند. در طول تابستان و اوایل پاییز، حوض کاشت یک ماده غذایی عالی است. برای کلسیم اضافی، گاهی اوقات مقداری پنیر و استخوان تهیه کنید. همچنین مرغ پخته منبع مناسبی از پروتئین است.

مانند سایر طوطی‌های آمازون، رژیم غذایی آمازون‌های پیشانی آبی در طبیعت شامل طیف گسترده‌ای از آجیل، میوه‌ها، دانه‌ها، توت‌ها، جوانه‌های برگ، شکوفه‌ها و سایر گیاهان است. همچنین، اعتقاد بر این است که آنها مقداری پروتئین مصرف می کنند. آمازون های پیشانی آبی علوفه جویانی هستند که در هنگام صعود از شاخه ای به شاخه دیگر تغذیه می کنند. میوه های درخت روغن نخل بومی آفریقا مورد علاقه این نوع پرندگان است. ۲۴ سبزی مفید برای طوطی ها را بشناسید.

شخصیت

به شرط اینکه حیوان خانگی آمازون با پیشانی آبی به خوبی اجتماعی شود، این پرنده به جای تبدیل شدن به یک حیوان خانگی یک نفره، از همراهی کل خانواده لذت می برد. با این حال، این پرندگان تمایل دارند یکی از اعضای مورد علاقه خانواده را انتخاب کنند که بتوانند با او پیوند قوی برقرار کنند.

آمازون های فیروزه ای به عنوان پرندگان خنده دار و فعال برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی محسوب می شوند و آنها بازیگرانی طبیعی هستند که عاشق گذراندن وقت در کنار صاحب خود هستند. با این حال، آنها نیاز به توجه زیادی دارند.

به طور کلی، آمازون های پیشانی آبی برای انسان یا سایر پرندگان تهاجمی نیستند. با این حال، برخی از این پرنده ها ممکن است رفتار پرخاشگرانه از خود بروز دهند، که اعتقاد بر این است که به عنوان تلاشی برای محافظت از صاحبان خود در برابر خطر درک شده رخ می دهد.

این طوطی‌ها معمولاً آواز می‌خوانند، زیرا خوانندگان و سخنرانان پرکار هستند، بنابراین در صورت تمایل می‌توانند صدای بلندی داشته باشند. برخی ادعا می‌کنند که این طوطی‌ها حتی جیغ می زنند. به طور کلی، این گونه بسیار مستقل، راحت و اجتماعی است. در مقایسه با سایر آمازون‌ها، جبهه‌های آبی آرام‌تر هستند و می‌توانند خود را برای مدتی سرگرم کنند.

در مجموع، آمازون با پیشانی آبی ترجیح می دهد بخشی از سرگرمی و اکشن باشد، چه برای شرکت در هنگام تمیز کردن، تماشای تلویزیون یا صرفاً شام. این نیاز به تعامل منظم انسانی دارد، بنابراین صاحبان بالقوه باید مطمئن شوند که می توانند زمان زیادی را با پرنده خود بگذرانند. داشتن یک پایه بازی قابل حمل که می تواند از اتاقی به اتاق دیگر منتقل شود بسیار توصیه می شود.

ورزش کردن

طوطی آمازون پیشانی آبی || دام و پت

یک آمازون با پیشانی آبی برای سالم ماندن و استفاده از حداکثر پتانسیل خود، باید حداقل 3 تا 4 ساعت در روز را بیرون از قفس سپری کند. این به ویژه اگر قفس کوچک باشد بسیار مهم است. فعالیت‌های منظم در خارج از قفس به طوطی اجازه می‌دهد آزادانه بازی کند و در عین حال بال‌ها را نیز برای حفظ عملکرد مناسب بکشد.

همچنین توجه داشته باشید که این طوطی ها عاشق جویدن و بالا رفتن هستند. خوب است اسباب‌بازی‌های جویدنی اضافی را در دسترس داشته باشید تا زمانی که شما برای تعامل با حیوان خانگی خود در اطراف نیستید، پرنده سرگرمی داشته باشد.

به عنوان یک قاعده کلی، زمان حمام برای حیوان خانگی آمازون با پیشانی آبی یک لحظه شادی بخش است. یک کاسه آب با اندازه مناسب ارائه دهید و همنوع پرپر خود را تماشا کنید که با خوشحالی آب را به اطراف می پاشد. همچنین، می‌توانید طوطی خود را با آب بپاشید، اما توجه داشته باشید که برخی افراد ترجیح می‌دهند به جای آن در سینک حمام کنند.

گفتار و صداها

طوطی های پیشانی آبی به عنوان سخنرانان عالی شناخته می شوند و در واقع توانایی صحبت کردن آنها تقریباً به اندازه اعضای گروه آمازون سر زرد است. همچنین طوطی های پیشانی آبی تمایل به آواز خواندن دارند. هنگامی که به درستی آموزش داده شوند و با عشق و توجه فراوان همراه باشند، بیش از حد پر سر و صدا نخواهند بود. باورهای غلط درباره طوطی های سخنگو را بشناسید.

آیا طوطی های آمازون پیشانی آبی حیوانات خانگی خوبی هستند؟

طوطی آمازون پیشانی آبی || دام و پت

طوطی‌های آمازون با پیشانی آبی  می‌توانند حیوانات خانگی دوست‌داشتنی برای صاحبان باشند، زیرا این پرندگان بسیار باهوش و مهربان هستند، اگرچه باید به درستی تربیت شوند، در غیر این صورت، می‌توانند بسیار  بد خلق و خو باشند. طوطی‌های پیشانی آبی جزو بهترین سخنرانان خانواده آمازون به حساب می‌آیند، اما می‌توانند نسبتاً خوش صدا و پر سر و صدا باشند و بنابراین برای ساکنان آپارتمان مناسب نیستند.

آیا آمازون های پیشانی آبی پر سر و صدا هستند؟

به طور کلی، آمازون‌های پیشانی آبی کاملاً پر سر و صدا هستند و در صورت عدم آموزش مناسب، که باید از سنین پایین شروع شود، می‌توانند به‌ویژه پر سر و صدا شوند. از آنجایی که این پرندگان فعال و خنده دار هستند، به عنوان بازیگران طبیعی محسوب می شوند که دوست دارند وقت خود را در کنار صاحبان خود بگذرانند.

آمازون های پیشانی آبی از چه سنی شروع به صحبت می کنند؟

سنی که آمازون های پیشانی آبی شروع به صحبت می کنند از نوعی به نوع دیگر متفاوت است و همچنین به شدت به زمان و توجه مالک بستگی دارد. معمولاً اکثر طوطی‌های آمازون از حدود 12 ماهگی تا 3 سالگی شروع به صحبت می‌کنند.

آیا آمازون های پیشانی آبی تهاجمی هستند؟

آمازون های پیشانی آبی به طور کلی تهاجمی نیستند، اما نرهای بالغ در طول فصل تولید مثل رفتار تهاجمی از خود نشان می دهند. همچنین، با وجود اینکه این طوطی‌ها با دیگر حیوانات خانگی خانواده کنار می‌آیند، بهتر است همیشه در خارج از قفس بر آنها نظارت کنید، زیرا ممکن است گاهی اوقات نسبت به حیوانات دیگر در خانه پرخاش‌تر شوند.

سوالات متداول

طوطی های آمازون پیشانی آبی چه می خورند؟ در طبیعت،  آمازون های آبی رنگ، انواع توت ها، شکوفه ها، جوانه های برگ، دانه ها و آجیل می خورند. در قفس، آنها با یک رژیم غذایی متنوع و متعادل که از غذای طبیعی آنها تقلید می کند، به طور خاص، دانه های پلت، و همچنین میوه ها و سبزیجات رشد می کنند.

آمازون های پیشانی آبی کجا زندگی می کنند؟ طوطی‌های آمازون پیشانی آبی در آمریکای جنوبی زندگی می‌کنند و منشا آنها بولیوی، آرژانتین، برزیل و پاراگوئه است. این پرندگان معمولاً به عنوان حیوانات خانگی نیز نگهداری می شوند.

آمازون های پیشانی آبی چقدر عمر می کنند؟ در اسارت، آمازون های پیشانی آبی به طور متوسط حدود 30 سال زندگی می کنند. با این حال، با مراقبت مناسب، آنها به راحتی می توانند تا 60 یا حتی تا 80 سالگی زندگی کنند. در طبیعت، این پرندگان تقریباً 27 سال زندگی می کنند.

آیا آمازون های پیشانی آبی سخنوران خوبی هستند؟ بله، آمازون های پیشانی آبی به عنوان سخنرانان پرکار و همچنین خواننده شناخته می شوند. این موجودات می توانند بسیار پر سر و صدا باشند.

طوطی های آمازون پیشانی آبی چقدر بزرگ می شوند؟ آمازون های پیشانی آبی پرندگانی با جثه متوسط محسوب می شوند. طول کل آنها به 15 اینچ و وزن آنها حدود 14 اونس می رسد.

آمازون های پیشانی آبی در چه سنی تولید مثل می کنند؟ آمازون های پیشانی آبی پس از بلوغ جنسی در حدود 2 تا 3 سالگی آماده تولید مثل هستند.

منبع
https://birdscoo.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا