اسب ها

شکستگی پای اسب و چالش های درمانی آن

شکستگی پای اسب، از علل و چالش های درمانی آن

شکستگی پای اسب، برای صاحبان آنها چالش برانگیز و مشکل ساز است. حتی در برخی موارد تصمیم به اتانازی اسب ها گرفته می شود. برخلاف انسان ها، اسب ها بدن سنگین و استخوان های پای نازکی دارند. هنگامی که استخوان های پا در اسب ها می شکنند، در واقع آنها خرد می شوند. تقریباً غیرممکن است که بتوان شکستگی پا را با جراحی بازسازی کرد.

 انسان دارای تعدادی ماهیچه های بزرگ و کمی بافت حمایت کننده در زیر زانو است که به تثبیت استخوان شکسته کمک می کند، همچنین گچ برای کمک به ترمیم استخوان و تثبیت بخش های شکسته شده بسیار مفید است. اما یک اسب به غیر از تاندون ها و رباط های زیر زانو، هیچ عضله یا بافت دیگری برای حمایت از استخوان های پای خود ندارد.

کمبود عضله و سایر بافت ها به این معنی است که حتی با کمک گچ نیز، استخوان شکسته نمی تواند به خوبی تثبیت شده و بهبود یابد. همچنین جلوگیری از استفاده اسب از پای شکسته خود و عدم استفاده از پای شکسته برای تحمل وزن کار بسیار دشوارتری است.

اسب ها بیشتر اوقات می ایستند و هنگامی که در پاهای خود احساس درد می کنند. آنها به جای اینکه آرام بگیرند شروع به فرار می کنند. این رفتار باعث می شود احتمال آسیب دیدگی مجدد افزایش پیدا کند.

چالش های شکستگی پای اسب

برای بالا بردن احتمال نجات اسب، ضروری است که آسیب بیشتری به انتهای استخوان، پوست و رگ های خونی اطراف وارد نشود. اگر اسبی مجبور شود بر روی اندام های شکسته خود راه برود، یا بدون مهار بند یا آتل مناسب به بیمارستان منتقل شود، ممکن است شکستگی اولیه به آسیب های جدی تری تبدیل شود.

با وجود این که شکستگی پای اسب به عنوان یک فاجعه مطرح نمی شود. اما هنوز هم یک چالش بزرگ در سلامتی اسب ها است. اولا، هزینه مراقبت های تخصصی اسب آسیب دیده قابل توجه است. شکستگی های استخوان اسب نیز دشوارتر از شکستگی های استخوان انسان یا سایر حیوانات ترمیم و بهبود می یابد.

یکی از بزرگترین چالش های مرتبط با درمان شکستگی اسب، عدم امکان نگه داشتن وزن اسب توسط شکستگی ها تا هنگام بهبودی است. امروزه روش های تثبیت داخلی (پیچ و صفحات استخوان) اسب را قادر می سازد که تا هنگام بهبودی روی پای شکسته بایستد. این روش شکستگی های جدی و خطرناک را قابل درمان می کند.

با استفاده از بهترین مراقبت های ممکن، بسیاری از شکستگی ها در کمتر از شش ماه بهبود می یابند. هرچند ممکن است حداقل یک سال طول بکشد تا اسب به پتانسیل فیزیکی و ورزشی کامل خود برسد. در این مدت خطرات زیادی به عنوان عوارض پس از بهبودی وجود دارد.

قطعات باقی مانده استخوان های شکسته شده ممکن است پوست را سوراخ کرده و با آلوده شدن به باکتری ها منجر به عفونت شوند. بعضی از اسبها حتی هنگام بهبودی نیز اضطراب دارند. هر گونه تنش یا حرکات دیوانه وار ممکن است باعث آسیب دیدگی دوباره اسب شود یا صدمه ای کاملاً جدید ایجاد کند.

علائم شکستگی استخوان در اسب ها

شکستگی پای اسب و چالش های درمانی آن | دام و پت

اسب هایی که دچار شکستگی پا هستند به طور واضح دچار پریشانی می شوند. پای شکسته شده، وزن را تحمل نکرده و تورم ایجاد می شود. پای شکسته ممکن است کج و آویزان شو. حتی به نظر برسد که یک استخوان در زیر پوست حرکت می کند.

در چنین شرایطی، در اسرع وقت، از یک دامپزشک بخواهید که اسب را معاینه کند. حرکت بیشتر اسب می تواند به آسیب ها و صدمات بیشتری منجر شود، بنابراین باید تا آنجا که ممکن است اسب تان را ثابت و بی حرکت نگه دارید. اگر دامپزشک تشخیص دهد که شکستگی اسب قابل ترمیم است، ممکن است از شما بخواهد که اسب به بیمارستان دامپزشکی منتقل شود.

  • درد
  • تورم
  • تغییر ظاهر پا
  • از دست دادن توانایی حرکت
  • لنگیدن یا تغییر در شیوه راه رفتن
  • عدم تمایل به تحرک یا مقاومت در برابر ورزش

انواع شکستگی های پا در اسب ها

شکستگی فشار. این اتفاق زمانی رخ می دهد که استخوان شکافته شده، اما به قطعات جداگانه تقسیم نشود. شکستگی فشار ناشی از وارد شدن تنش و فشار مکرر است و باعث ضعیف شدن استخوان ها می شود.

شکستگی کامل. شکستگی کامل به معنی شکستگی استخوان به دو قسمت، بدون نفوذ هیچ کدام از تکه های استخوان به پوست است. هنگامی که استخوان به بیش از دو تکه می شکند، این نوع شکستگی کامل به عنوان خرد شدن توصیف می شود. این نوع شکستگی ها معمولاً در هنگام ورزش شدید (مسابقه) یا در اثر یک حادثه شدید رخ می دهد.

شکستگی مرکب. این اتفاق زمانی رخ می دهد که استخوان شکسته شده به پوست نفوذ کند.

میکرو شکستگی. این نوع شکستگی یک پاسخ شایع نسبت به فشارهای روانی است. اگر به اسب به اندازه کافی زمان برای بهبودی داده شود، این شکاف های ریز در استخوان بهبود می یابند. اگر قبل از اینکه بدن زمان لازم برای اصلاح میکرو شکستگی ها را داشته باشد، استخوان تحت فشار قرار بگیرد، ترک ها می توانند تکثیر یافته و باعث شکستگی استخوان شوند.

علل شکستگی استخوان در اسب ها

شکستگی پای اسب و چالش های درمانی آن | دام و پت

حتما بارها و بارها شنیده اید که یک اسب نمی تواند از آسیب استخوان شکسته زنده بماند. مدت ها است که شکستگی به عنوان یک حکم اعدام یا حداقل دلیل بازنشستگی برای اسب ها در نظر گرفته می شود. با این حال، طی 20 سال گذشته، دستاوردهای گسترده ای در زمینه ارتوپدی اسب به دست آمده است و بسیاری از آسیب های جدی استخوانی اسب ها اکنون قابل ترمیم هستند.

با توجه به شدت آسیب هایی که ممکن است یک اسب با آنها مواجه شود، پیشرفت های ارتوپدی در زمینه درمان اسب ها می تواند به طور بالقوه اسب های آسیب دیده را به پتانسیل ورزشی و فیزیکی سابق خود باز گرداند. با توجه به وجود دامپزشکان تحصیل کرده و با سواد، وجود جراحان ارتوپدی اسب بسیار ماهر، پیشرفت در تجهیزات، تکنیک های بیهوشی، مراکز جراحی و امکانات حمایتی کامل، اسبهای امروزی شانس بیشتری برای بهبود آسیب های استخوانی خود دارند.

در پیست های اسب سواری و در طی برگزاری مسابقات اسب دوانی، آمبولانس و کادر درمانی حاضر، در صورت بروز حادثه برای یک اسب، باید اسب آسیب دیده را سریعا تحت نظارت درمانی قرار دهند. آمبولانس های مخصوص اسب و EMT هایی که به طور مخصوص برای اسب ها آموزش دیده اند، باید به خوبی اسب را آرام کرده و مراقب باشند که در حین حمل ،استخوان شکسته بی حرکت می ماند. سایر علل علل شکستگی استخوان در اسب ها، عبارتند از:

  • ورزش بیش از حد
  • آسیب جدی و ضربه
  • آسیب دیدگی در مسابقه
  • ساییدگی و پارگی رباط ها

تشخیص شکستگی استخوان در اسب ها

شکستگی پای اسب و چالش های درمانی آن | دام و پت

تشخیص به موقع شکستگی های استخوانی ضروری است. بروز شکستگی های ناقص در اسب ها می تواند به راحتی با وارد آمدن کمی فشار منجر به شکستگی های کامل شود. تشخیص شکستگی در اکثر موارد با روش یکسانی انجام می شود. اکثر شکستگی ها با صدای شکسته شدن یا ترک خوردن همراه هستند. بلافاصله پس از شکستگی، تورم و درد قابل توجه در محل، همراه با ناتوانی اسب در تحمل وزن روی اندام خود ایجاد می شود. این عوامل به همراه روش اصلی تشخیص، یعنی رادیوگرافی، برای تشخیص شکستگی ها استفاده می شوند.

درمان استخوان های شکسته در اسب ها

در بیشتر موارد برای بهبود شکستگی، جراحی لازم است. اسب برای انجام جراحی اسب تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. استخوانها و مفاصل آسیب دیده، تثبیت شده و اغلب با پیچ و صفحه محکم می شوند. بعضی از اسب ها پس از جراحی با استفاده از گچ و برخی دیگر با کمک کفش های نگهدارنده حمایت می شوند. پیش آگهی به سن و سلامتی قبلی اسب و میزان شکستگی بستگی دارد. همچنین اسب ها با توجه به شدت التهاب و درد داروی مناسب دریافت خواهند کرد.

روند بهبودی اسب گران و کند است و در مورد برخی اسب ها به مراقبت گسترده و طولانی مدت نیاز دارد. بهبودی در برخی موارد ممکن است یک سال طول بکشد. روند بهبودی شامل بازگشت تدریجی توانایی اسب برای فعالیت است. برای کنترل شرایط استخوان و میزان ترمیم، ممکن است به طور منظم به تصویر برداری اشعه ایکس نیاز باشد.

کدام شکستگی ها قابل ترمیم و اصلاح نیستند؟

اسبها فشار زیادی را روی پاهایشان وارد می کنند، مخصوصاً هنگام دویدن و پریدن بیشترین نیرو را به پاهایشان وارد می کنند. بسیاری از استخوان های شکننده اسب در زیر زانو و ناحیه هاک وجود دارد. برخی از استخوان ها درون سم قرار دارند و اگر خرد شوند، تثبیت و ترمیم آنها بسیار دشوارتر است.

بیش از نیمی از وزن اسب را پاهای جلویی تحمل می کنند، بنابراین استخوان ها و مفاصل این قسمت فشار زیادی تحمل می کنند. حتی اگر استخوان های اسب بهبود یابد، ممکن است عوارض دیگری مانند لامینیت استاتیک ایجاد شود و بهبودی اسب به طور کامل انجام نشود.

هرچه شکستگی از پیچیدگی کمتری برخوردار باشد، احتمال بهبودی اسب نیز بیشتر است. شکستگی های گرین استیک و شکستگی های استرسی، شکستگی های ناقصی هستند که می توان آنها را با موفقیت درمان کرد. شکستگی های ساده، که در آن یک شکستگی منظم وجود دارد، بهتر و بیشتر از شکستگی استخوان های خرد شده بهبود می یابند.

شکستگی های ترکیبی، که در آن‌ استخوان شکسته شده از پوست عبور می کند، احتمال کمتری برای ترمیم دارد و در بسیاری از موارد منجر به اتانازی می شود. شکستگی هایی که مفاصلی مانند پاستر را درگیر می کنند، غالباً جبران ناپذیر و غیر قابل درمان هستند. ترمیم شکستگی هایی که در قسمت بالایی زانو اتفاق می افتد نیز دشوار است.

پیش آگهی شکستگی پای اسب ها

شکستگی پای اسب و چالش های درمانی آن | دام و پت

سال ها است که اگر اسبی پایش دچار شکستگی شود، از اتانازی به عنوان تنها راه باقی مانده برای حیوان آسیب دیده استفاده می کنند. شکستگی استخوان معمولاً در اسب های مسابقه ای بیشتر دیده می شود، اما هر اسبی می تواند با شکستگی استخوان پا مواجه شود.

در حالی که اتانازی اغلب تنها گزینه موجود برای این اسب های آسیب دیده است. اما پیشرفت در فن آوری ها و فنون دامپزشکی به نجات بعضی از اسب ها منجر شده است و حتی ممکن است بتوانند با برخی اقدامات درمانی به سطح سلامتی اولیه خود بازگردند. اما با نجات تمام اسب های دچار شکستگی هنوز فاصله زیادی داریم.

در حالی که ارتوپدی اسب، رشته بسیار پیچیده ای از دامپزشکی است. اما صاحبان اسب ها باید به یادگیری و انجام مراقبت های اولیه در مورد شکستگی استخوان ها اقدام کنند. داشتن یک برنامه از پیش تعیین شده، از جمله دارو درمانی (دارو های ضد التهاب و آرام بخش)، آتل و بانداژ، بهترین اقدامات ممکن برای سالم نگه داشتن اسب تا زمان حضور دامپزشک است.

آسیب های ارتوپدی در اسب می توانند فاجعه بار باشد. با این حال، دستاوردهای ارتوپدی اسب باعث شده است که بسیاری از آسیب های خطرناک و جدی قابل درمان باشند.

منابع:

https://wagwalking.com/horse/condition/broken-bones

https://www.thesprucepets.com/horses-with-a-broken-leg-1886850

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا