آبزیان

خرید آکواریوم

قبل از خرید آکواریوم چه باید بدانید؟

دو مورد از مهمترین شرایط آکواریومکه باید در هنگام خرید آکواریوم جدید، در نظر بگیرید، هزینه راه اندازی آکواریوم و اندازه های مناسب آن است. در هر دو حالت، مردم معمولاً آنچه را که لازم است دست کم می گیرند و احتمال دارد اشتباهاتی را در خرید آکواریوم انجام دهند که بعداً باعث بروز مشکل شود.

یکی دیگر از شرایط آکواریوم ،اندازه آن است.

برای خرید آکواریوم از خرید آکواریوم با مخازن زیر 10 گالن، خودداری کنید. مدیریت آکواریوم های کوچک به مراتب دشوارتر از آکواریوم های بزرگ است، زیرا سموم در حجم کم آب، خیلی سریع جمع می شوند. تغییرات دما و تغییرات شیمیایی آب نیز هنگامی که فقط چند گالن آب وجود دارد می توانند خیلی سریع رخ دهد.

از انتخاب مینی آکواریوم های زیبا که از دو تا پنج گالن متغیر هستند، خودداری کنید. اگرچه برخی از آکواریوم های کوچک از نظر قیمتی مناسب است، اما برای کسی که می خواهد برای اولین بار صاحب آکواریوم شود، مناسب نیستید. در صورت امکان یک آکواریوم با یک مخزن 20 گالنی یا بزرگتر را انتخاب کنید.

یکی دیگر از شرایط آکواریوم ،هزینه خرید آن است.

خرید آکواریوم | دام و پت

افرادی که قصد خرید آکواریوم را دارند، اغلب برچسب قیمت را می بینند و فکر می کنند که با همین مبلغ  می توانند آکواریوم خود را راه اندازی کنند. گول این را نخورید که فکر کنید با پرداخت این مبلغ راه اندازی آکواریوم را شروع می کنید. هزینه شروع کار با تجهیزات مناسب بیش از این مبلغ است. اگر آن سرمایه گذاری برای بودجه بسیار زیاد است، عاقلانه است در مرحله اول هر آنچه که برای راه اندازی آکواریوم نیاز دارید را تأمین کنید. یک راه خوب برای شروع تهیه چک لیست از آنچه شما نیاز دارید است.

علاوه بر ماهی و همچنین غذای آنها هزینه ها آکواریوم شامل هود و نور، بخاری، فیلتر، شن، تزئینات، تصفیه آب، شبکه و لوازم تمیز کردن آن است. یک چک لیست کامل درست کنید و به اینترنت یا فروشگاه حیوانات خانگی بروید، سپس هزینه تمام موارد مورد علاقه خود را یادداشت کنید. قبل از تصمیم گیری، تعیین کنید که تا چه مبلغی را می خواهید برای راه اندازی آن هزینه کنید. شاید وقتی کل هزینه واقعی را برآورد کنید، از تصمیم خود پشیمان شوید.

یک راه برای کاهش هزینه در هنگام راه اندازی آکواریوم، استفاده از تجهیزات دست دوم است. توجه داشته باشید که مخازن دست دوم احتمال دارد نشت کنند و بخاری یا فیلترها اصلاً کار نکنند و تست آنها قبل از خرید دشوار است. بنابراین از ابتدا سوال کنید، و بیش از 50 درصد قیمت اصلی را برای هیچ چیز پرداخت نکنید. خیلی از شیشه های کثیف یا تزئینات نترسید، زیرا خیلی راحت تمیز می شود. با این حال، خراش ها و ترک ها قابل اصلاح نیستند، بنابراین تجهیزات دست دوم را از نزدیک بررسی کنید تا آسیب دیده نباشد.

 یکی از شرایط آکواریوم، وزن آن است.

 

خرید آکواریوم | دام و پت

برای خرید آکواریوم توجه داشته باشید که وزن یک آکواریوم بزرگتر از 15 گالن بیش از 200 پوند خواهد بود و باید به جای قفسه یا میز بر روی جایگاه مناسبی قرار بگیرد. همچنین به مکانی برای قرار دادن آکواریومی که در معرض تابش مستقیم آفتاب نباشد و یا در معرض انشعاب یا درجه حرارت شدید باشد که ممکن است به ماهی آسیب برساند، نیاز خواهید داشت.

مکان مورد نظر برای آکواریوم باید گاه گاهی خیس شود. امکان انجام تعمیر و نگهداری، افزودن یا خارج كردن ماهی و سایر موارد از مخزن باعث پاشیدن آب در اطراف مخزن وجود داشته باشد.

بنابراین اگر به فکر نگه داشتن مخزن روی میز کار یا بیش از یک قفسه کتاب یا سایر مواردی هستید که احتمال دارد خیس شوند، این نکته را به خاطر بسپارید.

تعداد ماهی در اکواریوم

در مورد اندازه و تعداد ماهی هایی که می خواهید نگه دارید واقع بین باشید. این موارد اندازه آکواریوم مورد نیاز را تعیین می کنند، که در نهایت بر فضای مورد نیاز برای قرار دادن آن تأثیر می گذارد. حتی اگر مخزن بزرگتری را انتخاب کرده اید، راه اندازی آکواریوم را با مراقبت از ماهی کوچک شروع کنید. با کسب تجربه، می توانید ماهی های بیشتری را اضافه کنید .

در واقع هنگام شروع کار، به اندازه و تعداد ماهی کوچک فکر کنید. قبل از خرید تجهیزات یا ماهی برنامه ریزی کنید.

اندازه یک مخزن تعیین می کند، به چه مقدار سنگ ریزه برای پر کردن آن و یا یک فیلتر بزرگ نیاز دارید. آکواریوم وقتی پر از آب شود سنگین تر خواهد شد. باید این موضوع را برای اصول اولیه و نیاز به تجهیزات مختلف آکواریوم در نظر بگیرید.

 یکی دیگر از شرایط آکواریوم ، اندازه مخزن آن است.

آکواریوم ها دارای اشکال و اندازه های مختلف هستند. اگرچه اندازه های سفارشی زیادی وجود دارد، اکثر آکواریوم ها با ابعاد استاندارد خاصی ساخته می شوند. دانستن اندازه، شکل و وزن هنگام انتخاب مخزن و استند و همچنین مکانی برای قرار دادن آنها بسیار مهم است. ابعاد مخازن استاندارد چیست؟ یکبار که آنها را با آب پر می کنید، وزن آنها چقدر است؟ همه این اطلاعات را باید در نظر بگیرید. فراموش نکنید که به درب آکواریوم نیز نیاز دارید.

 یکی دیگر از شرایط اکواریوم ، وجود بخاری در آن است.

خرید آکواریوم | دام و پت

مطمئن نیستید چه بخاری برای آکواریوم خود تهیه کنید؟ به طور معمول، آکواریوم ها باید 5 وات نیرو برای هر گالن آب داشته باشند، بنابراین یک آکواریوم 10 گالنی به یک بخاری 50 واتی نیاز دارد. در اینجا چند نکته در مورد بخاری آورده شده است:

 • بهتر است که همیشه بخاری اضافی را در دسترس داشته باشید. شاید بخاری در خلال زمستان و شب هنگام از کار بیفتد. بخاری اضافی لازم نیست گرانترین مدل باشد، فقط باید آب را گرم نگه دارید تا بتوانید آن را جایگزین کنید. یکی یا دو بخاری ارزان قیمت را به عنوان زاپاس بگیرید.
 • برای آکواریوم هایی که مخازن 50 گالن یا بیشتر دارند، به جای یك بخاری بزرگ، دو بخاری كوچكتر را در نظر بگیرید. در این شرایط گرما به طور مساوی تری توزیع می شود، زیرا می توانید یکی از بخاری ها را در هر انتهای مخزن قرار دهید. اگر یکی خراب شود، حداقل یک بخاری خواهید داشت تا آب را گرم نگه دارید تا زمانی که بتوانید جایگزین آن را بگیرید.
 • اگر ماهی های گرمسیری مانند بتا را در یک آکواریوم نگهداری می کنید، از بخاری های کوچک برای آکواریوم های کوچک استفاده کنید.
 • همچنین داشتن یک محافظ بخاری با بخاری های شیشه ای عاقلانه است، به خصوص اگر ماهی بزرگ یا فعال دارید.

اندازه فیلتر اکواریوم

قاعده کلی این است که تمام آب مخزن باید حداقل چهار بار در هر ساعت از فیلتر عبور کند. بر اساس این محاسبه آنچه نیاز دارید بسیار آسان است. به عنوان مثال، یک مخزن سی گالنی به سرعت جریان حداقل 120 گالن در ساعت (gph) نیاز دارد. اگر گزینه های فیلتر 100 یا 150 گیگابایت هستند، باید یکی از گزینه های 150 گیگابایت را خریداری کنید.

 بستر اکواریوم

خرید آکواریوم | دام و پت

آکواریوم باید تا عمق تقریبی دو اینچ با یک بستر پر شود. حال سوال این است که برای انجام این کار چقدر سنگ ریزه لازم است؟ آیا یک کیسه کافی است؟ آیا سه کیسه خیلی زیاد است؟ معیار کلی برای بسترهای شن و ماسه یا سنگ ، استفاده از یک پوند بستر برای هر گالن آب است. بخاطر داشته باشید که اگر آکواریومی با شکل خاص و یا غیرطبیعی دارید، احتمال دارد به بستر بیشتر یا کمتر از آن نیاز داشته باشد. این امر به ویژه هنگام انتخاب بستر برای مخازن کاشته شده صادق است. زیرا گیاهان در مورد عمق بستر نیازهای خاصی دارند.

 یکی دیگر از شرایط آکواریوم ، وجود ماهی در آن است.

صاحبان ماهی معمولاً مواد غذایی زیادی را خریداری می کنند و تمایل دارند غذای زیادی به ماهی خودشان بدهند. متأسفانه، غذای ماهی پس از باز شدن بسته، مدت طولانی ارزش غذایی خود را حفظ نمی کند. بعد از یک ماه باید باقی مانده غذا را دور انداخت. بنابراین تا زمانی که میزان غذای مورد نیاز ماهی خود را تشخیص نداده اید، بهترین روش، خرید یک ظرف کوچک غذا و تغذیه کم است.

بیشتر ماهی ها باید هر روز دو برابر بیشتر از آنچه که در عرض 3-5 دقیقه می توانند بخورند، تغذیه شوند. اگر قبل از آن ،همه غذای خودشان را خورده اند، کمی غذای بیشتر به آنها بدهید. اگر بعد از 5 دقیقه هنوز غذایی باقی مانده باشد، این مقدار غذا زیاد است. بعضی از ماهیها فقط شب غذا می خورند، بنابراین بهتر است فقط در هنگام خاموش شدن چراغ ها در شب تغذیه شوند. ماهی های جوان به دفعات بیشتری نیاز به خوردن غذا دارند، بنابراین شاید هنگام رشد به 3-4 بار تغذیه در روز نیاز داشته باشد. فقط مطمئن شوید که زیاد غذا ندهید، زیرا تغذیه بیش از حد نه تنها باعث کبد چرب در ماهی می شود، بلکه باقی مانده غذا می تواند آب آکواریوم را آلوده کرده و به ماهی آسیب برساند.

 یکی از شرایط آکواریوم ، پر کردن آن با آب بهداشتی است.

.

خرید آکواریوم | دام و پت

 فیلتراسیون، بخاری و چراغ ها را طبق دستورالعمل های ارائه شده  تنظیم کنید. شن و ماسه آکواریوم و تمام وسایل تزئینی را که قرار می دهید را بشویید. اکنون که آکواریوم را کاملاً آماده کردید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که این مراحل سریع و آسان را دنبال کنید و با خیال راحت آکواریوم خود را از آب پر کنید. حدود 45 دقیقه وقت بگذارید (اگر در یک مخزن بزرگ پر می کنید به زمان بیشتری اجازه دهید).

برای برکردن آکواریوم این روند را انجام دهید:
 • یک بطری تهویه آب دکلره بخرید.
 • یک سطل بخرید و فقط برای استفاده از آکواریوم برچسب بزنید. سطل های آکواریوم نباید صابون داشته باشند.
 • ته مخزن را با سنگ ریزه شسته شده تا عمق دو تا سه اینچ پر کنید.
 • یک بشقاب تمیز روی ماسه بگذارید. مطمئن باشید که هیچ بقایای صابون در روی بشقاب وجود ندارد. اگر مطمئن نیستید، آن را به مدت پنج دقیقه در یک محلول سفید کننده 10٪ خیس کنید، کاملاً با آب روان بشویید، سپس بگذارید قبل از استفاده در هوا خشک شود.
 • بگذارید چند دقیقه آب سرد از شیر آب جاری شود تا مواد معدنی یا باقی مانده از آن خارج شود.
 • یک سطل تمیز را تقریباً دو سوم تا سه چهارم پر از آب کنید.
 • به آرامی آب را از سطل داخل بشقاب آکواریوم بریزید.
 • مراحل شش و هفت را تکرار کنید تا مخزن تا نیمه پر از آب شود.
 • گیاهان و تزئینات را اضافه کنید. در این زمان می توانید لوازم جانبی دیگری (مانند سنگها و مجسمه های بزرگتر) را به مخزن اضافه کنید. فقط مطمئن شوید که قبل از قرار دادن در مخزن کاملاً شسته و خشک شده اند. توصیه می شود فقط لوازم جانبی خریداری شده از فروشگاه آکواریوم را اضافه کنید زیرا برخی سنگ ها احتمال دارد مخزن را تغییر دهند.
 • بخاری و فیلتر را نصب کنید، اما هنوز آنها را به پریز برق وصل نکنید.
 • مراحل شش و هفت را تکرار کنید تا آکواریوم با آب پر شود.
 • بشقاب را برداشته و مطابق دستورالعمل بسته، یک تهویه آب به آن اضافه کنید.
 • فیلتر و بخاری را روشن کنید و بگذارید آکواریوم حداقل بیست و چهار ساعت قبل از افزودن ماهی کار کند.

مونتاژ آکواریوم

چند نکته دیگر که باید هنگام مونتاژ آکواریوم خود به خاطر بسپارید، عبارتند از:

 • سطل های قدیمی در صورتی می توانند مورد استفاده قرار گیرند که قبلاً برای مواد شیمیایی استفاده نشده و کاملاً با مواد سفید کننده تمیز و خوب شسته و در هوا خشک شوند.
 • سطل های خود را فقط به همان اندازه که می توانید راحت حمل کنید و آنها را بریزید پر کنید.

منابع:

HTTPS://WWW.THESPRUCEPETS.COM/ADD-WATER-TO-AQUARIUM-1378777

https://www.thesprucepets.com/before-buying-aquarium-1380710

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا