گربه ها

شکستگی دندان در گربه ها

شکستگی‌ دندان در گربه ها، معمولاً روی دندان نیش تأثیر می‌گذارند که معمولاً طولانی‌ترین دندان در دهان گربه است. لثه تقریباً تا نوک دندان نیش امتداد می یابد، بنابراین اگر این دندان ها حتی اندکی دچار شکستگی شوند، آسیب به لثه بیشتر می شود. مراقبت کامل از دهان و دندان در پیشگیری از شکستگی دندان و توجه به آن قبل از بروز هر گونه آسیب جدی بسیار مهم و ضروری است.

شکستگی دندان یک اختلال نسبتا شایع در گربه ها است. ممکن است جدی نباشد و هرگز گربه را آزار ندهد. با این حال، اگر پالپ دندان یا بافت همبند زنده واقع در مرکز دندان آسیب ببیند، شکستگی در صورت عدم درمان منجر به مشکلات بیشتر دندانی خواهد شد. این مشکلات شامل عفونت باکتریایی و مرگ بافت پالپ (معروف به بیماری ریشه) است.

علائم شکستگی دندان در گربه ها

شکستگی دندان در گربه ها | دام و پت

علائم شکستگی دندان در گربه ها ممکن است فوراً آشکار نشود. زیرا احتمال دارد گربه شما علائمی از خودش بروز  ندهد. در موارد جزئی شکستگی دندان، عادات غذایی و اشتهای گربه شما ممکن است اصلاً تغییر نکند. علاوه بر این، آنها ممکن است هیچ نوع درد یا ناراحتی را تجربه نکنند.

به علائم شکستگی دندان در حیوان خانگی خود توجه کنید:

  • جویدن غذا در یک طرف دهان
  • چرک یا تورم در نتیجه عفونت
  • خون در دهان یا خارج شدن از دندان
  • علائم درد یا ناراحتی در هنگام غذا

اگر فکر می کنید که دندان گربه شما دچار شکستگی است. اما هیچ علامتی از خود نشان نمی دهد. این احتمال وجود دارد که پالپ دندان از قبل دچار عفونت باشد. در این مورد، سیستم ایمنی بدن با موفقیت با عفونت مبارزه می کند. بنابراین علائم ظاهری را پنهان می کند.

لثه ای که دچار آسیب دیدگی است ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا از بین برود. گربه شما ممکن است در این مدت هیچ علامتی نداشته باشد.

در تمام موارد شکستگی دندان، گربه خود را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید. اگر دندان گربه شما خونریزی می کند، باید فورا آن را نزد دامپزشک ببرید، زیرا به پالپ دندان آسیب می رساند.

چرا دندان گربه دچار شکستگی می شود؟

شکستگی دندان در گربه ها | دام و پت

شایع ترین علل شکستگی دندان در گربه ها جویدن اجسام سخت، بازی خشن و ضربه مستقیم است. در گربه‌های مسن‌تر، ساییدگی یا کاهش طبیعی بافت دندان به دلیل تماس دائمی دندان به دندان ممکن است یک علت باشد.

به طور مشابه، سایش یا فرسودگی دندان ها به دلیل یک جسم خارجی نیز می تواند منجر به این وضعیت شود. در حال حاضر هیچ بیماری یا علت مشخص دیگری باعث شکستگی دندان نمی شود.

چرا گربه من غذا نمی خورد؟

تشخیص شکستگی دندان در گربه ها

دامپزشک شما ابتدا دندان های گربه را بررسی می کند. در ابتدا به دنبال علائم ظاهری آسیب پالپ دندان می گردد. دامپزشک احتمالاً از شما می پرسد که چه زمانی برای اولین بار متوجه شکستگی شده اید؟ آیا رویدادهای آسیب زا که ممکن است باعث شکستگی شده باشد رخ داده است یا خیر؟

دامپزشک را از تمام علائم گربه خود مطلع کنید. زیرا این امر به آنها کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا شکستگی گربه شما نیاز به درمان تهاجمی تری دارد یا خیر.

آنها همچنین ممکن است اشعه ایکس دندان را انجام دهند.

شکستگی دندان چگونه درمان می شود؟

شکستگی دندان در گربه ها | دام و پت

اگر آسیبی به پالپ وارد نشده باشد، شکستگی نیازی به درمان ندارد. با این حال، اگر آسیب پالپ مشهود باشد، دندان شکسته باید کشیده شود یا با عصب کشی درمان شود. هر گونه آسیب اطراف به لثه یا بافت نرم دهان نیز در این مدت درمان می شود.

دوره درمانی عصب کشی برای این وضعیت توصیه می شود. پس از برداشتن بافت پالپ عفونی، دندان با استفاده از یک ماده کامپوزیت همرنگ دندان به طور کامل ترمیم می‌شود. این ماده دندان را می‌بندد و از عفونت بعدی جلوگیری می‌کند. دامپزشک شما پس از آن رادیوگرافی انجام می دهد تا مطمئن شود که کل دندان پر شده است.

در صورتی که پالپ مرده و منجر به عفونت شود، دندان کشیده می شود. در صورت تداوم عفونت پس از کشیدن، ممکن است دندان با آنتی بیوتیک درمان شود. آنتی بیوتیک ها، عفونت باکتریایی را به طور موقت درمان می کنند. با این حال، عفونت احتمالاً به محض قطع دارو عود می کند.

بیماری های انتقالی از گربه به انسان کدامند؟

بهبودی شکستگی دندان در گربه ها

بهبودی پس از کشیدن دندان ممکن است چندان آسان نباشد. به خصوص اگر دندان نیش آسیب دیده باشد. کشیدن می تواند برای گربه ها دردناک باشد زیرا ریشه نیش بلندتر و گسترده تر از قسمتی از نیش است که می توانید ببینید. کشیدن، جراحی بزرگ تری است و نیاز به بیهوشی دارد.

پس از کشیدن، دامپزشک ممکن است داروهای کنترل درد یا مسکن را تجویز کند. دامپزشک شما همچنین احتمالا توصیه  می کند که در طول دوران نقاهت به گربه خود غذای نرم یا مرطوب بدهید تا درد را به حداقل برسانید.

درست مانند انسان، گربه ها نیز ممکن است دچار شکستگی های دردناک در دندان های خود شوند. در این شرایط گربه خانگی شما نیاز به مراقبت دارند.

نکات مهم هنگام شکسته شدن دندان در گربه ها:
  • هر دندان شکسته ناراحت کننده است و نیاز به درمان دارد.
  • ما نمی توانیم توقع داشته باشیم که حیوان خانگی ما ناراحتی دهان یا حتی درد دهان را نشان می دهد.
  • مطالعه ای که در دانشگاه پنسیلوانیا انجام شد نشان داد که 10 درصد از سگ ها در طول زندگی خود حداقل یک دندان شکسته دارند. مطالعه ای برای شکستگی در گربه ها وجود ندارد اما 70 درصد آنها تا 3 سالگی به بیماری پریودنتال مبتلا می شوند. بیماری های دهان حتی در گربه ها و سگ های جوان شایع است.

شکستگی دندان نیش در گربه

شکستگی دندان نیش در گربه از مشکلات دردناک دندان گربه است. تروما شایع ترین علت شکستگی دندان در گربه ها است. دندان نیش فوقانی شایع ترین دندانی است که دچار شکستگی می شود. هنگامی که گربه ها از ارتفاع به پایین می پرند، دندان های نیش دچار شکستگی می شوند. نوک این دندان های نیش اغلب در اثر ضربه می شکند.

دندان هایی که دچار شکستگی هستند، درد می کنند و عفونی می شوند. آنها واقعاً دردناک هستند!

درد در گربه ها زمانی رخ می دهد که پالپ در معرض دید قرار می گیرد و عصب دندان در معرض دید قرار می گیرد. . بسیار دردناک است و عفونت در حفره پالپ ایجاد می شود. حتی تمیزترین دهان هم باکتری دارد. هنگامی که پالپ در معرض دید قرار می گیرد، باکتری ها به کانال دندان حمله می کنند. با گذشت زمان، باکتری ها از طریق حفره پالپ پخش می شوند و آبسه ریشه دندان ایجاد می شود.

۱۰ کاری که گربه ها از آنها متنفرند، را بشناسید.

چگونه می توان تشخیص داد که دندان گربه شکسته است؟

شکستگی دندان در گربه ها | دام و پت

از جلو به گربه خود نگاه می کنید، طول دو دندان نیش بالایی را با هم مقایسه کنید. اگر یک دندان کوتاهتر به نظر برسد، به احتمال زیاد دچار شکستگی است. اگر یکی از دندان ها تغییر رنگ دهد، احتمالاً غیر حیاتی (مرده) است. با دقت به نوک این دندان ها نگاه کنید. اگر نوک لکه صورتی، سیاه، خاکستری یا قهوه ای داشته باشد، احتمال شکستگی آن وجود دارد.

دندان هایی که دچار شکستگی شدند باید توسط دامپزشک ارزیابی شود. می توانید از دامپزشک خود انتظار داشته باشید که دندان ها را به صورت بصری بررسی کند و سپس تحت بیهوشی، رادیوگرافی دندان بگیرد و با یک پروب کاوشگر آنها را بیشتر ارزیابی کند.

هرگز نباید دندان هایی که آسیب می بینند را یا نادیده گرفت! استخراج دندان، درمان ریشه یا پالپوتومی حیاتی باید در اسرع وقت انجام شود.

برای دندان نیش فک پایین استخراج دندان را به عنوان گزینه مطلوب محسوب نمی شود. استخراج نیش تحتانی به شدت فک را ضعیف می کند و عوارض شکستگی فک نسبتاً بالایی دارد.

برای انجام هر یک از این درمان ها، رادیوگرافی دندان بسیار مهم است. رادیوگرافی دندان برای تشخیص و درمان مناسب دندان هایی که دچار شکستگی هستند، انجام می شود.

زبان بدن دم گربه را یاد بگیرید.

سخن آخر

شکستگی دندان در سگ یا گربه می تواند مشکل یا بدون عارضه باشد. در شکستگی بدون عارضه، شکستگی کم عمق است به طوری که عاج (درست زیر مینای دندان) نمایان می شود. اما شکستگی وارد کانال ریشه یا حفره پالپ نمی شود.

می دانیم که این نوع شکستگی در انسان ها باعث حساسیت دندان می شود.حتی خطر عفونت عمقی دندان را افزایش می دهد. درمان ساده ای برای این شکستگی های کم عمق وجود دارد. دمان ناراحتی و خطر عفونت را از بین می برد. یکی از ویژگی های گربه ها این است که به ندرت دچار شکستگی بدون عارضه دندان می شوند.

در گربه ها، حفره های پالپ بسیار نزدیک به سطح هر دندان قرار دارند. بنابراین به ندرت پیش می آید که شکستگی وارد کانال ریشه نشود. یکی دیگر از ویژگی های گربه ها این است که به ندرت علائم ظاهری ناراحتی دهان را نشان می دهند. کارشناسان معتقدند که در طبیعت، بروز درد یا ضعف، شکارچیان را به حمله تشویق می‌کند. همچنین به حیوانات دیگر سیگنال می‌دهد که با گرفتن غذا یا طرد کردن حیوان آسیب‌دیده از موقعیت استفاده کنند.

انسان ها درد اولیه شکستگی دندان را در ابتدا شدید و بعد از یک یا دو روز را به عنوان یک درد ضربان دار مبهم توصیف می کنند. حتی می تواند روزها، ماه ها یا سال ها طول می کشد تا زمانی که درمان شود.

گربه‌ها ریشه‌های طولانی‌تر، نازک‌تر و ظریف‌تری نسبت به انسان ها دارند. استخراج دندان در گربه به یک روش جراحی طولانی و دقیق نیاز دارد.

منبع
https://www.ahna.net/site/blog-asheville-vet/2020/03/30/helping-cat-broken-toothhttps://wagwalking.com/cat/condition/tooth-fracture

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا