اسب هاچرا دام و پت

شایع ترین کرم در اسب ها و علائم آنها

شایع ترین کرم در اسب ها و علائم آنها

تمام اسب ها، مستعد ابتلا به انواع انگل ها هستند. در شرایط عادی، سیستم ایمنی اسب میزان کرم در روده اسب ها را  پایین نگه می دارد. باید به این‌ نکته توجه داشته باشید که وجود تعدادی کمی کرم در روده، برای یک اسب، سالم و طبیعی است. در واقع میزان کم کرم ها در ایمنی بدن حیوان تاثیر گذار است.

با این وجود، کنترل میزان کرم ها و پیشگیری از بیماری زایی آن ها بسیار مهم است. اگر سیستم ایمنی اسب از کار بیفتد، یا اگر اسب در معرض تهاجم تعداد زیادی کرم قرار بگیرد، میزان کرم روده می تواند افزایش پیدا کند. افزایش میزان کرم ها می تواند زندگی یک اسب را با خطر مواجه کند.

آسیب روده ناشی از آلودگی به کرم ها می تواند منجر به قولنج، اسهال و سایر مشکلات جدی و مزمن در اسب شود. حتی پس از درمان نیز ممکن است عوارض شدیدی در اسب ایجاد شود.  اسب ها در هر سنیدر معرض ابتلا به کرم هستند. اما اسب های جوان در برابر کرم های مختلف آسیب پذیر تر هستند.

انواع کرم در اسب ها

شایع ترین انگل های داخلی اسب ها عبارت اند از:

  • کرم نواری
  • کرم قرمز کوچک
  • کرم کوچک بزرگ
  • آسکاریس یا کرم گرد
  • کرم سوزنی یا کرمک

کرم قرمز کوچک در اسب ها

گونه های مختلفی از کرم قرمز کوچک وجود دارد. این کرم ها می توانند به رنگ قرمز یا سفید باشند. هر کرم قرمز حدوداً دارای طول 0.5 سانتی متر تا 2.5 سانتی متر است. این موضوع به این معنی است که کرم های قرمز کوچک در واقع می توانند اندازه ای مشابه کرم های قرمز بزرگ داشته باشند.

کرم های قرمز بالغ در قسمت پشتی روده اسب (سکوم و روده بزرگ) زندگی می کنند و در آنجا می توانند باعث ایجاد التهاب و زخم شوند. کرم های بالغ تخم های زیادی را در روده می ریزند. این‌ تخم ها از طریق مدفوع اسب دفع می شوند. هنگامی که این تخم ها همراه مدفوع روی زمین قرار گرفتند، به لارو تبدیل می شوند. اسب های دیگر این لاروها را هنگام چرا می خورند.

در شرایط گرم و مرطوب، ممکن است یک تا سه هفته طول بکشد تا تخم ها به لارو تبدیل شوند. پس از ورود لاروها به داخل اسب، لاروها در دیواره روده بزرگ قرار می گیرند. لاروها در این قسمت بیشتر رشد می کنند. ۶ تا ۱۲ هفته بعد این‌ لاروها به کرم های تخم گذار تبدیل می شوند. لاروهایی که در مراتع باقی می مانند، تا حدودی در برابر سرما مقاوم اند. اما در اثر یخبندان شدید از بین می روند.

در پاییز، برخی از لاروهای کرم قرمز کوچک وارد یک مرحله خاموشی می شوند. به این معنی که این لاروها برای مدت طولانی قبل از شیوع در اواخر زمستان یا اوایل بهار، در دیواره روده غیرفعال باقی می مانند. به این بیماری سیاتوستومینوز لارو گفته می شود. این اختلال باعث اسهال و قولنج شدید می شود. میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری تا 50٪ متغیر است.

درمان کرم قرمز کوچک در اسب

یک اسب مبتلا به سیاتوستومینوز لارو نیاز به درمان فوری دارد. روش های درمانی شامل تجویز مایعات، دارو برای کنترل اسهال و استروئیدها برای کاهش التهاب روده و همچنین یک داروی مناسب کرم زدا برای از بین بردن لاروهای خاموش است. اکثر داروهای کرم زدا در نابودی این لاروهای خاموش موثر نیستند.

داروهای حاوی موکسیدکتین موثرترین روش برای مبارزه با این‌ بیماری هستند. بهبودی کامل اسب هایی که زنده می مانند ممکن است دو تا سه ماه طول بکشد. در طول این مدت بهتر است اسب تحت درمان را جدا از سایر حیوانات نگه داشته و قرنطینه کنید.

کرم قرمز بزرگ در اسب ها

شایع ترین کرم در اسب ها و علائم آنها | دام و پت

کرم قرمز بزرگ (Strongylus vulgaris) به رنگ قرمز بوده و طول آن از 1.4 سانتی متر تا 2.5 سانتی متر متغیر است. به عقیده بسیاری از دامپزشکان ابتلا اسب به این کرم در موارد نادر رخ می دهد.

این کرم ها در روده بزرگ اسب، و به صورت متصل به دیواره روده زندگی می کنند. کرمهای بالغ در مدفوع تخم گذاری می کنند. این تخم ها از طریق مدفوع از بدن خارج شده و به لارو تبدیل می شود. اسب های دیگر ممکن‌ است این‌ لاروها را در هنگام چرا مصرف کنند.

پس از ورود لارو به بدن اسب، لارو از طریق دیواره روده به داخل عروق روده وارد می شود. برخی از لاروها ممکن است به کبد و حفره شکم مهاجرت کنند. سپس این لاروها به روده بزرگ برمی گردند و در آنجا به کرم های بالغ تخم گذار تبدیل می شوند. چرخه زندگی این کرم حدود شش ماه طول می کشد. لاروهای کرم قرمز بزرگ می توانند در زمستان و در خارج از اسب بدن زنده بمانند.

علائم کرم قرمز بزرگ

آسیب ناشی از ابتلا اسب به کرم های قرمز بزرگ می تواند منجر به از دست دادن خون شود‌. همچنین مواد شیمیایی تولید شده توسط کرم ها نیز بر حرکت طبیعی روده تأثیر می گذارند. لارو مهاجر می تواند باعث ایجاد التهاب در رگ های خونی شده و منجر به تشکیل لخته های خون شود.

تشکیل لخته می تواند بر خونرسانی به قسمت های مختلف روده تأثیر بگذارد. نهایتا این‌ اختلال می تواند منجر به قولنج شدید و مرگ در برخی موارد شود. لاروهای مهاجر همچنین می توانند باعث ایجاد هپاتیت و پریتونیت شوند.

کرم های نواری در اسب ها

کرم های نواری (Anoplocephala perfoliata) می توانند به رنگ زرد، خاکستری، سبز، کرم یا سفید باشند. اندازه کرم های بالغ معمولا 8 در 1.2 سانتی متر است.

کرم های نواری بالغ در محل اتصال روده بزرگ به روده کوچک زندگی می کنند. این کرم ها باعث التهاب شده و می توانند حرکت طبیعی روده را کاهش دهند. تخم های این کرم از طریق مدفوع اسب به طبیعت و مراتع منتقل می شوند. کنه ها این لاروها را می بلعند.

سپس اسب ها در حین چرا کنه ها را می خورند و لاروها طی شش تا 10 هفته در بدن اسب بالغ می شوند. چرخه زندگی کامل کرم نواری حدود پنج تا شش ماه طول می کشد. برخی از اسب های مبتلا به کرم نواری حامل این انگل بوده و علائمی از خود نشان نمی دهند.

آلودگی های شدید با این انگل می تواند مشکلاتی از جمله کولیک و اسپاسم، به ویژه در اسب های جوان ایجاد کند. آلودگی های شدید می تواند منجر به انسداد و پارگی دیواره روده شود.

کرم آسکاریس در اسب ها

شایع ترین کرم در اسب ها و علائم آنها | دام و پت

کرم های آسکارید (Parascaris equorum) کرم های سفید رنگ و بزرگی هستند که می توانند تا 50 سانتی متر رشد طولی داشته باشند. این کرم ها در روده کوچک اسب های جوان زندگی می کنند.

کرم های آسکاریس بالغ تعداد زیادی تخم در مدفوع اسب می ریزند. این‌ تخم ها از طریق مدفوع دفع شده و در مراتع پخش می شوند. همچنین این تخم های میکروسکوپی می توانند به پستان مادیان چسبیده و هنگام تغذیه، به بدن کره اسب منتقل شوند. لارو ها در داخل تخم تشکیل شده و از طریق معده به روده می رسند.

نهایتا لاروها وارد ورید کبدی شده و به کبد می روند و برای هفت تا 10 روز قبل از مهاجرت به ریه ها، در آن جا باقی می مانند ۲ تا ۳ هفته دیگر به رشد خود ادامه می دهند. صدمه های وارد شده به کبد می توانند به سرعت ترمیم شوند. اما آسیب های ریوی بسیار شدید تر از صدمات ریوی هستند.

لاروها پس از بالغ شدن به داخل کیسه های هوایی ریه ها منتقل شده و در آن جا از طریق سرفه، دوباره در روده بلعیده می شوند. این کرم ها وقتی به روده کوچک می رسند، تبدیل به کرم آسکاریس بزرگسال می شوند. این چرخه حدود سه ماه طول می کشد. تخم های آسکاریس می توانند برای چندین سال در خارج از بدن اسب زنده بمانند.

آلودگی شدید با آسکاریس می تواند باعث انسداد روده شود. رفع انسداد ممکن است به جراحی فوری نیاز داشته باشد. وقتی اسبی با آلودگی شدید آسکاریس، درمان می شود، احتمال اینکه در مجاری روده این اسب تازه درمان شده انسداد ایجاد شود، وجود دارد.

کرم سوزنی یا کرمک در اسب ها

شایع ترین کرم در اسب ها و علائم آنها | دام و پت

کرم های سوزنی معمولا به رنگ سفید هستند. کرم های ماده می توانند تا ۱۵۰ میلی متر طول داشته باشند. طول کرم های نر بسیار کمتر و در حدود 9-12 میلی متر است.

چرخه زندگی کرم های سوزنی پیچیدگی کمتری نسبت به سایر انگل های اسب دارد. این کرم ها در روده بزرگ اسب زندگی می کنند. کرم های ماده از مقعد اسب بیرون آمده و سپس تخم ها را همراه یک مایع چسبناک به روی پوست می ریزند. سپس این تخم ها در محیط پخش می شوند.

در صورت خورده شدن این تخم ها توسط اسب، قبل از استقرار آن ها در روده بزرگ، به لارو و سپس به کرم بالغ تبدیل می شوند.

علائم ابتلا به کرم در اسب ها

کاهش وزن، مدفوع آبکی، اسهال و قولنج همگی می تواند نشانه های ابتلا یک اسب به کرم های مختلف باشند. اسب های جوان بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به کرم هستند و در صورت کنترل نشدن سطح انگل های روده، ممکن است رشد خوبی نداشته باشند. در موارد ابتلا به کرم آسکاریس، اسبهای جوان ممکن است علاوه بر علائم شایع ابتلا به انگل، به سرفه و ترشحات بینی مبتلا شوند.

اسب هایی که کرم سوزنی دارند ممکن است در ناحیه دم دچار تحریک شده و در هنگام خارش به خود آسیب برسانند.

داروهای رایج درمان کرم در اسب

شایع ترین کرم در اسب ها و علائم آنها | دام و پت

داروهای ضد کرم موجود در بازار، برای تمامی کرم هایی که اسب ها را مبتلا می کنند، مناسب نیستند. بنابراین‌ ضروری است که پس از تشخیص نوع کرم، داروی مناسبی را برای مبارزه با بیماری انگلی اسب های مبتلا و پیشگیری از شیوع آن انتخاب کنید.

در ادامه به تعدادی از داروهای رایج برای درمان کرم در اسب ها اشاره می کنیم:

فنبندازول یا مبندازول. این دو دارو کمتر برای کرم زدایی مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا کرم ها در برابر آن ها از خود مقاومت نشان می دهند. برای از بین بردن لاروهای کرم قرمز کوچک می توان یک دوره پنج روزه مصرف مبندازول را تجویز کرد.

پیرانتل. این دارو در برابر اکثر کرم های حلقوی موثر است و هنگام استفاده برای درمان کرم نواری، باید با دو برابر دوز استاندارد تجویز شود.

ایورمکتین. این دارو برای درمان طیف گسترده ای از کرم ها موثر است. متأسفانه گزارشات فزاینده ای از مقاومت کرم ها به ایورمکتین گزارش شده است.

موکسیدکتین. این دارو در درمان لاروهای کرم قرمز کوچک و همچنین کرم سرخ بزرگ، کرم های سوزنی، کرم های نخی روده ای یا کرمک، آسکاریدها (مراحل بالغ و لارو) موثر است.

پرازیکوانتل. پرازیکوانتل داروی رایج دیگری برای درمان انگل ها است. این دارو ضد انگلی در برابر هر سه گونه شناخته شده کرم نواری اسب موثر است. متاسفانه این دارو در برابر سایر انواع کرم های شایع در اسب ها موثر نیست.

این داروها را می توان از داروخانه های تخصصی دامپزشکی تهیه کرد. پیش از مصرف این داروها در اسب، باید با یک دامپزشک متخصص مشورت کنید.

منبع:

https://www.horseandhound.co.uk/plus/vet-library/horse-worms-worming-guide-703141

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا